Site Haritasını Google'a Gönderme

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri2 Yorum

Arama motorları, bir site haritası bulmak konusunda oldukça akıllıdırlar. Yeni içeriği her yayınladığınızda, site haritanızdaki değişiklikleri bildirmek için Google’a bir ping gönderilir. Ancak, Google Web Yöneticisi araçlarını kullanarak site haritanızı Google’a göndermenizi öneririz.

Bunun yararı, Google’ın sizi hatırlaması, dizine eklenmiş sayfalar ve bir web yöneticisi olarak size yardımcı olacak diğer ilgili istatistikleri gösterecek olmasıdır.

Bu yazımızda web sitemizin site haritasından haberdar olması için Google’a nasıl bildireceğimizi ve göndereceğimizi anlatacağız.

Öncelikle Google Webmaster Tools’a kayıt olun

Eğer bir hesabınız yok ise direk alttaki paragrafa geçebilirsiniz. Yok ise Google Search Console site ekleme ile ilgili yazımızı okuyarak, gerekli adımlara gerçekleştirip kaydınızı oluşturun.

Eğer hesabınız var ise https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresine giriş yapın. Zaten Google hesabınızda oturum açmadıysanız, oturum açmanız istenir.

Site haritasını Google Search Console gönderin

Oturum açtıktan sonra web yöneticisi araçlarına ulaşabilirsiniz. Burada eklediğimiz siteleri göreceksiniz. Site haritası eklemek istediğiniz siteye tıklayın.

Google Search Console Kontrol Paneli

Google Search Console Kontrol Paneli

Bir sonraki ekranda, web sitenizin kontrol paneline ulaşmış olacaksınız. Burada sol menüden sırasıyla Tarama > Site haritaları seçeneğine giriş yapın. Karşınıza web sitenize ait site haritaları listesi çıkacaktır.

Google Search Console Site Haritaları Listesi

Google Search Console Site Haritaları

Google Search Console Site Haritaları Listesi

Google Search Console Site Haritaları Listesi

Site haritası ayarları sayfasının sağ üst bölümünde “Site Haritası Ekleme / Test Etme” butonunu göreceksiniz. Bu düğmeye tıklayınca açılan pencereden yeni bir site haritası ekleyebilir veya test edebilirsiniz. Şimdi kutucuğa site haritanızı yazın ve Gönder butonuna tıklayın.

Google Search Console Site Haritası Gönder

Google Search Console Site Haritası Gönder

WordPress Yoast SEO eklentisi WordPress siteniz için birden fazla site haritası yayınlamaktadır. Ana site haritası, diğer site haritalarına bağlantı içeren sitemap_index.xml‘dir. Sitemap_index.xml dosyasını yalnız gönderebilir veya diğer site haritalarını tek tek gönderebilirsiniz. Sitemap_index.xml dosyasını tek başına göndermenizi öneririz, Google otomatik olarak diğer site haritalarını keşfedecek ve tarayacaktır.

Site haritanızı başarıyla eklediyseniz web sitenizi taramak Google için belli bir süre alacaktır. Bir süre sonra site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Site haritanızda bulunan bağlantıların sayısını, kaç tanesinin dizine eklendiğini, resimlerin ve web sayfalarının oranını vs. gösterecektir.

Dizine Eklenen Site Haritaları

Dizine Eklenen Site Haritaları

Google Webmaster Tools sayfasını en az hafta bir kez ziyaret edin. Siteniz büyüdükçe web siteniz hakkında daha fazla ve yararlı veriler görmeye başlayacaksınız. Bu bilgiler, sitenizin ne yaptığını ve arama motorlarındaki performansını artırmak için yapabileceğiniz diğer şeyleri öğrenmenize yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? Kendinize ait bir blog açmaya karar verdiniz. Ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. İnternetten araştırmaya başladınız ve karşınıza "wordpress" adında...
WordPress Veritabanı Nasıl Çalışır? +11 Faydalı SQL Sorgusu WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, herhangi bir kodlama bilgisi olmaksızın, herkesin mükemmel görünümlü ve işlevsel bir web siteye sahip olma...
WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Büyük hayaller ile web sitenizi açtınız. Sitenizi oluşturduktan sonra, ziyaretçilerinizin web sitenizle nasıl etkileşimde bulundukalrını göstereb...
WordPress Yazı Sabitleme Nasıl Yapılır? WordPress yazı sabitleme bir çok kişi tarafından pek kullanılmayan, hatta bazılarınca hiç bilinmeyen bir özelliktir. Bu makelimizde WordPress yapışkan...

2 Yorum: “(Sitemap) Site Haritasını Google Search Console Gönderme”

  1. Merhabalar. Site haritasını belirli zaman aralıklarında search console’a ekleyerek güncelleyecek miyiz ? Yeni bir sitede daha az içerik varken de bunu yapmak gerekir mi ? xml dosyasını nereden indiriyoruz ?

    1. Merhaba. Hayır bir defa eklemeniz yeterli. Güncellemenize gerek yok. Google, site haritanızdaki verileri otomatik olarak çekecektir.
      XML dosyasını, yoast veya xml eklentileri ile oluşturabilirsiniz. Bu tarz eklentiler size siteadresi.com/sitemap.xml tarzında bir bağlantı sunacaktır. Bu bağlantıyı google search console’dan ekleyeceksiniz. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir