Wordpress Uzantısı

WPCİNİpuçları0 Yorum

WordPress’i yüklemek kolaydır. Tek tık ile yükleyebilirsiniz. Ama otomatik yükleme yaparsanız, kök dizin yerine alt dizine yükleme yapabilir.

Örn:
http://www.siteadresi.com/wordpress/yerine  http://www.siteadresi.com olması gerekir.

Eğer yanlışlıkla WordPress’i bir alt dizine yüklediyseniz ve onu kök dizinine taşımak istiyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz demektir. Bu makalede, sitenizin URL’sinden /wordpress/ ‘in nasıl kaldırılacağını göstereceğiz.

Not: Bu öğreticide gösterilen yöntem de diğer alt dizinler için de geçerlidir.

Sitenize herhangi bir içerik yüklemediyseniz, o zaman mevcut WordPress yüklemesini silebilir daha sonra kök dizine tekrar kurulum yapabilirsiniz. Eğer yukarıdaki gibi alt dizine kurulum yaptıysanız yazımızı okumaya devam edin. WordPress’i nasıl ana dizine taşıyacağımızı anlatacağız.

Wordpress’in Anasayfa URL’sini Değiştirmek

Önce WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapmanız ve Ayarlar » Genel sekmesine gitmeniz gerekiyor. Ayarlar sayfasında, WordPress Adresi ve Site Adresi alanlarını göreceksiniz ve her ikisinin de aynı URL’ye sahip olduğunu göreceksiniz.

Değiştirmeniz gereken yer Sitesi Adresi olmalı, örneğin http://www.siteadresi.com kullanıcılarınızın gideceği yer olacaktır. WordPress adresi ise, dosya dizininizin bulunduğu yer olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Wordpress Site Adresi Url

WordPress Site Adresi Url

Sonra, bir FTP istemcisini kullanarak web sitenizin dosyalarına erişin. Bağlandıktan sonra,  /wordpress/dizine gidin  .htaccessve  index.phpdosyalarınızı bilgisayarınızdaki Masaüstüne indirin.

.htaccess dosyasını gizli bir dosya olduğundan FTP istemciniz bunu göstermeyebilir. Gizli dosyayı görmek için, FTP istemcinizde Gizli dosyaların gösterilmesini etkinleştirmeniz gerekir. Filezilla’yı kullanıyorsanız, menü çubuğundan Sunucu’yu tıklamanız ve ‘Gizli Dosyalar Görüntülensin’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

Her iki dosyayı da masaüstünüze indirdikten sonra,  index.phpdosyasını Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisinde açmanız gerekiyor. Bu dosyada şöyle bir satır bulacaksınız:

Bu satır, WordPress sitenizin ön ucunu yüklemek için gereken  wp-blog-header.php dosyasını yükler. Şimdi yapmanız gereken, var olan satırı aşağıdaki gibi değiştirerek dosyanın doğru konumunu girmektir:

Değişiklikleri kaydedin ve index.phpve  .htaccessdosyalarını FTP kullanarak web sitenizin kök dizinine yükleyin. Kök klasör, içinde wordpress klasörü olan üst klasördür. ( /public_html/)

Wordpress Kök Dizini

WordPress Kök Dizini

İşlem bu kadar. Artık ana alan adınızdaki web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Bir nevi WordPress’i kök dizine taşımış olduk.

WordPress yöneticinize giriş yapmanız için yine wordpress dizininin içindeki wp-admin’e şu şekilde gitmeniz gerekecek: http://www.siteadresi.com/wordpress/wp-admin

Bu makalenin sitenizin URL’sinde bulunan /wordpress/ uzantısından kurtulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

WordPress Web Siteyi İnternetten Kalıcı Olarak Silmek WordPress kurulumunuzu kaldırmak, sizin internet'ten tamamen silmez. Geçmişinizi ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda İnternet'ten bir WordPr...
WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme 404 hata sayfaları her web sitesinin parçasıdır. Tek sayfa bir siteyi kodlarken, özel bir 404 sayfası oluşturacak vaktiniz olmayabilir. Bu durumda, 40...
Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indirilmiş ...
WordPress Otomatik Güncelleme E-posta Bildirimini Devre Dışı Bırakın... WordPress otomatik güncelleme sitenizi kurarken varsayılan olarak bildirimlerin e-mail yoluyla gönderilmesi seçeneği vardır. Bu seçenek size her otoma...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir