Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın

WPCİNWordpress Hızlandırma3 Yorum

Neredeyse tüm WordPress kullanıcılarının yaşadığı en büyük endişelerden biri, web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Aslında, sunucu yanıt süresini kısaltma büyük bir hızlandırma sağlayabilir. Aşağıda, WordPress web sitenizi, Google Pagespeed testi aracında açılış hızını ölçme esnasında ortaya çıkan “sunucu yanıt süresini kısaltın” uyarısını çözmek için bazı yararlı ipuçlarını listeledik.

Server Response Time(sunucu yanıt süresi) web sunucusuna belirli bir istek gönderen bir web tarayıcısı ile gönderilen isteği yanıtlayan sunucu arasındaki süreyi belirtir.

Ziyaretçilerinizin bir sayfayı açmasını istemesi sonucu, sunucudan gelen isteğin gecikmesi sinir bozucu olacaktır. Bu, kesinlikle trafik kaybına neden olabilir. Peki, bu kötü durumla nasıl başa çıkacaksınız? Aşağıdaki ipuçları size yol gösterebilir.

WordPress Sunucu Yanıt Süresini Kontrol Edin

Herhangi bir işlem yapmadan önce, öncelikle web siteniz tarafından sağlanan sunucu yanıt hızını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz, GtmetrixPingdom ve Google Pagespeed ​​gibi kullanışlı araçlar var.

Burada sonuncu araç olarak yazdığımız, Google’ın ürünü olan hız testi aracını öneriyoruz. Kullanmak için, PageSpeed ​​Insights sayfasını girmeniz, sitenizin alan adını girmeniz ve Analiz et butonuna tıklamanız yeterlidir.

Google Pagespeed Insights

Google Pagespeed Insights

Google’a göre sunucu yanıt süresi 200ms (milisaniye) altı iyi bir seviye kabul ediliyor bkz.

Eğer “Yaptığımız testte, sunucunuz 0,25 saniye içinde yanıt verdi.” gibi bir hata alırsanız, optimize etmeniz gereken noktalar var demektir.

Sunucu Yanıt Süresini Etkileyen Faktörler

Sunucu yanıt verme sürenizi belirleyen dört ana unsur vardır:

 • Web Sitenizin Trafiği – Daha fazla trafik, daha fazla yoğunluk ve sorun demektir.
 • Web Sitenizin Kaynak Kullanımı – Sayfalarınızın her biri daha az kaynak kullanırsa, sunucu yanıt verme süresi artabilir ve para harcamaktan kurtulabilirsiniz.
 • Web Hosting – Web hosting paketinizin kalitesini ve kapsamını iyileştirirseniz sunucunuzun yanıt verme süresini artırabilirsiniz, bunun için elinizi cebinize atmanız gerekecek.
 • Web Sunucusu Yazılımı – Web sunucusu yazılımınızı veya yapılandırmanızı değiştirirseniz, muhtemelen sunucu tepki süresini artırabilir.

Sunucu Yanıt Süresini Kısaltma Çözümü

Aslında bunun için bilindik iki temel yol var:

 • Birincisi, hali hazırda kullandığınız sunucu yada hostingi daha verilimli kullanmak için optimizasyon yöntemleri uygulamak.
 • İkincisi ise hosting veya donanıma daha fazla ücret ödeyerek, bir üst pakete geçmek.

1- Web Sitesi Trafiği

Website Trafiği

Bir web sitesi daha fazla trafik aldığı için daha fazla sunucu kaynağı kullanır. Yani bir zamanlar hızlı olan siteniz, trafik arttıkça yavaşlayabilir.

Ekmek fırını gibi düşünün. Müşteri sayısı fazla olursa, sırada ki müşterilere geri dönüş süresi uzayacaktır. Hele Ramazan aylarında ne yoğunluk oluyor 🙂

2- Web Sitesi Kaynak Kullanımı Azaltın

Ortalama bir WordPress teması büyük olasılıkla birkaç stil sayfası, birkaç komut dosyası ve resim gibi kaynakları kendi sunucunuzdan yüklüyor. Bu, web sitenizin her bir sayfa görüntüsü için büyük olasılıkla onlarca kez sunucunuzu kullandığınız anlamına gelir.

Çok fazla ziyaretçi olması, kaynak kullanımını artıracaktır. Sunucu yükü azaltıldığında, daha fazla kullanıcıya daha hızlı tepki verecektir.

Web sayfanızın kaç istek oluşturduğunu öğrenmek için, her bir sayfa yüklemesi için kaç kaynak kullandığını gösteren bu aracı kullanabilirsiniz.

3- Bir Sayfanın Kullandığı Kaynakları Nasıl Azaltırım?

Css ve Js

 • CSS dosyalarını sıkıştırın / birleştirin – Çoğu tema, tüm CSS’yi birkaç farklı dosyaya ayırmış geliyor ancak sayfanın her biri sayfa başına daha az kaynak isteği yapması için tüm CSS tek bir dosyada olabilir.
 • Javascript dosyalarını sıkıştırın / birleştirin – CSS gibi, sayfalarınızın kullandığı Javascript’leri de birleştirebilirsiniz.
 • Lazy load kullanın – Görselleri ertelemek , her resmi çağırmadan ve indirmeden web sayfanızın daha hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlar.
 • Satır içi CSS ve Javascript – Küçük boyuttaki CSS ve Javascript dosyalarınızın harici bir dosyada olması gerekmez. Onları HTML dosyasına direk koyarsanız, onlar için ek çağrı yapılmaz.
 • Tarayıcı önbellekleme – Cache sistemini aktifleştirirseniz sunucunuzu, her sayfa yenilemesinde ekstra yük bindirmekten kurtarırsınız.

WordPress hızlandırma teknikleri size bu konuda daha fazla yardımcı olacaktır.

4- Hızlı WordPress Hosting Firması Seçin

Sunucu yanıt süresi uzun ise sorun web hosting sunucunuz olabilir. Bu durumda, mevcut hosting şirketinizin hızlı performansı sağladığından emin olmanız gerekir. En hızlı hosting firmaları incelemesine göz atabilirsiniz.

Fakat hosting planları çeşitli olur. Paylaşımlı hosting, VPS hosting, Dedicated server vb. Bu yüzden sizin için en uygun olan WordPress hosting paketini seçimini yapmalısınız. Burada sadece performansı değil, cebinizi de düşünmeniz gerekir.

Bu nedenle hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı rehberimizi okumalısınız.

5- Web Sunucusu Yazılımının Seçimi ve Yapılandırılması

Doğru web sunucusu yazılımını kullandığınızdan emin omalısınız. Ücretsiz ve popüler birkaç seçenek var:

 • Apache
 • Nginx
 • Litespeed

Kullandığınız web sunucusu yazılımları ne olursa olsun, büyük olasılıkla kendi amaçlarınız için daha iyi yapılandırılabilir. Web sunucunuzu yapılandırmak için yeterince bilginiz yoksa, muhtemelen size yardımcı olması için birilerini bulmanız gerekiyor.

Her sunucunun bazı artıları ve eksileri vardır.

Apache ücretsiz olup web üzerinde en çok kullanılan web sunucusudur. Apache, bilen birileri tarafından kolay bir şekilde yapılandırılabilir. Php ortalama bir hızda çalışır.

Nginx web sunucusu ücretsizdir ve yüksek trafik web siteleri ve web geliştiricileri için idealdir. Nginx daha az kaynak kullanır ve diğer sunucuya göre daha iyi çalışır. PHP, Nginx ile hızlı çalışır.

Litespeed web sunucusunun ücretsiz ve ücretli sürümleri vardır. Apache ile tamamen uyumlu olmanın yanında  çok daha hızlıdır. Php, Litespeed ile daha hızlı çalışır.

Özetle: Web sunucusu yazılımınızı değiştirerek veya  yapılandırarak sunucunun yanıt süresini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Hangi sunucuyu kullanmanız gerektiğin de kararsız iseniz hosting şirketleri ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

6- Önbellek (Cache) Eklentisi Kullanın

Wordpress Önbellek Eklentisi

Önbellek eklentisinin yüklenmesi, WordPress sitenizin sunucu yanıt süresini kısaltmanın en iyi yoludur. Bu araçlar dinamik ve otomatik olarak oluşturulan kodları önbelleğe alır. Daha fazla optimizasyon için CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırır ve birleştirir.

Birçok seçenek arasından hangi önbellek eklentisi seçeceksiniz? Sizin için en iyi WordPress cache eklentisi karşılaştırması yaptık.

7- Gereksiz Eklentileri Silin

Çok fazla eklenti web sitenizin yavaş tepki süresine neden olabilir. Etkinleştirdiğiniz herhangi bir eklenti sitenize fazladan bir ağırlık katacaktır. Eklentileriniz kötü kodlanmışsa, bu araçlar web sitenizi büyük ölçüde yavaşlatabilir.

Örneğin eklentiler, isteklerini sunucunuza kalıcı olarak yapacak ve bazı dış hizmetleri kullanacak bu da veritabanınızın tüketimini artıracak. Bu durumda, kullanmayacağınız veya nadiren kullandığınız tüm eklentileri bulmalı, onları devre dışı bırakmalı veya silmelisiniz.

8- Harici Komut Dosyalarını Azaltın

 • YouTube video komut dosyaları
 • Google Plus ve Disqus yorum kutusu
 • Sosyal paylaşım düğmeleri
 • Canlı sohbet kutusu
 • İsteğe bağlı formlar ve açılır formlar
 • Google Analytics
 • Google Yazı Tipleri

9- Sunucu Yanıt Süresini Kısaltma İçin Ayrıca Yapılacaklar

Önceki ipuçlarına ek olarak, web sitesinin daha da optimizasyonu için yaygın olarak benimsenen aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

 • Fotoğraflarınızı yük ve boyutlarını azaltarak optimize edin.
 • Web sitenizdeki tüm dosyalar için GZIP sıkıştırmasını etkinleştirin.
 • Veritabanınızı temizleyin ve optimize edin.
 • CDN kullanın.
 • Cep telefonlarında daha iyi web sitesi hızı için AMP’yi yükleyin.

Umarız anlattığımız yöntemler WordPress sunucu yanıt süresi kısaltması için işinize yaramıştır.

Benzer Yazılar

WordPress Optimizasyonu ve Bakımı Nasıl Yapılır? Bir blog oluşturduktan sonra, kullanıcılar aradığı herhangi bir şey olmadıkça çoğu kez optimize etmezler. Düzenli olarak WordPress bakımı yaparak, sit...
Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları (JS ve CSS) Ortadan Kaldırma Oluşturmayı engelleyen kaynakları kaldırın. Sanırım bu uyarıyı hemen hemen herkes biliyordur. WordPress sitenizi Google PageSpeed üzerinde test ettiys...
WordPress Defer Parsing of JavaScript Çözümü GTmetrix üzerinden sitenizin hız testini yaptıktan sonra "Defer parsing of JavaScript" hatası almış olabilirsiniz. Bunun nedeni sayfanızın yüklü mikta...
Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indiri...

3 Yorum: “WordPress Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın”

 1. Merhaba…
  Gtmetrix üzerinde tarama yapıldıktan sonra CSS’yi ve Javascript’i küçültün açılıyor.Düzenlenmiş sürümlerini de veriyor.Örneğin;
  CSS için
  Küçültmek https://www.google.com/cse/static/element/aab18d33f43dc0c3/default+tr.css sıkıştırma sonrasında 3.9KiB (% 39 azalma) sağlayabilir. En iyileştirilmiş sürüme bakın .

  JS için
  Küçültmek https://connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js sıkıştırmadan sonra 844B (% 2 azalma) sağlayabilir. En iyileştirilmiş sürüme bakın .

  Bu dosyaların yolunu nasıl bulacağız. Css ve js klasörlerine baktığımda üstte verilen örnek dosyaları göremiyorum

  1. Merhaba dışarıdan çağrılan dosyalara herhangi bir müdahale yapamazsınız. Google veya Facebook sıkıştırma yapması lazım. Ancak bu dosyaları footer kısmına taşıyarak ve yüklenmelerini geciktirerek (async) az da olsa faydasını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir