Wordpress Nedir

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri2 Yorum

Kendinize ait bir blog açmaya karar verdiniz. Ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. İnternetten araştırmaya başladınız ve karşınıza “wordpress” adında bir yazılım çıktı. Peki WordPress nedir? Ne işe yarar? Niye herkes WordPress kullanıyor?

Neden, WordPress kullanan sayısı bu kadar fazla diye mutlaka kendinize sormuşsunuzdur. Blog açmak için yola çıktığınızda, birçok bloglama platformu seçeneği karşınıza çıkmıştır. Blogger , WordPress , Tumblr  ve daha birçoğu. Her blog platformunun artıları ve eksileri vardır. Kimisi ücretsiz, kimisi de ücretlidir.

Wordpress ve Blogger Arasındaki Fark Nedir?

Google’a ait olan Blogger ücretsiz bir platformdur, ancak birçok kısıtlamaya tabidir. BlogSpot blogunuzda istediğiniz değişikliği yapmak için yeterli erişimi elde edemezsiniz. Ayrıca, ücretsiz bir Blogger blogu kullanmak, Google’ın her zaman blog’unuzu silmek için sahip olduğu haklar gibi “kiralanmış bir evde yaşamak” gibidir.

Ancak, kendi hostinginize kurduğunuz WordPress blogu söz konusu olduğunda, gerçek sahibi siz olursunuz ve blogunuz ile ilgilenmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Wordpress Nedir

WordPress,  2003’te Matt Mullenweg tarafından geliştirilen PHP ve MySQL tabanlı içerik yönetim sistemi (CMS) olan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir blog yazılım sistemidir. WordPress çok iyi performans gösterir ve bir çok güvenlik özelliklerine sahiptir.

Wordpress’in Avantajları Nelerdir?

Diğer yazılımlara göre WordPress’in bazı avantajları var. Eklentiler, temalar ve SEO dostu olması en büyük faydalarıdır. Üstelik illa kod bilgisine sahip olmanız gerekmez. WordPress ile kodlama bilmeden de kendinize ait bir web siteniz  olabilir.

Sınırsız WordPress Eklentileri

WP eklenti dizininde binlerce eklenti var. WP dizinindeki çeşitli eklentilerin işlevi, blog yazma gereksinimlerinize göre bir faydalar sağlar.

Örneğin, yazılarınızın altında sosyal medya butonları ekleyebilirsiniz. Veya sitenize girin ziyaretçilere, açılır pencerede bir mesaj gösterebilirsiniz. Bu ve buna benzer bir çok işlevi eklentiler yardımıyla kolaylıkla başarabilirsiniz.

Merakınızı çekecek bir kaç WordPress eklentisi:

Ücretsiz ve Premium WordPress Temaları

WordPress kullanıyorsanız, çok sayıda ücretsiz temaların olduğunu unutmayın. Yani, bir temadan memnun değilseniz, istediğiniz başka herhangi bir temayı yükleyebilirsiniz. Ayrıca, blog tasarımınızı çekici kılmak için Themeforest gibi sitelerden satın alacağınız premium temaları kullanabilirsiniz.

Premium temalar arama motorları için optimize edilmiştir, eğer imkanınız varsa ücretli temaları tercih etmelisiniz. Zaten arama motoru dostu temaya sahip olduğunuzda organik trafiğinizde artış olacaktır.

İlginizi çekecek bazı WordPress temaları:

Sürekli Güncelleme Olması

WordPress, önceki sürümlerdeki hataları veya başka sorunları düzeltmek için sürümlerini sık sık günceller.

WordPress, güncellendiğinde en son güncelleme sürümlerini size bildirir. Mutlaka blogunuzu en son WP sürümlerine güncellemeden önce dosyalarınızı yedeklemelisiniz. Çünkü herhangi bir güncelleme sorunu olabilir. Buna karşı işinizi garantiye almalısınız.

Çoğu Profesyonel Site WordPress Kullanır

Profesyonel blog yazarlarının % 90’ı bloglama platformu olarak WP kullanmaktadır. Çünkü WordPress’in ne kadar esnek bir kullanım sunduğunu biliyorlar. Değerini biliyorlar ve WordPress’in web siteler için kullanıcı dostu olduklarını da biliyorlar.

Profesyonel siteler için Shiftdelete.net ve tabi ki WPCin’i örnek verebiliriz 🙂

Gelişmiş Güvenlik Sunması

WordPress, güvenliği ile ünlüdür. Bir WP blogunuz varsa, WP blogunuzun saldırıya uğrama ihtimaliniz azdır (evet, bir WP sitesini hacklemek hala mümkündür, ancak bazı güvenlik önlemleri almakla korsanların işinizi zorlarsınız ve neredeyse hacklenmek imkansız hale gelir.)

Sadece sitenizi tamamen kaybetmeyebilirsiniz ama saldırı altında olabilirsiniz. WordPress sitenizi özellikle DDOs saldırılardan korumak adına WordPress güvenlik eklentileri kullanabilirsiniz.

Wordpress’in Geniş Destek Sistemi

Eğer WordPress blog herhangi bir sorun ile karşılaşmış iseniz, WordPress destek forumundan yardım alabilirsiniz. Burada ipuçları, kılavuzlar ve bazı kaynaklar bulunuyor.

SEO’ya Uyumlu Olması

Arama motoru optimizasyonu, sağlam bir blog oluşturmak için kullanılması gereken bir anahtardır. WordPress platformunu kullanarak arama sonuçların da daha yukarılara çıkabilirsin. Arama motoru optimizasyonu için büyük faydaları var.

WP platformunda arama motorlarına uygun temaları kullandığınızda, size uzun vadede mükemmel arama sonuçları getirebilir. Diğer platformlardan farklı olarak WordPress, kullanıcılara arama motorları için blog yayınlarını optimize etmeleri için seçenekler sunar.

WordPress için SEO ayarları yapabileceğiniz bazı konular:

WordPress ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yorum yoluyla bildirmekten çekinmeyin. Ayrıca bu yazıyı sosyal medyada arkadaşlarınız ile paylaşarak Türkiye’de ki WordPress kullanımını artırabilirsiniz.

Benzer Yazılar

WordPress Yazı Sabitleme Nasıl Yapılır? WordPress yazı sabitleme bir çok kişi tarafından pek kullanılmayan, hatta bazılarınca hiç bilinmeyen bir özelliktir. Bu makelimizde WordPress yapışkan...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
WordPress Eklenti Ekleme, Yükleme ve Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress eklenti ekleme aslında çok basit bir işlemdir. WordPress'i kurduktan sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress ekle...
WordPress Child Tema Nedir? Çocuk Teması Oluşturma WordPress web siteniz için bir tema kullandığınızda, ilerleyen zamanlarda tema geliştiricileri tarafından güncelleme yayınlanacaktır. Bu güncellemeler...

2 Yorum: “WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?”

  1. Excellent post. I used to be looking for something very different,

    but stumbled on your blog. I am happy I did. Thank you for sharing
    useful information. Many thanks and all the best.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir