Wordpress PHP 7.2

WPCİNWordpress Hızlandırma6 Yorum

Bana bazı sorular geliyor. “Her şeyi yaptım, resimleri sıkıştırdım, dosyaları sıkıştırdım, temayı değiştirdim vs. ama sitemin açılış süresi halen 3 saniyenin altına düşmüyor. Ne yapmam gerekiyor?” diye.

Cevap olarak,

  • “şu hostingin şu paketine geçin” diyorum “ya abi çok pahalı”.
  • “o zaman CDN kullanın” diyorum “param yok yada gerek yok”.
  • “şu temayı satın al ve kullan” diyorum “abi bu da çok sade, göze hoş gelmiyor”.

Burada şunu söylemek istiyorum. Bizim yapacağınız şeyler sınırlıdır. Belli bir noktadan sonra paraya kıyıp, daha çok performans alacağınız makinelere geçiş yapmalı ve ücretli araçları kullanmalısınız. Siz kazanırken iyi oluyor da, hosting firmaları kazanırken mi kötü oluyor. Neyse.

Sıkı durun! Size cebinizden para çıkmadan, site açılış hızını arttırmak için bir taktik vereceğim.

Taktiğin adı “Haydi kızlar PHP 7’ye” 🙂

Bu yazıda, PHP sürümleri hakkında kısa bilgiler verip, sürümü nasıl yükselteceğinizi anlattık.

WordPress Kullanıcıları PHP 7’ye Geçmeli mi?

Bu sorunun cevabını yazıyı okudukça anlayacaksınız. Fakat önce bazı resmi verilere değinmek istiyorum. WordPress’in resmi istatistiklerine göre Wordpress kullananların yaklaşık %40’ı halen PHP 5.6 sürümünü kullanıyor. Ve yaklaş %22’si PHP 7 ve üzeri sürüme geçiş yapmış.

Wordpress PHP Versiyon

Oysa ki WordPress, PHP 7.2 kullanılmasını resmi olarak tavsiye ediyor. Üstelik PHP’nin kendi yaptığı testte PHP 7, PHP 5.6’ya göre saniyede yaklaşık 2 katı daha fazla istek çalıştırmış.

Tüm bu veriler bize şunu gösteriyor. PHP 7, kesinlikle PHP 5.6’ya daha fazla performans veriyor. Bu performans, aynı zamanda sizin web sitelerinize de yansıyacaktır. Zaten siz bu sürümü kullanıyorsanız bir sıkıntı yok. Ama eski sürümü kullanıyorsanız bir an önce üst sürümlere geçiş yapmanızı öneririm.

Yukarıda ki testleri ve verileri gördünüz. Bizde kendimiz bir test yaptık. 

PHP 7.2 vs PHP 5.6 Karşılaştırması

Bu karşılaştırma için popüler web site hız testi araçlarından olan GTMetrix ve Pingdom’u kullandık.

Önce sıfır bir domain aldık. (dergi.shop bedavaya geldi :)) İlk olarak PHP 5.6 sürümünü test etmek için sıfırdan WordPress kurduk ve herhangi ekstra bir işlem yapmadık. Teste tabii tuttuk ve sonuçları kaydettik. Daha sonra PHP sürümünü 7.2’ye yükselttik ve aynı işlemleri tekrarladık. İşte sonuçlar…

PHP 5.6 İle Kurduğumuz WordPress Sitesinin Hız Testi Sonucu

PHP 5.6 Gtmetrix Testi

PHP 5.6 GTMetrix sonucuna göre: DNS ve Hosting’in cevap verme süresi, yani ilk yüklenmenin başlama süresi 822 mili saniye. Web sitemizin toplam yüklenme süresi ise 1.4 saniye. 

PHP 5.6 Pingdom Testi

PHP 5.6 Pingdom sonucuna göre: Web sitemizin toplam yüklenme süresi ise 1.12 saniye.

PHP 7.2 İle Kurduğumuz WordPress Sitesinin Hız Testi Sonucu

PHP 7.2 Gtmetrix

PHP 7.2 GTMetrix sonucuna göre: DNS ve Hosting’in cevap verme süresi, yani ilk yüklenmenin başlama süresi 447 mili saniye. Web sitemizin toplam yüklenme süresi ise 1 saniye. 

PHP 7.2 Pingdom Testi

PHP 7.2 Pingdom sonucuna göre: Web sitemizin toplam yüklenme süresi ise 832 mili saniye.

Sonuçlar Neyi Gösteriyor?

Sonuçlar şunu gösteriyor: “Koşun kızlar PHP 7’ye” 🙂

GTMetrix verilerine göre, sitemizin dosya boyutunun (99KB) ve istek sayısının (15) değişmediği, ancak toplam yükleme süresinde yaklaşık 400 mili saniye daha hızlı yüklendiğini görebilirsiniz. Bu sürenin ise sunucu kaynaklı olduğunu, hemen aşağıdaki 822 mili saniyenin 447 mili saniyeye düşmesinden anlayabilirsiniz.

Pingdom verilerine göre, siteminiz boyutunun (129 KB) ve istek sayısının (13) değişmediğini, toplam yükleme süresinin yaklaşık 368 mili saniye daha hızlı yüklendiğini görebilirsiniz.

Eminim bu sonuçları gördükten sonra herkes PHP 7’ye geçmek isteyecektir. Peki PHP 7’ye nasıl geçilir?

PHP Sürümü Nasıl Yükseltilir?

Çok basit bir işlem. cPanele giriş yapın ve Yazılım bölümüne gelin.

cPanel MultiPHP

Yazılım bölümünde yer alan “MultiPHP Yöneticisi” seçeneğine tıklayın. (Bazı hosting firmalarında “PHP Selector” ismiyle görebilirsiniz.)

Açılan sayfada web sitenizi ve hangi sürümü kullandığınızı göreceksiniz. Sürüm değiştirmek için önce domaini seçin.

cPanel PHP Sürümü

Domaini seçtikten sonra sağ tarafta bulunan PHP sürüm seçeneklerinden 7.2’yi seçin ve Uygula butonuna tıklayın.

PHP Sürümü Yükseltme

İşlem tamamlandı. Eğer sizde 7.2 yok ise 7.1’i veya 7’yi kullanabilirsiniz. Bu konuda hosting firmanızdan yardım alabilirsiniz.

Siteniz, PHP Sürümü Yükseltmeye Hazır Mı?

PHP sürümünü yükseltmeniz bazı eklentilerin çalışmamasına, kısaca web sitenizde bozulmalar sebep olabilir. Bu nedenle PHP uyumluluk kontrolü eklentisi ile web sitenizin temalarını ve eklentilerinin PHP 7 sürümleriyle uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra, geçiş yapmak istediğiniz PHP sürümünü seçin. Daha sonra tüm tema ve eklentileri taramasını veya sadece aktif olanları taramasını seçin. Ve “scan site” butonuna tıklayın. Size hangi temaların ve eklentilerin uyumlu olup olmadığını gösterecektir.

Umarım bu yazı web sitenizin açılış hızını artırmanıza yardımcı olur. İyi çalışmalar.

Benzer Yazılar

WordPress Defer Parsing of JavaScript Çözümü GTmetrix üzerinden sitenizin hız testini yaptıktan sonra "Defer parsing of JavaScript" hatası almış olabilirsiniz. Bunun nedeni sayfanızın yüklü mikta...
Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları (JS ve CSS) Ortadan Kaldırma Oluşturmayı engelleyen kaynakları kaldırın. Sanırım bu uyarıyı hemen hemen herkes biliyordur. WordPress sitenizi Google PageSpeed üzerinde test ettiys...
Ekran Dışındaki Resimleri Ertele Uyarısının Çözümü Google PageSpeed Insights hız testi aracında web sitenizi test ederken şu hatayı almış olabilirsiniz. "Ekran dışındaki resimleri ertele" (Offscreen I...
Google PageSpeed Analytics.js Hatası Çözümü Google PageSpeed Insights veya GTMetrix ile WordPress web sitenizin hız testini yaptığınızda, optimizasyon önerileri sekmesinin altında "tarayıcı önbe...

6 Yorum: “Site Açılış Hızını Arttırmak İçin Ücretsiz Bir Yol: PHP 7”

  1. php 7.2 yaptım fakat sitede 403 forbidden hatası aldım yardımcı olabilir misiniz mail adresime geri dönüş yaparsanız sevinirim

    1. Eklentileriniz veya temanız 7.2 sürümü ile uyumluluk sorunu yaşıyor olabilir. Bu nedenle hata alıyorsunuzdur. Yazı içerisinde gerekli ayrıntıları verdik. 7.0 veya 5.6 sürümüne çevirin.

  2. Bende yazınızı görünce 7.2’ye yükselttim 5.6’dan. İnternette bazı okuduğum yazılara göre 7.2 sürümünün tam oturmadığı, eksiklerinin olduğu söyleniyor. Benim sitemde 7.2’ye geçtikten sonra hiçbir sorun olmadı ama en iyi sürüm 7.1 daha stabil deniliyor. Sizce 7.2 mi yoksa 7.1 mi daha iyi olur?

    1. Yeni sürüm her zaman daha iyidir. Eğer yükseltme şansınız varsa 7.2’ye yükseltin. Ama yazı içerisinde bahsettiğimiz gibi, önce full yedeğinizi alın. Kullandığınız eklentiler yeni sürüm ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda web sitenizde bozulmalar yaşanabilir. Dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir