WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast Seo Ayarları

WPCİNEklentiler27 Yorum

WordPress Yoast Seo ayarları ve kurulumu nasıl yapılmalı öğrenmek ister misiniz? Google gibi arama motorlarında sıralama için gerekli olan WordPress Yoast SEO Eklentisi hakkında rehber niteliğinde bir makale kaleme aldık. Bu eklenti bir WordPress kullanıcısı için olmazsa olmaz eklentilerden biri.

Fakat eklentiye sahip olmanız yetmez. Kullanmasını da bilmelisiniz. Bu yazıda, Yoast Seo Ayarları nasıl yapılır göstereceğiz. Sadece adımları takip edeceğiniz bu öğretici makalenin sonunda WordPress Yoast Seo eklentisinin bir ustası olacaksınız.

Yoast SEO eklentisi arama motorları da üst sıralamalara çıkma gereksinimini karşılayacak en iyi çözümdür ancak bazen bu gelişmiş eklentiyi yapılandırmak zor olabilir ve yeni başlayanlar için bu eklentinin ayarlarının nasıl olması gerektiği konusu tam bir kabustur. Çoğu kullanıcı bu eklentinin yanlızca %10’unu kullanmakta. Tüm özellikleri kullanmak ustalık ve tecrübe gerektiriyor.

Wordpress Yoast Seo Premium Özellikleri

Bu eklentinin bizlere sunduğu özelliklerin kısa bir listesi:

 • WordPress Arama Motoru Optimizasyonu
 • .htaccess ve robots.txt dosyalarınızı düzenleme
 • Özelleştirilebilir başlık ve meta açıklamalar
 • Sosyal medya entegrasyonu
 • RSS Optimizasyonu
 • XML Site Haritaları
 • Sayfa Analizi
 • 404 Sayfa Yönlendirmesi (Premium)
 • Dahili linkleme önerisi (Premium)

Eklentinin özelliklerini kabaca yazdıktan şimdi karşımızda en iyi, en yeni ve güncel Yoast Seo ayarları.

Gelişmiş Yoast SEO Ayarları

 1. Kurulumu
 2. General > Dashboard
 3. General > Features
 4. General > Webmaster Tools
 5. Search Appearance
 6. Search Appearance > Content Types
 7. Yoast Seo Kısa Kodları
 8. Search Appearance > Media
 9. Search Appearance > Taxonomies
 10. Search Appearance > Archives
 11. Search Appearance > Breadcrumbs
 12. Search Appearance > RSS
 13. Arama Konsolu
 14. Sosyal
 15. Sosyal > Facebook
 16. Sosyal > Twitter
 17. Sosyal > Pinterest
 18. Sosyal > Google+
 19. Araçlar
 20. Yönlendirmeler

Wordpress Yoast Seo Kurulumu

Öncelikle WordPress Yoast Seo eklentisini yüklemelisiniz (daha önce yapmışsanız bu bölümü atlayabilirsiniz).

Yoast eklentisini yüklemek için Eklentiler > Yeni Ekle‘ye gidin ve “yoast” kelimesini arayın. İlk çıkan sonuçta sırasıyla “Hemen yükle” ve daha sonra “Etkinleştir” butonlarına tıklayarak kurulum işlemini tamamlayın.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi Kurulumu

General – Dashboard

Yoast SEO Dashboard

Yoast SEO’yu adım adım yapılandırmak için “Open the Configuration wizard again” bağlantısına tıklayarak Yoast SEO ekibinden yardım alabilirsiniz. Ancak biz zaten bütün ayarları sizinle paylaşacağımız için birşey yapmanız gerekmiyor.

Dashboard(Pano) diğer bir adıyla Gösterge tablosunda herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok; yalnızca, SEO ile ilgili problemleri ve eklentilerle ilgili en son bildirimleri gösterir. Features sekmesine geçin.

Features

Yoast SEO Features Ayarları

SEO Analysis: SEO analizi ayarını aktif etmelisiniz. Yeni yazı eklerken ve düzenleme yaparken, metin editörünün altında bulunan Yoast metabox içerisinde bulunur ve “Focus keyword” yani “Yoast SEO anahtar kelime” alanına ekleyeceğiniz anahtar kelimeye göre yazınızın analizini yapar ve size bu makalenin SEO uyumu hakkında gerekli uyarıları ve çeşitli verileri aktarır.

Readability Analysis: Okunabilirlik analizi ayarını etkin yaparsanız, yazı editörü kısmında readability sekmesi aktif olur. Böylece yazınızın okunabilirlik düzeyini ölçer. Etkisiz yaparsanız bu ayarı kapatmış olursunuz ve metabox içerisinden kaldırmış olursunuz. Önerimiz etkin olması.

Cornerstone Content: Bu seçeneği aktif ederseniz metin editörü altında bulunan Yoast metabox kutusunda görünür. Bir yazınızın çok kaliteli olduğunu düşünüyorsanız ve bu makaleye diğerlerinden daha çok önem veriyorsanız bunu arama motorlarına gösterebilirsiniz. İstediğiniz yazıyı bu seçeneği işaretleyerek önemli makalelerinizi Google’a bildirebilirsiniz. Etkin yapmanızı öneririz.

Text Link Counter: Bu seçenek yazı içerisinde bulunan iç bağlantı linklerini sayısını hesaplar. İç Link inşasında çok faydalıdır. Böylece aşırı link kullanımının önüne geçmiş olursunuz. Aktif etmenizi tavsiye ederim.

Yoast Seo Text Link Counter

XML Sitemaps: Bir XML site haritası, sitenizdeki sayfaların/gönderilerin URL’lerini içerir. Arama motorları robotlarının URL’lerinizi taramasına ve onları hızlı bir şekilde dizinlemesine yardımcı olur. WordPress’de XML site haritası oluşturmak için birkaç farklı eklenti kullanabilirsiniz. Ama Yoast SEO bu işi çok kolay hale getiriyor.

Burada, “XML site haritası” etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Sonra otomatik olarak sitenize bir site haritası oluşturur. Soru işaretine tıklayınca ortaya çıkan XML Sitemap bağlantısına tıklayıp site haritanızı görüntüleyebilirsiniz.

Ryte: Bu ayar sitenizin arama motorları tarafından halen indexlenip indexlenmediğini kontrol eder ve bir problem durumunda size bildirim gönderir. Gerek olmadığını düşünüyorum.

Admin Bar Menu: WordPress Yoast SEO ayarları admin panelinizin üst kısmında bulunan menüde kısayol olarak eklenecektir. Böylece ayarlarınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Aktif etmeniz tavsiye edilir.

Security:  Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş bölümünü devre dışı bırakan bir seçenektir. Kutuyu işaretlediğinizde yazarlarınızın ve editörlerin gelişmiş ayarları kullanmasını engelleyeceksiniz. Çok yazarlı bir blog çalıştırıyorsanız kutuyu işaretlemeniz önemlidir. Başkalarının sizin ayarlarınızı değiştirmesini istemezsiniz değil mi.

Webmaster Tools

Yoast SEO Webmaster Tools

Sonraki sekme “Web Yöneticisi Araçları” dır. Google, Bing, Yandex gibi farklı web yöneticisi araçlarını buradan doğrulayabilirsiniz. Web Yöneticisi araçları, sayfalarınızın farklı arama motorlarında görünürlüğü hakkında ayrıntılı raporlar sağlar.

Sitenizi Google’a eklediğinizde sizden doğrulama yapmanızı ister. Web yöneticisi araçlarında doğrulamak biraz zordur. Kullanıcılar bu konuda çok sıkıntı yaşamakta. Elle yapmak isterseniz bir meta etiketi eklemeniz veya sitenize bir dosya yüklemeniz gerekir. Ancak Yoast eklentisi bunu kolaylaştırır. Tüm yapmanız gereken, arama motorları tarafından sağlanan meta kodunu buraya girmek.

Search Appearance

Yoast SEO Search Appearance

İlk sekme “Genel”. Buradan “Başlık ayracı” ayarlayabilirsiniz. Yoast SEO, sayfalarınızın başlıklarını yeniden yazması gerekip gerekmediğini otomatik olarak tespit edebilir. Varsayılan olarak devre dışıdır. Varsayılan ayarla gitmenizi öneririm.

Buradan başlık ayracını seçebilirsiniz. Başlık Ayırıcı, yazı başlığını ve site adını birbirinden ayıran simgedir. Bu sembol, arama sonuçlarında gösterilir. Bu konuda hiçbir fikriniz yoksa, aşağıdaki resmi kontrol et.

Wordpress Yoast Seo Başlık Ayracı

Başlıktaki ayracı Arama sonuçlarında göstermek istediğiniz simgeyi seçin.

Homepage & Frontpage: Eğer sitenizin anasayfası ve blog sayfası için ayrı bir sayfa oluşturduysanız bu bölüm kapalı olacaktır. Anasayfanızın ve blog sayfanızın meta ayarlarını sayfanızı düzenleme kısmından yapabilirsiniz. Eğer zaten bir sayfayı özel olarak anasayfa olarak ayarlamıysanız, bu bölüm açık olacaktır.

Knowledge Graph: Burada, web sitenizin adını ve arkasındaki şirket veya kişiyi tanıtmanız gerekir.

Web sitenizin adı genellikle sitenizin başlığıdır. Herhangi bir ad vermezseniz, Yoast SEO sitenizin adını otomatik olarak isim olarak kullanır. Alternatif bir ad da verebilirsiniz. Marka adınızı yeni değiştirdiyseniz, bunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca web sitesinizin bir şirket mi yoksa bir kişi tarafından mı çalıştırıldığını seçmeniz gerekiyor. “Company” seçeneğini belirlerseniz, şirketin adı ve logosu girmenizi ister. “Person” yi seçerseniz, adınızı girmeniz yeterlidir. Ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın.

Content Types – Yazı Tipleri

Yoast SEO ayarları için en önemli bölümlerden birine geldik. Sonra “Yazı Tipleri” yani “Content Types” sekmesine gidin. Varsayılan olarak WordPress, yayınlar, sayfalar, medya vb. gibi çeşitli posta türlerine sahiptir. Yoast SEO, bu posta türleri için meta başlıkları ayarlamanıza izin verir. Ayarlarınızı aşağıda ki yapmanızı öneririm.

Yoast SEO Content Types

Yoast SEO, her yazı/sayfa için ayrı olarak başlık ve meta belirlemenizi sağlar. Yazı editörü altında Yoast SEO Meta Box ekliyor. SEO için her yazı/sayfa için meta başlığını ve açıklamasını manuel olarak ayarlamanızı öneririm. Yani tek tek el ile girmelisiniz. Eğer elle girmeden direk oluşmasını istiyorsanız bu ayarları uygulamalısınız.

Yazılar: Yazılarımız için üç seçeneğide aktif ediyoruz. Hem yazıların indexlenmesini istiyoruz, hem yayınlanma tarihleri gösterilsin istiyoruz. Hem de her yazının altında meta kutusu olsun istiyoruz ki her yazıyı yayınlanmadan önce gerekli SEO ayarlarını yaptıktan sonra yayınlayalım.

Kod Parçacığı Ön İzlemesindeki Tarih: Data in snippet Preview, özleliği arama motorlarına gönderdiğiniz yazının yada sayfanın hangi tarihte yayımlandığını kullanıcılara gösterir. Ve arama yapıldığında, arama sonucunuzun başlığının altında, meta açıklamanızın hemen solunda yer alır.

Yazı Yayımlanma Tarihi

Yoast Seo Meta Kutusu: Bu ise her yazı veya sayfa altında yer alan Yoast kutusunun aktif edilip edilmemesini belirleyeceğiniz ayardır.

Sayfalar: Sayfalarınızın indexlenmesini istiyoruz. Fakat yayımlanma tarihlerinin gösterilmesine gerek yok. Çünkü bir sayfayı zırt bırt değiştirmeyiz. Örn, iletişim yada hakkımızda sayfaları. İsterseniz bu seçeneği aktif de edebilirsiniz. Size kalmış birşey. Meta kutusu her sayfayı düzenlemek istediğimizde olsun istiyoruz. Çünkü aynı yazılar gibi sayfalarında SEO uyumlu olarak düzenlemesi gerekir.

Wordpress Yoast Seo Başlık ve Açıklama Ayarları

Portfolio ve Custom Post Type Archives: Bu bölüm temadan temaya değişiklik gösterebilir. Burada indekslenmesini istediğiniz bölümleri aktif etmelisiniz.

Yoast Seo Ayarları İçin Kısa Kodları

Bu eklenti için kullanabileceğimiz kısa kodlar mevcut. Tüm bu kısa kodları açıklaması ile birlikte aşağıda bulabilirsiniz. Bu kodları kullanmaktan çekinmeyin.

%%date%%Yazının veya sayfanın yayınlanma tarihini gösterir.
%%title%%Yazının veya sayfanın başlığını gösterir.
%%sitename%%Sitenizin başlığını gösterir.
%%sitedesc%%Sitenizin açıklamasını gösterir.
%%excerpt%%Konu başlığını ekler eğer yok ise otomatik olarak oluşturur.
%%excerpt_only%%Konu başlığını ekler eğer yok ise otomatik olarak da oluşturmaz.
%%tag%%Yazı veya sayfada ki etiketleri gösterir.
%%category%%Yazının veya sayfanın kategorisini gösterir.
%%category_description%%Kategoriye ait açıklamayı gösterir.
%%tag_description%%Etikete ait açıklamayı gösterir.
%%term_description%%Terime ait açıklamayı gösterir.
%%term_title%%Terim başlığını gösterir.
%%modified%%Yazının veya sayfanın son düzenlenme tarihi gösterir.
%%id%%Yazının veya sayfanın ID numarasını gösterir.
%%name%%Yazının veya sayfanın yazar adını gösterir.
%%userid%%Yazının veya sayfanın yazara ait ID’sini gösterir.
%%searchphrase%%Aramada kullanılan kelimeyi gösterir.
%%currenttime%%Şuanki saati gösterir.
%%currentdate%%Şuanki tarihi saati gösterir.
%%currentmonth%%Şuanki ayı saati gösterir.
%%currentyear%%Şuanki saati gösterir.
%%page%%Varsa sayfa numarasını gösterir.
%%pagetotal%%Toplam sayfa sayısını gösterir.
%%pagenumber%%Bulunduğu sayfa numarasını gösterir.
%%caption%%Görselin açıklamasını gösterir.
%%focuskw%%Odaklandığınız anahtar kelimeyi gösterir.
%%cf_<custom-field-name>%%Özel alan eklemenizi sağlar.
%%ct_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi alanı eklemenizi sağlar.
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi açıklamasını gösterir.
%%sep%%Başlık ayracı ekleminizi sağlar.

Media – Ortam

Yoast SEO Media Ayarları

Ortam: Medyayı (örneğin bir resim veya video) WordPress’e yüklediğinizde, yalnızca medyayı kaydetmez, bunun için bir ek URL oluşturur. Bu ek sayfalar medya öğesini ve girdiyseniz bir başlık içerebilirler. Bu nedenle, bu ek URL’leri hiç kullanmazsanız, bunları devre dışı bırakmak ve bunları medya öğesinin kendisine yönlendirmek daha iyidir. Eğer yönlendirmek istiyorsanız “Evet” seçeneğini aktif edin.

Taxonomies – Kategoriler

Yoast SEO Taxonomies

Kategoriler: Bu kısımda diğer bölümlerde olduğu gibi kişisel tercihinize kalmış bir şey. Bazı siteler vardır, kategorileri ile daha çok kullanıcı çekerler. Böyle durumlarda index yapmalısınız. Ama kategori sayfalarını sadece listeleme için kullananlar için noindex olmalıdır. Ve bizim tavsiyemiz noindex kalması.

Meta kutusunu aktif etmelisiniz. Kategorileri de aynı yazılar ve sayfalar gibi SEO uyumlu hale getirmeli, gerekli başlık ve açıklamalarını girmelisiniz.

Etiketler: Bildiğiniz üzere Google artık etiketlerin kendi gözünde bir faydası olmadığını açıklamıştı. Bizim halkımız etiketleri çok yanlış ve abartıya kaçarak kullandıkları için zor duruma düşmüşlerdir.

Bir yazı düşünün arama sonuçlarında o yazı ile ilgili 10 farklı index var. Ziyaretçi hangisine tıklayacak? Böyle bir duruma düşmemek için ben etiket kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Eğer kullanacaksanız bile 1-2 taneyi geçmesin. Bu arada etiketleri ziyaretçi çekmek için değil, site içerisinde işinizi kolaylaştırması için kullanmalısını.

Bu nedenle etiketlerin indexlenmemesi için noindex seçeneğine getiriyoruz.

Category URLs: Bunu kapatmanızı öneririm. siteadresi.com/category/kategori-adi şeklinde bir url ile karşılaşmak istemiyorsanız tabi. Bu ayar “/category” ekini ortadan kaldırıp SEO uyumlu bir url yapısı oluşturuyor.

Arşivler

Wordpress Yoast Seo Arşiv Ayarları

Bu bölüm gördüğünüz bütün WordPress Yoast Seo Ayarları konusunda noindex şeklinde ayarlanmıştır. Bunun sebebi duplicate content(yenilenen içerik) problemini ortadan kaldırmak içindir. Bu yüzden hem yazar arşivlerini hem de tarih arşivlerininin saklanmasını kapatıyoruz.

Arama sayfaları ve 404 sayfalarını kendinize göre ayarlayın. Bu sayfalar indexlenmeyecekler fakat takip edilebilecekler.

Lütfen buraya dikkat! Eğer temanızda varsayılan olarak breadcrumbs(yol haritası-dolaşım etiketi) varsa bu seçeneği kapatabilirsiniz. Zaten bu özelliğe sahip temanız varsa kapatın gitsin.

Örnek Breadcrumbs

Breadcrumbs Örneği

Yoast SEO Breadcrumbs Ayarları

Eğer temanızda böyle bir özellik yok ise kesinlikle aktif etmenizi öneririm. Çünkü kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizi ve site yapınızı öğrenmelerine yardımcı olur. Ayarları yukarıda ki resimde ki gibi uygulayın daha sonra aşağıdaki kodu, breadcrumbs nerde gözükmesini istiyorsanız oraya gelecek şekilde single.php içerisine uygun yere ekleyin.

single.php yada page.php ekleyeceğiniz kod:

Bu işlemi yapmadan önce lütfen yedeğinizi almayı unutmayın. Eğer kod bilginiz yok ise lütfen bir profesyonelden yardım alın. Eğer breadcrumbs yol haritasını belli sayfalarda yada yazılarda göstermek isterseniz aşağıdaki kısa kodu istediğiniz yazıya yada sayfaya eklemeniz yeterli.

RSS

Yoast Seo Rss Ayarları

Son sekme “RSS” dir. Otomatik olarak blogunuzun bağlantılarını feed içeriğinize ekler. Birisi içeriğinizi feed’den çalarsa, geri dönüş alırsınız ve Google içeriğin orijinal kaynağı olduğunuzu bilecektir. Varsayılan ayarı yukarıdaki gibi değiştirebilirsiniz.

Arama Konsolu

Yoast Seo Search Console Yetkilendirme

Burada, Yoast eklentisine yetki izni veriyor. Artık Search Console’dan verileri çekebilecek. Tarama sorunlarını almak için sitenizin Google Arama Konsolu’na bağlanabilirsiniz. Ama zaten Search Console kullanmasını biliyorsanız bu seçeneğe hiç gerek yok.

Sosyal

Wordpress Yoast Seo Hesaplar

Sosyal ortamda ilk sekme “Hesaplar” ‘dır. En iyi Yoast SEO ayarları için mutlaka doldurmanız gereken alanlardan biri. Google’a sosyal profilleriniz hakkında bilgi vermek için mevcut sosyal profillerinizin URL’lerini yazmanız gerekir. Bu bölüm, her sayfa/yayına özel grafikler yüklemenize izin verir ve bu sayfa sosyal medyada paylaşıldığında küçük resim biçimini düzgün hale getirir.

Facebook

Wordpress Yoast Seo Facebook Ayarları

Bir sonraki sekme “Facebook”. Yapmanız gereken ilk şey “Open Graph Meta verisi ekle” seçeneğini etkinleştirmektir. Sitenizin <head> bölümüne bir meta veri ekleyecektir. Facebook, sitenizin bir sayfası Facebook’ta paylaşıldığında bu verileri kullanacaktır.

Ayrıca Facebook’ta paylaşılan yayın sayfa için bir resim de ekleyebilirsiniz, ancak herhangi bir resim içermezse kendi logonuzu gösterebilirsiniz. Facebook Insights’a erişebilmek için bir Facebook App ID belirlemelisin. Bir kullanıcı veya bir Facebook uygulaması olabilir.

Twitter

Wordpress Yoast Seo Twitter Ayarları

“Twitter” sekmesinde, Twitter kartı meta verilerini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca kullanmak için kart türünü de seçebilirsiniz. Büyük görselli özet kullanmayı tercih ediyorum. İsterseniz sadece Özet seçeneğini de seçebilirsiniz.

Pinterest

Wordpress Yoast Seo Pinterest Ayarları

Bir sonraki sekme “Pinterest”. Pinterest hesabını doğrulamak için web sitenizin sahipliğini onaylamanız gerekir.

Google+

Yoast Seo Google Plus

Siteniz için Google+ sayfanız varsa, URL’yi buraya girin.

Araçlar

Yoast Seo Araçlar Sayfası

Dosya Düzenleyicisi: Bu araç, robots.txt ve .htaccess dosyası gibi dosyaları değiştirmenizi sağlar. Bu dosyaları düzenlemeden önce daima WordPress blogunuzun bir yedek kopyasını alın.

Toplu Düzenleyici: Bu düzenleyici, yayınlarınızın başlıklarını ve açıklamalarını toplu olarak değiştirmenize olanak tanır.

İçeri Al / Dışarı Aktar: Bu araç, diğer eklentilerden SEO ayarlarını içe aktarmanıza ve diğer bloglarda yeniden kullanım için SEO ayarlarını dışa aktarmanıza yardımcı olur.

Yönlendirmeler

Yoast Seo Yönlendirme Ayarları

Bu Premium özellik, yönlendirme işlemlerini site üzerinden yönetmenize yardımcı olur. Buna ek olarak, dahili bağlantınızın ULR’sini her değiştirdiğinizde yeni bir yönlendirme oluşturarak zaman kazanırsınız. Bununla birlikte Yönlendirmeler ana sekmesinden tüm geçerli yönlendirmeleri yönetebilirsiniz.

Genel yönlendirme türü 301 Yönlendirme ancak bunu değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, yöntem yönlendirme PHP ile çalışıyor ama Web Sunucusu yönlendirmesini de kullanabilirsiniz.

Umarım Yoast Seo Ayarları 2018 kullanımı için bu ayrıntılı ve detaylı anlatımı beğenmişsinizdir. Arkadaşlarınızın da bu güncel ayarlardan haberdar olması için makelimizi sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Benzer Yazılar

WP Rocket Eklentisi Ayarları Nasıl Yapılır? WP Rocket eklentisi, bir WordPress önbellekleme (cache) eklentisidir. Ücretli olduğundan diğer cache eklentileri kadar bilinmiyor. Fakat deneyimlerime...
Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indiri...
En iyi WordPress İletişim Formu Eklentisi Karşılaştırması Yeni WordPress sitenizi açtınız. Her şey yolunda: logo, hakkımızda sayfası, menüler vs. O halde içerik girip ziyaretçi çekmeye başlayabiliriz... Bir d...
Tüm WordPress Yazılarını Bir Sayfada Nasıl Görüntülersiniz? Tüm WordPress yayınlarınızı bir sayfada görüntülemek ister misiniz? Arşiv sayfası hazırlayarak tüm WordPress yazılarını tek bir sayfada gösterebilirsi...

27 Yorum: “WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?”

 1. Hocam teşekkürler açıklamalarınız ve yazınız için, gösterdiğiniz şekilde zorlanmadan kolayca kendi siteme kurdum yoast seo eklentisini ,

 2. Hocam Yoast Seo kurduktan sonra sayfalarımda ve yazılarımda başlıklarım şu şekilde değişti;

  Günübirlik Turlar – Gidiyoruz.comGidiyoruz.com – Ankara

  ben bunun sadece

  Günübirlik Turlar – Gidiyoruz.com şeklinde olmasını istiyorum. Acaba nerede hata yapıyorum.

  1. Merhaba.

   Ayarları yaptıktan sonra herşey bitmiyor. Eğer siz sadece yazınızın/sayfanızın başlığını girer ama aşağıdaki yoast meta kutusuna, arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz başlığı yazmasanız, sizin dediğin gibi olur. Normal yazı başlığı ile Yoast meta kutusunda bulunan “title” farklı şeylerdir. Bir yazının başlığının sitenizde nasıl görünmesini istiyorsanız normal yazı başlığı kullanırsınız. Ama yazının başlığının arama sonuçlarında istediğiniz gibi görünmesini istiyorsanız, her yazı ve sayfada yoast meta kutusunda bulunan “title” kısmına özgün başlığınızı girmelisiniz.

   Eğer siz tek tek bütün yazıları ve sayfalara title girmek istemiyorsanız, yoast ayarlarında “Başlıklar & metalar > Yazı tipleri > Yazılar > Başlık şablonu” bölümünü sadece “%%title%% – Gidiyoruz.com” olarak girin. Böylece sadece normal yazı başlığınız görünür. Aynı işlemi “Sayfalar > Başlık şablonu” için de yapabilirsiniz.

 3. Merhaba çok detaylı bir yazı teşekkür ederim dolaşım menüsünü yaptım single php dosyasına ekledim , https://beylikduzutesisatci.org/reglaj-ayari-nedir-nasil-yapilir/ örnekteki gibi sağ tarafta duruyor bunu sol tarafa resmin tam üstüne nasıl alabilirim

 4. Hocam kolay gelsin benim aklıma takılan bir nokta var. Başlıklar & Metalar kısmında verdiğiniz ayraç kısmında neden “-” yerine “|” kulanmayı öneriyorlar farkı nedir? wpmavi ve wpgurme sitelerinde bu şekilde yapmışlar seo açısından bir farkı var mı?

  1. SEO açısından bir farkı yok. “|” kullanmak biraz şu anlama geliyor; bu cümlenin sonuna geldiniz. Sanki bir cümleyi bıçak gibi kesiyor gibi bir izlenim veriyor. Hangisi hoşunuza giderse onu kullanın.

  1. Normalde WordPress web sitenize bir resim veya video gibi ortam dosyası eklediğinizde, WordPress otomatik olarak bu dosyalar için URL oluşturur. Ve bu resimleriniz indekslendiği zaman, görseller aramasından resminize tıklayanlar direk resminizi görecektik. Eğer siz Yoast SEO eklentisinde Media ayarlarından “Redirect attachment URLs to the attachment itself” bölümünü “Yes” olarak işaretlerseniz, resimleriniz, bulunduğu yazıya yönlendirilecektir. Böylece resim sorunu veya problemi ortadan kalkmış olur. Yazımız içerisinde bu konudan bahsetmiştik.

 5. Üşenmeyin şu yazıyı yazdınız ya vallahi helal olsun, elinize emeğinize sağlık, çok faydalı oldu.

 6. Selam,

  Yoast SEO yükledikten sonra Özelleştirme paneli ekran görüntüsü kayboldu, hem Yoast SEO hemde W3Total Cache etkisizleştirip tekrar etkinleştirdim faydası olmadı. Site Php 7.2 version

  1. Yoast’ın, sizin özelleştirme panelinize etki edecek bir durumu yok. Beyaz ekran hatasına genelde Cloudflare, önbellekleme eklentileri veya Php sürümü(başka bir eklentinin çalışmamasına sebep olablir) sebep olur.

 7. Content, kategoriler, arşivler bölümlerinde alt kutuların hepsi boş yazı yok, resimdeki gibi eklememiz gerekiyor mu yoksa önemsiz mi?

  1. Yoast ayarları bölümünden doldurduğunuz alanlar, sizin işinizi kolaylaştırmak için var. Eğer bu alanları boş bırakırsanız sorun olmaz (eğer yazı içerisinde veya kategoriler içerisinde bu alanları kendiniz manuel dolduracaksanız). Ama resimli anlatım ile gösterdiğimiz gibi yaparsanız işiniz kolaylaşır.

 8. Merhaba benim bir sorum olacak. Şimdi yoast seo tarafından site haritası oluşturduk. Bu oluşturduğumuz site haritasını search consela gönderirken şu şekilde mi göndermemiz gerekecek. www.siteadi.com/sitemap_index.xml şeklinde. Sadece bu yazdığımı göndersek yeterli olur mu yoksa post-sitemap.xml, page-sitemap.xml, category-sitemap.xml hepsini de ayrı ayrı göndermem gerekecek mi?

  Bu konuda rica etsem yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 9. hocam hayırlı akşamlar benim bir sorunum var ben yoast seo yu kurdum bir aya yakın kullanıyordum sorun yokdu ama bugün haber eklerken en altda seo açıklamaları oluyodu elle dolduruyodum bi anda bembeyaz alan oluştu facebook eklentisini yapabiliyorum lakin seo analiz anahtarı ekleyemiyorum bu neden olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir