LiteSpeed Cache Nedir?

WPCİNHosting2 Yorum

Litespeed ​​Cache daha çok WordPress için ve diğer hazır içerik yönetim sistemleri için kullanılan önbellekleme eklentisidir. Son derece özelleştirilebilir, önbelleğe alma eklentisidir. Bazı hosting firmaları tarafından kullanılmaktadır. Hızlı hosting firması arıyorsanız bu eklentinin kurulu olduğundan emin olun.

LiteSpeed Cache ile eş zamanlı olarak sunucunuz ile birlikte sitenizi önbelleğe almaktadır. Bazı web hosting firmaları bu altyapıyı kullanıyor. Bu eklenti ile web sitenizin performansı artacaktır. Diğer wordpress cache eklentilerine benzer özellikleri taşımaktadır.

LiteSpeed Cache Faydaları

LiteSpeed Cache - Web Hosting Cpanel

LiteSpeed Cache – Web Hosting Cpanel

-LiteSpeed ziyaretçilerinize her zaman güncel sayfalar sunacaktır. Siz yönetici olarak bir sayfada değişiklik yaptığınızda LiteSpeed önbellekte bulunan eski sayfayı temizleyip yeni güncellenmiş sayfayı önbelleğe alacaktır.

-Kullanımı kolaydır. Herhangi bir ayrıntıya ve ek bir yapılandırmaya gerek duymadan aktif etmeniz yeterli.

-Web sunucu düzeyinde önbellekleme yaptığı için site açılış hızı artacaktır.

-Özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz sayfayı önbelleğe alır, istediğinizi almazsınız. Örneğin masaüstü kullanıcılar için önbellekleme yapabilir, mobil sayfalar için yapmayabilirsiniz.

-WooCommerce ve bbPress gibi eklentiler ile uyumludur.

Önbellekleme Nasıl Kapatılır

Bu özelliği kapatmamanız sizin faydanıza olacaktır. Kimi kullanıcılar tarafından virüs gibi gözüken “lscache” dosyası aslında hosting şirketiniz tarafından otomatik kurulan bir eklentidir. Web sitenizin performansına hiç bir zararı olmadığı gibi faydası vardır.

1. İlk yöntem, “.htaccess” dosyanıza aşağıda ki kodu ekleyin.

RewriteRule (.*) - [E=Cache-Control:no-cache]

2. PHP dosyanızın üst bölümüne ekleyin.

(‘X-LiteSpeed-Cache-Control: no-cache’ );

Benzer Yazılar

Hozzt 10. Yıla Özel %50 İndirimli Hosting Kampanyası Hozzt 10. yılı için yaptığı kampanyayı uzatma kararı aldı. Yaptığı kampanyayı, bu sabah üyelerine gönderdiği mail ile duyurdu. İndirimin detayları şu ...
2019 Yılbaşında Kampanya Yapan Hosting Firmaları 29.12.2018 - GüncellendiMerhaba arkadaşlar. Şimdiden yeni yılınızı kutlarım. Önümüzdeki yılda, henüz başarıya ulaşamamış kişiler için hedeflerine ...
(Shared) Paylaşımlı Hosting Nedir? Paylaşımlı hosting hizmeti, WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan web hosting konumundadır. Bir sitenin altyapısı ne olursa olsun, web ...
Dedicated Server Nedir? Kiralık Sunucu Avantajları Dedicated sunucular, aslında bir müşterinin tek başına kullanabileceği kiralanmış bir bilgisayardır. Dedicated server planları, ziyaretçileri çok sayı...

2 Yorum: “Litespeed Cache Nedir?”

 1. Merhaba,

  Litespeed Cache eklentisi ile ilgili aklıma takılan bir yer var size danışmak istedim,

  LS Cache Optimizasyon ayarlarında ” CSS HTTP/2 Push ” ve ” JS HTTP/2 Push ” bunları açık yapmalı mıyız? Tam olarak ne işe yaradıklarını araştırdım ama bulamadım..

  Birde inline css minifying ve inline js minifying açık olmalı mı sizce tavsiye eder misiniz?

  Çok teşekkür ederim.. Saygılar.

  1. HTTP/2 sunucu ile siteniz arasındaki bağlantıları yöneten protokoldür. Push, “itme” demektir. Yani sunucu, istemciye istekte bulunmadan istemci, sunucuya gerekli kodları sunar. Mutlaka görmüşsünüzdür, rel=”preload” etiketini. Bu etiketi araştırarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Açık yapmalısınız.

   Diğer konu, inline css ve js minify. Bu da, satır içinde yer alan kodların sıkıştırılması ile alakalı. Siz temanıza ait js dosyanıza değilde, direk etiketinden sonra bir JS kodu yerleştirmiş olabilirsiniz. Örneğin, google analitik kodu. Yani dışardan çağırdığınız bir dosyayı değil, satır içinde bulunan kodları sıkıştırıyor. Bunun faydası var mı, evet var. Ancak CSS’i sıkıştırmanız çok bir tehlike teşkil etmese bile, JS kodlarını sıkıştırmanız temanızda bozulmalara yol açabilir.

   Tüm bu ayarları mutlaka deneme-yanılma yöntemi ile test etmeli ve ondan sonra web sitenize uygulamanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir