Wordpress SQL

WPCİNİpuçları, Temel Wordpress BilgileriYorum Yaz

WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olmayı kolaylaştırması. Sıfırdan bir web sitesi açmak için kod bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur.

Fakat kod bilmek size avantaj sağlayacaktır. Tipik bir WordPress sitesinde kullanılan birkaç kod türü vardır: HTML ve CSS, sitenin görsel görünümünü kontrol etmek için kullanılır; PHP ve JavaScript web sitesinin işlevselliğini sağlar; SQL (PHP ile birlikte), veritabanı ile iletişim kurmak için kullanılır.

WordPress Veritabanı Temelleri

Sitenizin yapısı ve kullanıcı bilgileri ile birlikte tüm içeriği veritabanında saklanır. Birisi WordPress sitenize her eriştiğinde içerik, bir dizi SQL sorgusu kullanarak veritabanından getirilir.

Siteniz tarafından kullanılan tüm veriler veritababınındaki tablolarda saklanır. Tabloyu, bir veri türü için saklama alanı olarak düşünebilirsiniz; bu nedenle, verileriniz farklı tablolarda farklı türde veriler tutarak düzenlenir.

WordPress’in çekirdek tabloları şunlardır:

 • wp_posts : mesajlarınızın ve sayfalarınızın tüm içeriği ile menü verileri ve ortam ekleri.
 • wp_postmeta : her yayın için meta verileri. Mesajlarınıza özel bir alan eklediğinizde bu tabloya meta verileri eklenir.
 • wp_comments : yazar, tarih, e-posta vb. yayınlardaki ve sayfalardaki tüm yorumlarınız.
 • wp_commentmeta : yorumlar için meta veri.
 • wp_users : kullanıcı adları, şifreler ve diğer kullanıcı verileri.
 • wp_usermeta : kullanıcılar için meta veri.
 • wp_options : genel WordPress ayarları.
 • wp_links : blogroll bağlantıları için kullanılır.
 • wp_terms : gönderileriniz için kategori ve etiketler.
 • wp_termmeta : kategoriler ve etiketler için meta veri.
 • wp_term_relationships : yayınları kategoriler ve etiketlerle ilişkilendirir.
 • wp_term_taxonomy : taksonomiler verilerinizi sınıflandırmak için kullanılır. WordPress varsayılan taksonomileri kategori, etiket ve bağlantı kategorisidir. Bu tablo, adlarını ve açıklamalarını içeren taksonomileri yönetir.

Bunlar temel WordPress tablolarındandır ancak muhtemelen yüklediğiniz eklentiler ve temalar tarafından eklenen yeni tablolar da olacaktır.

WordPress tablolarınızın farklı önekleri olabilir. “wp_” varsayılan değerdir, ancak güvenlik nedeniyle genellikle değiştirilir.

Veritabanındaki her tablo birkaç alana sahiptir. Örneğin, wp_users şunları içerir:

 • ID
 • user_login
 • user_pass
 • user_nicename
 • user_email
 • user_url
 • user_registered
 • user_activation_key
 • user_status
 • display_name

SQL kullanarak veritabanının herhangi bir tablodaki herhangi bir alanını görüntüleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. Gerekirse veri ekleyebilir veya silebilir, tablolar oluşturabilir veya silebilirsiniz.

WordPress Veritabanı ile SQL Komutları Nasıl Kullanılır

WordPress sitenizdeki PHP kodu, veritabanıyla iletişim kurmak için SQL komutları içerir ancak manuel veritabanı işlemleri gerçekleştirmek isterseniz, SQL komutlarını manuel olarak gönderebilirsiniz.

WordPress, MySQL’i veritabanı yönetim sistemi olarak kullanmaktadır. MySQL grafik kullanıcı arayüzü ile gelmez ve komut satırı ile yönetilebilir, ancak çoğu kullanıcı için veritabanı tablolarını görsel olarak görmek çok daha kolay.

MySQL için çeşitli grafik kullanıcı arabirimleri vardır, ancak en popüler olanı phpMyAdmin’dir. phpMyAdmin’e hosting yönetici panelinizden erişebilirsiniz:

cPanel phpMyAdmin

Giriş yaptığınızda böyle bir ekran göreceksiniz:

Veritabanlarınız sol tarafta listelenir. Üzerinde çalışmak istediğiniz sitenin veritabanı için üzerine tıklayın (hangi veritabanının doğru olduğundan emin değilseniz, DB_NAME’nin yanında bulunan wp-config.php dosyasında bulabilirsiniz).

PhpMyAdmin Veritabanı

Bu sayfada, verileri görüntülemek için yeni bir tablo oluşturabilir ve mevcut tabloları tıklayabilirsiniz. Sayfanın üst kısmında, çeşitli işlevleri yerine getirmek için tıklayabileceğiniz sekmeler bulunur:

 • SQL
 • Ara
 • Sorgu
 • Dışa aktar
 • İçe aktar
 • İşlemler
 • Yordamlar
 • Olaylar
 • Tetikleyiciler
 • Tasarımcı

Veritabanında Arama Yapmak

Arama sekmesi, SQL komutlarını kullanmadan kayıtları tek tek bulmak ve düzenlemek için kullanışlı bir yöntem olabilir. Örneğin, belirli bir kullanıcıyı e-postayla aramak isterseniz, e-posta adresini arama kutusuna yazıp wp_users veritabanını seçin (ayrıca veritabanının tamamında da arama yapabilirsiniz).

PhpMyAdmin Arama

 

Arama tamamlandıktan sonra sonuçları göreceksiniz. Ayrıca kayıtları silebilir ve kopyalayabilirsiniz.

WordPress veritabanınızı herhangi bir değişiklik yapmadan önce yedeklemeniz gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım(ancak yine de söyleyelim). Bir SQL komutundaki basit bir yazım hatası, sitenizin tamamını yok edebilir ve hataları düzeltmek kolay değildir. Bu nedenle veritabanı yedeğinizi mutlaka alın.

PHPMyAdmin’de WordPress Veritabanı Yedekleme Nasıl Yapılır

Veritabanı da dahil olmak üzere tüm web sitenizi yedekleyecek çeşitli WordPress yedekleme eklentileri bulunmakta, ancak zaten PHPMyAdmin’de olduğunuz için elle nasıl yapılacağını gösterelim.

Tek yapmanız gereken “Dışa Aktar” sekmesine gidip aktarma yöntemi olarak “Hızlı” seçeneğini seçin, biçim olarak “SQL” yi seçin ve Git düğmesini tıklayın. Dosya bilgisayarınıza indirilecektir.

PhpMyAdmin Yedekleme

 

 1. phpMyAdmin giriş yapın.
 2. WordPress veritabanınızı seçin.
 3. Üst kısımdaki Dışa Aktar’ı tıklayın.
 4. Yedeklemek istediğiniz tabloları seçin veya tüm veritabanını yedeklemek için tüm tabloları seçin.
 5. Dışarı aktarma ve biçim yöntemini seçtikten sonra Git butonuna tıklayın.

Yedekten geri yüklemeniz gerekiyorsa “İçe Aktar” sekmesine gidin, yedek dosyanızı seçin ve Git’i tıklayın.

PHP MyAdmin’de SQL Komutlarını Çalıştırmak

“SQL” sekmesine tıklayıp, veritabanını sorgulamak ve düzenlemek için SQL komutları yazabilirsiniz.

PhpMyAdmin SQL Sorgu

WordPress için kullanışlı SQL Komutları

Artık veritabanınızı tanıyor ve nasıl sorgulanacağınızı biliyorsunuz. SQL komutlarıyla normalde mümkün olmayan, üçüncü taraf bir eklentinin yardımı olmadan yapabileceğiniz çok kullanışlı şeyler var.

1. WordPress Şifrenizi Değiştirin

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin. Aşağıdaki SQL sorgusuyla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz:

2. Yazıyı Farklı Bir Yazara Aktarın

Bir sitede birden fazla yazar varsa veya mevcut bir siteyi başka bir vatandaştan devralırsanız, mevcut yazıları kendi kullanıcı adınıza aktarmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz:

3. Spam Yorumları Toplu Silme

WordPress varsayılan olarak yüklenmiş olan Akismet eklentisiyle birlikte gelir ve spam işaretleme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak, spam iletilerinizi düzenli olarak kontrol etmek ve silmek size bağlı.

Tatile gittiniz ve binlerce spam yorum doldu. WordPress yönetici panelinden silmek uğraştırıcı olabilir. Bunun yerine, bir komut ile tümünü silmek için aşağıdaki SQL sorgusunu kullanın:

Onaylanmak için kontrol bekleyen yorumları silin:

4. Yazı İçindeki URLyi Değiştirin

Sitenizi yeni bir alana taşıdığınızda linklerin hepsini değiştirmeniz gerekecektir. Bunu sizin için yapacak eklentiler var veya şu SQL sorgusunu kullanabilirsiniz:

5. Yazıları Sayfalara Dönüştürün

Bazen WordPress’te bir yazı oluşturursunuz ve daha sonraki bir tarihte bunun muhtemelen bir sayfa olarak daha iyi bir kaynak olduğunu fark edersiniz.

Yazıları sayfalara dönüştürmek için:

Sayfaları da yazılara dönüştürebilirsiniz:

6. WordPress Kullanıcı Adınızı Değiştirin

Aşağıdaki SQL sorgusu yardımıyla kullanıcı adınızı kolayca değiştirebilirsiniz.

7. Yazı Sürümlerini Silin

WordPress yazılarınızı düzenlerken otomatik olarak değişik revizyonlarını (sürümlerini) kaydeder, ancak bunlar veritabanınızda çok fazla yer kaplar. Bunları aşağıdaki sorgu ile silebilirsiniz:

8. Eski Mesajlar İçin Yorumları Devre Dışı Bırakın

Spam gönderiler genellikle eski yayınları hedef alır. Bu sorgu ile belirli bir tarihten önce yayınlanmış olan tüm yayınların yorumlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

9. WordPress Resimlerin URL’sini Değiştirin

WordPress sitenizi taşındıysanız, tüm resim URL’lerinizi değiştirmeniz gerekir. Resim URL’lerinizi değiştirmek için aşağıdaki sorguyu kullanın:

10. Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Bir eklentinin bozuk olması nedeniyle WordPress yönetici panelinize giremiyorsanız, önce veritabanınızdaki tüm eklentileri devre dışı bırakmayı deneyin ve daha sonra tek tek yeniden etkinleştirin.

11. Tüm Pingback’leri Silin

Popüler makaleler çok fazla pingback alıyor. Böyle olduğunda, veritabanınızın boyutu artar. Veritabanının boyutunu küçültmek için tüm pingback’leri kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

27 Faydalı WordPress Functions.php Kodu Tüm WordPress temaları içerisinde functions.php dosyası bulunur. Bu dosya bir eklenti görevi görür ve WordPress sitenizde çok farklı ve güzel şey...
WordPress Yorum Uzunluğu Sınırlandırma WordPress yorum uzunluğu sınırlandırılabilir. WordPress yorumları, yazınıza renk katar. Bununla birlikte, belirli bir uzunluğun altındaki veya belirli...
FTP ile WordPress Manuel Güncelleme WordPress, herhangi bir müdahele olmaksızın kendini yeni bir küçük sürümle otomatik olarak güncelleştirebilir. Büyük güncellemeler için...
Web Sitenizin /wordpress/ Uzantısını Nasıl Kaldırabilirsiniz? WordPress'i yüklemek kolaydır. Tek tık ile yükleyebilirsiniz. Ama otomatik yükleme yaparsanız, kök dizin yerine alt dizine yükleme yapabilir.Örn: ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir