Wordpress Veritabanı Optimize Etme

WPCİNEklentiler2 Yorum

WordPress veritabanı temizleme işlemini tek tıkla yapabilirsiniz. WordPress veritabanı optimize etme gereksiz ve istenmeyen verileri temizler ve bu da veritabanı boyutunu azaltır ve web sitenizin performansı artırır. Bu yazıda, WP Optimize eklentisi kullanarak, gereksiz dosyaları temizleyerek WordPress veritabanınızı nasıl optimize edeceğinizi göstereceğiz.

Wordpress Veritabanı Temizleme Gerekli mi?

WordPress’i uzun bir süre kullandıysanız, web sitenizin veritabanında post revizyonları, spam yorumları, gereksiz çöpler, geçici seçenekler gibi işe yaramaz veriler bulunabilir.

Bu veriler, WordPress veritabanı boyutunu artırır; bu, WordPress yedeklemelerinizin geri yüklenmesi esnasında zaman alması ve daha fazla disk alanı anlamına gelir .

Bu istenmeyen verileri temizlemek, WordPress veritabanı boyutunu önemli ölçüde azaltır; daha hızlı yedekleme, daha kolay geri yükleme ve geliştirilmiş veritabanı performansı anlamına gelir. Database içinde ki dağınıklı gidermek için aynı “evlerde bahar temizliği” yapar gibi veritabanı optimize etme işlemini yapmanız gerekir.

Aşağıda eklenti kullanarak wordpress veritabanı temizleme işlemi yapacağız. Eğer sizde wp rocket gibi içerisinde veritabanı optimize etme seçeneği olan bir eklenti bulunuyorsa fazladan bu eklentiyi kullanmanıza gerek yok.

Wordpress Veritabanı Optimizasyonu

Bu işlem esnasında WordPress veritabanınızda yapılacak değişiklikler olacağı için lütfen önce wordpress yedeğinizi mutlaka alın.

Daha sonra, WP Optimize eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. WP Optimize eklentisi, maksimum verimlilikle çalışacak şekilde WordPress veritabanınızı otomatik olarak temizlemek için etkili bir araçtır.

WP Optimize Ayarları

  • Gereksiz verileri (örneğin, çöpe atılmış / onaylanmamış / spam yorumları, eski verileri) ve pingback’leri, trackback’leri ve süresi dolmuş geçici seçenekleri kaldırır.
  • Bir düğmeye basarak MySQL tablolarını parçalar / sıkıştırır
  • Haftalık otomatik temizleme işlemleri gerçekleştirir
  • Temizlik işlemleri sırasında belirli sayıda hafta verisini tutar
  • Manuel sorgular çalıştırmaya gerek kalmadan optimizasyonlar gerçekleştirir
  • Veritabanı istatistiklerini ve potansiyel tasarrufları göster
  • Mobil dostu ve kullanımı kolay
  • Birçok dile tercüme edildi

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra soldaki yönetim çubuğundan WP Optimize ayarları sekmesine tıklayın.

Wordpress Veritabanı Temizleme - Optimize Etme

WordPress Veritabanı Temizleme

Eklentinin veritabanınızda gerçekleştireceği işlemlerin listesini bu ayarlar sekmesinde göreceksiniz. Onları dikkatle inceleyin ve şu anda çalıştırmak istemediğiniz öğenin işaretini kaldırın.

Kırmızı olarak işaretlenmiş öğeler daha yoğun veritabanı işlemleri gerektirir. İşlemi sırasında kesilirse, veriler bozulabilir. Bu nedenle, kırmızı renkte öğeleri seçmeden önce web sitenizin yedeğini almayı şiddetle öneriyoruz.

Seçenekleri işaretledikten sonra, üstteki “Run on all selected items” butonuna tıklayın.

Eklenti şimdi WordPress veritabanınızı optimize etmeye başlayacak ve size ilerleme gösterecektir. Hepsi bu kadar, WordPress veritabanınızı başarılı bir şekilde optimize ettiniz.

Bu makalenin WordPress veritabanını optimize etmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Benzer Yazılar

Yoast vs All in One Seo Pack Karşılaştırması En iyi WordPress SEO eklentisini mi arıyorsunuz? Öyleyse, muhtemelen iki en popüler SEO eklentisi arasında kalmışsınızdır. Yoast mı All in One SEO mu?...
WordPress Kırık Link Kontrolü ve Düzeltme Toplu olarak WordPress kırık link kontrolü ve düzeltme işlemi için basit bir eklenti kullanacağız. Bir bağlantıya tıkladığınızda ve "404 sayfa bulunam...
En iyi WordPress İletişim Formu Eklentisi Karşılaştırması Yeni WordPress sitenizi açtınız. Her şey yolunda: logo, hakkımızda sayfası, menüler vs. O halde içerik girip ziyaretçi çekmeye başlayabiliriz... Bir d...
WP Rocket Eklentisi Ayarları Nasıl Yapılır? WP Rocket eklentisi, bir WordPress önbellekleme (cache) eklentisidir. Ücretli olduğundan diğer cache eklentileri kadar bilinmiyor. Fakat deneyimlerime...

2 Yorum: “WP Optimize Eklentisi ile WordPress Veritabanı Temizleme”

  1. Kırmızı renkteki alanları işaretlemeden önce yedek alın yazmışsınız ancak bu yedeği normal wordpress yedeği mi ftp mi yoksa phpmyadmin’den mi alacağız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir