Wordpress Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme

WPCİNİpuçları3 Yorum

WordPress sidebar kısmında sizin seçtiğiniz kategoriye ait son yazıları göster ister misiniz? Bu makalede, WordPress kenar çubuğunuzdaki son gönderileri kategorilere göre nasıl göstereceğinizi anlatacağız.

WordPress’de belirli bir kategorideki yazıları görüntülemek için iki yol vardır. Birinci yöntem oldukça basit ve yeni başlayanlar için kolay çünkü bir widget’te kategorilere göre son yayınları görüntülemek için bir eklenti kullanacağız. Kodlamaya gerek duymayacaksınız.

İkinci yöntem olarak gelişmiş bir kod dizini kullanacağız, böylece bir eklenti olmadan belirli bir kategorideki son yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Kod yöntemini kullanmanın tek avantajı, bir eklentiye bağımlı olmamanız ve bir kaç tane özelleştirme seçeneğiniz olması. Bunun yanında, eklenti yöntemi kolaydır ve küçük resimleri görüntüleme, yazı alıntısını görüntüleme ve alıntı uzunluğunu kontrol etme, post tarihini ve yorum sayısını gösterme vb. gibi özelliklere sahip.

Eğer herhangi bir yazının otomatik oluşmasını istiyorsanız WordPress rastgele yazı gösterme rehberimize göz atabilirsiniz.

Şimdi widget eklentisi ile WordPress kenar çubuğunuzdaki kategorilere göre son yazıları nasıl gösterebileceğinize bir göz atalım.

#1 – Eklenti ile Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme

Yapmanız gereken ilk şey Category Posts eklentisini yükleyip etkinleştirmek.

Etkinleştirme sonrasında, Görünüm » Bileşenler sekmesini ziyaret etmeniz gerekiyor, mevcut bileşenler arasında “Category Posts” modülünü göreceksiniz.

Bu widget’ını sürükleyip bırakarak, son yazıları kategoriye göre görüntülemek istediğiniz bir kenar çubuğa sürükleyin.

Belli Bir Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Belli Bir Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme Eklentisi

Widget seçenekleri gayet kolaydır. İlk önce kategori yazıları bölümü için bir başlık yazmanız ve bir kategori seçmeniz gerekiyor. Daha sonra, görselleri, mesaj detaylarını  vb. diğer görüntüleme seçeneklerini seçebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, widget ayarlarınızı saklamak için Kaydet düğmesini tıklayın.

#2 – Eklenti Olmadan Belirli Bir Kategoriye Ait Yazıları Göstermek

Bu yöntemde, bir kategorideki son yayınları görüntülemek için bir kod snippet’i kullanacağız.

İlk önce bu kodu temanın functions.php dosyasına eklemelisiniz.

'kategori'Kendi kategorinizin kısa ismi ile değiştirdiğinizden emin olun.

Bu kod, yalnızca belirli bir kategoriden 10 yayın almak için kullanılır. Ardından, yazıları bir liste halinde görüntüler. Bir yazıda özellikli bir resim varsa, o zaman resmi de gösterecektir.

Sonuçta, bir kısa kod oluşturduk  'kategorisonyazi'.

Bu kısa kodu kullanarak son yayınları kategori bazında görüntülemenin üç yolu var.

İlki aşağıdaki kodu şablonunuzun herhangi bir yerinde yapıştırın (footer.php, single.php, vb.).

İkinci yöntem, widget alanında kısa kod kullanmak.

Görünüm » Bileşenler sayafına gidin ve kenar çubuğunuza bir metin widget’i ekleyin.

Ardından  [kategorisonyazi] kısa kodunu widget’a ekelyin ve kaydedin.

Varsayılan olarak, listeniz çok iyi görünmeyebilir. Kategorideki mesajların stilini oluşturmak için CSS kullanmanız gerekecek. Aşağıdaki kodu, temanız stil sayfasına yerleştirin ve kendinize göre düzenleyin.

Örnek bir görüntü:

Belli Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Belli Kategoriye Ait Son Yazıları Gösterme

Hepsi bu kadar çok, bu makalenin WordPress için belirli bir kategorideki yazıları görüntülemenize ve listelemenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Benzer Yazılar

WordPress Yazı içine Reklam Nasıl Eklenir? (Eklentili ve Eklentisiz)... WordPress yazı içine reklam eklemek çoğu kullanıcının uyguladığı bir Adsense yerleşimi yöntemidir. Çünkü Adsense, yazı içine reklam eklemenin faydalı ...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
WordPress Oluşturulan Otomatik Görsel Boyutları WordPress alt yapısına sahip web sitenize yüklediğiniz her türlü görsel resim otomatik olarak belirlenen ölçü ve boyutlarda dosyanıza yüklenir. Bu dur...
İnternetten Para Kazanma Siteleri 2018 Son zamanlarda "İnternetten para kazanma yalanı" diye bir şey çıktı. Bu doğru bir tabir değil. Peki internetten para kazanmak mümkün mü? Online olarak...

3 Yorum: “WordPress Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme”

 1. hocam şu şekilde bir yapı oluşturmalıyım;
  belirli kategorideki yazılar yalnızca o kategorideki yazılarda görünsün,
  sizin verdiğiniz kodda bunun için neler yapmak gerek?

  1. Merhaba aşağıda verdiğim linkleri inceleyip yeni bir döngü oluşturmak gerekiyor. Eğer yapabilirim derseniz, siz bir deneyin. Yapamazsanız profesyonel bir webmasterdan yardım alın. İyi çalışmalar.

   – https://codex.wordpress.org/The_Loop
   – https://digwp.com/2011/05/loops/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir