Wordpress Child Tema

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri2 Yorum

WordPress web siteniz için bir tema kullandığınızda, ilerleyen zamanlarda tema geliştiricileri tarafından güncelleme yayınlanacaktır. Bu güncellemeler hem temanın gelişmesi açısından, hemde optimize edilmesi açısından önemlidir. Haklı olarak sizde temanızı güncelleyeceksiniz. Ama bu zamana kadar tema üzerinde bir çok değişiklik yaptıysanız, bütün yaptığınız değişiklikler ortadan kaybolacaktır.

Temanız üzerinde haftalarca, aylarca uğraşıp yaptığınız değişikliklerin bir anda ortadan kaybolmasını istemezsiniz değil mi. İşte bu duruma maruz kalmamak için WordPress için Child tema kullanıyoruz. Esas ana temaya “ebeveyn” tema derken child temaya ise “çocuk” teması diyoruz.

Adından da anlaşılacağı üzere, WordPress çocuk temaları “ebeveynleri” ile yakından alakalıdır. Child temaları üzerinden yaptığınız işlemler ile gerçek temanız güncellense bile sizin sitenizde herhangi bir değişiklik veya bozulma olmayacaktır.

Bu makalede, WordPress çocuk temalarının ne olduğu, neden önemli oldukları ve nasıl (hem manuel hem de eklentilerle) kendi temalarınızı oluşturabileceğiniz hakkında konuşacağız.

WordPress Çocuk Teması Ne İşe Yarar?

Özetle WordPress child temaları, web sitenize özelleştirme yapmak için daha istikrarlı bir seçenektir. Ayrıca, WordPress’in çocuk temaları kurmak basittir. Basit kaynak kodlarıyla uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, kendi siteniz için bir çocuk teması hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz aşağıdaki basit adımları okuyun.

Manuel WordPress Child Tema Oluşturma

Öncelikle yapmamız gereken bir şey var. WordPress sitenizi yedeklemeniz gerekir. Bunu yapmanın birçok yolu var. WordPress yedekleme ile ilgili konumuzu inceleyebilirsiniz. Şimdi başlayalım.

1. Adım: Çocuk teması için bir klasör oluşturun

FTP istemcinizi açın ve kayıt işleminiz sırasında aldığınız kimlik bilgilerini kullanarak sunucunuza giriş yapın.

Ardından public_html > wp-content > themes klasörüne gidin. İstediğiniz herhangi bir yeri sağ tıklayın ve Klasör oluştur seçeneğini seçin. Oluşturduğunuz klasöre bir isim vermeniz gerekiyor.

Temamızın adı “Newspaper” olsun. Tema adına göre “Newspaper-child” ismini verebilirsiniz.

2. Adım: Yeni bir CSS stil sayfası oluşturun

Tema klasörünüz hazır. İlk dosya olarak style.css ekleyeceğiz. Temanızın tasarımı ve genel görünüşü için tüm kuralları içeren bir dosya olacak. Üstelik, çocuk temasının stil sayfasında yaptığınız değişiklikle, ana temanızın stilini geçersiz kılacaktır.

Notepad ++ kullanarak aşağıdaki kodu içeren bir dosya oluşturun:

Temel olarak kullandığınız temaya bağlı olarak yukarıdaki metnin bazılarını değiştirmeniz gerekecektir. Burada dikkat etmeniz gereken iki bölüm var – “Theme Name” ve “Template”.

Birincisi, child temasının panelinizde görüneceğini adı belirlerken, diğeri ana temanıza işaret eder. Bu nedenle “Template” bölümüne ana temanızın tam adını girmelisiniz.

Dosyayı style.css olarak kaydedin ve FTP yoluyla çocuk tema klasörüne yükleyin.

3. Adım: Functions.php dosyası oluşturun

Functions.php, temalarınıza gelişmiş özelleştirme ve işlevsellik eklemenizi sağlar. Ana temanızın stilini içe aktarmanıza ve çocuğuk temasının eskisi gibi görünmesini sağlamanıza olanak tanıyan dosya.

Yine Notepad++ ile aşağıdaki kodu içeren dosya oluşturun.

Bu dosya adını functions.php olarak değiştirdikten sonra FTP kullanarak, style.css dosyanıza yaptığınız gibi sunucunuza yüklemeniz gerekir.

4. Adım: Çoçuk temasını etkinleştirin

WordPress panelinize gidin ve Görünüm > Temalar üzerine tıklayın. Yeni temanız (boş bir küçük resim olsa da) görüntülenmelidir, bulun ve Etkinleştir’i tıklayın.

Wordpress Child Theme

Artık child temayı oluşturdunuz ve aktifleştirdiniz. Bundan sonra web siteniz üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde child tema klasörünü kullanacaksınız. Böylece ana temanız güncellense bile yaptığınız değişiklikler kaybolmayacaktır.

Eklenti ile WordPress Child Tema Nasıl Yapılır?

Eğer yukarıdaki işlemler ile uğraşmak istemiyorsanız, WordPress siteniz için sizin yerinize bu işlemleri yaparak çocuk teması oluşturacak bir eklenti bulunuyor.

Child Theme Configurator eklentisini yükleyin ve aktifleştirin. Daha sonra ayarlarınızı yapabilirsiniz. Eklentinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, eklentinin rehber videolarını izleyebilirsiniz.

Umarım bu yazı WordPress Child Tema oluşturma hakkında aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmıştır.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
Manuel WordPress Yedekleme – FTP ile Full Yedek Alma 2018 WordPress yedekleme, özellikle bazı şeylerin ters gidebileceğinden dolayı zorunlu bir süreçtir ve siteniz kendi hatanız olmasa bile çökebilir veya hac...
FileZilla Kullanımı ve WordPress’e Dosya Yükleme FileZilla kullanımını mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü,  WordPress yönetici panelinden kolayca tema, eklenti veya resim yükleyebilir yada bu dosyalar üze...
Sitemap Nedir? WordPress Site Haritası Nasıl Oluşturulur? XML Sitemap henüz yeni oluşturulmuş bir terimdir. Hatırlayınız başbakanlık, sağlık bakanlığı gibi resmi web sitelerinin ana sayfalarında "Site Haritas...
2 Yorum “WordPress Child Tema Nedir? Çocuk Teması Oluşturma”
 1. Hello ,

  I saw your tweets and thought I will check your website. Have to say it looks very good!
  I’m also interested in this topic and have recently started my journey as young entrepreneur.

  I’m also looking for the ways on how to promote my website. I have tried AdSense and Facebok Ads, however it is getting very expensive. Was thinking about starting using analytics. Do you recommend it?
  Can you recommend something what works best for you?

  Would appreciate, if you can have a quick look at my website and give me an advice what I should improve: http://janzac.com/
  (Recently I have added a new page about FutureNet and the way how users can make money on this social networking portal.)

  I have subscribed to your newsletter. 🙂

  Hope to hear from you soon.

  P.S.
  Maybe I will add link to your website on my website and you will add link to my website on your website? It will improve SEO of our websites, right? What do you think?

  Regards
  Jan Zac

  1. Hello Jan Zac,

   Thank you for your compliment. You should primarily use local directories to promote your website. Later, you should turn to AdWords and Facebook advertising. You have to look at where they came from visitors to the website using google analytics.

   I have reviewed your website. Not bad. You need to grow your website. You must first install the SSL certificate. You should write seo friendly articles.And you should change the theme.

   It will not be useful to share links because the websites have different categories.

   Regards

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir