Wordpress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

WPCİNİpuçlarıYorum Yaz

WordPress kurduktan sonra ne yapıyorsunuz? Eminim çoğunuz direk yazı eklemeye başlıyorsunuzdur. Oysa yapmanız gereken bazı şeyler ve değiştirmeniz gereken ayarlar bulunuyor. Bu yazıda, size WordPress blog açtıktan sonra yapılması gerekenleri göstereceğiz.

1. Başlık, Slogan, Zaman Dilimi ve Favicon Değiştirme

İlk üç adım bir araya getirilebilir, çünkü bu değişiklikleri WordPress Yönetici Kontrol Paneli’ndeki aynı alanda hızla yapabilirsiniz.

Wordpress Başlık ve Slogan Ayarı

WordPress Başlık ve Slogan Ayarı

Bunları değiştirmek için, gösterge tablonuzdaki Ayarlar bölümüne gidin ve Genel’i seçin . Hem site başlığını hem de slogan satırını sitenize ilişkin bir cümle ile değiştirin.

Şimdi, saat diliminizi güncellemek için sayfanın altına kaydırın. Bu işlevsellik, sitenizde en doğru tarihi göstermek için önemlidir ve ayrıca yayın zamanlamasında da yardımcı olur .

Wordpress Saat Dilimi Ayarı

WordPress Saat Dilimi Ayarı

Bulunduğunuz sayfanın ortasına doğru (Genel Ayarlar’da), bölgenizi ayarlama seçeneği bulacaksınız. Yaşadığınız ya da UTC ile belirlediğiniz saat diliminde bir şehir seçebilirsiniz. Doğru UTC ayarını bulmak için, doğru saat dilimini seçtiğinizden emin olmak için buradaki gibi bir siteyi kullanabilirsiniz.

Tabi biz zaman dilimi olarak İstanbul’u seçiyoruz. Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Wordpress Favicon Ekleme

WordPress Favicon Ekleme

Favicon, sitenizin başlığının yanında tarayıcı sekmesinde görünen ve sitenizin kimliği için önemli olan küçük simgedir. Genellikle insanlar bunu varsayılan WordPress simgesini kullanıyor. Ama Google Sıralama Kriterlerinde yazdığımız gibi her sitenin kendine özgü favicon simgesi olması gerekir.

Sitenize bir favicon eklemenin en kolay yolu, yönetici panelinde Görünüm > Özelleştir sekmesine girip Site kimliği içerisinde bulunan Site ikonu bölümüne 512×512 piksel boyutlarında bir resim atmaktır. Sizin için otomatik favicon yapılacaktır.

2. Permalink Yapınızı Değiştirin

Kalıcı bağantı ayarları SEO için olmazsa olmaz ayarlar arasında. WordPress kurduktan sonra mutlaka bu alanı değiştirmelisiniz. SEO dostu url yapısı ile ilgili makelimize bakabilirsiniz.

Ayarlar’a dönün ve ardından menüden Kalıcı Bağlantılar’i seçin. Orada yeni bir yapı belirlemek için birkaç farklı seçenek bulacaksınız. Kullanılacak en iyi seçenek “ornek-yazi” seçeneğidir.

Wordpress Permalink Ayarları

WordPress Permalink Ayarları

Tercih ettiğiniz birini seçin ve ardından değişikliklerinizi kaydedin.

3. Okuma Ayarlarını Yapılandırma

WordPress kurduktan sonra Kontrol panelinizin Ayarlar alanında iken Okuma ayarlarını yapılandırmanız gerekir. Burada, ön sayfa ekranınızın ne olacağını ayarlayabilirsiniz.

Wordpress Sabit Sayfa Görünümü

WordPress Sabit Sayfa Görünümü

Bu bölüm, hizmetlerinizi görüntülemek için özel bir ana sayfa sahibi olmak ve tüm blog yayınlarınızı görüntülemek için ayrı bir sayfaya sahip olmak istiyorsanız harika bir seçenek sunuyor.

Menüdeki Okuma seçeneğine gidin ve ön sayfanızın son yayınlarınızı göstermesini isteyip istememenize veya statik bir sayfa kullanmak istiyorsanız karar verin. Seçiminizi yapın ve ardından değişikliklerinizi kaydedin. Bunu daha sonra değiştirebilirsiniz.

4. Kullanılmayan Temaları Silin

Çoğu WordPress kullanıcısı, hangi temayı kullanmaya karar vermeden önce birkaç temayı kuracak ve test edecektir. Wordpress kurduktan sonra kullanılmayan temaları yüklü bırakmak yerine bunları silmeyi unutmayın. Çünkü ilerde kullanmadıkları temaları bile güncellemeleri gerekecek.(Hackerlar için açık bırakmamak için)

Çünkü bunları güncellenmemesi, bilgisayar korsanlarına bir yol gösterebileceği için ve sitelerinizin güvenliği için bir tehlike oluşturabilir.

Neyse ki, kullanılmayan temaları silmek çok kolaydır. Görünüm adındaki menü öğesini bulun ve sonra temalara gidin. Belirli bir temayı silmek için üzerine gelin ve Tema Detayları’nı seçin . Bundan sonra, bir pencere açılacak ve oradan temayı silebileceksiniz.

5. Bir Önbellek (Cache) Eklentisi Kurun

Neden bir önbellek eklentisi? Çünkü sitenizi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Önbellekleme, sunucunuzdaki yükü almanıza ve sitenizi daha hızlı hale getirmeye yardımcı olur. Bu SEO için faydalı, hem de ağır yük bindiği zamanlarda sitenizin kilitlenmesini engelliyor.

WP Rocket Eklentisi ve Ayarları (Settings)

WP Rocket Önbellekleme Eklentisi

Biz WordPress önbellek eklentisi olarak WP Rocket öneriyoruz. İsterseniz WP Rocket Ayarları kılavuzuna bakarak eklenti ayarları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aşağıda, WordPress sitenizde kullanabileceğiniz diğer önbellek eklentileri bulunmaktadır:

W3 Toplam Önbellek – Bu eklenti WordPress kullanıcıları için mevcut en güçlü önbellek eklentisi olma iddiasına sahip olabilir. Sitenizi yükseltmek için bir sürü seçenek sunar ve CDN entegrasyonu için popüler bir eklenti.

WP Super Cache – Bu, yeni kullanıcılar için biraz daha kolaydır ve mükemmel bir önbellek eklentisidir. Basitçe yükleyin ve önbelleğe almayı açın, daha hızlı bir siteye bir adım daha yaklaşın. Eklenti ile gelen diğer seçenekler var, yalnız kaydetmeden önce ne seçtiğinizi bildiğinizden emin olun.

6. Anti Spam Eklentisi Kurun

Kimse web sitesine spam bulaşmasını istemez. Spam yorumlar birçok WordPress sitesi sahipleri için büyük bir baş ağrısı. Sadece sinir bozucu değil, SEO için de kötüler. Bu sorundan kaynaklanan sorunları gidermek için sitenize bir anti-spam eklentisi kurmalısınız. İşte en iyi seçenek:

Akismet Eklentisi

Akismet Anti-Spam Eklentisi

Akismet, spam şeyleri korumak için harikalar yaratan birinci sınıf bir anti-spam eklentisidir. WordPress kurduktan sonra yüklü olarak gelir. Etkinleştirdikten sonra Akismet API’si alıp web sitenizi spamlara karşı koruyabilirsiniz.

7. Bir SEO Eklentisi Kurun

Wordpress Yoast SEO Eklentisi

WordPress Yoast SEO Eklentisi

SEO, bir web sitesinin önemli bir parçasıdır. Blog yayınlarınızın maksimum sonuçlar almasını sağlamak için bunları bir SEO eklentisi kullanarak optimize etmeniz gerekiyor. Bu eklenti türleri otomatik olarak SEO’yu artırmazlar ama blog yayınlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olurlar.

Bu yüzden en doğru seçim Yoast WordPress SEO Eklentisi. Kullanımı kolaydır ve bizim tavsiyemiz de bu eklentidir.

8. Sosyal Medya Kullanın Sosyal Paylaşım Butonları Yerleştirin

Sosyal Medya Kullanın

Sosyal Medya Kullanın

Sosyal medya kullanımı gerçekten önemli bir şey. Sitenizi sosyal paylaşımlar için optimize etmeden önce sitenizin trafik almasını beklememelisiniz. Sitenizi sosyal paylaşımlar için optimize etmenin en kolay yolu Sosyal Medya Paylaşım Eklentisi kullanmaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce tane var ve bazıları site hızını yavaşlatma eğilimi gösterdikleri için sitenizi yavaşlatanlar kullanılmamalıdır.

9. Düzenli Olarak Web Sitenizin Yedeğini Alın

Wordpress Yedeğinizi Mutlaka Alın

WordPress Yedeğinizi Mutlaka Alın

Tüm zamanınızı WordPress sitenizi kurup özelleştirerek harcadıysanız, bu alın terinin hiçbirini kaybetmek istemezsiniz değil mi. Bu durumda, düzenli yedeklemeler oluşturmalısınız.

Sizin için en iyi ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi karşılaştırması yaparak hangi yedekleme eklentilerini kullanmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanızı sağladık.

10. WordPress Güvenliğini Geliştirin

Wordpress Güvenliğinizi Artırın

WordPress Güvenliğinizi Artırın

İlk güvenlik adımınız yedekleme olmalı sonra ise WordPress admin alanınızı korumanız gerekiyor.

Bunun için WordPress’in çeşitli güvenlik eklentileri bulunuyor. İsterseniz bunları kullanabilirsiniz. Ya da yeterli bilgiye sahipseniz ve kendinize güveniyorsanız, düzenli olarak şifre değiştirerek, size gelen maillerden güvenmediklerinizi açmayarak, warez tema veya eklenti kullanmayarak ve web sitenizi güncel tutarak zaten bütün saldırılara karşı korunmuş olursunuz.

Ayrıca WordPress güvenlik eklentileri konumuzu inceleyerek güvenliğinizi artırabilirsiniz. Böylece WordPress kurduktan sonra yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde açıklamış olduk.

Benzer Yazılar

WordPress Yazı içine Reklam Nasıl Eklenir? (Eklentili ve Eklentisiz)... WordPress yazı içine reklam eklemek çoğu kullanıcının uyguladığı bir Adsense yerleşimi yöntemidir. Çünkü Adsense, yazı içine reklam eklemenin faydalı ...
WordPress Yorum Alanından Link Kaldırma WordPress yorum link kaldırma için basit bir kod kullanacağız. Bir kullanıcı yorum içerisinde bir URL eklediğinde, WordPress'in bu bağlantıyı otomatik...
Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır? Yandex Webmaster'a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex'in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sit...
WordPress RSS Yayınları Kapatma – Devre Dışı Bırakma WordPress RSS yayınları, kullanıcıların blog yayınlarınıza abone olmalarını sağlar. Bu aboneliği kapatabilirsiniz.Eğer küçük statik bir websiteniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir