HTTP'yi HTTPS'ye Yönlendirme

WPCİNSEO2 Yorum

Her gün, kişisel bilgilerinizi farklı web siteleri ile paylaşıyor ya da bir satın alma işlemi yapıyor ya da sadece giriş yapıyor olabilirsiniz. Bu yüzden veri aktarımını korumak için güvenli bir bağlantı oluşturulması gerekir. WordPress SSL kurulumu ve HTTPS yönlendirme mi yapmak istiyorsunuz?

Bu makalede, size WordPress SSL ve HTTPS nedir? Nasıl kurulur? Eklentili ve eklentisiz yöntemleri konusunda bilgiler vereceğiz.

HTTPS Nedir?

Kısaca HTTPS yani Güvenli HTTP, kullanıcıların tarayıcısı ile sunucunuz arasındaki bağlantıyı koruyan bir şifreleme yöntemidir. S harfi, Security yani güvenliği temsil ediyor.

Her site, tanımlama amacıyla benzersiz bir SSL sertifikasına sahiptir. Bir sunucu HTTPS üzerinde olduğu iddiasındaysa ve sertifikanın uyuşmaması durumunda, çoğu modern tarayıcı, kullanıcıyı siteye bağlanmasını önleyecektir.

Wordpress SSL Kurulumu Hatası

WordPress SSL Kurulumu Hatası

Peki neden HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme ve bir SSL sertifikası yüklemek gereklidir?

HTTP’den HTTPS’ye geçiş gerekli mi?

Bir e-ticaret web sitesi işletiyorsanız ve ödeme bilgilerinizi topluyor iseniz kesinlikle bir SSL sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. SSL kullanarak ziyaretçileriniz için güvenli bir bağlantıya sahip olmalısınız.

Yakın zamanda Google, arama sonuçlarında HTTPS ve SSL’yi sıralama sinyali olarak kullanacaklarını açıkladı. WordPress SSL kurulumu google sıralama kriterleri için bir faktördür. Google’ın bu hamlesi ile birlikte SEO alanında yükselmek isteyenler HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme yapmak zorundalar.

Wordpress SSL Kurulumu

Öncelikle bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var. İsterseniz ücretsiz ssl sertifikası alabilir ya da hosting firmanız tarafından sağlanan sertifikayı kullanabilirsiniz.

Yeni bir siteye başlıyorsanız ve / veya sitenizde her yerde HTTPS kullanmak istiyorsanız, site URL’nizi güncellemeniz gerekir.

Bunu, adamin panelinizden Ayarlar » Genel bölümüne gidip WordPress ve site URL adres alanlarınızı güncelleyerek yapabilirsiniz.

Wordpress SSL Kurulumu

WordPress SSL Kurulumu

.htaccess ile HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirme

Şimdi, varolan sitenize SSL ekliyorsanız, .htaccess dosyanızda değişiklik yapmanız gerekiyor. .htaccess dosyanızı açıp HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme yapmanız gerekir.

1. Adım: .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin.

“siteadresin.com’u sitenizin URL’si ile değiştirmeyi unutmayın.

WordPress multi-site admin alanınıza veya giriş sayfalarınıza SSL ve HTTPS eklemek istiyorsanız, wp-config.php dosyasında SSL’yi yapılandırmanız gerekir.

2. Adım: Wp-config.php dosyanızdaki “That’s all, stop editing!” Satırının üstüne şu kodu ekleyin:

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

Bu wp-config.php SSL kodu, tek sitelerin yanı sıra multi sitelerde de çalışır.

İşlem tamamlandı. Böylece httpyi httpsye yönlendirmiş oldunuz.

Wordpress SSL Eklentisi

Eğer herhangi bir nedenle, yalnızca sitenizin belirli sayfalarında HTTPS ve SSL eklemek istiyorsanız, bu eklentiyi yüklemelisiniz.

Belli sayfalarda HTTPS yönlendirme istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, WordPress HTTPS eklentisi yükleyip etkinleştirmektir.

NOT: Bu eklentinin bir süredir güncelleştirilmediğini, ancak iyi çalıştığını ve güvenle kullanılabileceğini unutmayın.

Etkinleştirme üzerine eklenti, WordPress yöneticinize HTTPS etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Eklentinin ayarlar sayfasını girin ve ayarlarınızı yapılandırın.

Belirli Sayfalarda HTTPS Kullanmak

Belirli Sayfalarda HTTPS Kullanmak

Ayarlar sayfasının ilk seçeneğinde, SSL sunucunuzu girmenizi ister. Çoğunlukla bu alan adınızdır. Bununla birlikte, siteyi bir alt alan(subdomain) üzerinde yapılandırıyorsanız ve sahip olduğunuz SSL sertifikası ana alan adınız için ise kök alan adını gireceksiniz. Web hosting sunucunuz tarafından sağlanan bir paylaşılan SSL sertifikası kullanıyorsanız alan adınız yerine sağladığı barındırma bilgilerini girmeniz gerekecektir.

Force SSL Administration setting, WordPress’in tüm yönetim alanı sayfalarında HTTP’leri kullanmasını zorlar. WordPress admin alanınıza gelen tüm trafiğin güvende olduğundan emin olmak için bu kutuyu işaretlemeniz gerekir.

Sonraki seçenek, SSL’yi Özel Olarak Kullanmaktır. Bu kutuyu işaretlerseniz, SSL’yi zorla seçeneğini işaretlediğiniz sayfalarda yalnızca SSL kullanılır. Diğer tüm trafik normal HTTP URL’sine gidecek.

Bu, belirli sayfalarda SSL kullanmak istiyorsanız çalışır.

Eklenti ayarlarınızı saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

Daha sonra HTTPS’yi yalnızca belirli sayfalar için kullanmak istiyorsanız, o sayfaları metin editörü ile düzenlemeniz ve SSL’yi zorla onay kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Belli Sayfalarda HTTPS Kullanmak

Belli Sayfalarda HTTPS Kullanmak

Bu şekilde belirli sayfalarda HTTP’yi HTTPS’e yönlendirme işlemini öğrenmiş olduk. Bu eklentiyi kullandıktan sonra sayfanızı kontrol etmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Web Sitemi Google indexlemiyor Ne Yapabilirim? Arama motorları, internetteki çoğu web sitesinin organik trafiğinin ana kaynağıdır. Google'ın dizine eklenmesinin, trafiğinizin çoğu trafiğinin burada...
Hosting SEO’yu Etkiler mi? SEO Uyumlu Hosting Nasıl Olmalı? Hosting ve domain, bir web sitesinin altyapısını oluşturan en önemli iki faktördür. Web sitenizin tasarımını veya içeriğini seçmeden önce, Google aram...
Google Sıralama Kriterleri 2018 Google sıralama kriterleri web sitenizin arama motoru sonuçlarında ve özellikle Google da üst sıralarda çıkmak için gerekli olan kriterlerdir. Siz de ...
Güncel WordPress Ping Servisleri Web sitemizin her zaman Arama Motorları tarafından mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dizine eklenmesini isteriz. Fakat arama motoru botlarının yazıla...

2 Yorum: “WordPress SSL Kurulumu – HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirme”

  1. hocam wp-config.php de “That’s all, stop editing!” diye bir satır yok bu kısmı anlayamadım

    1. Orjinalinde böyle bir satır var. /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ Ancak bu satırların bir önemi olmadığı için silmiş olabilirsiniz yada silinmiş olabilir. Sorun değil. define(‘WP_DEBUG’, false); komutunun hemen altına da yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir