Wordpress Uzantısı

WPCİNİpuçları0 Yorum

WordPress’i yüklemek kolaydır. Tek tık ile yükleyebilirsiniz. Ama otomatik yükleme yaparsanız, kök dizin yerine alt dizine yükleme yapabilir.

Örn:
http://www.siteadresi.com/wordpress/yerine  http://www.siteadresi.com olması gerekir.

Eğer yanlışlıkla WordPress’i bir alt dizine yüklediyseniz ve onu kök dizinine taşımak istiyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz demektir. Bu makalede, sitenizin URL’sinden /wordpress/ ‘in nasıl kaldırılacağını göstereceğiz.

Not: Bu öğreticide gösterilen yöntem de diğer alt dizinler için de geçerlidir.

Sitenize herhangi bir içerik yüklemediyseniz, o zaman mevcut WordPress yüklemesini silebilir daha sonra kök dizine tekrar kurulum yapabilirsiniz. Eğer yukarıdaki gibi alt dizine kurulum yaptıysanız yazımızı okumaya devam edin. WordPress’i nasıl ana dizine taşıyacağımızı anlatacağız.

Wordpress’in Anasayfa URL’sini Değiştirmek

Önce WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapmanız ve Ayarlar » Genel sekmesine gitmeniz gerekiyor. Ayarlar sayfasında, WordPress Adresi ve Site Adresi alanlarını göreceksiniz ve her ikisinin de aynı URL’ye sahip olduğunu göreceksiniz.

Değiştirmeniz gereken yer Sitesi Adresi olmalı, örneğin http://www.siteadresi.com kullanıcılarınızın gideceği yer olacaktır. WordPress adresi ise, dosya dizininizin bulunduğu yer olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Wordpress Site Adresi Url

WordPress Site Adresi Url

Sonra, bir FTP istemcisini kullanarak web sitenizin dosyalarına erişin. Bağlandıktan sonra,  /wordpress/dizine gidin  .htaccessve  index.phpdosyalarınızı bilgisayarınızdaki Masaüstüne indirin.

.htaccess dosyasını gizli bir dosya olduğundan FTP istemciniz bunu göstermeyebilir. Gizli dosyayı görmek için, FTP istemcinizde Gizli dosyaların gösterilmesini etkinleştirmeniz gerekir. Filezilla’yı kullanıyorsanız, menü çubuğundan Sunucu’yu tıklamanız ve ‘Gizli Dosyalar Görüntülensin’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

FileZilla Gizli Dosyaları Görüntüleme

Her iki dosyayı da masaüstünüze indirdikten sonra,  index.phpdosyasını Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisinde açmanız gerekiyor. Bu dosyada şöyle bir satır bulacaksınız:

Bu satır, WordPress sitenizin ön ucunu yüklemek için gereken  wp-blog-header.php dosyasını yükler. Şimdi yapmanız gereken, var olan satırı aşağıdaki gibi değiştirerek dosyanın doğru konumunu girmektir:

Değişiklikleri kaydedin ve index.phpve  .htaccessdosyalarını FTP kullanarak web sitenizin kök dizinine yükleyin. Kök klasör, içinde wordpress klasörü olan üst klasördür. ( /public_html/)

Wordpress Kök Dizini

WordPress Kök Dizini

İşlem bu kadar. Artık ana alan adınızdaki web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Bir nevi WordPress’i kök dizine taşımış olduk.

WordPress yöneticinize giriş yapmanız için yine wordpress dizininin içindeki wp-admin’e şu şekilde gitmeniz gerekecek: http://www.siteadresi.com/wordpress/wp-admin

Bu makalenin sitenizin URL’sinde bulunan /wordpress/ uzantısından kurtulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

WordPress Dizin Tarama Devredışı Bırakma Wordpress dizin tarama varsayılan olarak, Apache, NGINX ve LiteSpeed ​​gibi çoğu web sunucularında etkin bir şekilde bulunur. Web sunucunuz bir dizin ...
Ziyaretçiye Kendi IP Adresini Gösterme WordPress'te tek tek ziyaretçilerin IP adreslerini tespit etme ve görüntüleme imkanımız var. Bu makalede, size, kullanıcının IP adresini WordPress'de ...
WordPress Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme Wordpress sidebar kısmında sizin seçtiğiniz kategoriye ait son yazıları göster ister misiniz? Bu makalede, WordPress kenar çubuğunuzdaki son gönderile...
İnternetten Para Kazanma Siteleri 2018 Son zamanlarda "İnternetten para kazanma yalanı" diye bir şey çıktı. Bu doğru bir tabir değil. Peki internetten para kazanmak mümkün mü? Online olarak...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir