Paylaşımlı Hosting Nedir

WPCİNHostingYorum Yaz

Paylaşımlı hosting hizmeti, WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan web hosting konumundadır. Bir sitenin altyapısı ne olursa olsun, web site oluşturmak için gerekli bir şeydir hosting.

En çok kullanılan host paketi olmasına rağmen, insanlar genellikle paylaşımlı web hosting nedir bilmiyorlar. Herhangi bir site oluşturmadan önce kullanacağınız paylaşımlı hosting hizmetinin avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Paylaşımlı hostingte neyin paylaşıldığını ve nasıl çalıştığını açıklamaya başlamadan önce, öncelikle temel şeyleri bilmelisiniz. Yani koşmadan önce yürümeyi öğrenmelisiniz. Temel bilgileri öğrenmezseniz, paylaşımlı hosting konseptini gerçekten anlayamazsınız.

Peki, kısaca web hosting nedir?

Belirli bir dağıtıcının(hosting firmalarının), işinizi çevrimiçi ortamda barındırmanızı sağladığı bir hizmettir. Web sitenizi çevrimiçi olarak, kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdürmek onların işidir.

Web hosting dediğimizde, genellikle her türden farklı müşteriye internet bağlantısı olan sunucularını (bilgisayarları) kiralayan şirketlere başvururuz. Web siteniz içinde yer alan her türlü veri ve bilgi burada saklanır. HTML, resimler, videolar, yazılarınız vs.

Hosting olmadan, web siteniz çalışamaz.

Shared – Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting, birden fazla web sitesi büyük bir sunucuda paylaşıldığında gerçekleşir. Aynı sunucuda birden fazla siteye sahip olmak, web hosting şirketlerinin çok daha uygun fiyatlı hizmet sunmasını sağlıyor. Web barındırma fiyatları söz konusu olduğunda bu, çok ekonomik bir seçenektir. 

Bir pasta düşünün, bu pasta belirli parçalara bölünmüştür. Herkesin payı farklıdır.

Shared Hosting Nedir

Size ait özel bir sunucu aylık yaklaşık 50$ civarında başlarken, aylık 1$ fiyatına web hosting paketleri bulabilirsiniz.

Paylaşımlı Hosting Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hosting firmaları shared paketleri için çok iyi pazarlama strateji uygulaması sergilerler. “Sınırsız disk alanı, sınırsız bant genişliği ve sınırsız özellikler…” Bu dünyada hiçbir şeyin sınırsız olmadığını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Sınırsız web hosting söz konusu olduğunda böyle bir dünya yoktur.

Paylaşımlar hosting paketi seçeneği, yeni blogcular, küçük işletmeler gibi küçük web siteleri için oluşturulmuştur. Her sitenin kendi kotaları vardır. Eğer kotanızı tamamen kullanırsanız bir işlem yapamazsınız. Ancak çok az insan kotasını tamamen doldurduğu için bu sistem iyi çalışır.

Kullanıcılar için çok uygun fiyatlı bir anlaşma ve barındırma şirketleri iyi bir kazanç kaynağı. Uzun lafın kısası bu sistem sadece yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir. Ancak web siteniz popüler hale gelmeye başlar ve sunucu kaynağını çok fazla kullanmaya başladığınızda şirketler bir üst pakete geçirmenizi ister.

Çoğu hosting şirketi sunucu kaynağını çok kullandığınızda uyamıyor bile. Direk hesabınızı askıya alıp size bir e-posta gönderiyorlar. Bu yüzden iyi bir üne sahip hosting firmasını seçmelisiniz.

İtibar, WordPress web hosting söz konusu olduğunda bakmanız gereken tek şey. Genellikle barındırma şirketleri, en belirgin şeyleri ekleyerek özellik listelerini şişirir. Çoğu kişi endüstrideki jargonları anlamadığı için, bir karar vermek için özellik listesinin boyutuna bakar. İyi bir shared web hosting şirketi seçmek için, bakmanız gereken tek şey sektördeki itibarlarıdır. Çoğunun fiyat teklifleri birbirine yakın olduğundan bu özellik çok önem kazanıyor.

Paylaşımlı Hosting Avantajları

  • Sunucunun bakım ücretleri binlerce web sitesi tarafından paylaşıldığından muazzam bir maliyet avantajı vardır. Hosting ücreti yaklaşık yıllık 6$ – 20$ civarındadır.
  • Rekabet, teknolojide iyileştirmelere yol açtığı için çoğu hosting firması cPanel gibi kullanımı kolay yönetici paneli kullanılar.
  • En çok tercih edilen şirketler profesyonel olarak çalışırlar. Her türlü konuda yardımcı olurlar. Bu da gözünüzün arkada kalmamasını sağlar.
  • Çoğu büyük şirket birden çok paket özelliği sunar, bu nedenle siteniz büyüdükçe herhangi bir güçlük olmadan yükseltebilirsiniz.

Paylaşımlı Hosting Dezavantajları

  • Size özel hazırlanmış sunucularla karşılaştırıldığında, shared web barındırma sunucularında nispeten daha yavaş bir sunucu tepki süresi farkedeceksiniz. Bu site hızınızı etkileyecektir.
  • Şirketler açgözlülük edince bir sunucuda binlerce web site barındırabilirler. Bu normal bir sitenin kesintiye uğramasına ve gecikmelere neden olabilir.
  • Bu tür paketlerde firmaların verdiği özellikler de azalacağı için kuracağınız web sitenizde kullanmak istediğiniz bazı yazılımlar çalışmayabilir.

Ayrıca şu terimleri de öğrenmelisiniz.

– VPS Hosting
– Dedicated Server
Cloud Hosting Nedir

Benzer Yazılar

Litespeed Cache Nedir? Litespeed ​​Cache daha çok WordPress için ve diğer hazır içerik yönetim sistemleri için kullanılan önbellekleme eklentisidir. Son derece özelleştirile...
Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Web hosting hizmetleri sunan firmalar, aylık veri aktarımları, depolama alanı, e-posta, ödeme şekilleri ve diğer özelliklerin miktarlarını belirli pak...
Hosting SEO’yu Etkiler mi? SEO Uyumlu Hosting Nasıl Olmalı? Hosting ve domain, bir web sitesinin altyapısını oluşturan en önemli iki faktördür. Web sitenizin tasarımını veya içeriğini seçmeden önce, Google aram...
VPS Hosting Nedir? VDS ile Arasındaki Farklar VPS hosting, Virtual Private Server için kullanılan bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu barındıran planlar, müşterilere sanal makinalar sunar.&nbs...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir