Wordpress Establishing a Database Connection Hatası

WPCİNİpuçlarıYorum Yaz

Bir WordPress web sitesi açmak istediğinizde “Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” veya “Veritabanı bağlantısı oluşturma hatası” muhtemelen karşılaşabileceğiniz en yaygın hatalardan biridir. Bu hata, web sitenizin veritabanınıza erişmediği ve dolayısıyla web sitenizin tamamının devre dışı kaldığı anlamına gelir.

Error Establishing a Database Connection Hatası Neden Olur?

WordPress sitenizdeki yazı verileri, sayfa verileri, meta bilgileri, eklenti ayarları, oturum açma bilgileri vb. gibi tüm bilgiler MySQL veritabanınızda saklanır. Burada depolanmayan veriler, resimler gibi medya içeriği ve index.php, wp-login.php gibi tema/eklenti/çekirdek dosyalarınızdır. Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, PHP kodu sayfayı yürütür ve veritabanından gelen bilgileri sorgular ve tarayıcıda ziyaretçiye görüntüler.

Bazı nedenlerden dolayı bu sistem düzgün çalışmıyorsa, aşağıda görüldüğü gibi bir veritabanı bağlantısı kurma hatası ile karşılaşacaksınız. Bağlantı düzgün çalışmadığı için sayfayı oluşturmak için hiçbir veri alınamadığı için tüm sayfa boştur. Karşınıza sadece beyaz bir sayfa çıkar.

Establishing a Database Connection

Peki bu tam olarak neden oluyor? En yaygın sorun, veritabanı oturum açma kimlik bilgilerinizin hatalı olmasıdır. WordPress siteniz, MySQL veritabanına bağlanmak için ayrı oturum açma bilgileri kullanmaktadır. Temaları, eklentileri ve kullanıcıları sürekli olarak silmek veya yüklemek bazen veritabanlarını bozar. Bu, eksik veya bozulmuş bir tabloya bağlı olabilir veya belki de bazı bilgiler kazayla silinmiştir. Veya WordPress kurulumunuzda bozuk dosyalarınız olabilir.

Veritabanı Bağlantısı Oluşturma Hatası Nasıl Düzeltilir?

Hatayı gidermeye başlamadan önce her zaman bir yedekleme yapmanızı öneririz. Her ne kadar meraklı olursanız olun, WordPress sitesinde bir şeyler düzeltmeye çalışmadan önce daima yedeklemelisiniz. Dosyalarınızı ve veritabanınızı yedeklemek için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

Manuel WordPress Yedekleme

WordPress Yedekleme Eklentileri

1. Veritabanı Bilgilerinizi Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey, veritabanı oturum açma kimlik bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmaktır. Bu, bir veritabanı bağlantısı kurma hatasının neden en yaygın nedenidir. Özellikle insanlar yeni bir hostinge taşındıktan sonra bu problem ortaya çıkar. WordPress sitenizin bağlantı detayları, WordPress sitenizin kök dizininde bulunan wp-config.php dosyasında saklanır. Bu dosya içeriği aşağıdaki gibidir.

Veri tabanı ismi

MySQL veritabanı kullanıcı adı

MySQL veritabanı şifresi

MySQL sunucu adı

Wp-config.php dosyanıza erişmek için sitenize FTP ile bağlanıp sitenizin kök dizinine göz atabilirsiniz. Veya cPanel kullanıyorsanız, “Dosya Yöneticisi” ni tıklayabilir, sitenizin köküne göz atabilir ve dosyayı düzenlemek için sağ tuşa tıklayabilirsiniz.

Şimdi doğru olduğundan emin olmak için şu anki değerlerinizi sunucunuzdaki değerlerine göre kontrol etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki talimatları izleyin.

Kontrol edilmesi gereken ilk şey veritabanı adıdır. Bunu yapmak için cPanel’de, Veritabanları bölümünün altında phpMyAdmin’e giriş yapmanız gerekecektir.

cPanel phpMyAdmin Girişi

Sol tarafta, alt kısmında veritabanı adınızı görmelisiniz. Ana bilgisayar tarafından kullanılan bir şey olduğu için “information_schema” veritabanını yoksayabilirsiniz. Daha sonra o adı, wp-config.php dosyanızdaki DB_NAME değeriyle karşılaştırın. Eşleşirlerse sorun yoktur. Uyuşmazsa, wp-config.php dosyanızı güncellemelisiniz.

Veritabanı Adınız

Bir sonraki adımda, kullanıcı adınızı kontrol etmeniz ve şifrenizi sıfırlamanız gerekiyor. CPanel’de, Veritabanları bölümünün altındaki MySQL Veritabanlarını tıklayın.

cPanel Mysql Veritabanları

Aşağı kaydırın ve “Geçerli Kullanıcılar” bölümüne gelin. Burada Veritabanınıza ait kullanıcı adını göreceksiniz. Şimdi config.php dosyası ile eşleştirin. Uyuşuyor mu, uyuşmuyor mu. Daha sonra şifrenizi sıfırlamalısınız. Kullanıcı adına ait “şifreyi değiştir” seçeneğine tıklayın. Yeni şifrenizi oluşturduktan config.php içeriğini güncelleyin.

2. Bozuk Veritabanının Onarılması

Bazı durumlarda, veritabanınızın bozulması olabilir. Zaman içinde yüzlerce tablo, sürekli yeni eklentiler ve temalar tarafından yüklenir.

WordPress’in özellikleri arasında bir veritabanı onarım modu var. Aşağıdakileri wp-config.php dosyanızın altına ekleyin.

Wordpress Bakım Modu

Ardından, WordPress sitenizdeki şu konuma gidin:

https://websiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php

Ardından, veritabanını onarma ve optimize etme seçeneğiniz olacaktır. Eğer “Repair” butonuna tıklarsanız sadece veritabanını onarır. “Repair and Optimize” seçeneğine tıklarsanız hem onarır hem optimize eder. Ve bu seçenek ilk seçeneğe göre daha yavaş gerçekleşir.

Yukarıdaki veritabanının onarımını çalıştırdıktan sonra, wp-config.php dosyanıza eklediğiniz kod satırını kaldırdığınızdan emin olun; aksi takdirde herhangi birisi onarım işlemini gerçekleştirebilir.

3. Sunucunuzla İlgili Sorunlar

Yukarıdaki hiçbir şey sorununuzu çözmenize yardımcı olmamışsa, veritabanı sunucunuzla ilgili bir sorun olabileceği için hosting şirketiniz ile iletişime geçmenizi öneririz.

ÖZET

Gördüğünüz gibi, WordPress’de bir veritabanı bağlantısı kurma hatasını gidermek için birçok yol var. En yaygın olanı wp-config.php dosyasında geçersiz kimlik bilgileri bulunması. Bunların doğru olduğundan emin olmak için kontrol etmek önceliğiniz olmalı. Umarız yukarıdaki adımlardan biri Establishing a Database Connection hatasından kurtulmanızı ve sitenizi tekrar çalıştırma konusunda size yardımcı olur.

Benzer Yazılar

WordPress Otomatik Güncelleme E-posta Bildirimini Devre Dışı Bırakın... WordPress otomatik güncelleme sitenizi kurarken varsayılan olarak bildirimlerin e-mail yoluyla gönderilmesi seçeneği vardır. Bu seçenek size her otoma...
WordPress Rastgele Yazı Gösterme (Eklentili ve Eklentisiz) WordPress rastgele yazı göstermek bazı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem. Rastgele yazı görüntüleme, kullanıcılarınıza daha fazla...
Web Sitenizin /wordpress/ Uzantısını Nasıl Kaldırabilirsiniz? WordPress'i yüklemek kolaydır. Tek tık ile yükleyebilirsiniz. Ama otomatik yükleme yaparsanız, kök dizin yerine alt dizine yükleme yapabilir.Örn: ...
İnternetten Para Kazanma Siteleri 2018 Son zamanlarda "İnternetten para kazanma yalanı" diye bir şey çıktı. Bu doğru bir tabir değil. Peki internetten para kazanmak mümkün mü? Online olarak...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir