VPS Hosting Nedir

WPCİNHosting2 Yorum

VPS hosting, Virtual Private Server için kullanılan bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu barındıran planlar, müşterilere sanal makinalar sunar. Sanallaştırma kavramı, bir sunucu bilgisayarın üzerinde birden çok site çalıştırmasına neden olan paylaşımlı hostinge benzer. Bununla birlikte, sanallaştırma teknolojisi, her hesabın kendi öz kaynakları ve işletim sistemi ile kendi makinası olarak ele alınmasını sağlar.

Örneğin: Paylaşımlı bir hosting ortamında tüm istemciler aynı bilgisayarın kaynaklarını paylaşıyor. Çoğu paylaşılan barındırma hizmeti sağlayıcısı, her istemcinin kaynaklarını sınırlayan komut dosyalarına sahiptir, böylece hiç kimse tüm kaynakları kullanmaz.

Bununla birlikte, aynı anda kaç müşterinin kaynaklarını kullandığına bağlı olarak zaman zaman dalgalanabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Müşterilere kaynakların tamamının kullanıldığını garanti etmez.

Öte yandan VPS hosting paketleri, sanallaştırma teknolojisini kullanarak müşteriye sunulan kaynakları garanti edebilir. Bu, müşteriye mevcut kaynaklarda çok az veya hiç dalgalanma olmaksızın çok daha kararlı bir barındırma ortamı sağlar.

VPS fiyatları günümüz Türkiyesinde minimum aylık 6$-10$ gibi fiyatlar ile başlıyor. Turhost, Veridyen ve Guzel Hosting firmalarından sanal sunucu paketlerini inceleyebilirsiniz.

VPS Hosting Avantajları Nelerdir

Normal bir web hosting sahibi iseniz, sunucuda bulunan bir başka web sitesi aşırı kaynak kullanımı yapabilir. Buda, sunucu içerisinde bulunan diğer sitelerin yavaşlamasına sebep olabilir. VPS sunucular da bu durum söz konusu olmaz. Yani performans avantajı bulunuyor.

VPS paketlerinde teknik özellikleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Farklı uygulamaları yükleyebilir ya da disk boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Normal hosting paketinde örneğin sadece Cpanel üzerinden değişiklikler yapabilirsiniz. Ama VPS sunucular da patron sizsiniz. İstediğiniz yazılımı yükleyebilirsiniz. Bu özelleştirilebilir özelliğini ortaya çıkarmaktadır. İhtiyacınıza göre sunucu kaynaklarını arttırabilir yada azaltabilirsiniz.

VPS sunucular sadece size özel olduğu için güvenli ortam konusunda içiniz rahat olabilir.

VPS vs VDS Arasındaki Farklar

VDS (Virtual Dedicated Server) aynı VPS gibi ana sunucunun sanallaştırılması(özelleştirilmesi) ile elde edilir. Arasındaki fark ise VPS normal web hosting gibi sistem kaynaklarını paylaşımlı olarak kullanır. VDS de ise donanımsal olarak bölümlendirme işlemi vardır.

Yani VDS’ler ne kadar ayırsanız da birbirinden bağımsız sunucular haline gelir. Hepsi aynı kaynağı kullanmaz. Kaynakları farklıdır. VPS’de ise kaynak kullanımı ortaktır.

Bu nedenle güvenlik konusunda avantajıda vardır. Bir VDS’ye bulaşan virüs diğerlerine geçemez. Kendisine ayrılan bir kaynak vardır. Bu kaynaktan fazlasını kullanamaz, kaynak aşımı olmaz.

Ayrıca şu konulara da göz gezdirebilirsiniz:

– Paylaşımlı Hosting
– Dedicated Server
Cloud Hosting Nedir

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

Hozzt 10. Yıla Özel %50 İndirimli Hosting Kampanyası Hozzt 10. yılı için yaptığı kampanyayı uzatma kararı aldı. Yaptığı kampanyayı, bu sabah üyelerine gönderdiği mail ile duyurdu. İndirimin detayları şu ...
En Hızlı Hosting Firması Hangisi? En hızlı hosting firması incelemesini yapmamızın nedeni, Hız ve SEO ilişkisidir. Site açılış hızı, sitenizi ziyarete gelenler için önemlidir. Ziyaretç...
WordPress Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Bir WordPress sitesini ilk kurmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bir hosting hesabı oluşturmanız, alan adı satın almanız ve ...
SSD Hosting Nedir? HDD ile Arasındaki Farklar Nelerdir? Hosting alırken, satın aldığınız paketin özelliklerine detaylı bir şekilde baktığına emin misin? Bence çoğu insan ayrıntılara dikkat etmiyor. Bu detay...
2 Yorum “VPS Hosting Nedir? VDS ile Arasındaki Farklar”
  1. ismet bey 2 tane web sitem var veridyen üzeirnde hosting olarak. limitsiz hosting paketi kullanıyorum. sizce hosting paketinden çıkıp VPS 1 pakrtine geçsem daha mı iyi olur? bugün 3 saat boyunca sitelerime erişemedim problemler yüzünden. veridyen 3 saat boyunca çözemedi sunucu sorununu. iyice bir soğudum. ya vps ya da başta bir hosting firması düşünüyorum sizce ne yapmalıyım?

    1. Merhaba Ahmet bey. Öncelikle geçmiş olsun.

      Bahsettiğiniz hosting paketinde 2 çekirdekli işlemci kullanılıyor. Fakat paylaşımlı bir sunucu olduğu için tam verim alamazsınız. VPS 1 paketi yinede ağır kalır. Şöyle birşey var. VPS’nin de paylaşımlı olduğunu unutmayın. VDS ise donanım olarak tamamen size aittir. Sitenize erişememe nedeniniz, bir arızadan veya sunucu yükünden kaynaklanıyor olabilir. Arıza olması her firma için geçerlidir. Tabi bu arızayı en kısa sürede çözmek gerekiyor.
      Diğer sorunun çözümü için ise VDS satın almanızı öneririm. VPS sizin daha fazla ziyaretçi kaldırmanızı sağlar. Ama sizinle aynı donanımı kullanan diğer VPS kullanıcıları sizi etkileyebilir. Eğer etkilenmek istemiyorsanız VDS satın almanız gerekiyor. Tabi burada karar sizin. Ben yinede size farklı bir firma önerisinde bulunayım. Mailinizi kontrol edebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir