Yoast vs All in One SEO Pack

WPCİNEklentiler3 Yorum

En iyi WordPress SEO eklentisini mi arıyorsunuz? Öyleyse, muhtemelen iki en popüler SEO eklentisi arasında kalmışsınızdır. Yoast mı All in One SEO mu? Bu yazıda kıyaslama yaparak hangisinin en iyi WordPress SEO eklentisi olduğunu keşfedeceğiz.

Yoast ve All in One Seo Eklentilerini Tanıyalım

Hem All in One SEO hem de Yoast SEO eklentisi binlerce kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyorlar ve tüm zamanların en popüler ve en çok kullanılan WordPress eklentileridir.

All in One SEO Pack 2007’de Michael Torbert ve Steve Mortiboy tarafından oluşturuldu. O zamandan beri büyük bir kullanıcı tabanı kazandı ve tüm zamanların en çok indirilen WordPress eklentilerinden biri haline geldi.

Yoast SEO, 2010 yılında Yoast tarafından WordPress SEO olarak başladı. Joost de Valk tarafından oluşturuldu. Eklenti sürekli ve sürekli iyileştirmeler ile kısa zamanda All in One SEO’nun en büyük rakibi haline geldi. Hatta geçti diyebiliriz.

Şimdi ikisini karşılaştıralım ve hangisinin en iyi WordPress SEO eklentisi olduğunu bulalım.

1- Yükleme ve Kurulum Açısından Karşılaştırma

Yoast SEO

Yapmanız gereken ilk şey Yoast SEO eklentisini yükleyip etkinleştirmektir.

Daha sonra, SEO » Dashboard sayfasına gidebilir ve Genel sekmesinin altındaki yapılandırma sihirbazını başlatabilirsiniz.

Yoast Yapılandırma Sihirbazı

Yoast Yapılandırma Sihirbazı

Bu, kurulum sürecinde size yol gösterecek ve adım adım kurulumu tamamlayacaksınız. Yeni başlayanlara karmaşık jargon ve seçeneklerle boğulmuş hissetmeden hızlı bir şekilde başlamalarına izin verir.

Yoast Seo Ayarlar Sihirbazı

Yoast Seo Ayarlar Sihirbazı

Yoast SEO güçlü bir eklentidir ve birer birer geçmeniz gereken birçok ayarı var. Bunu sizin için kolaylaştırdık güncel Yoast Seo Ayarları rehberimize bir göz atın.

Yoast SEO’nun ayarlar bölümü, her bir sayfanın ilgili ayarlar için farklı sekmeler bulunduğu sayfalara düzgün bir şekilde bölmüştür.

Bu, kullanıcıların ayarlarda belli bir seçeneği bulmalarını kolaylaştırır.

Yoast Seo Yardım Merkezi

Yoast Seo Yardım Merkezi

Yardım merkezi, Yoast SEO ayarlarının tüm sayfalarında mevcuttur. Üstteki Yardım bağlantısına tıklamanız yeterlidir ve sayfadaki seçenekler hakkında video veya metin göstermek üzere genişleyecektir.

Yoast Seo Videolu Anlatım

Yoast Seo Videolu Anlatım

Düzgün organize edilmiş ayarlar, yapılandırma sihirbazı ve diğer yardım seçenekleri, yeni başlayanlar için WordPress sitesine Yoast SEO’yu kurmayı çok kolay hale getiriyor.

All in One SEO

İlk olarak, All in One SEO Pack eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekiyor.

All in One SEO eklentisinde tek bir sayfada tüm ayarlar var. Bu bir yandan avantaj, bir yandan dezavantaj, bazı kullanıcılar Yoast SEO’nun çok sayfalı ayarlarından bıkabilir. All in One SEO ayarları daha hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri konumda yer alıyor.

Ayarlar sayfası farklı bölümlere ayrılmıştır. Her bölüm, belirli bir alanın veya özelliğin ayarlarını ele alır, örn: ana sayfa ayarları, başlık ayarları, ekran ayarları vb.

Her seçeneğin yanında bir yardım simgesi bulunur. Simgeyi tıklamak kısa bir açıklama ve bazen ek belgeler için bir bağlantı gösterir. Bu, yeni başlayanlar için ne yaptıklarını anlamalarını kolaylaştırır.

Sonuç: Hem Yoast SEO hem de All in One SEO seçenekleri bol olan eklentiler. Bu, kurulumun biraz korkutucu görünmesini sağlıyor. Her iki eklenti de işleri basitleştirmek ve kullanıcıların SEO ayarlarını yapmalarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Yoast SEO’nun All in One SEO’dan çok sayfalı ve sekmeli ayarlarıyla biraz daha iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Kazanan: Yoast SEO

2- Seo Görevleri Açısından Karşılaştırma

SEO devam eden bir süreçtir ve web sitenize eklediğiniz her yeni mesaj veya sayfa kendi SEO puanına sahiptir.  Bakalım hangi eklenti günlük Seo görevlerini yerini getirme konusunda daha başarılı.

Yoast SEO

Yoast SEO, web sitenizdeki her bir yayını veya sayfayı optimize etmenize yardımcı olan güçlü bir içerik analizi aracı ile birlikte gelir.

Yayın editörünün hemen altında, bir snippet önizleme, odak anahtar kelime alanı ve içerik analizi ile Yoast SEO metabox’unu bulabilirsiniz.

Yoast Seo Örnek Metabox

Yoast Seo Örnek Metabox

Snippet önizlemesi, sitenizin başlığının ve açıklamasının arama motorlarında nasıl görüneceğini gösterir. Yoast SEO otomatik olarak yayın başlığını başlık olarak, açıklamayı alıntı olarak kullanır. Fakat siz el ile bütün başlık ve açıklamayı kendiniz girmeyi unutmayın.

Yoast SEO’ya odak anahtar kelimeyi girmek, eklentinin söz konusu anahtar kelime için içeriğinizi analiz etmesine izin verecektir.

Yoast SEO meta kutusunda iki bölüm daha bulunuyor. Gelişmiş görünüme geçmek için dişli çark simgesini tıklayabilirsiniz.

Yoast Seo Arama Motoru Botları Ayarları

Yoast Seo Arama Motoru Botları Ayarları

Gelişmiş görünüme yeni başlayanlar, bu alanın ne olduğunu bilmiyorsa kullanmamalı. Arama motorlarının yazıyı/sayfayı izlemesini veya dizine eklemesini durdurmanızı sağlar.

İkincisi, yayınınızın sosyal ayarlarını gösteren sosyal simgedir.

Yoast Seo Sosyal Medya Ayarı

Yoast Seo Sosyal Medya Ayarı

Burada Facebook ve Twitter için bir makale görüntüsü ayarlayabilirsiniz. Yoast SEO, açık grafik meta etiketlerinde ana başlık ve açıklamanızı kullanacağı için açıklama ve başlığı mutlaka girmenizi tavsiye ederim.

All in SEO One Pack

All in One, SEO ayarlarını düzenlemek için benzer bir metabox ile birlikte gelir. Bir yazıyı düzenlemek istediğinizde yazı düzenleyicisi altında All in One SEO meta kutusunu bulacaksınız.

Yoast SEO’nun aksine, bu meta kutusu çok basittir. Başlığı ve açıklamayı düzenleyebilirsiniz, ancak içerik analizi veya SEO puanlaması yoktur.

All in One Seo Metabox

All in One Seo Metabox

All in One SEO, dizin oluşturmayı ve arama motorları tarafından izlenmesini sağlayan her yazı için gelişmiş araçlar sunar. Hatta belli bir yazı veya sayfa için indexlenmeyi ve izlemeyi devre dışı bırakan bir seçenek bulunuyor.

Sosyal özellikler için, All in One SEO » Özellik Yöneticisi sayfasını ziyaret ederek Sosyal Meta eklentisini etkinleştirmeniz gerekiyor.

All in One Seo Sosyal Medya Modülü

All in One Seo Sosyal Medya Modülü

Bu eklentinin etkinleştirilmesi, yazı düzenleyicinin altındaki meta kutusunda Sosyal Ayarlar sekmesini ekleyecektir. Bu eklenti, Facebook ve Twitter tarafından kullanılacak özel resim ve açıklamaları ayarlamanızı sağlar.

All in One Seo Sosyal Ağlar

All in One Seo Sosyal Ağlar

Sonuç: Her iki eklenti de, bir yazıda SEO ayarlarını yayınlama esnasında düzenlemeyi kolaylaştırır. All in One SEO Pack, kullanıcıların istedikleri takdirde ilave alanlar eklemelerini sağlayan yalın ve temiz bir yaklaşım benimser.

Ancak, içerik analizi, odak anahtar kelime ve SEO puanlama gibi özellikleri barındığı için Yoast SEO’nun daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Kazanan: Yoast SEO

3- Ek Araç ve Özellikleri Açısından Karşılaştırma

Yoast SEO

Yoast SEO, optimizasyonun pek çok yönünü kapsayan kapsamlı bir özellik kümesiyle birlikte gelir. Bu araçlardan bazıları şunlardır:

 • XML Site Haritaları
 • Breadcrumb Navigasyon
 • Open Graph Meta Etiketleri
 • Google Web Yöneticisi Araçları’ndan veriyi içe aktarma
 • Dahili robots.txt ve .htaccess düzenleyicisi
 • SEO verilerini içe/dışa aktarma

All in One Seo Pack

All in One SEO’da tonlarca özellik bulunuyor ancak bazıları varsayılan olarak etkin değildir. Onları etkinleştirmek için All in One » Özellik Yöneticisi’ni ziyaret etmeniz gerekecek.

 • XML Site Haritası
 • Robots.txt
 • Dosya Düzenleyici
 • Kötü Bot Engelleyici
 • Open Graph Meta Etiketleri
 • SEO Verilerini Alma ve Verme
 • Performans Yöneticisi

Sonuç: Her iki eklenti de neredeyse aynı araçları ve özellikleri sunuyor. All in One SEO’da Breadcrumb ve Google Search Console veri içe aktarma özelliği yoktur. Zaten bu iki özelliğe sahip olmamanız sitenizin SEO’su üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. Artık çoğu tema içerisinde Breadcrumb varsayılan olarak geliyor.

Ayrıca, All in One SEO da istemediğiniz bir özelliği kapatabilirsiniz.

Kazanan: Berabere!

4- Premium ve Destek Açısından Karşılaştırma

Yoast SEO

Temel ücretsiz Yoast SEO eklentisinin hiç bir desteği yoktur ve kendi sorumluluğunuzdadır. WordPress.org destek forumlarında sorular sorabilir ve diğer kullanıcılardan yardım alabilirsiniz, ancak Yoast ekibinden resmi bir yanıt alamazsınız.

Profesyonel destek için Yoast SEO premium’ı satın almanız gerekir. Tek bir site lisansı için fiyatlandırma 69$ ve daha fazla site ekledikçe fiyat yükselir.

Premium lisansı ayrıca, birden fazla odak anahtar kelimesi ve yönlendirme yöneticisi gibi bazı ek özelliklerle birlikte gelir.

Yoast SEO da belirli SEO ihtiyaçlarınız için bazı ücretli addon eklentileri sunmaktadır. Bu addon eklentileri şunlardır:

 • Video SEO
 • Yerel SEO
 • Haber SEO

All in One SEO Pack

All in One SEO’nun ücretsiz sürümünde de herhangi bir destek yoktur. All in One SEO Pack Pro sürümü, bir yıllık profesyonel destek ile birlikte gelir.

Pro sürümü için lisans, bir sitede yılda 68$ masrafa mal oluyor. (Fiyatlandırma değişkenlik gösterebilir)

All in One SEO’nun profesyonel sürümü, genellikle ücretsiz eklentinin daha bir büyük sürümüdür. Ayrıca, WooCommerce ürünleri, kategoriler için SEO seçenekleri, video XML site haritası, vb. gibi ek özelliklerle birlikte gelir.

Sonuç: Yoast SEO ve All in One SEO’da, yalnızca bir siteye ihtiyacınız olduğunda fiyat ucuzdur. Ancak, daha fazla site eklediğinizde fiyatlar yükselir. Burada bir kazanan çıkmadı.

Kazanan: Berabere!

Yoast vs All in One SEO Sonucu:

All in One ve Yoast her ikisi de büyük eklentiler, bu nedenle iki eklenti arasındaki herhangi bir karşılaştırmanın çok yakın olması gerekiyordu. Ve beklediğimiz gibi oldu.

Şahsen Yoast SEO’yu tüm web sitelerimizde kullanıyoruz ve en iyi WordPress SEO eklentisi olduğunu düşünyoruz. Web yöneticisi araçları, breadcrumb, sosyal özellikler vb.  gibi daha fazla özellik var.

Ancak en iyi özellik, yeni başlayanlara yazı başlıklarını, açıklamaları yazmaları ve içeriği için anahtar kelimeler kullanmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olduğunu düşündüğümüz içerik analizi mevcut.

Bu nedenle savaşı kazanan WordPress Yoast SEO eklentisi oldu. Umarız Yoast vs All in One Seo karşılaştırmasını beğenmişsinizdir.

Benzer Yazılar

WordPress Canlı Destek Eklentisi: JivoChat Canlı yardım eklentisi, bir WordPress mağazası için en vazgeçilmez eklentilerden biridir. Canlı destek verebileceğiniz bir eklenti hem ziyaretçilerini...
6 En iyi WordPress Güvenlik Eklentisi WordPress güvenlik eklentisi mi arıyorsunuz? WordPress güvenlik duvarı eklentileri, web sitenizi zarara uğratmak için yapılan atak (DDoS) saldırı...
Tüm WordPress Yazılarını Bir Sayfada Nasıl Görüntülersiniz? Tüm WordPress yayınlarınızı bir sayfada görüntülemek ister misiniz? Arşiv sayfası hazırlayarak tüm WordPress yazılarını tek bir sayfada gösterebilirsi...
En iyi WordPress Cache Eklentisi Karşılaştırması Web sitenizin açılış hızını artıran ve optimize eden yararlı uygulamalara WordPress cache eklentisi diğer adıyla önbellekleme eklentileri denir. Herha...

3 Yorum: “Yoast vs All in One Seo Pack Karşılaştırması”

  1. Merhaba Alper,
   Bu tür eklentiler tek başına sitelerin sıralamalarını yükseltmez.
   Sadece SEO uyumlu bir web site hazırlarken size yardımcı olurlar.
   Bu nedenle herhangi bir eklenti kullanmadığı halde ilk sıralarda yer alan siteler de olabilir.
   Siz All in One’dan örnek vermişsiniz. Bende SeoHocası’nın Yoast eklentisini kullandığı örneğini veriyim o zaman.

 1. Seo Eklentileri Önemli Ama onlar olmadan site tasarlanması sırasında bu eklentilerin yaptığı işleri ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir