Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WPCİNTemalarYorum Yaz

Yeni başlayanlar, WordPress sitesi için bir tema seçerken çok kararsız kalırlar. Binlerce ücretsiz ve ücretli seçenek var. Her tema bir diğerinden göze daha iyi görünüyor. WordPress için en iyi temayı nasıl seçersiniz? Bu makalede, dikkate almanız gereken 9 şeyi paylaşacağız, böylece siteniz için en iyi WordPress temasını seçebilirsiniz.

WordPress Tema Seçimi Yaparken Neden Dikkatli Olmanız Gerekiyor?

WordPress her türlü web sitesi oluşturmak için kullanılabilir bir altyapıya sahiptir. Bu nedenle her tema farklı bir pazara hitap etmektedir.

WordPress temanız web sitenizin içeriğini tamamlamalıdır. Örneğin, siyaset veya sosyal konularla ilgili bir blog açacaksanız, okunabilirliği artıran bir tema seçmelisiniz.

Birçok WordPress teması çeşitli özelleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Mükemmel görünen bazı WordPress temaları aslında web sitenizi inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Hiç kimse yavaş web sitelerini sevmez. Google özellikle daha hızlı web sitelerini daha üst sıraya koymayı tercih eder.

Temanız WordPress sitenizin yüzüdür ve kullanıcıların ve arama motorlarının bunu nasıl algıladıkları konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Şimdi WordPress siteniz için en iyi temayı seçtiğinizden emin olmak için atabileceğiniz adımlara bir göz atalım.

1- Sade bir Tema Seçmeye Çalışın

Web Sitenizin İçin Sade Temalar Kullanın

Web Siteniz İçin Sade Temalar Kullanın

Birçok WordPress teması çok sayıda renk, gösterişli animasyonlar vb. ile birlikte gelir. Bazen bu şeylere ihtiyacınız olabilir, ancak çoğu durumda gerçekten bunlara ihtiyacınız yoktur.

Hedefinizi desteklemenize yardımcı olan bir tasarım düzenine sahip bir temaya bakın. Kullanışlılık ve basitlikten ödün vermeksizin iyi görünmesi gerekiyor.

Temanın sunum stilinin aşırı derecede karmaşık olmadığından emin olun. Web tasarımının amacı, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasına yardımcı olmak ve site sahiplerinin amaçlarını aynı anda gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

2- Responsive – Mobil Uyumlu Temalar Seçmelisiniz

Responsive ve Mobil Uyumlu Temalar Seçin

Responsive ve Mobil Uyumlu Temalar Seçin

Responsive temalar, düzenlerini farklı ekran boyutları ve cihazlar arasında ayarlar.

Mobil ve tabletler için önemli miktarda web trafiği getirmekte. Web sitenizin konularına bağlı olarak, bu sayı trafiğinizin %50’sinden bile yüksek olabilir.

Google, mobil arama sonuçlarında üst düzey mobil siteleri gösterir. Sitenizin konularına ve demografik özelliklerine bakılmaksızın, tüm web sitelerinin duyarlı olması ve tamamen mobil olması gerekir.

Çoğu WordPress teması zaten varsayılan olarak mobil uyumludur. Ancak hala mobil uyumlu olmayan sabit genişlikte düzenleri satan satıcılar var. Web siteniz için seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olmasına dikkat edin.

Bir Temanın Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bir temanın responsive olduğunu test etmenin en kolay yolu tarayıcı(Chrome,Firefox) ekranınızı yeniden boyutlandırmaktır. Tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırırken, temanın düzeninin kendisini ekranın genişliğine ayarladığını göreceksiniz.

Daha ayrıntılı testler için temanın demo sayfasının URL’sini kopyalayıp Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasında yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca Google Test My Site aracını kullanarak web sitenizin mobil hız testini öğrenebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Test Aracı

Mobil Uyumluluk Test Aracı

3- Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı Uyumluluğu

Kullanıcılarınız farklı tarayıcılar kullanıyor olacaktır. Temanız, sizin kullandığınız tarayıcıda mükemmel görünebilir, ancak diğer tarayıcılarda bozuk bir şey olabilir.

Çoğu WordPress tema geliştiricisi sofistike tarayıcı uyumluluğu test araçlarını kullanarak temaları titizlikle test eder.

Bunu kendi web sitesinde açıkça belirtebilirler. Ancak yapmazlarsa, Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari gibi farklı tarayıcılarda temayı kontrol etmek için daima bazı temel testleri uygulayabilirsiniz.

Mobil cihazlarda farklı tarayıcılarda da test etmeyi unutmayın.

4- Desteklediği Eklentiler

Temanız Hangi Eklentileri Destekliyor?

Temanız Hangi Eklentileri Destekliyor?

WordPress’in gerçek gücü WordPress eklentileri ile birlikte gelir. Bu eklentiler, WordPress sitenizle her şeyi yapabilmenizi mümkün kılmaktadır.

WordPress temanızın tüm popüler eklentileri desteklediğinden emin olun. Emin değilseniz, tema geliştiricisine bu konuyu mutlaka sorun.

5- Tercüme – Çoklu Dil Desteği

Temanızın Çoklu Dil Desteği Var mı?

Temanızın Çoklu Dil Desteği Var mı?

Çoğu WordPress teması İngilizcedir. Çünkü İngilizce artık bir dünya dili oldu. Ama yinede bu konuda zorlanan kullanıcılar olacaktır.

Eğer zaten İngilizce bilginiz yeterli ise sizin için bir sorun yok. Ama Türkçe olarak kullanmak isterseniz, daha fazla araştırma yapmalısınız.

WordPress temanızın çevirisinin Türkçeye hazır olduğundan ve çok dilli WordPress eklentilerini desteklediğinden emin olun.

6- Sayfa Oluşturucu Eklentiler

Tema Page Builder Eklentileri

Tema Page Builder Eklentileri

Sayfa oluşturucular, sürükle ve bırak yöntemiyle kullanıcı arabirimini kullanarak sayfa düzenleri oluşturmanıza izin veren WordPress eklentileridir.

Birçok premium tasarım önceden yüklenmiş sayfa oluşturucuları ile birlikte gelir. Bu ekentileri kullanarak sayfalarınızı kolayca oluşturabilir, istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

7- Yapımcı Destek Seçeneği

Tema Yapımcınız Gerekli Desteği Veriyor mu?

Tema Yapımcınız Gerekli Desteği Veriyor mu?

Ücretsiz bir WordPress temasını kullanmanın bir dezavantajı garantili bir destek bulunmamasıdır. Bazı geliştiriciler kendi ücretsiz temaları için mükemmel destek sağlarken, birçok ücretsiz temanın destek seçeneği yoktur. WordPress temanızı bozarsanız, o zaman kendi başınıza çözmeniz gerekecektir.

İyi dokümantasyon ve destek seçeneği olan bir WordPress temasını seçtiğinizden emin olun. Premium WordPress temaları, 1 yıllık e-posta tabanlı destekle ayrıntılı dokümantasyon sunar.

8- SEO Dostu Olmalı

Temanız SEO Uyumlu mu?

Temanız SEO Uyumlu mu?

WordPress temanız, sitenizin SEO dostu olmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Google arama sonuçları sıralamasında yükselmek için SEO dostu tasarımlar kullanmalısınız.

Sayfalarınızı, W3C Validator hizmeti ile kontrol ederek doğru HTML5 ile üretip üretmediğini de öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Seo Uyumlu WordPress temaları listemize göz atabilirsiniz.

9- Derecelendirmeler ve İncelemeler

Bir WordPress temasının kalitesinin diğer bir sağlam göstergesi, kullanıcıları tarafından sağlanan derecelendirmeler ve incelemelerdir. Müşteri yorumlarını incelemelisiniz.

Ücretsiz WordPress temaları için indirme bölümünün hemen altında derecelendirme bölümünü bulacaksınız. Kullanıcıların verdiği inceleme ve yıldız sayısını gösterecektir.

Tema Seçiminde Derecelendirmelere Dikkat Edin

Tema Seçiminde Derecelendirmelere Dikkat Edin

Hemen hemen tüm WordPress temaları birkaç kötü eleştiri alabilir. ancak kötü değerlendirmelerin sayısı olağandışı yüksekse, onlara dikkat etmelisiniz.

Önerilerimiz

Şuana kadar bir çok temayı inceledik. Sizin için faydalı listeler hazırladık. Bu temalar arasından birisini seçerek WordPress’e ilk adımızını atabilirsiniz.

İncelemelerini yaptığımız bazı temalar:

Benzer Yazılar

Ücretsiz ThemeForest Premium WordPress Temaları (Temmuz 2018) Themeforest tarafından ücretsiz olarak sunulan 2018 Temmuz ayına ait premium WordPress temalarını paylaşacağız.Ücretsiz temalar için güncelleme ...
En iyi Ücretsiz WordPress Temaları Ücretsiz wordpress temaları başarılı blogcu olmak isteyen ama fazla para yatırmak istemeyenler için kullanışlı olan temalardır.Bedava olduğu için ...
Themeforest Premium WordPress Temaları Arşivi Themeforest tarafından her ay ücretsiz olarak paylaşıma sunulan premium temaların listesini arşiv haline getirdik. Artık aradığınız temalara buradan u...
Ücretsiz Themeforest Premium WordPress Temaları (Kasım 2017) Themeforest tarafından ücretsiz olarak sunulan 2017 Kasım ayına ait premium WordPress temalarını paylaşacağız. Envato'nun bu son bahar ayında hiç de c...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir