Wordpress Bakımı Nasıl Yapılmalı

WPCİNWordpress HızlandırmaYorum Yaz

Bir blog oluşturduktan sonra, kullanıcılar aradığı herhangi bir şey olmadıkça çoğu kez optimize etmezler. Düzenli olarak WordPress bakımı yaparak, sitenizin her zaman iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz. Bu makalede, düzenli olarak gerçekleştirmek için 12 kritik WordPress optimizasyon ve bunlardan her birini nasıl yapacağımızı paylaşacağız.

WordPress Optimizasyonu Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Çok yoğun trafik çeken bir web sitesini çalıştırırsanız, üç ayda bir. Düşük trafik ve içerikli daha küçük web siteleri için, bu bakım görevlerini her altı ayda bir mutlaka yapmanız gerekir.

Gelin şimdide WordPress optimizasyon tekniklerine bir göz atalım.

1. WordPress Parolanızı Değiştirin

Wordpress Parola Değiştirme

WordPress Parola Değiştirme

Şifreler, web sitenize yetkisiz erişime karşı ilk savunmanızdır. WordPress web siteniz, FTP hesaplarınız ve veritabanınız da dahil olmak üzere tüm çevrimiçi hesaplarınız için daima benzersiz parolalar kullanmalısınız.

Bu nedenle WordPress güvenlik uzmanları, WordPress şifrelerini düzenli olarak değiştirmenizi önerir. Bu, WordPress yönetici alanınız, FTP  hesaplarınızın ve WordPress veritabanı parolanızın şifrelerini içerir.

İsterseniz PhpMyAdmin kullanarak WordPress şifre değiştirme klavuzuna bakabilirsiniz.

2. WordPress Sitenizin Yedeğini Oluşturun

Wordpress Sitenizi Yedekleyin

WordPress Sitenizi Yedekleyin

Yedeklemeler en önemli WordPress aracından biridir. WordPress yedekleme işlemini otomatikleştirmenize yardımcı olabilecek harika WordPress yedekleme eklentileri var.

WordPress yedekleme eklentileri makelemizde en iyi ücretsiz yedekleme eklentilerini karşılaştırdık.

Web sitenizin eksiksiz bir yedek kopyasını oluşturmak için yedekleme eklentisini manuel olarak çalıştırmanız gerekebilir. Yedeklemeyi çalıştırdıktan sonra yedek dosyalarınızın seçtiğiniz uzaktaki konumda (Dropbox, Google Drive vb.) Doğru bir şekilde depolandığından emin olun.

3.Tüm WordPress Dosyalarını Kontrol Edin ve Güncelleyin

Wordpress Sitenizi Güncelleyin

WordPress Sitenizi Güncelleyin

WordPress, eklentiler ve temalar için güncellemeleri yönetmek için dahili bir sistem ile birlikte gelir. Her zaman WordPress’in son sürümünü kullanın ve güncellemesi gelen tüm eklentileri ve temaları güncelleyin.

Güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek için WordPress admin panelinde solda bulunan Başlangıç altında ki Güncellemeler sekmesine gidin . Yüklü tüm eklentilerinizi ve temalarınızı inceleyerek en yeni sürümü çalıştırdıklarından emin olun.

4. Spam Yorumları Kontrol Et ve Sil

WordPress yorum spamları ile mücadele için Akismet eklentisi kullanabilirsiniz.  O zaman otomatik olarak spam yorum denetleme kuyruğunda tutulur.

Bununla birlikte, bazen Akismet meşru bir yorum olarak spam olarak işaretleyebilir. Bir süre sonra, spam olarak yanlış işaretlenmiş gerçek bir yorum bulunmadığından emin olmak için spam yorumlarına hızlı bir şekilde göz atmanız gerekir.

İşiniz bittiğinde, web sitenizdeki tüm spam yorumlarını güvenle silebilirsiniz.

Performansı belki geliştirmez, ancak orijinal yorumları kaçırmamanızı sağlayacaktır.

5. Tüm WordPress Formlarınızı Kontrol Edin

Wordpress İletişim Formları

WordPress İletişim Formları

Contact Form 7 gibi WordPress form oluşturucu eklentileri, web sitenizde güzel formlar oluşturmayı süper kolay hale getirir.

Bununla birlikte, WordPress hosting sunucunuzdaki veya e-posta servis sağlayıcınızdaki yanlış yapılandırma nedeniyle, bazen bu formlar aniden e-posta göndermeyi durdurabilir.

Web sitenizdeki tüm formları kontrol etmeniz, bunların düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmanız gerekir. Bu şekilde wordpress optimizasyon adımlarından birini daha uygulamış oldunuz.

6. WordPress Veritabanınızı Optimize Edin

Wordpress Veritabanını Optimize Edin

WordPress Veritabanını Optimize Edin

WordPress, çoğu veriyi WordPress veritabanınızda saklar. Tüm içeriğinizi, yorumlarınızı, kullanıcılarınızı ve ayarlarınızı içerir.

Bununla birlikte, veritabanınız çok fazla gereksiz veri toplayabilir. Bu, yedeklemeleri yüklemek, indirmek ve geri yüklemeyi etkileyebilecek WordPress yedek boyutlarınızı artırır.

WordPress veritabanınızı optimize etmek dağınıklığı temizlemek, tabloları birleştirmek ve veritabanı performansını iyileştirmenizi sağlar.

Adım adım talimatlar için, WordPress veritabanı temizleme üzerine kılavuzumuza bakın.

7. Performans Testleri Yapın

Wordpress Performans Testi

WordPress Performans Testi

Birçok kullanıcı WordPress performansını ilk başladıklarında optimize eder ve sonra unutur. Bu arada yeni içerik eklemeye devam eder, yeni eklentiler kurar veya temasını değiştirir. Hepsi, WordPress sitenizin performansını etkileyebilir.

Daha hızlı web siteleri sadece kullanıcı deneyimi için iyi değildir, aynı zamanda arama motorlarında web sitenizin performansını artırır. Bu nedenle, web sitenizi düzenli olarak ayrıntılı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Sitenizin performansını incelerken yalnızca ana sayfanızı iyileştirmekle kalmayın. En popüler içeriğinizi ve önemli sayfalarınızı da test edin.

En iyi sonuçları elde etmek, WordPress hızlandırma için yapılabilecek düzenlemeler için rehberimizi okuyun.

8. 404 Hatalarını Bulun ve Düzeltin

404 Hatalarını Düzeltin

404 Hatalarını Bulun Düzeltin

Bir kullanıcı web sitenizde olmayan bir sayfaya girdiğinde, WordPress bunlara bir 404 hata sayfası gösterecektir .

Bir kullanıcının yanlış girilen bir adres yüzünden meydana gelen 404 hataları normaldir ve endişelenilecek bir şey değildir. Ancak, bir sayfa artık mevcut olmadığından oluşan 404 hataları kötü bir kullanıcı deneyimine neden olabilir.

İsterseniz WordPress 404 sayfaları anasayfaya yönlendirme yöntemini uygulayabilirsiniz.

9. Kırık Linkleri Bulun ve Düzeltin

Web siteniz büyüdükçe, eski makalelerinizde bağladığınız bazı harici web sitelerinin artık mevcut olmadığını farkedeceksiniz. Bazıları yeni yerlere taşınmışken diğerleri tamamen kaybolmuş olabilir.

Kırık bağlantılar sorunu yalnızca dış bağlantılar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda resimlere yanlışlıkla biçimlendirilmiş bağlantılar ekleyebilir veya kendi bağlantlarınızı yanlış yazmış olabilirsiniz. Bu, kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur ve sitenizin hemen çıkma oranını ve sayfa görüntülemelerini etkiler .

WordPress optimizasyon rutinin bir parçası olarak bozuk linkler için web sitenizi kontrol etmeniz gerekiyor. Talimatlar için, WordPress kırık linkleri düzeltme ile ilgili kılavuzumuza bakın .

10. Kapsamlı bir İçerik Denetimi ve SEO Analizi Yapın

Wordpress SEO Analizi Yapın

WordPress SEO Analizi Yapın

Düzenli bakım görevlerinize eklemeniz gereken sonraki şey, içeriğinizin derinlemesine incelenmesidir. Google Search Console ve Google Analytics’ten gelen verileri mutlaka inceleyin.

Google Analytics, ziyaretçilerin nereden geldiğini ve web sitenizde ne yaptıklarını gösterir. Bu veriler, web sitenizde kullanıcıların geldiği ancak hangi sayfalardan hemen çıktığı gibi durumları da gösterir.

Google Search Console, sitenizin arama sonuçlarında nerede göründüğünü, hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini, aramalardan gelen tıklamaları görmenize yardımcı olur. Sitenizi, bu makaleleri güncelleyerek kolayca daha üst sıraya yerleştirebilecekleri anahtar kelimeleri gösterecek şekilde sıralayabilirsiniz.

Ayrıca daha fazla SEO Analiz siteleri ve araçları listemizin bulunduğu konuyu inceleyebilirsiniz.

11. WordPress Görselleri Optimize Edin

Wordpress Resimleri Optimize Edin

WordPress Resimleri Optimize Edin

Resimlerin yüklenmesi diğer web kodlarına göre daha uzun sürüyor, dolayısıyla sayfa yükleme hızınızı düşürüyorlar.

WordPress optimizasyon kontrol listesine resim ve ortam kitaplığı incelemesi ekledik. Küçültülmüş görüntüleri veya çok büyük olan resimleri bulmak için bu denetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Veya resimleri sıkıştırmak ve optimize etmek için bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz.

12. WordPress Güvenlik Günlüklerini İnceleyin

Wordpress Güvenlik Günlükleri

WordPress Güvenlik Günlükleri

Bazı WordPress sahipleri  web siteleri yavaşlayana veya arama sıralamaları düşene kadar sitelerinin saldırı altında olduğunu ya da hacklendiğini fark etmez.

Parolaları değiştirme gibi bazı güvenlik önlemlerinden daha önce bahsettik. Sitenizde olağandışı bir etkinlik olup olmadığını görmek için sitenizin erişim ve hata günlüklerini de incelemeniz gerekir.

WordPress sitenizin hacklendiğini gösteren belirtiler konumuzu okuyup, önlemlerinizi almanızı tavsiye ediyoruz.

Hepsi bu kadar, bu makalenin WordPress optimizasyon görevlerini öğrenmenize yardımcı olmasını diliyoruz.

Benzer Yazılar

WordPress Hızlandırma Yolları Site açılış hızını arttırma için çeşitli optimizasyon yöntemleri kullanmak gerekir. WordPress çok hafif bir sistem, ancak doğru şekilde optimize edilm...
Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları (JS ve CSS) Ortadan Kaldırma Oluşturmayı engelleyen kaynakları kaldırın. Sanırım bu uyarıyı hemen hemen herkes biliyordur. WordPress sitenizi Google PageSpeed üzerinde test ettiys...
WordPress Defer Parsing of JavaScript Çözümü GTmetrix üzerinden sitenizin hız testini yaptıktan sonra "Defer parsing of JavaScript" hatası almış olabilirsiniz. Bunun nedeni sayfanızın yüklü mikta...
WordPress Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın Neredeyse tüm WordPress kullanıcılarının yaşadığı en büyük endişelerden biri, web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Aslında, sunucu yanıt ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir