İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti

WPCİNTemel Wordpress BilgileriYorum Yaz

WordPress basit bir blog yazarlığı platformu olarak başlamış olabilir. Fakat son yıllarda tam teşekküllü CMS’ye dönüştü. Yani her türlü ihtiyacımızı karşılar oldu. BuiltWith’e göre, şuan 20,282,354 web sitesi WordPress’i kullanıyor.

Web sitesi açmak için WordPress kullanılmasının bir çok sebebi var. Kurumsal seviyedeki altyapılar için ücret ödemek yerine, Automattic şirketi bize açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılım sunuyor. Neden kullanmayalım ki.

Teknik açıdan bakarsak, WordPress “özgürlük” demektir. Ancak özgürlüğünde bir sınırı var. Herşeyin bir maliyeti vardır. Orta ölçekli bir internet sitesi kurmak için ne kadar harcamak gerekir, maliyeti nedir, merak edenler için yazdık.

İnternet Sitesi Açmak İçin Kullanacağımız Malzemeler

Merak etmeyin yemek tarifi vermeyeceğim 🙂 Bazı blog hizmeti sunan sağlayıcılar (Blogger gibi) size aşağıdakileri ücretsiz olarak sunuyor olsa da özgürlüğünüz kısıtlı olmakta. İstediğiniz değişiklikleri, optimizasyonları yapamıyorsunuz. İpleri kendi elinize almak için sizin tarafınızdan oluşturacağınız bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Bunun içinde aşağıdakilerden faydalanacaksınız.

  • Hosting (ağ sağlayıcısı)
  • Bir alan adı (domain)
  • Tema
  • Eklenti
  • Emek

Şimdi kategorileri tek tek inceleyelim.

1- Web Hosting (Yıllık 10$ – 5.000$)

Hangi web hosting firmasına yatırım yapacağına karar vermek, WordPress sitenizi oluştururken yapmanız gereken en önemli seçeneklerden biridir. Ortalama belirlediğimiz fiyata göre genellikle en uygun hosting firmasının ücreti yıllık 10 dolardan başlar. Sunduğu özelliklere göre 5000 dolara kadar çıkabilir.

Bu çok büyük bir aralık. En iyi hosting, en pahalı olanı değildir ancak şunu unutmayın: Seçtiğiniz hosting düşük kaliteli ise ucuza mal olur. Ucuz ev sahipliği yaparak kar elde etmek için sunucuları aşırı derecede kısmaktalar. Bu, sitenizin performansını önemli ölçüde etkilemekte.

Yüksek maliyetli hosting, genellikle daha esnektir ve kaynak ayırma gibi gelişmiş özellikleri içerir ve kaynakları diğer sitelerle paylaşmazsınız. Bu, trafik dalgalanmaları sırasında sitenizin çevrimiçi kalmasını sağlar. Ne seçerseniz seçin, doğru fiyatı, esnek özellikleri ve gerekli desteği sunan bir seçenek belirleyin.

Aşağıdaki yazılarımızı okuyarak bu konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Hosting Firmalarının Altyapı Bilgileri

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSL

Hangi hosting firması ile çalışma yapacağınıza veya belirli gereksinimlerinize bağlı olarak, bir SSL sertifikasınanda para harcamanıza gerek kalmayabilir. Çoğu firma ücretsiz SSL hizmeti(Let’s Encrypt) sunmakta. Eğer ücretli satın almak isterseniz yıllık 10$ ila 1000$ arasında değişebilir.

Eğer hosting şirketi ücretsiz SSL sunmuyor ise web üzerinden edinebilirsiniz. Bunun için ücretsiz SSL alma ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

2- Alan Adı / Domain (1$ – 100$)

Bir alan adı kaydettiğinizde, kullanıcıların web sayfalarınızın içeriğini görmeleri için bir site URL’si veya adresi satın alıyorsunuz demektir.

Farklı yerlerden domain satın alabilirsiniz. Domaini nereden aldığınız önemli değil. Yabancı firmalardan yada Türk firmalarından alabilirsiniz. Burada önemli olan, uzun vadede uygun fiyatlı olması ve güvenilir bir yer olması.

Bir alan adı satın aldığınızda kişisel bilgileriniz Whois dizininde yayınlanır. Bu sizin için iyi olmayabilir, çünkü bu bilgilere herkes ulaşabilir. Bir e-posta spamcısından, hacker’a kadar herhangi bir kişi size nasıl ulaşabileceğini bilir.

Çoğu firma Whois gizleme özelliğini ücretsiz sunarken bazıları bunun için ek ücret talep eder. Kişisel iletişim bilgilerinizi gizli tutmak için bu özelliği satın alabilirsiniz. Yılda 5$ ‘dan 10$’ a kadar bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

En ucuz domain firmaları listemizi inceleyerek uygun fiyata bir alan adı alabilirsiniz.

3- Temalar (Ücretsiz – Belirsiz)

WordPress’in tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek birçok teması var. Bazıları ücretsiz, bazıları 50 dolarlık bazıları ise özel tasarım olduğu için sınırsız ücrete tabidir. Ücretsiz WordPress temaları yeni başlayanlar için iyidir, ancak genellikle ciddi işletme sahipleri için gerekli özelliklere sahip değillerdir.

Ücretsiz temaların bulunduğu WordPress’in dizinine buradan ulaşabilirsiniz. Bizim derlediğimiz temalara ulaşmak için wordpress temaları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

4- Eklentiler / Uzantılar (Ücretsiz – Belirsiz)

WordPress eklentileri, web sitenizin işlevini artıran kodlar bütünlüğüdür, diyebiliriz. Bazı eklentiler ücretsizdir; ancak premium seçenekleri de bulunur. Ücretsiz olanlar genellikle sınırlıdır, premium olanlar ise ekstra özelliklere sahiptir. Ayrıca özel eklenti yazdırabilirsiniz. Bunun için ücretlendirmeyi eklenti yazdıracağınız kişi/firma ile anlaşmalısınız.

5- Emek

Sanırım en maliyetlisi bu 🙂 Eğer siz, web sitesi açmak için yeterli bilgi birikimine sahip iseniz, sadece bir miktar zamanınızı bu iş için ayırabilirsiniz. Tecrübenize göre bu süre bir saat de sürebilir, bir günü de bulabilir.

Eğer sizin yeterli tecrübeniz yok ise bu durumda profesyonellerden yardım almanız gerekir. İstediğiniz özelliklere göre belirli bir ücret karşılığı yaptırabilirsiniz. Bu özellikler içinde, ücretli tema ve eklentinin olup olmaması, hostingin sınırsız olup olmaması ve ekstra yapılması istenilen istekleriniz yer alır.

Tüm bunları bir kenara ayırırsak, günümüz Türkiyesinde bir profesyonele web sitesi yaptırmak için tüm masraflar hariç en az 200TL ödemelisiniz. Çünkü ortada yılların deneyimi ve sizin için ayrılan çok değerli bir zaman bulunmakta. Daha ucuza yaptırabilirsiniz ama bu durumda kaliteyi de düşüreceğinizi unutmayın.

Eğer internet sitesi kurma konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız WordPress Hizmetleri sayfamızdan bize ulabilirsiniz.

SONUÇ

Fiyat, web sitenizin ne yapmasını istediğinize, ne kadar hızlı çalıştırılmasını istediğinize, ne kadar güvende olmasını istediğinize ve ne kadar trafiğe sahip olacağınıza bağlıdır. Başka bir deyişle, harcadığınız para miktarı doğrudan web sitenizin ne kadar yetenekli olduğunu yansıtacaktır.

Bu durumda ssl, tema ve eklentileri ücretsiz temin edebileceğinizi göz önüne alırsak sadece domain ve hosting satın alabilirsiniz. Eğer kendiniz bir web site kurulum becerisine sahipseniz WordPress internet sitesi kurmanın maliyeti en az 10-15 dolardan başlamaktadır. Eğer başkasına yaptıracaksınız en az ortalama 250TL’yi gözden çıkarmanız gerekmekte. Sınırsız hosting, ücretli tema ve eklenti kullanmak isterseniz bu fiyat daha yukarılara taşınacaktır.

Benzer Yazılar

WordPress Eklenti Ekleme, Yükleme ve Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress eklenti ekleme aslında çok basit bir işlemdir. WordPress'i kurduktan sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress ekle...
WordPress Dosya ve Dizin Yapısı Kılavuzu WordPress dosyaları ve dizin yapısı hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Açık kaynak kodlu olan WordPress yazılımı, temaları, eklentileri ve kullanıc...
WordPress Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Bir WordPress sitesini ilk kurmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bir hosting hesabı oluşturmanız, alan adı satın almanız ve ...
FileZilla Kullanımı ve WordPress’e Dosya Yükleme FileZilla kullanımını mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü,  WordPress yönetici panelinden kolayca tema, eklenti veya resim yükleyebilir yada bu dosyalar üze...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir