Wordpress SMTP Ayarları

WPCİNEklentilerYorum Yaz

WordPress Contact Form 7 iletişim eklentisinden mail gönderemiyor musunuz? Sitenizde Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) eklentisi kurarak bu sorunu çözebilir ve bildirim mesajı almaya başlayabilirsiniz. Bir çok eklenti ile bu işlemi yapabilirsiniz. Biz de bu eklentiler arasında ki en popüleri olanı WP Mail SMTP ayarları hakkında bilgi vereceğiz.

Bu makalede SMTP nedir? Ayarları nasıl yapılır? sorularının cevabını bulacaksınız.

Contact Form 7 Hatası

Contact Form 7, güçlü bir form eklentisi olarak milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Daha önce en iyi iletişim formu eklentileri karşılaştırması yapmıştık. Eğer Contact Form 7 eklentisini tercih ettiyseniz muhtemelen “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” hatasını almışsınızdır. Bu şekilde, ziyaretçilerden herhangi bir mail alamazsınız.

E-posta gönderme hatasının bir çok nedeni olabilir. İşte en yaygın olanlardan birkaçı:

  • WordPress hosting sunucusu, WordPress’in Contact Form 7 gibi bir iletişim formu eklentisi tarafından oluşturulan e-postaları göndermek için kullandığı PHP posta işlevini kullanacak şekilde yapılandırılmamıştır .
  • Spam e-postalarını azaltmak için, e-posta sağlayıcınız e-postanızın kaynak olduğu iddia edilen konumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını sık sık denetler. Örneğin, e-posta sunucunuz gmail.com ise, tamamen farklı bir sunucudan gönderildikleri için form bildiriminiz spam klasörü oluşturmaz.

Bu nedenle, varsayılan PHP posta işlevini kullanmak yerine WordPress’den e-posta göndermek için SMTP kullanmanızı öneririz.

SMTP Nedir?

SMTP, e-postayla iletilebilirliği sağlamak için uygun kimlik doğrulama yöntemini kullanan e-postalar göndermenin bir yoludur.

WordPress eklenti dizini içerisinde Bir çok SMTP eklentisi bulunuyor. En iyi SMTP eklentileri Easy WP SMTP, Webriti SMTP Mail, Cimy Swift SMTP, Gmail SMTP ve SMTP Mailer. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Ama biz en çok kullanılan WP Mail SMTP by WPForms eklentisini kullanacağız.

WP Mail SMTP Ayarları

WP Mail SMTP Eklentisi

1. Adım: Yapmanız gereken ilk şey WP Forms Mail SMTP eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

2. Adım: Posta seçeneklerini yapılandırmak için eklenti ayarlarına gidin. Ayarlar > WP Mail SMTP

Form Email: Bu alana e-postanın hangi adrese gitmesini istiyorsanız onu yazmalısınız. Örn: iletisim@siteadresi.com

Form Name: Bu alana e-postaların gönderileceği adı girmelisiniz. Örn: SiteAdı İletişim Formu

Bu alandan sonra size sunulan 5 farklı yöntem var. Bunlardan birini seçmeniz yeterli. Aşağıda bütün yöntemler hakkında bilgiler verdik. Herhangi bir seçeneği kullanın.

WP Mail SMTP Ayarları

Default (None) Seçeneği

WP Mail SMTP, uygun bir SMTP sağlayıcısı kullanmak için wp_mail () PHP işlevini yeniden yapılandırarak e-postanızın teslim edilebilirliğini düzeltir.

Doğru kimlik doğrulama yoksa, e-postalar ya SPAM klasörüne girerler ya da en kötüsü hiç teslim alınmazlar.

Varsayılan olarak, WordPress, WordPress tarafından oluşturulan e-postaları herhangi bir iletişim formu eklentisini göndermek için PHP posta işlevini kullandığından, bu bir çok WordPress sitesi için bir sorundur .

Sorun, çoğu WordPress barındırma şirketinin sunucularının PHP e-postalarını göndermek için doğru şekilde yapılandırılmamış olmasıdır.

Bu seçeneği aktif ederseniz PHP işlevi çalışarak mailleriniz sorunsuz ulaşacaktır. Eğer bu seçenek işe yaramaz ise diğer seçenekleri kullanmalısınız.

Gmail Seçeneği

Çoğu zaman blogcular ve küçük işletme sahipleri, üçüncü taraf SMTP hizmetlerini kullanmak istemiyorlar. SMTP e-postaları için Gmail veya G Suite hesabınızı kullanabilirsiniz.

Diğer Gmail SMTP eklentilerinden farklı olarak, Gmail SMTP seçeneği, Google hesabınızın kimlik doğrulamasında oturum bilgilerinizi %100 güvence altına almak için OAuth kullanır.

Bu seçeneği kullanmak isterseniz Google API kullanmalısınız. Daha fazla ayrıntı için Gmail belgelerini okuyun.

Mailgun Seçeneği

Mailgun SMTP, büyük miktarda e-posta göndermenizi sağlayan popüler bir SMTP servis sağlayıcısıdır. Her ay ilk 10.000 e-postalarınızı ücretsiz olarak göndermenizi sağlarlar.

Bu eklenti, MailGun ile yerel bir entegrasyon sunar. Tek yapmanız gereken Mailgun hesabınızı bağlamak ve e-postanızın teslim edilebilirliğini artırmak.

Daha fazla bilgi için Mailgun belgelerini okuyun.

SendGrid Seçeneği

SendGrid, günde 100’e kadar e-posta göndermek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir SMTP planına sahiptir. Daha fazla ayrıntı için SendGrid belgelerini okuyun.

Other SMTP Seçeneği

SMTP Ayarları

WP Mail SMTP eklentisi ayrıca, Gmail, Yahoo, Outlook, Microsoft Live gibi SMTP hizmeti sunan diğer önemli e-posta hizmetleriyle birlikte çalışır.

Ayrıca kendi hosting sağlayıcısına ait SMTP hizmetini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Örneğin, Turhost’un sağlayıcısı aşağıdaki gibidir. Siz de kendi hosting firmanıza ait bilgileri Webmail ayarlarından öğrenebilirsiniz.

Hosting SMTP

SMTP Host: Ana makinenin SMTP sunucusunun adresi. Örn: mail.siteadresi.com

SMTP Port: En yaygın bağlantı noktaları 587 ve 465’dir. Eğer SSL kullanacaksanız 465 portunu, SSL kullanmayacaksanız 587 portuna bağlanmalısınız.

Encryption: SSL ve TLS en çok kullanılan şifrelemelerdir. E-posta sağlayıcınız her ikisini de sunuyorsa TLS’yi öneriyoruz.

Auto TLS: Sunucu destekliyorsa, varsayılan olarak TLS şifrelemesi otomatik olarak kullanılır. Fakat sunucularda ki yanlış yapılandırmalar soruna neden olabileceğinden devredışı bırakabilirsiniz.

Authentication: Modern e-posta sağlayıcıları kimlik doğrulaması gerektirir.

SMTP Username: Kullanıcı adınız genellikle e-posta sağlayıcısı için oluşturduğunuz e-posta adresinizdir. Örneğin, yukarıda ki fotoğrafta da gördüğünüz gibi info@siteadresi.com

SMTP Password: Bu e-posta hesabınızın şifresidir. Parolanın ayarlarda görüntülenmemesine rağmen, yine de veritabanında düz metin olarak saklanır. Bu nedenle güvenliğiniz için aşağıdaki yöntemi uygulayın. Yapmasanız da olur.

Fakat eklenti, gelişmiş güvenlik için şifrenizi WordPress  wp-config.phpdosyanıza eklemenizi tavsiye ediyor.

Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin.

Ardından,  sifrenizalanına kendi şifrenizi yazın. Dosyayı kaydettiğinizde ve SMTP ayarlar sayfanızı yenilediğinizde, Parola alanının artık hafifçe soluk göründüğünü göreceksiniz.

WP Mail SMTP ayarları kurulumu böylece tamamlanmış oldu.

Benzer Yazılar

WP Optimize Eklentisi ile WordPress Veritabanı Temizleme WordPress veritabanı temizleme işlemini tek tıkla yapabilirsiniz. WordPress veritabanı optimize etme gereksiz ve istenmeyen verileri temizler ve bu da...
WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress Yoast Seo ayarları ve kurulumu nasıl yapılmalı öğrenmek ister misiniz? Google gibi arama motorlarında sıralama için gerekli olan WordPress Y...
En iyi WordPress Yedekleme Eklentisi Karşılaştırması Bir gün uyanıp, yataktan çıkıp gözlerinizi ovup bilgisayarınıza doğru ilerlersiniz. Güzel bir gün sizi bekliyor, heyecanlısınız ve kalbiniz güm güm at...
WP Rocket Eklentisi Ayarları Nasıl Yapılır? WP Rocket eklentisi, bir WordPress önbellekleme (cache) eklentisidir. Ücretli olduğundan diğer cache eklentileri kadar bilinmiyor. Fakat deneyimlerime...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir