WPCİNİpuçları1 Yorum

Yandex Webmaster’a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex’in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sitenize gelen trafiği izlemenize, robots.txt dosyasını yönetmenize, site hatalarını kontrol etmenize ve daha pek çok şey yapmanıza yardımcı olur.

Bu makalede, arama motoru trafiğinizi izlemek için WordPress sitenizi Yandex webmaster araçlarına nasıl ekleyeceğinizi anlatacağız.

Herşey Google Değildir. Yandex’i Mutlaka Tanıyın

Yandex, Rusya kaynaklı Google ve Bing gibi popüler bir arama motorudur. Ülkemizde de oldukça kullanılmaktadır.

Yandex

Yandex, geliştirilmeye devam eden özellikleri ile resim araması, e-posta hizmeti, videolar, haritalar ve daha bir çok farklı araca sahip. Ayrıca sitenizi sıralamanıza, trafik istatistiklerini, arama sorgularını, anahtar kelimeleri ve daha fazlasını izlemenize yardımcı olacak webmaster araçları da bulunuyor.

WordPress sitenizi Yoast SEO eklentisi kullanarak Yandex webmaster araçlarına bağlayabilirsiniz. Google’a site ekleme işlemi gibi Yandex’e site haritası göndererek, web sitenizin performansını farklı bir platformdan izlemiş olacaksınız.

Yandex’e Site Ekleme

Web sitenizi Yandex’e eklemek için öncelikle bir hesabınız olması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, Yoast SEO eklentisi ile Yandex web yöneticisi araçlarını yapılandırmak için WordPress paneline giriş yapabilirsiniz.

1. Adım: Yandex Webmaster Hesabı Oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey, Yandex web yöneticisi araçları hesabınıza giriş yapmak. Yandex hesabınız yoksa, bu bağlantıyı kullanarak bir tane oluşturabilirsiniz.

Yandex Hesabı Oluşturma

Hesabı oluşturduktan sonra, Yandex Webmaster sayfasını göreceksiniz. Bu sayfada, sitenizi Yandex’e eklemek için üst çubuktaki ‘ + ‘ düğmesine tıklamanız gerekir.

Yandex Webmaster Site Ekleme

Site adresi alanında, web sitenizin tam alan adını eklemeniz ve Ekle düğmesini tıklamanız gerekir .

Yandex'e Site Ekle

Not: Ana alan adınız URL’de ‘www’ kullanıyorsa, alan adından önce eklemeniz gerekir (örn: www.wpcin.com)

2. Adım: Yandex Site Doğrulama Kodu

Bir sonraki sayfada, WordPress sitenize meta içerik ekleyerek web sitesi sahipliğini doğrulamanız istenecektir. Tabi burada birden fazla seçenek mevcut istediğiniz seçeneği uygulayabilirsiniz. Ancak biz kolay olanı yapacağız. Bu yüzden kırmızı kutu içerisine aldığımız alanı kopyalayın.

Yandex Doğrulama Kodu

Şimdi WordPress yönetici alanınıza giriş yapmalı ve Yoast SEO webmaster tools ayarlarına doğrulama kodunu eklemelisiniz.

Sırayla SEO » Dashboard alanına gidin ve Webmaster tools sekmesine tıklayın.

Yoast SEO Yandex Doğrulama

Ardından, kodu Yandex doğrulama kodu alanına yapıştırmanız ve Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamanız gerekir.

Yoast Yandex Doğrulama

Kodu WordPress sitenize ekledikten sonra, kodu kopyaladığınız Yandex Web Yöneticisi araçları sayfasına geri gitmeniz ve sahipliğini doğrulamak için Check düğmesini tıklamanız gerekir.

Yandex Site Doğrulama

Başarılı bir doğrulamadan sonra, sitenizi Yandex Web Yöneticisi araçlarında yönetme haklarına sahip olan kullanıcı adınızı gösterir.

Not: Eğer doğrulamada sorun yaşıyorsanız, bilin ki yandex botları web sitenize ulaşamıyordur. Bu durumda robots.txt dosyanızı kontrol edin. Ayrıca hosting firmanız yandex botlarını da engellemiş olabilir.

Yandex Webmaster Kullanıcıları

Artık sitenizin Yandex Web Yöneticisi araçlarında doğrulandığı ve eklendiği için, trafik istatistikleri, arama hataları, arama sorguları, iç ve dış bağlantılar, site bilgileri, robots.txt analizi, mobil cihazlar için denetim sayfaları ve Yandex kontrol panelinde daha fazlasını görebilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek bilgileri bulmak için ekranın sol tarafındaki menüyü kullanabilirsiniz.

Yandex Webmaster Araçları

3. Adım: Site Haritasını Yandex’e Gönderme

Web sitenizin daha hızlı indekslenmesi ve varsa hatalarınızı görmek için Yandex’e site haritanızı göndermeniz faydalı olacaktır. Webmaster araçları sayfasında soldaki menüden İndexing sekmesi altındaki Sitemap files bağlantısına tıklayın.

Yandexe Site Haritası Gönderme

Karşınıza çıkan alan web sitenize ait sitemap bağlantısını eklemelisiniz.

Yandex'e Site Haritası Ekleme

Ardından Add düğmesine tıklayarak site haritanızı Yandex’e eklemiş olacaksınız.

Yandex Site Haritası

Biraz daha aşağıda site haritalarınızın listesini görebilir, statülerini inceleyebilirsiniz. Bu makalenin, Yandex’e site ekleme sorunuza rehber niteliğinde bir cevap olacağını umuyorum.

Benzer Yazılar

Ziyaretçiye Kendi IP Adresini Gösterme WordPress'te tek tek ziyaretçilerin IP adreslerini tespit etme ve görüntüleme imkanımız var. Bu makalede, size, kullanıcının IP adresini WordPress'de ...
WordPress Otomatik Güncelleme E-posta Bildirimini Devre Dışı Bırakın... WordPress otomatik güncelleme sitenizi kurarken varsayılan olarak bildirimlerin e-mail yoluyla gönderilmesi seçeneği vardır. Bu seçenek size her otoma...
Mutlaka Kullanmanız Gereken 11 WordPress .htaccess Kodları .htaccess dosyası, web sitenizde bir çok şeyi yapmanıza olanak tanıyan güçlü bir yapılandırma dosyasıdır. Bu yazıda size hemen deneyebileceğiniz WordP...
İnternetten Para Kazanma Siteleri 2018 Son zamanlarda "İnternetten para kazanma yalanı" diye bir şey çıktı. Bu doğru bir tabir değil. Peki internetten para kazanmak mümkün mü? Online olarak...

1 Yorum: “Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir