Wordpress Web Siteyi İnternetten Kalıcı Silmek

WPCİNİpuçlarıYorum Yaz

WordPress kurulumunuzu kaldırmak, sizin internet’ten tamamen silmez. Geçmişinizi ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda İnternet’ten bir WordPress sitenizin kalıcı olarak nasıl silineceğini size göstereceğiz.

Bazen bir WordPress sitesini internetten tamamen kaldırmanız gerekebilir. WordPress dosyalarını yalnızca sunucudan silerseniz sadece siteniz kullanılamaz olur.

Fakat, siteniz arama sonuçlarında ve Wayback Machine‘de görünmeye devam edebilir.

Bir web sitesinin tüm izlerini internetten kaldırmak oldukça zordur. Bu makalede uygulayacağınız adımlarla silinen web sitenizi ve içeriğini bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle yedeğinizi almayı unutmayın.

İnternetten WordPress Sitenizi Kalıcı Olarak Silin

Bu işlemleri yapmadan önce doğru bir karar verip vermediğinizi tekrar düşünün. Çünkü işlemleri geri almak istediğinizde farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

1. Adım: WordPress Sitenizi Yedekleyin

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress sitenizin eksiksiz bir yedeğini oluşturmaktır. Gelecekte fikrinizi değiştirmeniz veya daha önce sildiğiniz içeriğe erişmek istiyorsanız bu yöntem kullanışlı olacaktır.

WordPress yedekleme eklentisi kullanarak sitenizin yedeğini alın.

2. Adım: WordPress Dosyalarınızı Silin

Şimdi sunucunuzda depolanan WordPress dosyalarını silmeniz gerekiyor. Bu dosyaları silmek, WordPress yazılımının yanı sıra temaları, eklentileri, resimleri ve diğer medya dosyalarınızı silecektir.

Bunu WordPress hosting Cpanel hesabınızın kontrol paneline giderek yapabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra Dosya Yöneticisi simgesini bulun.

cPanel Dosya Yöneticisi

cPanel Dosya Yöneticisi

Dosya Yöneticisi, sunucunuzda depolanan dosyaları yönetmek için web tabanlı bir arabirim sağlar. Kök dizine gidip orada depolanan tüm dosyaları silmeniz gerekiyor.

Ayrıca bir FTP istemcisini kullanarak WordPress dosyalarınızı silebilirsiniz. FTP’ye aşina değilseniz, yeni başlayanlar için FTP kullanma kılavuzu konumuza bakabilirsiniz.

3. Adım: Arama Motorlarını Engelleyin

Artık web sitenizi sildiniz, arama motorlarının web sitenizi taramasını engelleme zamanı geldi.

Arama motorlarına, sayfalarımızın taranmasını istemediğimizi söylemek için robots.txt dosyası kullanacağız.

Unutmayın, robots.txt dosyası sadece bir yönergedir. Çoğu arama motorları tarafından saygı görür, ancak daha az bilinen tarayıcılar tamamen yok sayabilir.

Önce cPanel veya FTP’deki dosya yöneticisini kullanarak yeni bir robots.txt dosyası oluşturmanız gerekecek.

Dosyayı oluşturduktan sonra dosyayı düzenlemeniz ve aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir:

Bu iki satır, tüm arama motoru botlarının, alan adınız altındaki tüm URL’lere erişmesine izin vermiyor.

4. Adım: Arama Motorlarından İçeriğinizi Kaldırın

İçeriğiniz artık mevcut değilse de, arama motorları ara sıra göstermeyi sürdürecektir. İndekslerinizi silmemez gerekiyor.

Arama motorları, web sitelerinin bazı teknik arızalar nedeniyle inebileceğini anlıyor(o kadar akıllı yani). Bu nedenle, web sitenizin geri geleceğini umarak bir süre içeriği göstermeye devam ediyorlar.

Arama motorlarına içeriğinizin artık mevcut olmadığını ve kalıcı olarak kaldırıldığını açıkça belirtmeniz gerekecektir.

Bunu yapmanın en kolay yolu .htaccess dosyasını kullanmaktır. Web sitenizin kök dizininde yeni bir dosya oluşturmanız ve .htaccess olarak adlandırmanız gerekir.

Ardından, .htaccess dosyasını düzenlemeniz ve içindeki kodu eklemeniz gerekir:

Siteadresiniz.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız.

Bu kod tüm istekleri web sitenize yönlendirecek ve 410 Hatası gösterecektir. Ancak, tarayıcıların robots.txt dosyanıza erişmesine izin verir.

410 Hatası

410 Hatası

410 Hatası sitenizin silindiğini, artık olmadığını anlatan bir hatadır.

5. Adım: Google’a Önbellekten Kaldırma İsteği Gönderin

Google’a önbellek kaldırma isteği yollayabilirsiniz. Önbellekten kaldırma isteği göndererek bu işlemi daha da hızlandırabilirsiniz.

6. Adım: Wayback Machine’den Görüntülerinizi Silin

Archive.org’un Wayback Machine sitesi dünyanın en büyük web site arşividir. Milyarlarca web sayfasının önbelleğe alınmış sürümlerini tarar ve saklar.

Herkes Wayback Machine‘i ziyaret edebilir ve herhangi bir web sitesinin ön belleğe alınmış fotoğraflarını arayabilir.

Web sitenizi Wayback Machine’den kalıcı olarak kaldırmanın en iyi yolu Archive.org ile iletişime geçerek içeriğinizin anlık görüntüsünü kaldırmasını istemektir. İletişim için “info@archive.org” mail adresini kullanın.

Archive.org’a e-posta göndermek, web sitenizin Wayback Machine’den kaldırarak geçmiş fotoğraflarınızın hiçbir zaman tekrar eklenmesini önleyecektir.

Alan adı kaydınız sona erdiyse ve yeni bir sahibine aktarıldığında bile Archive.org bu alan adı için bir daha arşivlemeyi etkinleştirmez.

Umarız bu yazı size İnternet’ten bir WordPress sitesinin kalıcı olarak nasıl silineceğini öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Benzer Yazılar

WordPress Yorum Alanından Link Kaldırma WordPress yorum link kaldırma için basit bir kod kullanacağız. Bir kullanıcı yorum içerisinde bir URL eklediğinde, WordPress'in bu bağlantıyı otomatik...
WordPress Error Establishing a Database Connection Hatası Bir WordPress web sitesi açmak istediğinizde "Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" veya "Veritabanı bağlantısı oluşturma hatası" muhtemel...
Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır? Yandex Webmaster'a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex'in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sit...
Web Sitemi Google indexlemiyor Ne Yapabilirim? Arama motorları, internetteki çoğu web sitesinin organik trafiğinin ana kaynağıdır. Google'ın dizine eklenmesinin, trafiğinizin çoğu trafiğinin burada...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir