Web Siteye Google Harita Ekleme

WPCİNEklentilerYorum Yaz

Google Haritalar size gideceğiniz yolu gösteren en iyi maps uygulamasıdır. Şehir için ve şehirler arasında gezinirken, anında yön bulma olanağı önemli hale gelmiştir. Ve en popüler harita çözümü olarak, Google Maps‘i WordPress sitenize eklemelisiniz.

Bu kullanıcı dostu harita teknolojisi, işletmenizi, iletişim bilgilerinizi ve seçtiğiniz yerin yol tarifini sağlayarak, kullanıcılarınız için yön bulmayı kolay hale getirir. Peki nasıl ekleneceğini biliyor musunuz? Manuel olarak ve bir eklenti kullanarak bu işlemi yapabiliriz. Bu yazıda size WordPress’e Google Harita nasıl ekleneceğini göstereceğiz.

1 – WordPress’e Manuel Google Harita Ekleme

Google Maps web sitesine gidin ve sitenize yerleştirmek istediğiniz konumun adresini yazın veya bir yer araması yapın. Konumu bulduktan sonra, solda açılan panelden “Paylaş” butonuna tıklayın.

Manuel Google Harita Ekleme

Manuel Google Harita Ekleme

Ardından yeni açılan pencereden “Haritayı yerleştir” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan iframe kodunu kopyalayın veya haritanızın sitenizdeki görünümünü daha da özelleştirmek için soldaki alandan harita boyutunu özelleştirebilirsiniz.

Manuel Google Maps Ekleme

Manuel Google Maps Ekleme

WordPress web sitenize gidin ve kodu bir yazıya, sayfaya veya şablona yapıştırın. Hepsi bu, yayınınızı/sayfanızı kaydedin ve Google haritasını sitenizde canlı olarak yayınlayın.

2 – WordPress Google Harita Ekleme Eklentisi

Birinci metod sadece WordPress sitenizde yalnızca bir yere Google haritası yerleştirmek isterseniz kullanışlıdır. Haritalar sitenizin ana içeriği üzerinde önemli bir rol oynuyorsa ve yayınlarınıza sıkça haritalar eklemeniz gerekiyorsa bir eklenti kullanmanızı öneririz.

WordPress’e bir eklenti kullanarak Google Maps eklemeniz için yapmanız gereken ilk şey, MapPress Easy Google Maps eklentisini kurup etkinleştirmektir.

Önce eklentinin sorunsuz çalışması için bir Google API Key almalısınız. Eklentinin ayarlarına girin ve API anahtarını ekleyip kaydedin.

MapPress Eklentisi Ayarları

MapPress Eklentisi Ayarları

Daha sonra Yazı düzenleme ekranı altındaki MapPress bölümüne gidin ve New Map bağlantısına tıklayın.

Google Harita Ekleme Eklentisi

Google Harita Ekleme Eklentisi

Bu, eklentinin bir adres girebileceğiniz MapPress düzenleyicisini açar. Haritanıza bir başlık verin ve harita boyutunu seçin. Ardından harita üzerinde göstermek istediğiniz alanlar için arama yapın ve Save butonuna tıklayın. Ve yazınızı güncelleyin ve yayımlayın.

MapPress ile bir yazıya veya sayfaya birden fazla harita ekleyebilirsiniz. Ayrıca eklenti ayarlarında haritanızı özelleştirmenize imkan sağlayan bir çok seçenek bulunuyor.

3 – Sidebar Widget Google Maps Ekleme

WordPress sitenize Google haritaları eklemenin bir diğer kolay yolu da Google Maps Widget eklentisini yüklemektir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, Görünüm » Bileşenler gidin ve Google Maps Widget’ı kenar çubuğunuza(sidebar) sürükleyip bırakın.

Google Harita Widget Sidebar Ekleme

Google Harita Widget Sidebar Ekleme

Widget ayarlarında haritada göstermek istediğiniz adresi girin. Harita boyutunu, rengini, yakınlaştırma seviyesini vb. seçebilirsiniz. Widget ayarlarınızı kaydetmek için Son olarak Save (Kaydet) düğmesine tıklayın. Widget’i çalışır halde görmek için sitenize gidebilirsiniz.

Google Maps Widget Ekleme

Google Maps Widget Ekleme

Bu makalenin WordPress sitenize Google Harita eklemenize yardımcı olmasını dileriz.

Benzer Yazılar

Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indiri...
En iyi WordPress Cache Eklentisi Karşılaştırması Web sitenizin açılış hızını artıran ve optimize eden yararlı uygulamalara WordPress cache eklentisi diğer adıyla önbellekleme eklentileri denir. Herha...
WordPress Canlı Destek Eklentisi: JivoChat Canlı yardım eklentisi, bir WordPress mağazası için en vazgeçilmez eklentilerden biridir. Canlı destek verebileceğiniz bir eklenti hem ziyaretçilerini...
WordPress Kırık Link Kontrolü ve Düzeltme Toplu olarak WordPress kırık link kontrolü ve düzeltme işlemi için basit bir eklenti kullanacağız. Bir bağlantıya tıkladığınızda ve "404 sayfa bulunam...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir