Wordpress'e Nasıl Eklenti Kurulur?

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri0 Yorum

WordPress eklenti ekleme aslında çok basit bir işlemdir. WordPress’i kurduktan sonra, her yeni başlayanın öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağıdır. Eklentiler, web sitenizin özelliklerini artırır ve görsellik kalitesinde daha ileriye taşır. WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti bulunmakta. Bu kılavuzda size adım adım bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını detaylı anlatım ile göstereceğiz.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur ?

WordPress için binlerce eklenti olduğunu söylemiştik. Eklentileri kurmanız için farklı yöntemler bulunmakta. Bu yöntemlerden size en uygun geleni hangisi ise onu kullanarak istediğiniz eklentiyi sitenize yüklemiş olursunuz.

Üç yöntem anlatacağız: Eklenti arama özelliğini kullanarak bir WordPress eklenti ekleme, manuel WordPress eklenti yükleme ve FTP kullanarak WordPress eklenti yükleme.

WordPress Plugin Arama ile Eklenti Ekleme

WordPress eklentisini kurmanın en kolay yolu eklenti araması özelliğini kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, yalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı WordPress eklenti dizininde olmasıdır.

Yapmanız gereken ilk şey WordPress yönetim alanınıza gidin ve sırasıyla Eklentiler » Yeni Ekle‘yi tıklayın .

Wordpress Eklenti Arama

WordPress Eklenti Arama

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekran göreceksiniz. Eklentiyi, yukarda yaptığımız gibi eklentinin adını veya sizi eklentiye ulaştıracak anahtar kelimeleri yazarak bulun. Yoast Seo eklentisini aramak istiyorum. Arama kutucuğuna eklentinin adını yazdıktan hemen sonra aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir liste göreceksiniz:

Wordpress Eklenti Listesi

WordPress Eklenti Listesi

Sizin için en iyi olduğunu düşündüğünüz eklentiyi seçebilirsiniz. Yoast Seo eklentisini aradığımız için ilk çıkan için ‘Hemen Yükle‘ düğmesini tıklayacağız.

WordPress şimdi sizin için eklentiyi indirecek ve otomatik yükleyecektir. Bundan sonra geriye bir tek eklentiyi etkinleştirmek kalıyor. Etkinleştirmeniz için size bir buton göreceksiniz.

Sitenize herhangi bir WordPress eklentisi yükleyleyebilirsiniz ancak siz etkinleştirmediğiniz sürece çalışmaz. Etkinleştirmeye karar verdikten sonra “Etkinleştir” bağlantısına tıklayın.

Hepsi bu, ilk WordPress eklenti ekleme işlemini gerçekleştirdiniz.

Sonraki adım, eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her bir eklenti için değişiklik gösterecek, dolayısıyla bu yazıda eklenti ayarlarının nasıl olması gerektiğini anlatmayacağız. Ama Yoast Seo Ayarları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Manuel WordPress Eklenti Yükleme

Ücretli WordPress eklentileri WordPress eklenti dizininde listelenmez. Bu eklentiler, ilk yöntemi kullanarak yüklenemez.

WordPress’in bu tür eklentileri yüklemek için farklı bir yükleme yöntemine sahip olmasının nedeni budur. Admin alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentisini nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Öncelikle, eklentiyi bir kaynaktan(satın aldığınız yer veya farklı bir eklenti paylaşım sitesi olabilir) indirmeniz gerekir. Bu .zip dosyası şeklinde olmalıdır. Sonra WordPress admin paneline gidip Eklentiler » Yeni Ekle sayfasına ulaşın.

Bundan sonra, sayfanın üst kısmındaki Eklenti Yükle düğmesini tıklayın.

Wordpress Yeni Eklenti Yükleme

WordPress Eklenti Ekleme

Burada, dosya seç düğmesini tıklatmanız ve daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz eklenti dosyasını seçmeniz gerekir.

Wordpress Yeni Eklenti Ekleme

WordPress Yeni Eklenti Ekleme

Dosyayı seçtikten sonra, hemen yükle düğmesini tıklayın.

WordPress eklenti dosyasını bilgisayarınızdan yükleyecek ve sizin için otomatik kuracaktır. Kurulum bittikten sonra böyle bir bildirim mesajı göreceksiniz.

Wordpress Eklenti Kurulumu

WordPress Eklenti Kurulumu

Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekiyor.

İşlem tamamlandı.

FTP ile WordPress Eklenti Yükleme

Bazı durumlarda hosting firmanızın, yönetici alanından bir eklenti yükleme yeteneğinizi sınırlayabilecek dosya kısıtlamaları olabilir.

Bu durumda en kolay yöntem FTP ile kurmaktır.

Önce eklentinizi indirin. Eğer .zip şeklinde ise arşiv içerisinde bulunan dosyayı masaüstünüze çıkarmanız gerekiyor. Arşiv’den çıkan dosyayı FTP aracılığı ile göndereceğiz.

Web sitenizin dizinine FTP aracılığıyla erişmeniz gerekiyor. Daha önce FTP ile WordPress’e nasıl dosya yüklenir anlatmıştık.

Bilgisayarınızdaki FTP istemcisini açın ve web hosting şirketiniz tarafından sağlanan giriş kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, şu klasöre ulaşın:
public_html/wp-content/plugins/

Ardından, zip dosyasından çıkardığınız klasörü web sunucunuzdaki bu dizine yükleyin:
/wp-content/plugins/

Yeni başlayanlar için WordPress dosya ve dizin yapısı ile ilgili makalemizi okuyarak, WordPress’in dosyalarının kullanım amaçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Wordpress FTP ile Eklenti Ekleme

WordPress FTP ile Eklenti Ekleme

Dosyaları yükledikten sonra, WordPress admin paneline gelip, Eklentiler sayfasına yükleme işleminin gerçekleştiğini teyit etmeniz gerekir.

Wordpress Eklenti Yükleme

WordPress Eklenti Yükleme

Daha sonra eklentinin altındaki “Etkinleştir” bağlantısını tıklamanız yeterli. Hepsi bu kadar.

Bu kılavuz, umarız WordPress eklentilerini nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

Sitemap Nedir? WordPress Site Haritası Oluşturma XML Sitemap henüz yeni oluşturulmuş bir terimdir. Hatırlayınız başbakanlık, sağlık bakanlığı gibi resmi web sitelerinin ana sayfalarında "Site Haritas...
WordPress Yazı Sabitleme Nasıl Yapılır? Wordpress yazı sabitleme bir çok kişi tarafından pek kullanılmayan, hatta bazılarınca hiç bilinmeyen bir özelliktir. Bu makelimizde Wordpress yapışkan...
FTP ile WordPress Manuel Güncelleme WordPress, herhangi bir müdahele olmaksızın kendini yeni bir küçük sürümle otomatik olarak güncelleştirebilir. Büyük güncellemeler için WordPress, bir...
WordPress ile İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir? WordPress basit bir blog yazarlığı platformu olarak başlamış olabilir. Fakat son yıllarda tam teşekküllü CMS'ye dönüştü. Yani her türlü ihtiyacımızı k...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir