Wordpress Hızlandırma

WPCİNWordpress Hızlandırma7 Yorum

Site açılış hızını arttırma için çeşitli optimizasyon yöntemleri kullanmak gerekir. WordPress çok hafif bir sistem, ancak doğru şekilde optimize edilmediği takdirde oldukça yavaş da olabilir. WordPress hızlandırma için uygulayacağınız bazı adımlar ile yüklenmesi süresi daha kısa olan bir blog sahibi olabilirsiniz.

Site açılış hızını arttırmak neden önemli? Ziyaretçilerinize harika bir deneyim kazandırmak istemez misiniz? Ve arama motorlarından daha çok değer görmek istemez misiniz? Google sıralama kriterleri konumuzda, sıraladığımız faktörler arasında bu maddeye değinmiştik. Ayrıca Google indexleme hızını arttırma sorununa çözüm bulmak için site açılış hızını arttırmalısınız.

Site Açılış Hızını Test Edin

WordPress hızlandırma tekniklerine geçmeden önce, sitenizin mevcut hızını bilmelisiniz. Şuanki hızını, iyileştirmelerden sonraki yükleme süresiyle karşılaştırmak için bilmek önemlidir. Mevcut site hızınızı ölçmek için, aşağıdakilerden birini kullanarak bir “hız testi” yapmanızı öneririz:

Wordpres Web Sitesi Neden Yavaşlar?

Hız testi raporunuzun da muhtemelen iyileştirme için birden fazla öneri olacaktır. Ayrıca çoğu yeni başlayanlar için zor olan teknik terimler olacaktır.

Fakat web sitenizi yavaşlatan şeylerin ne olduğunu anlamak, performansı artırmak ve daha uzun vadeli kararlar almak için önemli.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Web Hosting – Web sunucunuz düzgün yapılandırılmazsa, web sitenizin hızına zarar verebilirsiniz. Bu nedenle kaliteli firmalar tercih etmelisiniz.
 • Sayfa Boyutu – Temelde sayfa boyutunu genellikle resimler ve js dosyaları artırır.
 • Kötü Eklentiler – Zayıf kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, web sitenizi önemli derecede yavaşlatabilir.
 • Harici komut dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyiciler gibi harici komut dosyaları da web sitenizin performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Google Adsense, Google fonts gibi.

Artık WordPress web sitenize neyin yavaşladığını bildiğinize göre, WordPress’i nasıl hızlandıracağınıza bir göz atalım.

Wordpress Hızlandırma Teknikleri

Ağaşıda WordPress hızlandırma için yapılacak performans arttırma yöntemleri hakkında bilgiler ve ipuçları vereceğiz.

 1. Hızlı Hosting Firması Seçin
 2. Önbellekleme (Cache) Eklentisi Kullanın
 3. Basit Kodlanmış Responsive Tema Seçin
 4. CDN Kullanın
 5. Resimleri Optimize Edin
 6. Uzun Yazı ve Yorumları Sayfalara Bölün
 7. WordPress Veritabanını Optimize Edin
 8. Gzip Sıkıştırmayı Etkinleştirin
 9. Güncel Olun ve İyi Kodlanmış Eklentileri Yükleyin
 10. CSS ve JS Dosyalarınızı Yönetin
 11. Yazı Sürümlerini Sınırlandırın
 12. Hotlink Erişimini Devre Dışı Bırakın
 13. HTTP İstek Sayısını Azaltın
 14. Son PHP Sürümünü Kullanı

Hızlı Hosting Firması Seçin

En İyi Hosting Firması

Sitenizin performansı, seçeceğiniz hosting firmasına bağlıdır. Ne kadar uğraşsanızda kaliteli bir hosting firmasında websitenizi barındırmıyorsanız site hızını artırmazsınız. Altyapı her şeydir.

İyi bir hosting için kullanıcı incelemelerine ve yorumlara bakmayı unutmayın. Ucuz etin yahnisi yenmez. Kaliteden ödün vermemek için gerekirse daha çok para ödemekten çekinmeyin. En hızlı hosting firması incelemesine göz atabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir hosting almadan önce hosting paketleri ile ilgili şu terimlerin ne olduğunu öğrenin:

– Paylaşımlı Hosting
VPS Hosting
– Dedicated Hosting
Cloud Hosting

Önbellekleme (Cache) Eklentisi Kullanın

W3 Total Cache

Site açılış hızını arttırmanın en etkili yollarından bir diğeri de önbellekleme (cache) eklentisi kullanmaktır. Bunun için ücretsiz ve ücretli eklentilerden faydalanabilirsiniz. Benim tavsiyem ücretli cache eklentisi olan WP Rocket kullanmanız.

Ücretsiz olarak ise W3 Total Cache veya WP Fastest Cache eklentisi kurabilirsiniz. Cache eklentisi kurduğunuz anda sitenizin daha hızlı yüklendiğini farkedeceksiniz. Çünkü cache eklentileri ziyaretçileriniz için sitenizinin bir kopyasını önbelleğine alır. Böylece ziyaretçiler fazla yükten ve gereksiz isteklerden kurtulmuş olacaktır. Bu da ziyaretçilerinizin sitenizi daha hızlı gezmesini ve sitenizin hızından memnun kalmalarını sağlayacaktır.

WordPress hızlandırma eklentisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için En iyi Cache eklentisi karşılaştırmamızı inceleyebilirsiniz.

Basit Kodlanmış ve Responsive Tema Seçin

Responsive Tasarım

WordPress hızlandırma yolları içinde bir diğer adım doğru temayı seçmektir. İhtiyacınız olmayan bir sürü ek özellik barındıran bir tema seçerseniz, site performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Mümkün olduğu kadar basit ve temiz kodlanmış temalar kullanın. Çok fazla PHP, JavaScript ve iframe sitenizin hızı için faydalı olmayacaktır.

Karmaşık düzenlerle, gösterişli animasyonlarla ve diğer gereksiz özelliklerle şişirilmiş bir temayı seçmekten çok, basit bir temayla çalışmak ve ihtiyacınız olan özellikleri elde etmek için kaliteli eklentiler kullanmak daha iyidir.

Ayrıca seçeceğiniz tasarım responsive olmalı. Yani tüm platformlar için tam uyumlu bir tema seçmelisiniz. Seçeceğiniz tema mobil uyumlu olmalıdır. Böylece mobilden giren ziyaretçilerinizin karşısına, normal masaüstü sayfasına ait ağır yüklerden arındırılmış bir tasarım çıkacaktır.

En hızlı wordpress temaları listemizi inceleyebilirsiniz.

CDN Kulanın

CDN Servisi

Farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcıların sitenizde farklı yükleme süreleri gösterebileceğini biliyor muydunuz?

Bunun nedeni, web sunucularınızın bulunduğu konumun site hızını etkileyebilmesidir. Örneğin, web hosting şirketinizin Fransa’da sunuculara sahip olduğunu varsayalım. Fransa’daki bir ziyaretçi, Türkiye’deki bir ziyaretçiden daha hızlı yükleme süreleri görür.

Bir CDN veya İçerik Dağıtım Ağı’nı kullanmak, tüm ziyaretçilerin yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

CDN, dünyanın dört bir yanındaki sunuculardan oluşan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturmak için kullanılan “statik” dosyaları saklar. Satatik dosyalar, resimler, CSS ve JavaScript gibi dosyalardır.

Bir CDN kullandığınızda, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret edişinde, bu statik dosyalara hangisine en yakın ise o sunucudan sunulur.

Resimler, CSS, JS gibi dosyalar her zaman siteniz için bir yüktür. Site içeriğinizde bulunan kaynakları mutlaka CDN sunucularına yüklemelisiniz. Böylece site açılış hızı artacaktır. Ayrıca bu dosyaları CDN sunucularına yükleyerek, kendi hosting sunucunuzdaki yükü de azaltmış olursunuz.

CDN kullandığınızda ziyaretçiye en yakın sunucudan dosyalar yüklendiği için hemen açılacaktır. Böylelikle server yanıt süresi kısalmış olacaktır. Ücretsiz CDN hizmeti olan Cloudflare kurulumu hakkında ki makelemizi inceleyebilirsiniz.

Resimleri Optimize Edin

Resim Optimizasyonu

Site içeriğinizde yer alan resimlerin, sitenizin açılış hızındaki etkisi büyüktür. Örneğin orjinal bir resim boyutu 50kb olan bir görsel ile 35kb olan bir görsel aynı sürede yüklenmez. Bu yüzden resimleri olabildiğince sıkıştırmalıyız. Resimleri optimize etmenin bir kaç yolu var.

Eğer resim boyutunuz 500×800 ise width ve height etiketlerinizde bu boyutlar ile aynı olmalıdır. Yani resmin boyutu ne ise o haliyle yayınlamalısınız. Siz büyük bir resmi ekleyip ama küçük gösterirseniz olmaz. Hangi boyuttu gösterecekseniz o ölçülere göre yeniden boyutlandırmalısınız.

Kaliteyi bozmadan resim optimize etmenin bir diğer yolu ise WP Smush.it eklentisi kullanmak olabilir. Resminizin kalitesini bozmadan KB cinsinden boyutunu azaltacaktır. Ayrıca bunun için online servislerde mevcut.

Uzun Yazıları ve Yorumları Sayfalara Bölün

Wordpress Pagenavi

Bir içeriğiniz çok uzun olabilir. Daha uzun mesajlar arama motorlarında daha üst sıraya yerleşme eğilimindedir.

Uzun yazılar yüklenirken mutlaka sitenize fazladan yük binecektir. Bunu önlemek için 1000 kelimeden fazla yazılarınızı isterseniz sayfalara bölebilirsiniz. Böylece sayfanız daha hızlı yüklenecektir. Üstelik okuyucularınız çok uzun yazılardan bıkıp sitenizi terk etmeyecektir.

WordPress yazıları sayfalama makelimizi de inceleyebilirsiniz.

Aynı şey yorum sayfaları için de geçerli. Belli bir yorum sayısından sonra yorumları sayfalandırabilirsiniz. Örneğin 20 yorumdan fazlası sayfaya gereksiz bir şekilde yük bindirecektir. WordPress’in pagenavi özelliğini kullanarak yorumlarınızı sayfalara bölebilirsiniz.

Ayrıca Ayarlar » Tartışma bölümüne gidip “Yorumları sayfalara böl “seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyip ayarlarını yapabilirsiniz.

WordPress Veritabanını Optimize Edin

Wordpress Veritabanı Optimizasyonu

WordPress’i belirli bir süre kullandıktan sonra veritabanında bir çok bilgi depolanır. Bazı bilgiler çok eskidir ve artık kullanmıyorsunuzdur. Bu durumda veritabanını optimize ederek daha hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz.

İsterseniz WordPress web sitenizin MySQL veritabanını direk Cpanel hesabınızdan girip PHPMyAdmin’den veya WP-Optimize gibi WordPress Veritabanı Optimizasyon eklentilerinden birini kullanarak optimize ederek, wordpress hızlandırma tekniklerinden birini uygulamış olursunuz.

Bunun gibi eklentiler, sitenizde bekleyen spam yorumları, çöp yazılarınızı, otomatik olarak oluşturulan yazı sürümlerini siler ve temizler. Böylece veritabanınız bahar temizliğinden geçecek ve rahatlayacaktık. Artık siteniz daha hızlı olacak ve tepki süresi kısalacaktır. WordPress veritabanı temizleme işlemini makelimizi okuyarak kolayca yapabilirsiniz.

Gzip Sıkıştırmayı Etkinleştirin

Wordpress Gzip Sıkıştırma

WordPress hızlandırma yöntemlerinden altın bir madde daha “gzip sıkıştırma”. Gzip sıkıştırmak, sitenize gelen ziyaretçilere, web sitenizin sıkıştırılmış halini sunmaktır. Böylelikle yüksek boyutları daha küçük boyutlar haline getirebilirsiniz. Bu da sitenizin daha hızlı yüklenmesi anlamına gelir.

İsterseniz diren Cpanel hesabınıza giriş yapıp, oradan gzip sıkıştırmayı etkinleştirebilirsiniz. Veya wordpress cache eklentileri kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise .htaccess dosyanızın içerisine yerleştireceğiniz aşağıda ki basit kod. Bu kodu .htaccess dosyanızın ilk satırına ekleyin.

WordPress’i Güncelleyin ve İyi Kodlanmış Eklentileri Yükleyin

Wordpress Güncellemesi

Normalde eklenti kullanmadan istediğimiz şeyleri websitemiz de uygulamamız gerekir. Fakat bazen kolaya kaçmak için ya da bilgimiz olmadığı için eklenti kullanmak zorunda kalırız. Bu durumda aynı temada olduğu gibi basit, temiz kodlanmış ve güncel eklentilere yönelmeliyiz.

Bir eklentiyi yüklemeden ve kullanmadan önce o eklenti hakkında araştırma yapmalı ve bilgi edinmelisiniz. Puanı düşük, kullanıcı oyu az ve olumsuz yorum alan eklentileri kullanmayın. Ayrıca eklentinin güncelliği de çok önemli. Uzun süre güncellenmeyen eklentiler de bulunan çeşitli açıklar sayesinde websiteniz başka insanların eline geçebilir ya da sitenizi zarara uğratabilirler.

WordPress hızlandırma yöntemlerinden bir diğeri de gereksiz eklentileri kaldırmaktır. Kullanmadığınız, işinize yaramayan, deaktif olan eklentileri de boşuna saklamayın. Silin gitsin.

Ayrıca açık kaynak projesi olan WordPress sık sık güncellenmektedir. Her bir güncelleme sadece yeni özellikler sunmaz aynı zamanda güvenlik sorunları ve hataları da düzeltebilir. WordPress temanız ve eklentileriniz düzenli olarak güncellenmelidir.

Bir web sitesi sahibi olarak WordPress sitenizi, temanızı ve eklentilerinizi en son sürümlere güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmamak, sitenizi yavaş ve güvenilmez hale getirebilir ve sizi güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakabilir.

CSS ve JS Yönetimi

CSS ve JS Kodları

CSS dosyalarıetiketi içerisinde sitenin üst bölümünde yer alır. Bu nedenle css kodlarını mümkün olduğunca sıkıştırmalısınız.

JS dosyaları da genellikle <head> etiketi içinde olur. Fakat JS dosyalarının dosya boyutları yüksek olduğundan, sitenize gelen ziyaretçiler js dosyalarınızın yüklenmesini bekleyecektir. Bu yüzden JS dosyalarını sitenizin alt bölümü olan footer.php içerisine yerleştirmeniz daha uygun olur. Dikkat etmeniz gereken nokta site bütünlüğünün bozulmamasıdır. Css dosyalarında olduğu gibi Js dosyalarını da küçültmeyi unutmayın.

Oluşturmayı önleyen javascript ve css dosyalarını sitenin üst bölümünden kaldırarak en önemli wordpress hızlandırma tekniğini uygulamış olursunuz.

Yazı Sürümlerini Sınırlayın

Wordpress Yazı SürümleriYazı sürümleri WordPress veritabanınızda yer kaplar. Bir yazıyı kaydettikten sonra üzerinde bir değişiklik yaptığınızda eski kaydettiğiniz düzeltmeyi veritabanında saklayacaktır. Bu durum WordPress sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir.

WordPress’in her makale için sürdüğü revizyon sayısını kolayca sınırlayabilirsiniz. Bu kod satırını wp-config.php dosyanıza ekleyin.

Not: Bu işlemi yapmadan önce mutlaka yedeğinizi alın.

Bu kod, WordPress’i yalnızca her yayın veya sayfanın son 3 düzeltmesini kaydedecek ve eski düzeltmeleri otomatik olarak silecek şekilde sınırlandıracaktır.

Wordpress HotlinkWordPress sitenizde kaliteli içerik oluşturuyorsanız, üzücü ama  gerçek olan şu ki er ya da geç çalınacaktır.

Bunu engellemenin bir yolu, diğer web sitelerinin resimlerinizi doğrudan kendi sunucularına yüklemek yerine web sitenizdeki URL’lerinden sunmasıdır.

WordPress sitenizdeki görüntülerin hotlink bağlantısını engellemek için bu kodu .htaccess dosyanıza ekleyin.

wpcin.com’u kendi alan adınız ile değiştirmeyi unutmayın.

HTTP İsteklerinin Sayısını Azaltın

Bazı temalar ve eklentiler, JavaScript, CSS, yazı tipi ve görüntüler de dahil olmak üzere çeşitli kaynakları harici komutlarla yükler.

WordPress web sitenizin kaynak kodunu kontrol ederseniz, tanımlayamayacağınız bazı komut dosyaları göreceksiniz. Amacınız, olabildiğince çok harici HTTP isteğini ortadan kaldırmak olmalı.

Harici HTTP istekleri bazen yanıt vermekte yavaş kalabilir ve zaman aşımına uğrayabilir. Bunun nedeni, dış isteklerin denetleyemediğiniz harici sunuculardan yüklenmesidir. Bu istekleri kontrol edemezsiniz ancak yüklenmelerini geciktirebilirsiniz.

Son PHP Versiyonunu Kullanın

PHP’nin en son sürümünü (şu anda PHP 7.x’de) kullanmak, web sitenizin hızını büyük ölçüde artıracaktır. PHP 7, WordPress web siteleri ile mükemmel bir şekilde çalışır ve olağanüstü bir performans sunar. Hosting firmanızın, PHP 7 için desteği olup olmadığını mutlaka sorun.

PHP sürümünü yükseltmek için ilgili rehberimize göz atabilirsiniz.

Umarız WordPress hızlandırma teknikleri faydalı olmuştur.

Benzer Yazılar

WordPress Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın Neredeyse tüm WordPress kullanıcılarının yaşadığı en büyük endişelerden biri, web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Aslında, sunucu yanıt ...
Ekran Dışındaki Resimleri Ertele Uyarısının Çözümü Google PageSpeed Insights hız testi aracında web sitenizi test ederken şu hatayı almış olabilirsiniz. "Ekran dışındaki resimleri ertele" (Offscreen I...
Google PageSpeed Analytics.js Hatası Çözümü Google PageSpeed Insights veya GTMetrix ile WordPress web sitenizin hız testini yaptığınızda, optimizasyon önerileri sekmesinin altında "tarayıcı önbe...
Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indiri...

7 Yorum: “WordPress Hızlandırma Yolları”

 1. değerli bilgiler sağolun. bir sorum olacak izninizle.
  wordpress alt yapısını kullanıyorum. içerik içi görsel alanım 600 piksel genişliğinde ben de bu ölçüde görsel ekliyorum ancak bazen müşteri görseli tıklayıp büyük boyutlu halini görmek isteyebiliyor. Büyük boyutlu eklersem bu sefer pagespeed değerleri düşük çıkıyor.
  Bu gibi durumlarda nasl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba, bir görsel yüklediğinizde, bazı temalar bu görselin hem küçük, hem de büyük boyutlarını otomatik yükler. Yine bazı temalarda, yazı içerisinde küçük resme tıklandığında büyük boyutuda gösterilir. Bu temalar genellikle “resim galerisi” temalarıdır. Bunun yanında bazı eklentiler aynı işlevi görür. Eklentinin amacı şudur, küçük resme tıkladığınızda size büyük halini gösterir. Bu eklentiler arasından “responsive” olanları tercih ederseniz, siteyi ziyaret eden kişinin ekran boyutlarına uygun olarak görselleri boyutlandıracaktır. Fakat her iki durumda da, resimlerin küçük boyutlarının yanında büyük boyutları da yükleneceği için ve ayrıca eklenti yüklediğiniz için ister istemez sayfanın yüklenme süresi uzayacaktır. Benim tavsiyem CDN kullanmanız olacaktır. İsterseniz bütün websitenizi, isterseniz sadece görsellerinizi CDN hizmetine dahil ederek çok hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir