SSD Hosting Nedir

WPCİNHosting3 Yorum

Hosting alırken, satın aldığınız paketin özelliklerine detaylı bir şekilde baktığına emin misin? Bence çoğu insan ayrıntılara dikkat etmiyor. Bu detaylardan biri olan hosting altyapısını, HDD mi yoksa SSD disklerin mi oluşturduğu çok önemli bir konudur.

Bu yazıda HDD ile SSD disk arasındaki fark nedir, kaliteli bir hosting için hangisi seçilmeli, disk farklılıkları web sitenizi nasıl etkiler gibi konulara değineceğiz.

SSD’nin Avantajları Nelerdir?

Birçok sunucu, büyük miktarda ucuz HDD (Sabit Disk Sürücüsü) alanı sunar. Bizim vatandaşımız da sevinir. “30 liraya sınırsız alan satın aldım” diye…

Yapılan testlere göre, HDD’lerin SSD’lere kıyasla %2 ile %5 arasında bir başarısızlık oranına sahip olduğunu ve güven vermediği belirtiliyor. Daha da önemlisi SSD’lerin HDD’lere kıyasla, okuma/yazma hızı kat ve kat daha yüksektir.

Gerçek şu ki, maliyetleri göz önüne aldığımızda, SSD hosting paketleri HDD sürücüleri kullanılan paketlere göre daha pahalıdır.

SSD ve HDD arasındaki farklara ve SSD hosting için neden biraz daha fazla ödeme yaptığınıza ilişkin bazı bilgilere göz atalım.

1. SSD’ler Daha Sessizdir

Eğer ses merakınız varsa HDD satın alabilirsiniz. Ama bize inanın, SSD’ler daha sessizdir.

2. SSD’ler Daha Hızlıdır

SSD’lerle veriler, cihaz üzerinde herhangi bir yerde saklanabilir, doğal olarak daha hızlıdır. Ayrıca, yedekleme oranları da hızlıdır. SSD’ler için CPU boşta kalma süreleri daha kısadır.

3. SSD’ler Daha Güvenlidir

SSD’ler daha dayanıklıdır. HDD ile SSD’yi dayanıklılık testine soktuğunuzda kazanan SSD olacaktır.

4. SSD’ler Daha Küçüktür

SSD’ler daha küçüktür. HDD’lerin çok daha fazla fiziksel alana gereksinimi vardır, bu nedenle gelecekte onlara yer yok. Ancak ilerde SSD’lerin de pabuçları dama atılacaktır.

5. Enerji Tasarrufu

SDD’ler daha az ısı enerjisi üretir ve bu nedenle soğutma amacıyla çok az güç tüketir.

HDD vs SSD Hosting

HDD’ler ve SSD’ler farklı pazarlara yöneliktir. Örneğin, bir çok alana ihtiyacınız varsa, videoları ve oyun gibi diğer multimedyaları depolamak için ve bütçeniz varsa, HDD’ler kullanılabilir. Ancak bir web site sahibi iseniz HDD tercih edeceğiniz son şey olmalı.

SSD hosting ile müşterileriniz sitenizdeki verilere daha hızlı erişebiliyor. Hız ve performans, mutlu ziyaretçiler demektir.

Sonuç: Müziğinizi ve filmlerinizi HDD’lerde evde saklayın, ancak web hosting şirketi seçiminde mutlaka SSD hosting seçmeye özen gösterin.

Benzer Yazılar

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Web hosting hizmetleri sunan firmalar, aylık veri aktarımları, depolama alanı, e-posta, ödeme şekilleri ve diğer özelliklerin miktarlarını belirli pak...
Ucuza Domain Nereden Alınır? En Ucuz Domain Firması Alan adı satın almak için pek çok şirket bunuluyor. Çoğu firma saygın olmakla birlikte, domaini kimden alacağınıza karar verirken dikkat edilmesi gere...
(Shared) Paylaşımlı Hosting Nedir? Paylaşımlı hosting hizmeti, WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan web hosting konumundadır. Bir sitenin altyapısı ne olursa olsun, web ...
Dedicated Server Nedir? Kiralık Sunucu Avantajları Dedicated sunucular, aslında bir müşterinin tek başına kullanabileceği kiralanmış bir bilgisayardır. Dedicated server planları, ziyaretçileri çok sayı...

3 Yorum: “SSD Hosting Nedir? HDD ile Arasındaki Farklar Nelerdir?”

    1. Mail adresinizi yazıp, abone ol butonuna tıkladıktan sonra, mail adresine gelen mesajı da onaylamalısınız. Ancak o zaman aboneliğe girebilirsiniz.

  1. Merhabalar üstadım, Güzel konulara her gün bir yenisini ekliyorsun yeni yazıyı sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir