Wordpress Kategori Ekleme

WPCİNTemel Wordpress BilgileriYorum Yaz

WordPress kategori ekleme ve alt kategori oluşturmak aslında çok kolay bir işlemdir. WordPress, içeriğinizi kategorilere, etiketlere ve taksonomilere göre sıralamanıza olanak tanır.

Kategoriler ve etiketler arasındaki en önemli farklardan biri, kategorilerin alt kategorileri olabileceğidir. Bu yazıda yeni kategorileri nasıl ekleyeceğinizi ve kategorilerden en iyi SEO faydası sağlama şeklinizi göstereceğiz.

Wordpress Ebeveny ve Alt Kategori Nedir?

Kategoriler güçlü bir araçtır ve yalnızca içeriğinizi sıralamakla kalmaz aynı zamanda anlamlı ve semantik olan uygun bir site yapısını geliştirmek için de kullanılabilir.

Kategoriler etiketlerden farklıdır ve karıştırılmamalıdır.

WordPress hakkında yararlı bilgiler veren bir web siteniz olduğunu düşünelim. Bunun yanında WordPress’in temel uygulamalarını ise alt başlık olarak ayırmak istiyorsunuz.

Örneğin, WordPress diye kategori açabilir ve daha sonra Temalar, Eklentiler vs. için makaleler yayınlayabilirsiniz. Burası alt kategorileri kullanabileceğiniz yerdir. WP bir ebeveyn kategorisi olur ve diğerleri çocuk kategorileri haline gelir.

Wordpress Ebeveyn Kategorisi

WordPress Ebeveyn Kategorisi

Böylelikle WP Temaları ile ilgili bir yazı paylaştığınızda sadece o kategoriyi açanlara bu yazıyı görürler. Diğer kategorilerde görünmezler. Ya da WP Eklentileri ile ilgili bir makale yazdığınızda kullanıcılar bu eklentileri nerede bulacaklarını bilirler.

Bunları söyleyerek, WordPress kategori ekleme yöntemlerine bir göz atalım.

Wordpress Kategori Ekleme

1. YÖNTEM: Bir yazı yazarken WordPress’e yeni bir kategori ekleyebilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında sağ kenar çubuğunda kategoriler meta kutusuna gidin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın.

Wordpress Yeni Kategori Ekle

WordPress Yeni Kategori Ekle

2. YÖNTEM: Bir yazıyı düzenlemeden de yeni bir kategori de ekleyebilirsiniz. Yazılar » Kategoriler sayfasını ziyaret etmeniz ve yeni kategorinizi eklemeniz yeterlidir. Bu yöntem, özellikle içerik eklemeden önce tüm kategorilerinizi oluşturmak istiyorsanız kullanışlıdır.

Wordpress Kategori Ekleme

WordPress Kategori Ekleme

Wordpress Alt Kategori Oluşturma

Alt kategorileri ana kategorilerinizi eklediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında, kategoriler bölümüne gidin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın. Bu size yeni kategori adı eklemek için metin alanı ve üst kategoriyi seçmek için bir açılır menü gösterecektir.

Daha sonra hangi ana kategorinin altına eklemek istiyorsanız onu seçin.

Wordpress Alt Kategori Ekleme

WordPress Alt Kategori Ekleme

Benzer şekilde, Sayfalar » Kategoriler sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Alt kategorinize ilişkin adı ekleyin ve sonra açılır menüden üst kategoriyi seçin.

Wordpress Alt Kategori Ekleme

WordPress Alt Kategori Ekleme

Kategorilerin SEO’ya Faydası

Wordprss sitelerinizde SEO dostu URL kullanmalısınız. Aşağıdaki link seo uyumlu bir urldir.

https://gezisitesi.com/amerika/new-york-city/

veya https://teknolojisitesi.com/telefonlar/iphone-8/

Bu url yapısı çok anlamlıdır ve arama motorlarına ve kullanıcıların sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, URL’nize anahtar kelimeleri de eklemiş oluyorsunuz. Anahtar Kelimeler, insanlara arama motorlarında içerik bulmalarına yardımcı olur.

Wordpress Sidebar’a Kategorileri Ekleme

Tüm kategorilerinizi blogunuzun kenar çubuğunda görüntülemek için Görünüm » Bileşenler sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Mevcut widget’lerden kategori widget’ini bir kenar çubuğa sürükleyip bırakın.

Wordpress Kategori Widgeti

WordPress Kategori Widgeti

Kategoriler widget’ının ayarlarında, ‘Hiyerarşiyi göster‘ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve kaydet düğmesine tıklayın. Sitenizi ziyaret edin ve üst kategorinin altında hizalanan alt kategorilere sahip kategorilerinizi göreceksiniz.

Wordpress Sidebar Kategori

WordPress Sidebar Kategori

Bu makalenin WordPress kategori ekleme yöntemlerini öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Benzer Yazılar

WordPress Child Tema Nedir? Çocuk Teması Oluşturma WordPress web siteniz için bir tema kullandığınızda, ilerleyen zamanlarda tema geliştiricileri tarafından güncelleme yayınlanacaktır. Bu güncellemeler...
Sitemap Nedir? WordPress Site Haritası Oluşturma XML Sitemap henüz yeni oluşturulmuş bir terimdir. Hatırlayınız başbakanlık, sağlık bakanlığı gibi resmi web sitelerinin ana sayfalarında "Site Haritas...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
WordPress Dosya ve Dizin Yapısı Kılavuzu WordPress dosyaları ve dizin yapısı hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Açık kaynak kodlu olan WordPress yazılımı, temaları, eklentileri ve kullanıc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir