Hosting SEO ilişkisi

WPCİNHosting, SEOYorum Yaz

Hosting ve domain, bir web sitesinin altyapısını oluşturan en önemli iki faktördür. Web sitenizin tasarımını veya içeriğini seçmeden önce, Google arama motoru organik sıralamalarınızı etkilemeyecek iyi bir web hosting firması seçmelisiniz.

Web sayfalarını dizine eklerken Google’ın ve diğer arama motorlarının aradığı faktörlerden biri, web sitelerin ne kadar hızlı yüklendiğidir.

Satın aldığınız hostingin türü, yeri, hızı ve çalışma süresi web sitenizin arama motorları ile olan ilişkisini etkileyecektir. Kötü bir ev sahibinin web sitenizin arama motoru sıralamasını mahvetmesine izin vermeyin.

Şimdi de web sitenizin SEO durumunu etkileyecek hosting durumlarına göz atalım.

1. Yavaş Hız

Web siteniz ne kadar hızlı olursa, o kadar iyi olur. Biri web sitenizi ziyaret ettiğinde yüklenmesi için beklememelidir. Arama motorları, çok yavaş olduğu zaman web sitenizi arama sonuçlarında yüksek derecelendirmeyecektir. Web sitenizin hızlı yüklenmesi arama motoru botlarının da sitenizi daha hızlı taramasını sağlayacaktır. Böylece daha hızlı indeks alabilirsiniz.

Yüklemek süresi 3 saniyeden uzun sürerse, sitenizi optimize etmeniz gerekir. Veya web barındırıcınızla ilgili bir sorun olabilir ve gerçekten bu sorunu düzeltmeniz gerekir. Aşağıdaki bağlantıları inceleyerek web sitenizi hızlandırabilirsiniz:

Site Açılış Hızını Arttırma

En Hızlı Hosting Firmaları

2. Çok Fazla Kesinti

Web siteniz de bağlantı sorunları oluşuyorsa, web sitenizin ne kadar hızlı olduğu önemli değil. Bir kullanıcı web sitenize yapılan bir bağlantıyı tıkladığında, bu bağlantı kullanılmalıdır. Web sitenizde neredeyse hiçbir probleminiz olmamalı ve çalışma süresinin en az %99.9 olması gerekir.

Bir hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında uptime oranı önemlidir. Çalışma süresinin %100’e yaklaşması web sitenizin canlı bir şekilde yayınlanmasının artması demektir. Geri kalan %00.1 lik kısmı ise oluşabilecek afetler kapsamaktadır.

3. Sunucu Konumları

Yüklenmesi yavaş olan bir web sitesini ziyaret ediyorsanız, bunun sebebi sunucunun bulunduğu yerin sizden uzakta olmasından kaynaklanabilir. Çin de barınan bir web sitesini Avrupadan bir kişi ziyaret etse, aynı web sitenie Çin’den bağlanan başka birisinden daha geç ulaşır. Bu gecikme, SEO’nuzu kötü etkileyecektir. Web sitenizi barındıran sunucular ziyaretçilerine yakın olmalı.

Eğer sizin web siteniz İngiltere deki ziyaretçileri hedefliyorsa sunucunuz İngiltere’de olmalı. Bunu yapmak arama motoru sıralamalarında sizi üst sıralara taşıyacaktır. Tüm bunlara alternatif olarak CDN de kullanabilirsiniz. Böylece sunucunuz nerede olursa olsun dünyanın hemen hemen her noktasında yer alan CDN sunucuları ile web siteniz gayet hızlı yüklenecektir.

Ücretsiz CDN servisi olan Cloudflare’yi web sitenizde denemek isterseniz Cloudflare kurulumu rehberini inceleyebilirsiniz.

4. Hosting Türü

Bildiğiniz üzere Paylaşımlı hosting, VPS, Dedicated server, Cloud hosting gibi hosting planı çeşitleri bulunuyor. Bu türleri, bir örnek üzerinden anlatalım.

Paylaşımlı Hosting‘i, bir evin bir odası olarak hayal edebilirsiniz. Bu odaya ulaşmak için önce siteye giriyorsun, daha sonra apartmana giriş yapıyorsunuz, tek bir asansörden daireye giriyorsunuz ve odaya ulaşıyorsunuz. Bu apartmana sizin gibi onlarca kişi girip çıkıyor. Asansörün gelmesini beklediğinizi hayal edebiliyorum.

VPS‘yi bu site içerisinde yer alan bir apartman olarak düşünün. Apartmanın biri tamamen size ait olacak. Size ait asansörünüz olacağı için beklemeyeceksiniz. Apartmana girdiğiniz anda istediğiniz kata beklemeden çıkabileceksiniz. Fakat bu sefer de apartmanınıza ait belirli bir araç park yeri yok. A blokta oturduğunuz için sizin kullanmadığınız yere başkası gelip arabasını park edebiliyor.

VDS, VPS’den farklı olarak; oturduğunuz B blokta herkesin aracını koyacağı yer belli. Herkesin kendi özel alanları var. Kimse kimseye müdahale edemiyor. Park yeriniz boş kalsa bile başkası gelip orayı kullanamıyorum. Yani tamamen size ait.

Dedicated Server de ise bu sitenin tamamı sizin olsun. İstediğiniz kadar bina dikiyorsunuz. Tak deyince arabanızı park ediyorsunuz. Tak deyince binaya girebiliyor, size tahsis edilmiş asansör ile anında daireye ulaşıyorsunuz. Bekleme derdi yok. Gel keyfim gel.

Cloud Hosting‘te ise özel güçleriniz olduğunu düşünün. Tüm site sizin ama hadi asansör arızalandı. Hadi anahtarı evde unuttunuz, dışarıda kaldınız evinize ulaşamıyorsunuz. İşte tam da burada özel güçleriniz devreye giriyor. Parmağınızı bir şıklatıyorsunuz anında evin içine giriyorsunuz. Evinize giden yolda bir çok engel olsada, kesinti yaşasanızda özel güçleriniz sayesinde dairenize ulaşabiliyorsunuz. Gülümsediğinizi hayal edebiliyorum 🙂

Tabi yukarıda anlattığımız sadece bir benzetmeden ibarettir. Kolay anlaşılması için bu benzetme yapılmıştır. Seçeceğiniz hosting türü web sitenize ulaşırken ne kadar sürede ulaştığınızı etkileyecektir. Tabi performans arttıkça hosting fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır.

Sonuç

Nasıl, bir ev kiralarken iş yerinize yakın olup olmamasına, güneş alıp almamasına, komşulara ve fiyatına dikkat ediyorsanız, aynı şekilde web sitenizin yer alacağı hosting firmasının da kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

En iyi hosting firmalarını derlediğimiz listeye göz atarak, sizde kendinize iyi bir ev sahibi seçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Google Sıralama Kriterleri 2018 Google sıralama kriterleri web sitenizin arama motoru sonuçlarında ve özellikle Google da üst sıralarda çıkmak için gerekli olan kriterlerdir. Siz de ...
WordPress SSL Kurulumu – HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirm... Her gün, kişisel bilgilerinizi farklı web siteleri ile paylaşıyor ya da bir satın alma işlemi yapıyor ya da sadece giriş yapıyor olabilirsiniz. Bu yüz...
En Hızlı Hosting Firması Hangisi? En hızlı hosting firması incelemesini yapmamızın nedeni, Hız ve SEO ilişkisidir. Site açılış hızı, sitenizi ziyarete gelenler için önemlidir. Ziyaretç...
(Bulut Sunucu) Cloud Hosting Nedir? Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelind...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir