SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WPCİNSEOYorum Yaz

SEO ile kendi başınıza bir süre uğraştıktan sonra, ne kadar zor bir iş olduğunu fark ettiniz. Siteniz arama motorlarında yer alıyor ama yeteri kadar üst sıralarda değil. Ve sitenizi üst sıralara taşımak için web sitenize zaman ayıramıyorsunuz.

Sizde de durum böyle ise, belki sizin yerinize bu işleri yapacak bir SEO firması seçmeniz daha uygun olacak. Peki Türkiye’de pek çok SEO şirketi mevcut. Hangisini seçeceksiniz? Hangisi güvenilir?

Bu yazımızda bir SEO firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Kaliteli Bir SEO Firması Şu Soruları Sormalı

Profesyonel bir SEO uzmanı eğer işinin ehli ise müşterilerine bir iş almadan önce bazı sorular yöneltir. Direk “işi aldım” demez. Çünkü en iyi sonuçları elde etmek için müşteri ile aralarında şeffaf bir ilişki olmalıdır.

 • Yükselmek istediğiniz anahtar kelimeler nelerdir?
 • Rakipleriniz olarak kimleri görüyorsunuz?
 • Sitenizin alt yapısı nedir?
 • Daha önce herhangi bir SEO uygulması yaptınız/yaptırdınız mı?
 • SEO yatırımınızdan, hangi zaman aralığında ne bekliyorsunuz?
 • Web istatistiklerinize veya Google Analytics hesabınıza erişmemizi sağlayabilir misiniz?
 • Başka web siteleriniz var mı?

gibi sorular yöneltmesi gerekir.

Hizmet Alacağınız SEO Firmasına Şu Soruları Sormalısınız

Bir müşteri olarak sizin de bazı sorular sormanız gerekiyor. İşi vereceğiniz, daha doğrusu sitenizi teslim edeceğiniz firmayı iyi tanımalı ve tartmalısınız.

 • Referanslarını isteyin.
 • Satış süreçlerini sorun.
 • Hangi zaman aralığında, hangi sonuçları vaat ediyor?
 • Ne tür raporlar sunuyor?
 • Bu raporları hangi aralıklarda sunacak?
 • Size içerik sağlayacak mı?
 • Backlink kaynakları neler?
 • Ve konuya hakim olduğunuz izlenimi vermek için bazı ayrıntılı sorular hazırlayın.

Ayrıca bir herhangi bir SEO firması ile anlaşmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı kriterler şunlardır:

SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaçları ve gereksinimleri anlama

Müşterileri ve ihtiyaçlarını anlayan dijital pazarlama firmaları, hedef kitle üzerinde bir izlenim yaratmak için bir plan yapabilirler. Müşterinin istediği ve yürütüleceği yolun iyi anlaşılması ve görevlerin buna göre yapılması gerekir.

Yaratıcı ve yenilikçi

Müşterinin gereksinimleri iyi bilindiğinde, SEO ajansı yaratıcılığını ortaya koyma yeteneğine sahip olmalıdır. Müşterinin ürün/hizmeti, rakipleri karşısında farklı olmalıdır. Yenilikçi yöntemler tercih edilmelidir.

Sorumluluk

Hesap verebilirlik, dikkate alınması gereken çok önemli bir husustur. En iyi SEO firması dahi çalışmalarını ciddiye almalı ve müşterinin herhangi bir şekilde rahatsızlık duymadığından emin olmalı. Görevlerini yaparken müşterilerine karşı sorumlu hissetmeliler. Böyle bir şirket daha çok tercih edilecektir.

İş geçmişi

Geçmişte çeşitli deneyime sahip bir SEO şirketi daha tercih edilebilir durumdadır. Deneyim her zaman daha iyi iş çıkarmak demektir. Bir müşteri olarak zaman, para ve kaynaklara yatırım yapıyorsunuz. Bu nedenle seçeceğiniz SEO firması tecrübeli ve bol referanslı olmalı.

Müşteri hizmetleri

Sadece müşteriye anında cevap vermek yetmez.  SEO şirketleri, günlük, haftalık veya aylık düzenli olarak güncellemeler ve raporlar sunmalıdır. Google sürekli güncelleniyor ve web siteleri de aynı hızda güncellenmelidir. Bu nedenle, hızlı bir işlem, iyi bir çevrimiçi pazarlama deneyimi, kaliteli müşteri hizmetlerinin ön koşuludur. Ayrıca geçmiş müşterilerin referanslarının eklenmesi, ilgili işletmenin çalışmasında diğer müşterilere bir fikir verebilir.

Kalite

Özgünlük, doğruluk, güvenilirlik, iyi içerik sağlamak için birinci derecede önemlidir. Güçlü içerik, bir web sitesinin bel kemiğidir. Sitenize içerik ekleyecek olan SEO firması sağdan soldan makale satın almamalıdır. Web sitenizde hangi kelimede yükselmek istiyorsanız, o kelimeye uygun içerikleri SEO uyumlu olacak şekilde özgün ve kaliteli bir şekilde hazırlamalıdır.

Kullanıcı etkileşimi ve kullanıcı deneyimi

Akıllı telefonlar ve tabletler, çoğu yerde masaüstü bilgisayarların yerini aldı. Tasarlanan web sitesi, mobil uyumlu olmalı, resim yerleştirmeler, ilgili makaleler, yazı tipi boyutları, gezinme alanları ve bağlantılar iyi düşünülmelidir. Bütün bunların yanında, bir web sitesi, ideal olarak 2-3 saniyeden daha az sürede yüklenmelidir; aksi halde, ziyaretçilerin başka bir siteye kayması mümkündür. SEO firmaları doğal olarak bu yolu takip edebilecektir. Bu onların kalitesini kanıtlamak için belirleyici faktörlerden biri olacak.

Sosyal medya platformları

Saygın bir SEO firması sosyal medya üzerinde, müşterileri ile etkileşimde olmalı ve bağlantıyı hiç bir zaman koparmamalıdır.

Yüksek sıralamalar

Bir SEO firması seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de “SEO” kelimesinde hangi sıralamada olduğudur. Her ne kadar bazıları bunun bir “saçmalık” olduğunu düşünse de durum böyle değil. SEO şirketleri sizce hangi kelimede bir birleriyle rekabet içine girerler? Evet aynı şeyleri düşünüyoruz. SEO danışmanlığı hizmeti veren bir kuruluş bu kelimede ilk bir kaç sayfaya yerleşememiş ise daha kat edecek çok yolu var demektir. Bu, firmaların kötü olduğunu göstermez. Fakat çok iyi olduklarını da göstermez.

Aynı şekilde diğer anahtar kelimelerde de kaliteli SEO firmalarını üst sıralara görmeniz mümkündür. Ayrıca siz de iş vereceğiniz bir ajansın sitesini inceleyebilirsiniz. SSL aktif mi, web sitesi hızlı açılıyor mu, google sıralama kriterlerine uyuyor mu, yeterli kaliteli sayfalara sahip mi… vb.

Yasal zorluklar

Hiç kimse hukuki meselelerin içine girmek istemez. Beyaz şapka SEO tekniklerine uyan bir SEO şirketi tercih etmelisiniz. Bu, Google algoritma güncellemeleri sonucu sitenizin sıralamadaki yerini garanti edebilir. Yasal ve doğru yoldan çalışan firmalar profesyonellikleri yansıtır. Diğer yöntemleri uygulayanlar ise kolay yola başvurduklarını zannederken, Google her an bir ceza verebilir. Ayrıca sizi de hukuki anlamda zor duruma sokabilirler.

Firmaları inceleyin

Çeşitleri platformlardan, forumlardan görüş ve öneriler alın. Diğer kullanıcıların tavsiye ettiği firmalar ile çalışmak her zaman daha güvenlidir.

Zor sorular sorun

Herhangi bir hizmet almadan önce SEO firmasına zor sorular sormak hayati önem taşımaktadır. Çalışmalarını iyi bilenler tatmin edici ve kesin cevap verebileceklerdir. Çalışma süreçlerini açıklamak ve potansiyel bir müşteriyi istatistiklerle etkilemek için çaba sarf edeceklerdir. Backlink alırken otomatik araçlar kullanıp kullanmadıklarını, ne tür çalışmalar yapacaklarını mutlaka öğrenin.

Umarız bu makale size, SEO firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair fikirler vermiştir.

Benzer Yazılar

Ücretsiz SSL Sertifikası Alma ve Kurulumu Ücretsiz SSL sertifikası hemen hemen çoğu hosting şirketi tarafından ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bunun yanında ücretli olarak satan şirketlerde yok d...
Google Sıralama Kriterleri 2018 Google sıralama kriterleri web sitenizin arama motoru sonuçlarında ve özellikle Google da üst sıralarda çıkmak için gerekli olan kriterlerdir. Siz de ...
Chrome Temmuzda HTTP Siteleri “Güvenli Değil” Olarak İşare... Chrome güvenlik ürün yöneticisi Emily Schechter tarafından yayınlanan blog yazısına göre, Temmuz ayından itibaren Google Chrome tüm HTTP sitelerini "g...
WordPress SSL Kurulumu – HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirm... Her gün, kişisel bilgilerinizi farklı web siteleri ile paylaşıyor ya da bir satın alma işlemi yapıyor ya da sadece giriş yapıyor olabilirsiniz. Bu yüz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir