Wordpress Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme

WPCİNİpuçları0 Yorum

WordPress sidebar kısmında sizin seçtiğiniz kategoriye ait son yazıları göster ister misiniz? Bu makalede, WordPress kenar çubuğunuzdaki son gönderileri kategorilere göre nasıl göstereceğinizi anlatacağız.

WordPress’de belirli bir kategorideki yazıları görüntülemek için iki yol vardır. Birinci yöntem oldukça basit ve yeni başlayanlar için kolay çünkü bir widget’te kategorilere göre son yayınları görüntülemek için bir eklenti kullanacağız. Kodlamaya gerek duymayacaksınız.

İkinci yöntem olarak gelişmiş bir kod dizini kullanacağız, böylece bir eklenti olmadan belirli bir kategorideki son yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Kod yöntemini kullanmanın tek avantajı, bir eklentiye bağımlı olmamanız ve bir kaç tane özelleştirme seçeneğiniz olması. Bunun yanında, eklenti yöntemi kolaydır ve küçük resimleri görüntüleme, yazı alıntısını görüntüleme ve alıntı uzunluğunu kontrol etme, post tarihini ve yorum sayısını gösterme vb. gibi özelliklere sahip.

Eğer herhangi bir yazının otomatik oluşmasını istiyorsanız WordPress rastgele yazı gösterme rehberimize göz atabilirsiniz.

Şimdi widget eklentisi ile WordPress kenar çubuğunuzdaki kategorilere göre son yazıları nasıl gösterebileceğinize bir göz atalım.

#1 – Eklenti ile Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme

Yapmanız gereken ilk şey Category Posts eklentisini yükleyip etkinleştirmek.

Etkinleştirme sonrasında, Görünüm » Bileşenler sekmesini ziyaret etmeniz gerekiyor, mevcut bileşenler arasında “Category Posts” modülünü göreceksiniz.

Bu widget’ını sürükleyip bırakarak, son yazıları kategoriye göre görüntülemek istediğiniz bir kenar çubuğa sürükleyin.

Belli Bir Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Belli Bir Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme Eklentisi

Widget seçenekleri gayet kolaydır. İlk önce kategori yazıları bölümü için bir başlık yazmanız ve bir kategori seçmeniz gerekiyor. Daha sonra, görselleri, mesaj detaylarını  vb. diğer görüntüleme seçeneklerini seçebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, widget ayarlarınızı saklamak için Kaydet düğmesini tıklayın.

#2 – Eklenti Olmadan Belirli Bir Kategoriye Ait Yazıları Göstermek

Bu yöntemde, bir kategorideki son yayınları görüntülemek için bir kod snippet’i kullanacağız.

İlk önce bu kodu temanın functions.php dosyasına eklemelisiniz.

'kategori'Kendi kategorinizin kısa ismi ile değiştirdiğinizden emin olun.

Bu kod, yalnızca belirli bir kategoriden 10 yayın almak için kullanılır. Ardından, yazıları bir liste halinde görüntüler. Bir yazıda özellikli bir resim varsa, o zaman resmi de gösterecektir.

Sonuçta, bir kısa kod oluşturduk  'kategorisonyazi'.

Bu kısa kodu kullanarak son yayınları kategori bazında görüntülemenin üç yolu var.

İlki aşağıdaki kodu şablonunuzun herhangi bir yerinde yapıştırın (footer.php, single.php, vb.).

İkinci yöntem, widget alanında kısa kod kullanmak.

Görünüm » Bileşenler sayafına gidin ve kenar çubuğunuza bir metin widget’i ekleyin.

Ardından  [kategorisonyazi] kısa kodunu widget’a ekelyin ve kaydedin.

Varsayılan olarak, listeniz çok iyi görünmeyebilir. Kategorideki mesajların stilini oluşturmak için CSS kullanmanız gerekecek. Aşağıdaki kodu, temanız stil sayfasına yerleştirin ve kendinize göre düzenleyin.

Örnek bir görüntü:

Belli Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Belli Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Hepsi bu kadar çok, bu makalenin WordPress için belirli bir kategorideki yazıları görüntülemenize ve listelemenize yardımcı olmasını umuyoruz.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

WordPress Yorum Formu Metin Alanını Alta Nasıl Taşırız? WordPress 4.4'ten sonra yorum alanlarında bir değişiklik olduğunu fark etmişsinizdir. Yorum formu üste, ad, e-posta ve web sitesi alanı en altına taşı...
Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır? Yandex Webmaster'a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex'in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sit...
27 Faydalı WordPress Functions.php Kodu Tüm WordPress temaları içerisinde functions.php dosyası bulunur. Bu dosya bir eklenti görevi görür ve WordPress sitenizde çok farklı ve güzel şeyler y...
WordPress Arama Özelliğini Kapatma yada Sınırlandırma Bazı Wordpress siteleri tek sayfalık olurlar ya da bir kaç sayfadan olulabilirler (anasayfa, iletişim). Bu durumda web site sahipleri arama özelliğine...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir