Linux Hosting mi Windows Hosting mi

WPCİNHosting2 Yorum

Windows ve Linux Hosting’in her ikisinin de FTP erişimi ve web sayfası yayınlama özelliği vardır. Bu nedenle, bilgisayarınız örneğin Microsoft’ta çalışıyorsa, Windows hostingi tercih etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

İşletim sistemi seçiminiz, sunucunuzun kullanım amacınıza bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, her teknolojinin kullanıcılar için kendine özgü avantajları vardır. Bu yazıda, Linux hosting ile Windows hosting arasındaki fark ve hangisini seçmeniz gerektiği konusu üzerinde duracağız.

Bu sistemlerin her ikisi de farklı komut dosyaları ve veritabanları çalıştırmaktır. Fakat Linux hosting daha popüler bir seçenektir. Çünkü webmasterların istediği özelliklerden daha fazlası var. Dolayısıyla, belirli Windows uygulamalarına gereksinim duyan web siteleriniz yoksa, Linux tercih edilen seçenektir.

Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

Linux sunucuları bazen Windows sunucularından daha güvenli kabul edilir. Çok nadiren yeniden başlatılmaları gerekir ve çoğu yapılandırma değişikliği yeniden başlatmadan gerçekleştirilebilir. Öte yandan, Windows sunucuları, birden çok veritabanı, web ve dosya sunucusu çalıştırırken görevlendirildiğinde özellikle kararsız hale gelebilir.

Ayrı uygulamalar ve çok sayıda zamanlanmış görev eklemeye başladığınızda, sorunlar daha da kötüleşir. Bu sorunları hafifletmek için önemli miktarda çalışma yapılmasına rağmen, sunucu yöneticilerinin bu sorunları çözmek için çok uğraşır.

Masaüstü pazarının hakimiyeti, Windows makinelerini bilgisayar korsanları için önemli bir hedef haline getirdi. Linux ayrıca Unix tabanlı bir işletim sistemi olmanın avantajlarından da yararlanır.

En nihayetinde, kendinize sormanız gereken en büyük soru “Ne tür bir yazılım çalıştırıyor olacağım?” Bir Exchange sunucusunu veya Sharepoint sitesini mi çalıştırıyorsunuz? Eğer öyleyse, bir Windows sunucusu ile çalışmalısınız. cPanel aracılığıyla WordPress veya Joomla gibi favori CMS’lerinizi yönetmek mi istiyorsunuz? Bunun için Linux’u seçmek doğru olur.

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Fark

Linux ve Windows hosting arasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel faktörleri gözden geçirdik. Şimdi biraz daha derine inelim.

1. İşletim Sistemi

Linux ve Windows hosting arasındaki en önemli fark, sunucu(lar) üzerinde çalışan işletim sistemidir. Kullanıcı arayüzü farklılıkları en belirgin olanıdır. Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, Linux komut satırına ilk kez önyükleme yaparken büyük bir şok geçirecekler.

Linux komut satırında bulunan sözdizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamak gibi değildir. Bir Linux ekibi birçok grafik kullanıcı arabirimi (GUI) arasından seçim yaparken, yazılım yüklemek ve güncellemek için cPanel gibi bir araçtan geçmek yerine işletim sistemi ile etkileşime girmeyi düşünüyorsanız bir Windows çözümü düşünün.

Yukarıda belirtildiği gibi, Linux sunucu kararlılığı ve güvenliği Windows’unkilerden gerçekten daha üstündür. Karmaşık ve iş açısından kritik bir web uygulaması çalıştırmayı düşünüyorsanız, bir Linux sunucusunda bulunan güvenilirliğe sahip olmanız gerekir.

2. Kullanım Amacı

İnsanların bir sunucu arayışının en yaygın nedeni, basit bir kişisel web sitesi, e-ticaret sitesi veya blog oluşturmaktır. Bir Linux sunucusundaki paylaşımlı hosting, genellikle bu tür bir kullanıcı için en iyi çözümdür.

Birçok paylaşımlı Linux hosting hizmeti, kullanıcılara mikroblog platformları, içerik yönetim sistemleri ve veritabanları kurmak için basit bir web arayüzü sağlayan cPanel veya Confixx gibi araçlarla donatılmıştır.

Ayrıca, e-posta adreslerini yapılandırmak için arayüzlere sahiptir ve izin verilirse, Apache, PHP, MySQL ve FTP gibi yazılım paketlerini otomatik olarak yönetir.

Windows sunucuları, büyük şirket ortamlarında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bir Sharepoint veya Exchange sunucusu olarak da kullanılabilirler. Bunlar gibi Microsoft yazılım seçeneklerini kullanmayı düşünüyorsanız, Windows sunucularına ihtiyacınız olacak.

Kurumsal bir ortamda çalışıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir şey olacaktır. Microsoft ASP.NET ve MSSSQL teknolojileri ile geliştirilen sitelerin de Windows sunucularını kullanmaları gerekecektir.

3. Araçlar ve Kontrol Panelleri

Kontrol paneli konuşmasına cPanel ile başlamalıyız. Bu hosting yönetim paneli, Softaculous yazılımı sayesinde, kullanıcıların tüm yazılım çeşitlerini basit bir kullanıcı arayüzden kurmasını sağlar. WordPress, phpBB, Drupal ve Joomla gibi uygulamalar tek tıklama ile otomatik olarak kurulabilir.

Ayrıca, MySQL veritabanlarını oluşturabilir ve yönetebilir ve PHP’yi cPanel ile yapılandırabilirsiniz. Yeni e-posta adresi mi oluşturmanız gerekiyor? Posta kutusu boyut sınırlarını ayarlayın ve oluşturun. Kontrol paneliniz tüm bu görevlerde yardımcı olabilir. CPanel, yeni başlayanların daha hızlı bir şekilde daha fazla iş yapmasına yardımcı olabilir.

Windows tarafında ise Plesk var (Plesk, Linux kullanıcıları için de mevcut). Bu cPanel gibi aynı yararlardan birçoğunu sunar ve LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP) uygulamalarının Windows sürümünü çalıştırmanıza yardımcı olabilir.

4. Veritabanları, Etki Alanları ve Disk Alanı

Kişisel olarak birden çok alanı yönetirken cPanel kullanmayı tercih ediyorum. CPanel kullanarak tek bir ana bilgisayar üzerinden birden çok etki alanı için disk alanı yönetmek daha basittir. Ve cPanel kullanarak, sözleşmemize ve gereksinimlerine bağlı olarak her müşteriye az ya da çok yer ayırabiliyorum.

MySQL dünya çapında web geliştiricileri için standart haline gelmiştir, ancak yine de, kurumsal bir arka plandan geliyorsanız ve dahili sitelere daha çok alışkınsanız, MSSQL kullanarak bu seçeneği göz ardı etmeyin!

5. Güvenlik, Güvenilirlik ve Teknik Destek

İyi bir hosting firması, web sitenizi yönetimsel bir bakış açısıyla korumanıza yardımcı olmalıdır, ancak son zamanlardaki saldırılar, Microsoft’un en iyi çabalarına rağmen Windows sunucularının Linux sunucularından daha savunmasız olduklarını göstermiştir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir güvenlik faktörü veritabanı ve yazılım paketi seviyesindedir. Kendi web sitenizin güvenliğinden kısmen siz sorumlusunuz, çünkü herhangi bir sistem için en kolay saldırı, onu yöneten ve kullanan insanlarda bulunabilir.

İyi şifrelere sahip olmak ve gerekli tüm güncelleştirmeleri uygulamak güvenli bir ortamın anahtarıdır; Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, cPanel’in hem web uygulamalarını hem de yazılım paketlerini, sizden herhangi bir etkileşim olmaksızın güncel tutması yeteneği bulunuyor.

6. Fiyatlandırma

Linux ayrıca maliyet açısından da kazanıyor. Birçok Linux sunucusu, 10 veya daha fazla yıl önce yapılandırıldıkları donanım üzerinde çalışıyor. Ortamdaki yavaş değişim hızı ve işletim sisteminin küçültülmüş yapısı, genellikle yeni (ve bazen istenmeyen) özelliklerin barındırılması için art arda yükseltmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Linux’un ücretsiz olduğunu söylemiş miydim? Ücretli uygulamaları olsa da, bol miktarda ücretsiz ve tam işlevli dağıtım da mevcuttur.

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

Bir sunucu için bir işletim sistemi seçmeye gelince, bu günlerde Linux’un en popüler seçim olduğu gerçeğini inkar edemesek de, bu tek seçenek değildir.

Bu bölümde, hem Windows hem de Linux için artıları ve eksileri ele alacağız ve her birini kullanmanın yararları hakkında öneriler sunacağız.

Linux Hosting

Linux Hosting Avantajları

Bildiğiniz gibi Linux, geliştiriciler tarafından yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda hosting platformları için en iyi seçimdir.

Daha fazla istikrar: Linux bir işletim sistemi olarak istikrarı ile ünlüdür. Açık kaynak bir platform olduğu için, neredeyse her ortama uyarlanabilir ve sürekli gelişmektedir.

Yüksek güvenlik: Açık kaynak niteliği sayesinde, bu işletim sistemi genellikle Windows’tan daha güvenli olarak kabul edilir.

Daha az maliyet: Linux ücretsizdir, ancak Windows’larınızı sunucularınızdan birine kurmak istiyorsanız lisans için ödeme yapmanız gerekecektir. Bu, hosting sağlayıcıların size daha ucuz planlar ile tasarruf etmeleri anlamına gelir.
Aslında, sunucunuzun işletim sistemi olarak Linux’u seçmenin tek dezavantajlarından biri öğrenme zorluğu.

Bunu akılda tutarak, bir geliştirici veya sistem yöneticisi olarak deneyimliyseniz, Linux sizin için muhtemelen en iyi seçenektir. Bunu yapmasanız bile, sistemi nasıl kullanacağınızı öğrenmek istemiyorsanız, bunu tercih edebilirsiniz.

Windows Hosting

Windows Hosting Avantajları

Kurulması daha kolay: Her iki platformu da kullandıysanız, muhtemelen şu anda başını sallıyorsunuzdur. Windows’un, yapılandırılması ve ayarlanması daha kolaydır.

.NET framework’ü kullanmak daha kolaydır: .NET çerçevesini kullanarak web uygulamaları geliştirmek, Windows tabanlı bir ortamda daha kolaydır.

Henüz istikrar veya güvenlikten bahsetmediğimizi fark etmiş olabilirsiniz. Windows, doğası gereği güvenilmez olmasa da, hala bu seviyelerde (henüz) Linux seviyesinde değil.

Bunu göz önünde bulundurarak, Windows’u sunucu işletim sistemi olarak kullanmanın yararına olacak üç tür kullanıcı vardır. Her şeyden önce, kullanım kolaylığı en çok önemsediğiniz yön ise tercih edebilirsiniz. Web uygulamalarınızı geliştirmek için .NET çerçevesini kullanmayı planlıyorsanız, tercih edebilirsiniz.

Son olarak, bir ton özelleştirme seçeneği ile uğraşmak istemiyorsanız ve kutudan çıkan bir işletim sistemini kullanmak istiyorsanız, Windows sizin için muhtemelen doğru seçimdir.

Linux Hosting vs Windows Hosting Karşılaştırması

Çoğu durumda, insanlar, sunucunuz için Linux’u varsayılan seçenek olarak önerecektir. Sonuçta açık kaynak, son derece özelleştirilebilir ve (teknik olarak) daha güvenli. Günümüzde, Windows sunucuları muadilleri kadar popüler olmayabilir, ancak kullanım kolaylığı gibi kendi avantajlarına sahiptirler.

Bu savaşı genel itibari ile Linux Hosting kazanmış olsa da hangi tarz sunucuyu seçeceğinizi kullanım amaçlarına göre siz belirlemelisiniz.

Linux hosting ile Windows hosting arasındaki fark hakkında yazdığımız bu konu umarım faydalı olmuştur. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Benzer Yazılar

Hozzt 10. Yıla Özel %50 İndirimli Hosting Kampanyası Hozzt 10. yılı için yaptığı kampanyayı uzatma kararı aldı. Yaptığı kampanyayı, bu sabah üyelerine gönderdiği mail ile duyurdu. İndirimin detayları şu ...
WordPress Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Bir WordPress sitesini ilk kurmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bir hosting hesabı oluşturmanız, alan adı satın almanız ve ...
Litespeed Cache Nedir? Litespeed ​​Cache daha çok WordPress için ve diğer hazır içerik yönetim sistemleri için kullanılan önbellekleme eklentisidir. Son derece özelleştirile...
(Bulut Sunucu) Cloud Hosting Nedir? Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelind...

2 Yorum: “Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Fark”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir