Analytics Kodu Siteyi Ekleme

WPCİNTemel Wordpress BilgileriYorum Yaz

Büyük hayaller ile web sitenizi açtınız. Sitenizi oluşturduktan sonra, ziyaretçilerinizin web sitenizle nasıl etkileşimde bulundukalrını gösterebilecek istatistikleri görmeniz gerekir. Böylece gelecek ile yeni planlamalar yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere WordPress sitenize Google Analytics kodu ekleme nasıl yapılır adım adım ve detaylı bir şekilde göstereceğiz.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, web sitelerinin trafiğini, ziyaretçi dönüşümlerini, kullanıcı davranışını raporlayan ve daha bir çok özelliği olan ücretsiz bir web sitesi izleme hizmetidir. Google’a ait olan bu hizmet, analiz siteleri arasında en popüler olanıdır.

Google Analytics, web sitenize gelen trafik miktarını, bu trafiğin hangi kaynaktan geldiğini ve ziyaretçilerin sitenize ulaştıklarında nasıl bir etkileşim kurduğunu gösterebilir. Ayrıca, çeşitli biçimlerde Google Analytics verilerini dışa aktarabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer Webmaster Tools aracı olan Google Search Console’a siteni ekleyip, Google Analytics ile bağlantı kurarak daha çok performans alabilirsiniz.

Google Analytics Özellikleri ve Faydaları

Web sitesi kuran herkesin aklında bir amaç vardır. Hakim olduğunuz bir konuda blog yazmak, küçük bir e-ticaret işletmesi açmak veya sadece arkadaşlarınızın çevrimiçi bir araya gelebileceği bir alana sahip olmaktır.

Bir WordPress web sitesi yaratma nedeniniz ne olursa olsun, sitenizin kullanıcılarını anlamak çok önemlidir. İnsanların ziyarette bulunup bulunmadıklarını, nereden geldiklerini ve web sitenizde hangi içeriklerden hoşlandıklarını bilmeniz gerekir.

1. Web sitenizi kim ziyaret ediyor? (Kitle)

Bu bölüm, web sitenizi ziyaret edenlerin coğrafi olarak konumları nedir, kullanıcının sitenizi ziyaret etmek için hangi tarayıcıyı kullandığını ve hangi boyutta ekran çözünürlüğüne sahip olduğu, JavaScript desteği, Flash desteği, dil ve bunlara benzer birçok önemli bilginin yer aldığı bölümdür.

Bu veriler son derece faydalıdır ve birçok yönden size yardımcı olabilir. Örneğin, sitenize giren kullanıcılar Flash desteğine sahip değilse, sitenize flash öğeleri eklemezsiniz. Kullanıcılarınızın bir çoğu 1366 ekran çözünürlüğü kullanıyorsa, temanızın bu çözünürlükle uyumlu olmalıdır.

2. Web sitenizdeyken insanlar ne yapıyor? (Davranış)

Kullanıcılarınızın, web sitenizde nereye tıkladıklarını, bu sayfalarda kaldıkları süreyi ve hemen çıkma oranının (kullanıcıların ilk ziyaretinde sitenizden çıktığı yüzde) ne olduğunu canlı olarak izleyebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak sitenizden hemen çıkma oranını azaltabilir ve sayfa görüntülemelerinizi artırmak için farklı yöntemler uygulama şansınız olabilir.

3. İnsanlar web sitenizi ne zaman ve ne araklıklarla ziyaret ediyor?

Siteniz için günün en hareketli saatlerine bakarak, yazılarınızı yayınlayacağınız zamanı seçebilirsiniz. Bu saat dilimi sizinkiyle uyumlu değilse, o zaman yayınınızı o saati karşılayacak şekilde programlayabilirsiniz. Böylece kullanıcılar ile olan etkileşiminizi artırabilirsiniz.

4. İnsanlar web sitenizi nasıl buluyor? (Edinme)

Analizin bu bölümünde, kullanıcının nereden geldiğini görebilirsiniz. (Örn: Arama Motorları, Direk Bağlantılar, Sosyal Medya veya başka bir sitedeki Yönlendirme Bağlantıları).

Ayrıca,gleen  ziyaretçilerin sayısının yüzde kaçının bu kaynaklardan geldiğini gösterir. Google Analytics, bu kategorilerin her birinin raporunu çıkarabilir.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics’i uygulamak için sitenize bir kod parçası ekleyerek sitenizin performansını gösteren verilere ulaşabilirsiniz. Birisi tarayıcınızda sitenize her eriştiğinde, izleme kodu tarafından etiketlenir.

İzleme kodu (düzgün uygulanmışsa) trafik verilerini toplamak istediğiniz web sitenizin her sayfasında olmalıdır. Bu, sitenizin neresine girerse girsin her ziyaretçiyi izleyebilmesini sağlar.

Öncelikle hesabımızı oluşturup, Google Analytics kodu alalım.

Google Analytics Kodu Alma

1. Google Analytics’i web sitenize eklemeniz için gereken ilk şey bir Google hesabıdır. Eğer Google hesabınız yoksa bir hesap oluşturun.

2. Hesabınızı oluştuduktan sonra https://analytics.google.com adresine gidin ve giriş yapın.

3. Google Analytics’e kaydolmanızı isteyen bir ekran görürsünüz.

Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics Kodu Ekleme

4. Hesabınızı oluşturmak için adımları izleyin. Ve resimde ki gibi gerekli alanları doldurun.

Google Analytics Bilgileri

Google Analytics Kodu Oluşturma

5. Gerekli bilgilerin tamamını doldurduktan sonra, “İzleme Kimliğini edinin” düğmesine tıklayın. Kopyalamanız gereken bir kod parçası gösteren bir ekrana götürüleceksiniz. İzleme kodu resimdeki gibi olacaktır.

Google Analytics İzleme Kodu

Google Analytics İzleme Kodu

Daha sonra Web Sitesi İzleme Kodunu kopyalamayı unutmayın.

Yöntem # 1: Manuel Google Analytics Kodu Ekleme

Header.php Dosyasına Kod Ekleme

Öncelikle bu işlemi uygulamak için profesyonel WordPress kullanıcısı olmalısınız. Eğer yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz ve tema dosyalarını düzenleme hakkında bilginiz yok ise bu yöntemi atlayın.

Yukarıda aldığımız ve kopyaladığımız izleme kodunu FTP aracılığı ile temanızın header.php dosyası içerisinde ki </head> etiketinden hemen önce yapıştırın. Daha sonra dosyanızı kaydedin.

Tehlike! İşlemi uygulamadan önce her ihtimale karşı yedek almayı unutmayın.

Function.php Dosyasına Kod Ekleme

Diğer bir yöntem olarak işlev dosyasında düzenleme yapabilirsiniz. Buraya ekleyeceğiniz kod tüm sayfalarınızda otomatik eklenmiş olacaktır.

Temanızın function.php dosyasına eklemeniz gereken kod:

Yöntem # 2: Google Analytics Kodu Ekleme Eklentisi

Tema dosyalarınızı düzenlemeye gerek kalmadan WordPress sitenizin headera ve footera Google Analytics, özel CSS, HTML veya JS gibi kodları yerleştirmenizi sağlayan basit bir eklentidir.

İlk önce Insert Headers and Footers eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Daha sonra eklenti ayarlarına tıklayın. Google Analytics kodu resimde ki gibi yapıştırın ve kaydedin.

Google Analytics Kodu Header Ekleme

Google Analytics Kodu Header Ekleme

İzleme kodunu header.php eklemeniz sayesinde web sitenizin tüm sayfalarının yüklenmesini beklemeseler bile, sitenize gelen tüm ziyaretçileri izleme olasılığı daha yüksektir.

Footer’a eklerseniz web sitenizin yalnızca sayfaların tamamını yüklemeyi bekleyen kullanıcıları izler.

Yöntem # 3: MonsterInsights – Google Analytics Kodu Ekleme Eklentisi

Eskiden Yoast Google Analytics olarak bilinen MonsterInsights eklentisini nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Bu eklenti, analitik eklentileri arasında en güçlü özelliklere sahip olanı ve aynı zamanda trafiğinizi  yapılandırmak ve  hemen trafiğinizi izlemeye başlamak için gelişmiş görseller sunar.

1. Öncelikle MonsterInsights eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.

2. Yönetici panelinizin sol menüsün de yer alan “Insights” sekmesinin altındaki “Ayarlar” bölümüne gidin.

3. Şimdi burada Google Analytics kodu eklememiz için 2 farklı yöntem var: Google hesabınızla doğrulayın veya UA (Kullanıcı Hesabı) kodunuzu manuel olarak girin.

Google Hesabınızla Kimlik Doğrulaması: Google hesabınızla kimlik doğrulaması butonuna tıklayın.

Google Hesabınızla Kimlik Doğrulaması

Google Hesabınızla Kimlik Doğrulaması

Açılan yeni pencereden “Next” butonuna tıklayın.

MonsterInsights Eklentisi Ayarları

MonsterInsights Eklentisi Ayarları

Bir sonraki sekmeden “Click To Get Google Code” butonuna tıklayın.

Google Analytics Kodu Almak

Google Analytics Kodu Almak

Daha sonra eklenti için izin vermelisiniz.

Eklenti İçin İzin Ver

Eklenti İçin İzin Ver

Eklenti için izin verdikten sonra sitenize ait Google Analytics kodu verilecektir. Bu kodu kopyalayın ve boş kutucuğa yapıştırın.

Google Analytics Kodunu Kopyalayın

Google Analytics Kodunu Kopyalayın

Daha sonra Next butonuna tıklayınca yapmanız gereken tek bir şey kalıyor o da, Profilinizi seçmek.

Google Analytics Profilinizi Seçin

Google Analytics Profilinizi Seçin

İşlem tamamlandı, artık Gösterge Tablosu sekmesine gelerek web sitenizin verilerine ulaşabilirsiniz.

UA Kodunuzu Elle Girin: Kullanıcı hesabı numaranızı manuel olarak girmeyi tercih ederseniz öncelikle Google Analytics hesabınıza geri dönün, ana menüdeki “Yönetici” bağlantısını tıklayın ve ardından “Mülk” sütununun altındaki “Mülk Ayarları” nı tıklayın.

Google Analytics İzleme Kimliği

Google Analytics İzleme Kimliği

İzleme kimliğinizi kopyalayın. Ardından eklenti ayarlarına geri dönün “izleme kimliğini elle girin” bağlantısını işaretlemeniz yeterlidir.

İzleme Kimliğinizi Elle Girin

İzleme Kimliğinizi Elle Girin

Kodu “UA kodunuzu elle girin” kutucuğuna yapıştırın ve kaydedin.

İzleme Kimliğini Yapıştırın

İzleme Kimliğini Yapıştırın

İşlem tamamlandı. Bundan sonra gösterge tablosuna tıklayarak verilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Google Analytics Hakkında Bazı İpuçları

Biraz daha aşina olmanıza yardımcı olmak için, düzenli olarak kontrol etmek isteyeceğiniz bazı alanlar şunlardır:

Kitle → Mobil → Genel Bakış: Bu, kullanıcıların sitenize erişmek için kullandıkları cihazların türünü gösterecektir. Bu, daha iyi bir mobil siteye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.
Edinme → Genel Bakış → Tüm Trafikler → Kanallar: Bu bölümde hangi kanalların sitenize trafik gönderdiğini (Organik Arama, Ücretli Arama, Sosyal Medya, Yönlendirmeler vb) görebilirsiniz.
Davranış → Genel Bakış: Bu bölüm sitenize en çok trafik çeken sayfaları gösterir.
Dönüşümler → Hedefler → Genel Bakış: Bu bölümde, hedefler oluşturduysanız, sitenizde gerçekleşen dönüşümlerin sayısı gösterilir.

Benzer Yazılar

WordPress Yazı Zamanlama Nasıl Yapılır? WordPress yazı zamanlama imkanı sunan harika gizli bir özelliğe sahiptir. Bu, birçok yeni başlayanın bilmediği çok kullanışlı bir özelliktir. Bu yazıd...
WordPress ile İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir? WordPress basit bir blog yazarlığı platformu olarak başlamış olabilir. Fakat son yıllarda tam teşekküllü CMS'ye dönüştü. Yani her türlü ihtiyacımızı k...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
FTP ve phpMyAdmin ile Manuel WordPress Yedekleme WordPress yedekleme, özellikle bazı şeylerin ters gidebileceğinden dolayı zorunlu bir süreçtir ve siteniz kendi hatanız olmasa bile çökebilir veya hac...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir