Wordpress Uzantısı

WPCİNİpuçlarıYorum Yaz

WordPress’i yüklemek kolaydır. Tek tık ile yükleyebilirsiniz. Ama otomatik yükleme yaparsanız, kök dizin yerine alt dizine yükleme yapabilir.

Örn:
http://www.siteadresi.com/wordpress/yerine  http://www.siteadresi.com olması gerekir.

Eğer yanlışlıkla WordPress’i bir alt dizine yüklediyseniz ve onu kök dizinine taşımak istiyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz demektir. Bu makalede, sitenizin URL’sinden /wordpress/ ‘in nasıl kaldırılacağını göstereceğiz.

Not: Bu öğreticide gösterilen yöntem de diğer alt dizinler için de geçerlidir.

Sitenize herhangi bir içerik yüklemediyseniz, o zaman mevcut WordPress yüklemesini silebilir daha sonra kök dizine tekrar kurulum yapabilirsiniz. Eğer yukarıdaki gibi alt dizine kurulum yaptıysanız yazımızı okumaya devam edin. WordPress’i nasıl ana dizine taşıyacağımızı anlatacağız.

Wordpress’in Anasayfa URL’sini Değiştirmek

Önce WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapmanız ve Ayarlar » Genel sekmesine gitmeniz gerekiyor. Ayarlar sayfasında, WordPress Adresi ve Site Adresi alanlarını göreceksiniz ve her ikisinin de aynı URL’ye sahip olduğunu göreceksiniz.

Değiştirmeniz gereken yer Sitesi Adresi olmalı, örneğin http://www.siteadresi.com kullanıcılarınızın gideceği yer olacaktır. WordPress adresi ise, dosya dizininizin bulunduğu yer olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Wordpress Site Adresi Url

WordPress Site Adresi Url

Sonra, bir FTP istemcisini kullanarak web sitenizin dosyalarına erişin. Bağlandıktan sonra,  /wordpress/dizine gidin  .htaccessve  index.phpdosyalarınızı bilgisayarınızdaki Masaüstüne indirin.

.htaccess dosyasını gizli bir dosya olduğundan FTP istemciniz bunu göstermeyebilir. Gizli dosyayı görmek için, FTP istemcinizde Gizli dosyaların gösterilmesini etkinleştirmeniz gerekir. Filezilla’yı kullanıyorsanız, menü çubuğundan Sunucu’yu tıklamanız ve ‘Gizli Dosyalar Görüntülensin’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

Her iki dosyayı da masaüstünüze indirdikten sonra,  index.phpdosyasını Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisinde açmanız gerekiyor. Bu dosyada şöyle bir satır bulacaksınız:

Bu satır, WordPress sitenizin ön ucunu yüklemek için gereken  wp-blog-header.php dosyasını yükler. Şimdi yapmanız gereken, var olan satırı aşağıdaki gibi değiştirerek dosyanın doğru konumunu girmektir:

Değişiklikleri kaydedin ve index.phpve  .htaccessdosyalarını FTP kullanarak web sitenizin kök dizinine yükleyin. Kök klasör, içinde wordpress klasörü olan üst klasördür. ( /public_html/)

Wordpress Kök Dizini

WordPress Kök Dizini

İşlem bu kadar. Artık ana alan adınızdaki web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Bir nevi WordPress’i kök dizine taşımış olduk.

WordPress yöneticinize giriş yapmanız için yine wordpress dizininin içindeki wp-admin’e şu şekilde gitmeniz gerekecek: http://www.siteadresi.com/wordpress/wp-admin

Bu makalenin sitenizin URL’sinde bulunan /wordpress/ uzantısından kurtulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

Benzer Yazılar

WordPress Error Establishing a Database Connection Hatası Bir WordPress web sitesi açmak istediğinizde "Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" veya "Veritabanı bağlantısı oluşturma hatası" muhtemel...
WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme 404 hata sayfaları her web sitesinin parçasıdır. Tek sayfa bir siteyi kodlarken, özel bir sayfa oluşturacak vaktiniz olmayabilir. Bu durumda, 404 sayf...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
Mutlaka Kullanmanız Gereken 11 WordPress .htaccess Kodları .htaccess dosyası, web sitenizde bir çok şeyi yapmanıza olanak tanıyan güçlü bir yapılandırma dosyasıdır. Bu yazıda size hemen deneyebileceğiniz WordP...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir