Wordpress Kategori Ekleme

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri0 Yorum

WordPress kategori ekleme ve alt kategori oluşturmak aslında çok kolay bir işlemdir. WordPress, içeriğinizi kategorilere, etiketlere ve taksonomilere göre sıralamanıza olanak tanır.

Kategoriler ve etiketler arasındaki en önemli farklardan biri, kategorilerin alt kategorileri olabileceğidir. Bu yazıda yeni kategorileri nasıl ekleyeceğinizi ve kategorilerden en iyi SEO faydası sağlama şeklinizi göstereceğiz.

Wordpress Ebeveny ve Alt Kategori Nedir?

Kategoriler güçlü bir araçtır ve yalnızca içeriğinizi sıralamakla kalmaz aynı zamanda anlamlı ve semantik olan uygun bir site yapısını geliştirmek için de kullanılabilir.

Kategoriler etiketlerden farklıdır ve karıştırılmamalıdır.

WordPress hakkında yararlı bilgiler veren bir web siteniz olduğunu düşünelim. Bunun yanında WordPress’in temel uygulamalarını ise alt başlık olarak ayırmak istiyorsunuz.

Örneğin, WordPress diye kategori açabilir ve daha sonra Temalar, Eklentiler vs. için makaleler yayınlayabilirsiniz. Burası alt kategorileri kullanabileceğiniz yerdir. WP bir ebeveyn kategorisi olur ve diğerleri çocuk kategorileri haline gelir.

Wordpress Ebeveyn Kategorisi

WordPress Ebeveyn Kategorisi

Böylelikle WP Temaları ile ilgili bir yazı paylaştığınızda sadece o kategoriyi açanlara bu yazıyı görürler. Diğer kategorilerde görünmezler. Ya da WP Eklentileri ile ilgili bir makale yazdığınızda kullanıcılar bu eklentileri nerede bulacaklarını bilirler.

Bunları söyleyerek, WordPress kategori ekleme yöntemlerine bir göz atalım.

Wordpress Kategori Ekleme

1. YÖNTEM: Bir yazı yazarken WordPress’e yeni bir kategori ekleyebilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında sağ kenar çubuğunda kategoriler meta kutusuna gidin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın.

Wordpress Yeni Kategori Ekle

WordPress Yeni Kategori Ekle

2. YÖNTEM: Bir yazıyı düzenlemeden de yeni bir kategori de ekleyebilirsiniz. Yazılar » Kategoriler sayfasını ziyaret etmeniz ve yeni kategorinizi eklemeniz yeterlidir. Bu yöntem, özellikle içerik eklemeden önce tüm kategorilerinizi oluşturmak istiyorsanız kullanışlıdır.

Wordpress Kategori Ekleme

WordPress Kategori Ekleme

Wordpress Alt Kategori Oluşturma

Alt kategorileri ana kategorilerinizi eklediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında, kategoriler bölümüne gidin ve Yeni Kategori Ekle bağlantısını tıklayın. Bu size yeni kategori adı eklemek için metin alanı ve üst kategoriyi seçmek için bir açılır menü gösterecektir.

Daha sonra hangi ana kategorinin altına eklemek istiyorsanız onu seçin.

Wordpress Alt Kategori Ekleme

WordPress Alt Kategori Ekleme

Benzer şekilde, Sayfalar » Kategoriler sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Alt kategorinize ilişkin adı ekleyin ve sonra açılır menüden üst kategoriyi seçin.

Wordpress Alt Kategori Ekleme

WordPress Alt Kategori Ekleme

Kategorilerin SEO’ya Faydası

Wordprss sitelerinizde SEO dostu URL kullanmalısınız. Aşağıdaki link seo uyumlu bir urldir.

https://gezisitesi.com/amerika/new-york-city/

veya https://teknolojisitesi.com/telefonlar/iphone-8/

Bu url yapısı çok anlamlıdır ve arama motorlarına ve kullanıcıların sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, URL’nize anahtar kelimeleri de eklemiş oluyorsunuz. Anahtar Kelimeler, insanlara arama motorlarında içerik bulmalarına yardımcı olur.

Wordpress Sidebar’a Kategorileri Ekleme

Tüm kategorilerinizi blogunuzun kenar çubuğunda görüntülemek için Görünüm » Bileşenler sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Mevcut widget’lerden kategori widget’ini bir kenar çubuğa sürükleyip bırakın.

Wordpress Kategori Widgeti

WordPress Kategori Widgeti

Kategoriler widget’ının ayarlarında, ‘Hiyerarşiyi göster‘ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve kaydet düğmesine tıklayın. Sitenizi ziyaret edin ve üst kategorinin altında hizalanan alt kategorilere sahip kategorilerinizi göreceksiniz.

Wordpress Sidebar Kategori

WordPress Sidebar Kategori

Bu makalenin WordPress kategori ekleme yöntemlerini öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Büyük hayaller ile web sitenizi açtınız. Sitenizi oluşturduktan sonra, ziyaretçilerinizin web sitenizle nasıl etkileşimde bulundukalrını gösterebilece...
(Sitemap) Site Haritasını Google Search Console Gönderme Arama motorları, bir site haritası bulmak konusunda oldukça akıllıdırlar. Yeni içeriği her yayınladığınızda, site haritanızdaki değişiklikleri bildirm...
WordPress Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Bir WordPress sitesini ilk kurmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bir hosting hesabı oluşturmanız, alan adı satın almanız ve ...
WordPress Eklenti Ekleme, Yükleme ve Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress eklenti ekleme aslında çok basit bir işlemdir. WordPress'i kurduktan sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress ekle...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir