Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WPCİNHostingYorum Yaz

Web hosting hizmetleri sunan firmalar, aylık veri aktarımları, depolama alanı, e-posta, ödeme şekilleri ve diğer özelliklerin miktarlarını belirli paketler şeklinde müşterilerine sunarlar. Ayrıca, aylık ve yıllık ödemeler arasında farklılıklar olabilir.

Bu nedenle şirketinizin yada blogunuzun internetteki başarısı için tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamak için kaliteli hosting seçimine zaman ayırmanız önemlidir. Gelin şimdide hosting firması alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir inceleyelim.

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Hosting Trafiği ve Depolama Alanı

Ne yapmak istiyorsunuz? Hedefiniz ne? Sadece bir şirketin basit bir web sitesini mi yapmak istiyorsunuz? Belki de büyük bir haber sitesi açıp, binlerce kişiye ulaşan dev bir ajans olmak istiyorsunuzdur. O halde önce ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Bu konuda bazı terimleri bilmelisiniz. Çünkü “sınırsız” hosting adı altında insanlarımız kandırılabiliyor. Karşınıza Paylaşımlı Hosting, VPS, VDS, Cloud, Dedicated, WordPress Hosting gibi farklı sunucu yapılandırmaları çıkacaktır. Her sunucunun özellikleri farklıdır. Öncelikle bu konuları iyice araştırmalısınız.

2. Hosting Uptime

Siteniz kapalıysa, müşterilerileriniz ürünlerinize erişemez veya ziyaretçileriniz size ulaşamaz ve hizmetlerinizden faydalanamazlar. Herhalde kimse web sitesinin zırt bırt kesintiye uğramasını istemez.

Maalesef sizin için en iyi çalışma süresini sunan hangi hosting firmasının olduğunu anlamak çok zor. Genelde çoğu %99,99 uptime garantisi veriyor. Oysa bu gerçeği pek yansıtmıyor. Ama bazıları sitelerinde %99,98 yada %99,95 oranlarını belirtiyor. Gerçek uptime oranlarını yansıtan hosting şirketlerini kutluyoruz.

3. Sayfa Açılış Hızı

Web siteniz için bir başka önemli öge sayfa yüklenme süresidir. Ziyaretçilerinizin sitenizin açılışını beklerken, sıkılıp gitmesini ister miydiniz? Bu yüzden hosting alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli özelliktir.

Site açılış süresi, bütün optimizasyonları yaptığınız halde 3-4 saniyeyi geçiyor ise hosting firmanızı değiştirmeniz gerekiyor. Hosting tepki süresinin 800 ms’yi geçmemesine dikkat edin. Bu süreyi en kolay, CDN kullanarak ekarte edebilirsiniz.

4. Güvenlik – SSL

Paylaşımlı hosting kullanırken güvenlik her zaman daha zayıftır, ancak bu, sitenizin savunmasız bırakılması gerektiği anlamına gelmez. Kaliteli hosting firmaları güçlü güvenlik firewall sistemleri kullanır.

itenizde veri kaybı olursa, birçok hosting firması fazladan bir ücret ödemeden sitenizi yedekler ve geri yükler. Bazıları da yedekleme için ekstra ücret talep eder.

Ayrıca artık çoğu hosting firması, müşterilerine artık ücretsiz SSL sertifikası dağıtmakta. Ücretli satılan sertifikalar da ise şirketler arasında büyük fiyat farklıları olmakta. Bu konuda bütçenizi düşünmenizi tavsiye ederiz.

5. 7/24 Destek Hizmeti

Web siteniz ile alakalı bir problemle karşılabilirsiniz. Her an size en kısa sürede cevap verecek ve yardım edecek bir hosting firması olmalıdır. Kaliteli hosting firmaları ancak size en hızlı yanıtı verebilir. Hosting alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir.

Bu nedenle müşterilerine 7/24 destek hizmeti sunan bir web hosting şirketi ile çalışmanız çok önemlidir. Bir ticket attığınızda saatlerce beklemek istemezsiniz değil mi?

6. Yenileme Fiyatları

Çoğu hosting şirketi bahsetmiyor ama bazıları ilk yıl için 10$ istiyorlar ise ikinci yıl yenileme ücreti olarak 15$ tahsis ediyor. Bu bir satış stretejisidir.

Bu yüzden hosting paketi ve domain satın almadan önce yenileme fiyatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Hatta 1 yıllık satın almak yerine alacağınız hizmeti 2-3 yıllık alırsanız, hem yenileme ücretini düşünmezsiniz hemde doların yükselmesinden çok etkilenmezsiniz.

Ayrıca bazı hosting firmaları 15 yada 30 gün para iade garantisi vermekte. Bu süreyi ne kadar uzatırsanız, sizin için o kadar iyi olacaktır.

7. E-posta Hizmeti

İnternette varlığınız varsa, e-postanız olmalıdır. Potansiyel müşteriler veya ziyaretçilerinize mesaj göndermek ve iletişim kurmak için en uygun yoldur. Çoğu web hosting planlarının fiyatına e-posta dahildir. Bazı hosting firmaları sınırsız e-posta hesabı oluşturma (ileride büyük bir siteye dönüşebilirsiniz) sunarken bazıları sınırlı bir miktar sunuyor.

Veya bazı hosting şirketleri 250mb kota uygularken bazıları 1gb boyut sunmakta. Bazıları ücretsiz spam filtreleme uygularken bazıları ekstra ücret talep edebiliyor. Bu nedenle hosting alırken dikkat etmeniz gereken bir özelliktir.

8. Konum – Lokasyon

Lokasyon şunun için önemlidir; diyelim Sivas’ta yaşıyorsunuz ve yazıcı toneri satıyorsunuz. Sivaslı bir şahsın yazıcısının toneri bitti ve acilen toner alması gerekiyor. Adam araştırdı, istediği marka toneri sadece iki yerde buldu, üstelik yakın fiyatlarda. Biri internette, diğeri sizin dükkanda. Hangisinden almayı tercih ederdi? İnternetten alsa kargo en erken 1 günde getirir. Ama isterse yarım saat içinde sizin dükkana gelip alabilir.

Web sitenizin dosyaları da böyledir. İnsanlar farklı şehirlerden sitenize girdiğinde, sitenizin dosyalarının barındığı sunucuya yakın olan kişiler, sitenize daha hızlı ulaşır. Eğer siz sadece Sivas’ta yaşayan insanlara hizmet veriyorsanız, web sitenizi barındırması için Sivas’ta yer alan bir sunucuyu tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Bu tüm şehirler ve lokasyonlar için geçerlidir.

Ama siz tüm ülkeye veya dünyaya hizmet veriyorsanız CDN dediğimiz içerik dağıtım araçlarını kullanmalısınız. Unutmayın CDN ek maliyet gerektirir.

9. Popülerlik – İtibar

Her zaman kullanıcıların görüşlerini ve değerlendirmelerini dinleyin. Onların anlattıklarını ve yaşadıklarını önemseyin.

Kullanıcı yorumları en iyi hosting firması seçiminde size yardımcı olacaktır. Belki de en önemli faktördür. Herhangi bir hosting firması hakkında çok fazla kötü yorum ve şikayet varsa, bu şirket ile çalışmak konusunda tekrar tekrar düşünmelisiniz.

Mutlaka deneyimi ve itibarı olan kaliteli hosting firmalarını tercih edin. Müşteri yorumları hosting alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerdendir.

Benzer Yazılar

Ucuza Domain Nereden Alınır? En Ucuz Domain Firması Alan adı satın almak için pek çok şirket bunuluyor. Çoğu firma saygın olmakla birlikte, domaini kimden alacağınıza karar verirken dikkat edilmesi gere...
(Bulut Sunucu) Cloud Hosting Nedir? Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelind...
Litespeed Cache Nedir? Litespeed ​​Cache daha çok WordPress için ve diğer hazır içerik yönetim sistemleri için kullanılan önbellekleme eklentisidir. Son derece özelleştirile...
Hosting SEO’yu Etkiler mi? SEO Uyumlu Hosting Nasıl Olmalı? Hosting ve domain, bir web sitesinin altyapısını oluşturan en önemli iki faktördür. Web sitenizin tasarımını veya içeriğini seçmeden önce, Google aram...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir