WP Rocket Eklentisi ve Ayarları (Settings)

WPCİNEklentiler3 Yorum

WP Rocket eklentisi, bir WordPress önbellekleme (cache) eklentisidir. Ücretli olduğundan diğer cache eklentileri kadar bilinmiyor. Fakat deneyimlerime göre söyleyebilirim ki, en iyi cache eklentisi.

Bildiğiniz üzere arama motorları ve ziyaretçiler hızlı yüklenen siteleri severler. Bu nedenle çoğu wordpress kullanıcısı sitesinde mutlaka bir cache eklentisi kullanmakta. Sizde hızlı açılan bir web siteniz olmasını istiyorsanız ücretli ya da ücretsiz bir cache eklentisi kullanmalısınız. Çünkü cache eklentileri, sizin yerinize web sitenizi optimize ediyor, sıkıştırıyor. İsterseniz bütün bunları elle, manuel olarakta yapabilirsiniz. Ama bütün bunları yapmanız için belli bir miktarda ftp ve kod bilgisine sahip olmanız gerekir.

Tüm bunlarla tek tek uğraşmak yerine sizin için uğraşan bir eklenti kullanmak isterseniz WP Rocket tam size göre. Yüzde 80-90 civarında türkçeleştirilmiş durumda. Kullanımı ise gayet kolay. Marifetleri ise çok büyük.

WP Rocket Ne işe Yarar?

WP Rocket sayfalarınızı önbelleğe alarak, ziyaretçileriniz ve arama motorları botları için önbelleğe aldığı sürümü gösterir. Böylece sayfalarınız hızlı yüklenecektir. Sayfalarınızın hızlı yüklenmesi ziyaretçileriniz ve arama motorları tarafından olumlu karşılanacağı için indexlenme hızınız da artacaktır.

Resimler “lazyload” eklentisine benzer şekilde yalnızca ziyaretçiniz sayfayı aşağı kaydırınca yüklenecektir. Bu, sayfanıza birden yük binmesini engelleyecektir. Ayrıca HTML, CSS ve JS gibi statik dosyaları da sıkıştırabilirsiniz. Bu yöntem ile sayfa yükünüz azalacak ve siteniz daha hızlı yüklenecektir.

WP Rocket eklentisi, diğer cache eklentilerinde olmayan bazı özellikleri de içinde barındırıyor. Örneğin, site haritası önbellekleme, veritabanı optimizasyonu, lazyload efekti, Cloudflare CDN uyumluluğu, Google yazı tipi optimizasyonu gibi. Tüm bu özellikler, bu eklentiye artı bir değer katıyor ve diğer eklentilerden ayırıyor.

WP Rocket Satın Alma ve Kurulumu

WP Rocket‘in satın alma sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Single, Plus ve Infinite. Single paketini sadece bir tek site için kullanabilirsiniz. Fiyatı uygundur. Plus paketini sadece 3 farklı site için kullanabilirsiniz. Infinite paketini ise sınırsız sitede kullanabilirsiniz. Bu paketi genelde ticari amaçta kullanmak isteyenler satın alıyor.

Seçeceğiniz paketi satın aldıktan sonra hesabınız ile giriş yapıp web site adresinizi kayıt etmelisiniz. www eki ile ya da www eki olmadan kayıt edebilirsiniz. Ayrıca tüm sub domainleriniz için de aktif olmuş olacak. Ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yok.

Dosyayı bilgisayarımıza indirdikten sonra ister zip’ten çıkartıp ftp yoluyla /public_html/wp-content/plugins klasörüne direk atın. İsterseniz zip’ten çıkarmadan “Eklentiler-Yeni Ekle-Eklenti Yükle-Dosya Seç” yoluyla zipli dosyası yükleyebilirsiniz. Ben ikinci yöntemin kullanılması taraftarıyım. Daha sonra “Eklentiler”e gelip eklentinizi aktifleştirebilirsiniz.ya so

WP Rocket Ayarları

Önbellek Seçenekleri

Eklentimizi yükledikten sonra artık ayarlarını yapmaya geliyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Herkesin sitesi/teması aynı değildir. Aşağıda yazacağım ayarlar benim kendi siteme özgü kullandığım genel ayarlardır. Bu ayarları yapmanın size zararı olabilir. Yani siteniz de bazı kodları çalıştırmayabilir. Hemen korkmayın. Deneme – yanılma yöntemiyle kendi ayarlarınızı bulacaksanız. Ve lütfen mutlaka yedeğinizi alın.

Diyelim eklenti içinde bir özelliği aktif ettiniz. Aktif ettiğiniz özellik bütün sitenizde çalışıyor ve site düzeninde, temada, resimlerde herhangi bir bozulma olmuyor. Ama sadece 1 sayfada/yazıda bozulma oluyor diyelim. Hemen o sayfanın yada yazının editör/düzenleme kısmına geliyor, sağ tarafta bulunan önbellek seçeneklerinden, yazımızı/sayfamızı bozan özelliği sadece o sayfa/yazı için kaldırıyoruz. Bu kadar basit ama çok önemli bir özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde eklentiyi rahatça kullanabilirsiniz. İstediğiniz sayfada yada yazıda kapatabilirsiniz.

Uygulayacağınız ayarlardan biz sorumlu değiliz. Dedikten sonra ayarlara geçelim.

Temel

WP Rocket Ayarları - Temel

WP Rocket Ayarları – Temel

LazyLoad: Bir yazı düşünün içerisinde 20 resim var. Normalde bir ziyaretçi o yazıya/sayfaya girdiğinde 20 resim birden sunucudan çağrılır. Bu da sayfanın, tüm resimlerin yüklenmesi bitmeden yüklenmeyeceği anlamına gelir. Fakat Lazy Load ile bu probleme bir çözüm buluyoruz.

Bu seçeneği aktif ettiğinizde mouse ile aşağı kaydıkça hangi resimin konumuna gelirsek o resim yükleniyor. Örneğin biz 15. resimin konumuna gelmedikçe o resim yüklenmiyor, açılmıyor. Bu da, web sitemizde rahatça gezmemize olanak sağlıyor ve bize hızlı yüklenen sayfalar sunuyor.

LazyLoad özelliğini mobil sayfalar için kapatabiliriz, istediğimiz bir resim yada yazı için kapatabiliriz. Daha fazla ayrıntı için lütfen şurada ki bağlantıyı ve içeriğini inceleyin.

Mobil Cihaz Önbelleği: Normalde WP Rocket eklentisi, normal(masaüstü,tablet..) kullanıcılar için oluşturduğu önbellek dosyalarını mobil(sadece telefon) kullanıcılar için uygulamıyor. Yani mobil(sadece telefon) kullanıcılar için siteniz normal sunucudan çekilen yük ile açılıyor. Yani yavaş açılıyor. Bu durumdan kurtulmak için, bu özelliği aktif etmeniz gerekir.

Bu özelliği aktif ettiğinizde mobil kullanıcılar için de artık önbellekleme aktif olur. Burada şuna dikkat edin, responsive bir tema kullanıyorsanız bu özelliği aktif etmenizi öneririm. Ama mobil kullanıcılar için responsive tema kullanmıyorsanız bu seçeneği aktifleştirmeyin, çünkü tasarımınız mobilden girenler için bozuk gözükebilir.

“Mobil cihazlar için önbellek dosyalarını ayır” seçeneği, mobil için özelleştirilmiş eklentiler kullanan kullanıcılar için yapılmış. Eğer siz WP Touch (Free Version), WP Mobile Detector, WordPress Mobile Pack gibi mobil eklentiler kullanıyorsanız bu seçeneği aktif etmeniz faydanıza olacaktır. Kullanmıyorsanız bile aktif edebilirsiniz, bir sorun teşkil etmez.

Kullanıcı Önbelleği: Bu seçeneği aktif ettiğinizde sitenize giriş yapmış kullanıcılar için önbelleği aktif etmiş olursunuz. Normalde giriş yapmış kullanıcılar için önbellekleme aktif değildir. Açıklama da belirtildiği gibi “Web sitenizde kullanıcıya özgü ya da kısıtlı içeriğe sahip olduğunuzda kullanıcı önbelleği mükemmeldir.”

İsterseniz bu seçeneği aktif ettikten sonra istediğiniz üye yada üye grubu için önbelleklemeyi kapatabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için burada ki bağlantıyı inceleyin. Ben kişisel site sahipleri için aktif edilmemesi taraftarıyım.

SSL Önbelleği: Bu özellik https:// uzantılı url kaynaklarının önbelleğe alınmasını garantiye almak için konulmuş. Siz zaten https:// olarak sitenizi açmış iseniz bu seçeneğe ihtiyacınız olmayacaktır. SSL yönlendirmesini bilmeyenler için .htaccess dosyasına eklemeleri gereken kod:

Emoji Cache: Bu seçenek emojileri WordPress.org’tan çekmek yerine hali hazırda kullanıcıların tarayıcılarında bulunan emojileri kullanmanızı sağlar. Bu seçeneği mutlaka aktifleştirin. Hatta benim gereksiz olduğunu düşündüğüm wordpress emojileri kaldırın.

Embeds: Kısaca açıklamak gerekirse, bir video linkini yazı editörüne kopyaladığınızda direk video şekline dönüşür. Bu durum fazladan HTTP istek sayısının artışına neden oluyor. WP Rocket yükleme süresini iyileştirmek için kapatılmasını önermiş. Sizde WordPress Embeds özelliğinin gereksiz olduğunu düşünüyordanız bu seçeneği aktifleştirin.

Cache Lifespan: Site içeriğinizin önbellekte kalma süresini buradan ayarlıyorsunuz. Yani 24 saat olarak ayarlarsanız, her 24 saatte bir önbellek temizlenir ve tekrar yeni önbellek oluşturulur. Eğer çok aktif bir siteye sahip iseniz bunu 12 saate düşürebilirsiniz. Ama normal bir site için ben  24 saatte kalmasını öneriyorum. Eğer 10 saatten daha kısa süreye ayarlarsanız önbellek çok sık yüklenecek ve bu da sunucunuza fazladan yük bindirecektir.

Sabit Dosyalar

WP Rocket Ayarları - Sabit Dosyalar

WP Rocket Ayarları – Sabit Dosyalar

Minify Files: HTML, CSS ve JS dosylarınızı küçültmenize, sıkıştırmanıza olanak sağlar. Sayfa boyutunu azaltır, sator sonlarını ve gereksiz boşlukları temizler. HTTP istek sayısını azaltır. Böylece sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gereken nokta şu, tüm bu seçenekleri tek tek aktif ederek deneyin. Eğer bu seçenekleri aktif ettiğinizde sitenizin düzeninde bir bozulma ya da çalışmayan bir kod dizini olursa mutlaka not alın. Çünkü başka bir ayarda, sıkıştırılmasını istemediğimiz dosyaları yazacağımız bir alan bulunuyor. Hangi kod dizini ya da js dosyası sıkıştırıldığında çalışmıyorsa o dosyayı not alacaksınız.

Combine Files: Bu ayarımızda, farklı dosyaları tek bir dosya halinde birleştirmeyi aktifleştiriyoruz. Mesela sitenizde 3 farklı Google Fontu kullanıyorsunuz. Tüm fontları birleştirerek tek bir font haline getiriyor. Aynı şekilde CSS ve JS bütün dosyalarını tek bir dosyada birleştirmeye çalışıyor.

Burada şuna dikkat edin, tüm bu seçenekleri tek tek deneyerek aktif edin. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız o seçeneği devredışı bırakın. Üst seçenekleri aktifleştirdiğinizde örneğin 7 js yada 7 css dosyasını 2 js yada 2 css dosyası haline getiriyor. Alt seçenekleri aktifleştirdiğiniz de ise 2 js yada 2 css dosyasını tek bir css yada tek bir js dosyası haline getiriyor. Mesela ben, bütün css dosyalarımı tek bir css dosyası haline getirdim. Ama bütün js dosyalarını tek bir js haline getirmedim. Çünkü öyle yaptığımda bazı uygulamalar çalışmıyor. O yüzden ben js combinenin alt seçeneğini aktif etmedim. O yüzden tek bir js dosyası değil 2 js dosyası mevcut.

Exclude CSS: Yukarıda bahsetmiştim. Minify Files seçeneğini aktif ettiğinizde bazı kod dizinleri çalışmayabilir. Bunları test ettikten sonra sıkıştırılmasını istemediğiniz CSS dosyalarını buraya ekleyin.

Exclude JS: Sıkıştırılmasını istemediğiniz JS dosyalarını buraya ekleyin.

Remove Query Strings: Statik dosyaların versiyon uzantıları olur. Örneğin: wpcin.com/roket.js?ver=4.7 ya da wpcin.com/roket.css?ver=1.2 gibi. Gtmetrix gibi site hız araçları bu tür uzantıların kaldırılmasının site hızına avantajı olacağını söyler. Bu uzantıları kaldırmak için bu seçeneği aktifleştirin.

Render-Blocking JS/CSS: Google pagespeed testinde “Oluşturmayı engelleyen JS ve CSS’yi ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın” der. Bu seçenekleri aktifleştirdiğiniz zaman sayfa yüklenmesini geciktiren js ve css dosyalarını header bölümünden alıp footer bölümüne koyar. Bu seçenekleri aktifleştirdiğiniz de site düzeninin bozulup bozulmadığını mutlaka kontrol edin.

Critical Path CSS:

Görünür İçeriğe Öncelik Verin

Görünür İçeriğe Öncelik Verin

Yine Google Pagespeed testinde “Görünür İçeriğe Öncelik Verin” diye bir uyarı

karşınıza çıkar. Burda şunu demek istiyor; sayfanızın üst kısmının yüklenmesine öncelik verin. Çünkü ziyaretçiler sitenizin ilk olarak üst kısmını görürler. Yüklenmesine öncelik vermeniz gereken bölüm üst kısımdır.

 

Eğer yeterli css bilgisine sahip iseniz, sayfanızın üst kısmında bulunan elementlere ait css kodlarını buraya ekleyin. Ekleyin ki ilk olarak bu elementler ziyaretçiler tarafından görünsün. Eğer öyle yapmazsanız sitenize ilk defa giren bir kişi soldaki manzara ile karşılaşacaktır. Eğer üst kısmın css dosyalarını bu seçeneğe eklerseniz diğer css dosyaları oluşturulmadan önce sizin buraya eklediğiniz kodlar çalışacaktır.

Kısaca css kodları direk olarak üst kısımda ki html içerisine yerleşecektir. Bu da görüntü bozulmasını ortadan kaldıracaktır. Bu seçenek bir profesyonellik gerektiriyor.

Eğer sizde bu seçeneği kullanmak isterseniz burada ki bağlantıya girin. Daha sonra URL kısmına adresinizi yazın. FULL CSS kısmına css kodlarınızın tamamını yapıştırın ve Create Critical Path CSS butonuna tıklayın. Bu program sitenizin üst kısmına ait css dosyalarını otomatik bulacaktır. Oluşan kodları kopyalayıp WP Rocket ayarlarında ki bu seçeneğe yapıştırın. Artık resim de ki gibi bozulmalar oluşmayacaktır.

Şuna dikkat edin, fontlar ve resimleri normal css de ki gibi “src URL (…/../wpcin/font)” gibi değil direk link ekleyerek yazın. Yani “src URL (https://wpcin.com/temalar/resim.jpg) gibi.

CDN

Şuan CDN hizmeti kullanmadığım için benim bu bölümdeki ayarlarım boş. Ama size bu bölümü nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım.

CloudFlare: Bu seçeneği aktif ettiğinizde ve seçenekleri kayıt ettiğinizde başka bir Cloudflare sekmesi açılıyor. Bu sekmeden Cloudflare profil ayarlarınızı yapıyorsunuz. İsterseniz Cloudflare girip ücretsiz üyelik açabilirsiniz. Daha sonra üye paneline girip Account Email, Global API Key gibi ayarları yapıp CDN servisine bağlanabilirsiniz. Gayet basit. Cloudflare kurulumu rehberimizi inceleyerek ücretsiz cdn hizmetinden faydalanabilirsiniz.

CDN: Cloudflare dışında bir CDN servisi kullanıyorsanız bu seçeneği aktifleştirin. CDN kullanırsanız, sitenize ait bütün js,css,resim gibi yükleri ziyaretçinize en yakın noktadan gönderecektir yani siteniz daha hızlı yüklenecektir. Ayrıca siber saldırılara karşı savunmanızı artıracaktır.

CDN CName(s): Buraya CDN hizmeti aldığınız servisten size tahsis edilen urlyi yazacaksınız. “cdn.wpcin.com” gibi. İsterseniz tüm dosyalar için tek bir adres yazarsınız isterseniz her bir dosya için farklı adresler ekleyebilirsiniz.

CDN without SSL: Bazı CDN servisi kullanın kullanıcılar CDN servislerinde SSL kullanımı noktasında sıkıntı yaşamaktalar. Eğer sizde de böyle bir durum varsa CDN servisi için SSL kullanımı devredışı bırakabilirsiniz.

Exclude files: Bölümünde CDN servisi için kullanmak istemediğiniz dosyaları yazabilirsiniz. Örneğin:

 • {uploads_dir}/wpcf7_captcha/*

Gelişmiş

Asla önbellekleme (URL’ler): Önbelleğe alınmasını istemediğiniz linkleri buraya yazabilirsiniz. Asla önbelleklenmemesi gereken sayfa ve yazıların URL’lerini belirtin.

Asla önbellekleme (tanımlama bilgileri): Önbellek göstermek istemdiğiniz kullanıcı ID lerini buraya yazabilirsiniz. Ziyaretçinin tarayıcısında ayarlandığında, bir sayfanın önbelleklenmesine engel olması gereken, tanımlama bilgilerinin Kimliklerini belirtin.

Asla önbellekleme (kullanıcı tanıtıcıları): Önbelleğin gösterilmesini istemediğiniz tarayıcıları buraya yazabilirsiniz. Örneğin: Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows Phone OS 7.5; Trident/5.0; IEMobile/9.0) gibi.
Always purge (URLs): Herhangi bir yazıyı veya sayfayı her güncellediğinizde daima önbellekten temizlenmesini istediğiniz URL’leri belirtin (satır başına bir tane).

Cache query strings: WP Rocket istisnai olarak bazı sorgu dizelerini algılayamadığı için buraya manuel olarak siz ekleyebilirsiniz.

Örneğin: “wpcin.com/sayfa/?verified=yes” sorgu dizinini kaldırmak için “verified” kelimesini buraya eklemelisiniz.

Veritabanı

WP Rocket Ayarları - Veritabanı Temizleme

WP Rocket Ayarları – Veritabanı Temizleme

Lütfen bu bölümdeki işlemi yapmadan önce mutlaka yedek alınız. Çünkü bu işlemin geri dönüşü yoktur.

Posts cleanup:

Revisions, Veritabanınızda bulunan yazı revizyonlarını temizler.
Auto Drafts, Veritabanınızda ki oto taslakları siler.
Trashed posts, Çöpteki yazılarınızı siler.

Comments cleanup:

Spam comments, Siteniz de ki spam yorumları temizler.
Trashed comments, Çöpe attığınız yorumları siler.

Transients cleanup: WordPress eklentisi ve tema geliştiricileri sıklıkla sitenizi hızlandırmak için zaman bilgilerinizi veritabanınızda depolamak için Transients’i kullanmaktadır. Transients API, geliştiricilerin WordPress veritabanınızda bir son kullanım süresi ile bilgi depolamasına izin verir.

Expired transients, süresi dolan geçişleri temizler.
All transients, tüm geçişleri siler.

Database cleanup:

Optimize tables, Veritabınınız da bulunan tabloları optimize eder.

Automatic cleanup: Sitenizin veritabanını otomatik olarak belli bir süre belirterek optimize edebilirsiniz.

Run cleanup: Tıklayarak veritabınını optimize edebilirsiniz. Yedek almayı unutmayın.

Ön Yükle

WP Rocket Ayalarları - Preload

WP Rocket Ayalarları – Preload

Sitemap preloading:  Sitemap dosyalarınızdaki tüm URL’leri önceden yüklemesidir. Sitemap dosyanızı önbelleğe almak için bu seçeneği aktifleştirin.

Sitemap crawl interval: Site haritası tarama aralığınızı seçin. Eğer serverinize yüksek CPU biniyorsa bu sayısı 1s yada 2s yapabilirsiniz.

Sitemaps for preloading: Buraya hangi sitemap dosyasınızın önceden yüklenmesini istiyorsanız yazın. Benim sitemap dosyamı otomatik bulduğu için benim birşey yazmama gerek yok.

Preload bot: Yeni bir yazı veya sayfa yazarken veya güncellediğinizde, WP Rocket, belirli içerik ve onunla alakalı başka herhangi bir içeriğin önbelleğini otomatik olarak siler (ev, kategori, etiket, sayfa numarası ayarlama vb.). Ön yükleme botu, önbellek ömrünün dolduğu zamandan daha kısa sürede otomatik olarak çalışacak olan site haritası tabanlı ön yüklemenin dışında önbelleklerini hemen yeniden oluşturmak için bu URL’leri tarar. (Her zaman araç çubuğundan tetikleyebilirsiniz.)

Her gün belirli bir saatte bir bir önyükleme yaptığından emin olmak istiyorsanız, web barındırma kontrol panelinizden özel bir cron oluşturabilirsiniz ve istediğiniz zaman bu işlevden birini başlatabilirsiniz:

 • Bot tabanlı önyüklemeyi tetiklemek için:  run_rocket_bot()
 • Site haritasına dayalı önyüklemeyi tetiklemek için:  run_rocket_sitemap_preload()

Daha fazla talimat için cron işi yoluyla önbellek silinmesine ilişkin bu kılavuzu takip edin.

Prefetch DNS requests: Google Fontları, Youtube videoları veya harici web sitelerindeki diğer komut dosyalarını buraya. Bu, daha hızlı yükleme sürelerine neden olacaktır.

Siteniz bir Google fontu kullanıyorsa bunları ekleyin:

 • //fonts.googleapis.com
 • //ajax.googleapis.com

Varnish

Varnish, web uygulama hızlandırıcısı olarak hosting firmaları tarafından kullanılır. LiteSpeed Cache gibi website performansını artırmanıza yardımcı olur. Eğer hosting şirketiniz Varnish Cache kullanıyorsa bu seçeneği aktifleştin. Varnish kullanıp kullanmadığını lütfen web hosting firmanıza danışın.

Araçlar

Beta testing: Eklentinin beta sürümlerini kullanmak istiyorsanız bu seçeneği aktifleştirin.

Clear cache: Önbelleği manuel olarak temizlemenizi sağlar.

Preload cache: Ana sayfanız için ve ana sayfada kullandığınız tüm dahili bağlantılar için bir önbellek oluşturur.

Export settings: Ayarlarını başka bir sitede kullanmak için yada saklamak için dışa aktarabilirsiniz.

Import settings: Önceden yapılandırdığınız ayarlarınızı içeri aktarabilirsiniz.

Rollback: Eğer güncellediğiniz sürüm sitenizde bir sorun oluşturduysa bir önceki sürüme geri dönüş yapabilirsiniz.

Destek

Bu bölümde eklenti ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı gönderebilirsiniz. Eklenti hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak için şurada ki bağlantıya tıklayınız.

WP Rocket Eklentisi ile ilgili Son Sözler

Yukarı da WP Rocket cache eklentisi ile ilgili ayrıntılı inceleme yaptık ve ayarları tek tek açıklamaya çalıştık. Diğer cache eklentileri ile karşılaştırmasını başka bir konuda ele almayı düşünüyorum. Ama bütün cache eklentilerini denemiş biri olarak bu eklentinin daha iyi performans sunduğunu ve daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Tekrar söylemek istiyorum. Lütfen ayarları uygulamadan önce mutlaka web sitenizin bir yedeğini alın. İşinizi garantiye alın. Konu ile ilgili yorum ve sorularınızı bekliyorum.

Benzer Yazılar

6 En iyi WordPress Güvenlik Eklentisi WordPress güvenlik eklentisi mi arıyorsunuz? WordPress güvenlik duvarı eklentileri, web sitenizi zarara uğratmak için yapılan atak (DDoS) saldırı...
WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress Yoast Seo ayarları ve kurulumu nasıl yapılmalı öğrenmek ister misiniz? Google gibi arama motorlarında sıralama için gerekli olan WordPress Y...
WordPress Kırık Link Kontrolü ve Düzeltme Toplu olarak WordPress kırık link kontrolü ve düzeltme işlemi için basit bir eklenti kullanacağız. Bir bağlantıya tıkladığınızda ve "404 sayfa bulunam...
Tüm WordPress Yazılarını Bir Sayfada Nasıl Görüntülersiniz? Tüm WordPress yayınlarınızı bir sayfada görüntülemek ister misiniz? Arşiv sayfası hazırlayarak tüm WordPress yazılarını tek bir sayfada gösterebilirsi...

3 Yorum: “WP Rocket Eklentisi Ayarları Nasıl Yapılır?”

 1. Türk yapımı olan wpfastest cache eklentisi ile kıyasladınız mı hocam? bence bir kıyaslamayı çok çok hakediyor üstekik rocketten daha fazla özelliği mevcut. Örnek http://www.canliradyodinle.life burda kullanıyorum ücretli sürümü fakat resim yok ana sayfada deneyin bakalım.

  1. Merhaba İzzet,
   İlerleyen günlerde Önbellekleme(cache) eklentilerini
   kıyaslayacak bir konu yazabiliriz, takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir