Google Sıralama Kriterleri

WPCİNSEO1 Yorum

Google sıralama kriterleri web sitenizin arama motoru sonuçlarında ve özellikle Google da üst sıralarda çıkmak için gerekli olan kriterlerdir. Siz de arama sonuçlarında yukarılarda yer almak istiyorsanız Google’a kulak vermelisiniz. Çünkü Google bu listeye göre sizin web sitenizin uygun sıraya taşınmasını sağlıyor.

Google Sıralama Kriterleri Nelerdir?

Google sıralama kriterleri SEO için olmazsa olmaz faktörlerin bir çoğunu içinde barındıran bir liste. Kısacası Google amca, SEO’yu liste haline getirip bize madde madde yazmış. Bizde bu maddeleri tek tek okuyarak ve anlayarak kendimizi üst sıralara yerleştirmenin yollarına bakmalıyız. Listeye göz attığınızda sadece içerik ya da özgün yazı yazmak ile bir yerlere gelinmeyeceğini, yukarılarda yer almak için bir çok faktörü devreye sokmanız gerektiğini göreceksiniz.

Aşağıdaki google sıralama kriterleri tüm otoriteler tarafından kabul görmüştür. Bizde bu maddeleri tek tek açıklayarak, sizlerin kolayca anlayabileceği bir şekilde sunmak istedik.

Domain Faktörleri

1. Domain Yaşı Alan adı (domain) yaşı bir faktördür. Evet domain yıllanmış şarap gibidir. Eskidikçe değeri artar. Özellikle yaşlı domainler kişisel ticaretlerde önemli değerlere sahiptir. Fakat Google için domain yaşı önemli olsa da büyük bir fark yaratmaz.

2. Anahtar Kelimenin Domainde Yer Alması Anahtar kelimenizin domain içerisinde yer alması önemlidir. Fakat bunun kısa harflerden yada maksimum 2 kelimeden oluşan anahtar kelimeler için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Örneğin: Google’dan arama yaptığınızda anahtar kelimeniz domain içerisinde geçerse, siteniz daha görünür ve ilgi çekici hale gelir. Ziyaretçilerin tıklamasına teşvik eder.

3. Anahtar Kelimenin Domain’in İlk Kelimesi Olması Anahtar kelimeniz domainin ilk kelimesi olursa SEO açısından size faydası olacaktır.

Örneğin: Google’da “wordpress temaları” diye arama yaptınız. Tüm şartlarda her şeyi eşit olan “www.worpdresstemalari.com” ve “www.temalariwordpess.com” arasında ilk olarak “www.wordpresstemalari.com” çıkacaktır.

4. Domain tescil uzunluğu Siz bir eşya almak istediğinizde, hangi eşyanın ömrü ya da garanti süresi uzunsa onu tercih edersiniz değil mi? Bir amaç için açılmış ve uzun süre piyasada kalmak isteyenler domainlerini de 1 yıllığına değil uzun süreler için tescil etmeliler. Bu domain değerini artırır.

5. Domain uzunluğu Domain uzunluğu yeterli seviyede olmalı. Çok uzun olmamalı. Anahtar kelimenize uygun mümkün olduğunca kısa domainler almalısınız. Akılda kalıcılık çok önemlidir.

Örneğin: Düşünün ki siz çamaşır tamiri yapıyorsunuz. Sitenizin adı “www.sivascamasirmakinatamiri.com” olsun. Sanki roman yazıyorsunuz. Bunun yerine “www.sivascamasir.com” olmalı.

6. Domain Geçmişi Geçmişte satın aldığınız domain ile spam içerikli siteler açılmış olabilir. Domain geçmişine mutlaka bakmalısınız. Araba alırken, sağı solu boyalı araba almak var bir de temiz kullanılmış bir araba almak var.

7. Tam Eşleşen Domain Anahtar kelimenin domain içerisinde ve domainin ilk kelimesi olmasını söylemiştik. Ve buna domain içerisinde sadece anahtar kelimenin olmasıda eklenirse, domain değeri artacaktır.

Örneğin: “www.wordpresstemalari.com” ya da “www.laptopal.com”

8. Whois Bilgilerinin Gizlenmesi İletişim ve Whois bilgilerinin gizlenmesi SEO yönünden Google tarafından sevilmeyen bir durumdur.

9. Cezalandırılan Domain Sahibi Google birinin spam yaptığını anlarsa, ona ait bütün siteleri cezalandırabilir.

10. Ülke Uzantısı Ülke uzantıları Google aramalarında önemli olan kriterler arasında geliyor. Türkiye için “gen.tr – com.tr – net.tr” gibi uzantılar ülke içerisinde yapılan aramalarda ön plana çıkacaktır. Aynı zamanda ülke dışında yapılan aramalarda ise geri plana itilecektir.

Yazı – Sayfa Faktörleri

11. Yazı Başlığında (Title) Anahtar Kelime Olması SEO da olmazsa olmaz olan ve yazdığınız yazıda Google arama motorunda yükselmek istiyorsanız mutlaka odaklandığınız anahtar kelime mutlaka başlık içerisinde geçmeli.

Title Başlıkta Anahtar Kelime Kullanmak

Title – Başlıkta Anahtar Kelime Kullanmak

12. Anahtar Kelime ile Başlayan Başlık Aynı domain gibi anahtar kelimeniz başlığınızın ilk kelimesinde yer alırsa daha çekici hale gelir.

13. Açıklama (Description) Kısmında Anahtar Kelime Olması SEO açısında yine önemli bir durum. Yükselmek istediğiniz kelime hangisi ise aynı başlıkta olduğu gibi meta açıklama kısmında da yer almalı.

Anahtar Kelime Meta Açıklaması

Anahtar Kelime Meta Açıklaması İçerisinde

14. H1 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanmak H1 etiketleri SEO için olmazsa olmazlardandır. Bir kelimeye ya da cümleye H1 tagı vermeniz, o kelime ya da cümlenin değerli olduğunu göstermeniz anlamına gelir. Bu nedenle yükselmek istediğiniz kelime mutlaka H1 etiketi içerisinde yer almalı.

15. Anahtar Kelime Kullanım Oranı Yükselmek istediğiniz kelimenin yazı içerisinde daha çok kullanmanız, o kelimeye önem verdiğiniz anlamına gelir. Fakat çok fazla yüksek oranlarda kullanırsanız spam olarak algılanabilir, dikkat edin.

16. İçerik Uzunluğu Yazı içeriğinizin uzun olması önemlidir. Çok kısa yazılmış bir yazı, daha uzun yazılmış bir yazıya göre Google tarafından pek benimsenmez. Uzun içerik demek daha çok emek harcanmış yazılar demektir.

17. Anahtar Kelime Yoğunluğu Toplam yazı içeriğinizin, kullandığınız anahtar kelimeye oranına denir. Abartıya kaçmak zararlı olabilir.

18. İçerikteki Eş Anlamlı Anahtar Kelimelerin İndexlenmesi Bu kriter Google’ın bir den fazla aynı anlamı olan kelimeleri anlamasını sağlar.

19. Başlıkta ve Açıklamada Eş Anlamlı Anahtar Kelimelerin Olması Yazı içeriğiyle birlikte, sayfanın açıklama kısmanda yer alan eş anlamı anahtar kelimeler Google tarafından bilinir.

20. Sayfa Yüklenme Hızı Bütün arama motorları sitenizin yüklenme hızına bakar ve sizi buna göre değerlendirir. Ne kadar hızlı yüklenirse, indexlenmesi de o kadar hızlı olur.

En hızlı wordpress temaları adlı yazımızda bu konuda sizlere yardımcı olacak hızlı temalar paylaştık.

21. Kopya İçerik Site içerisinde birebir aynı içerik ya da az da olsa değiştirilmiş içerikler olması sitenin arama motoru görünürlüğünü olumsuz biçimde etkiler.

22. Rel=Canonical Etiketi Bu etiketi kullanarak aynı içeriğe sahip farklı sayfalarınızı birbirleriyle ilişkilendirebilirsiniz.

23. Chrome ile Sayfa Yükleme Hızı Google web sitenizin yüklenme hızı hakkında veri toplamak için kendi web tarayıcısı olan Chrome’u kullanabilir.

24. Resim Optimizasyonu Siteniz de ki resimlerin url adları, alt etiketi, başlığı ve resim alt yazısı içerisinde anahtar kelimenizin bulunması önemlidir.

25. İçerik Güncelleme Sıklığı İçeriklerinizi belli aralıklarla güncellemeniz.

26. İçerik Güncellemelerinin Önemi Google güncellenmiş yazılara ve bağlantılara önem verir.

27. Anahtar Kelimenin Göze Çarpması Anahtar kelimenin yazınız içerisinde ilk paragraflarda yer alması.

28. H2,H3 Etiketlerinde Anahtar Kelime Bulunması Anahtar kelimenizin H2, H3 formatında alt başlık olarak yer alması Google tarafından ilgililik sinyali olarak değerlendirilir.

29. Anahtar Kelime Sıralaması “en iyi kedi mamaları” diye arama yapıldığında “en iyi kedi mamaları” anahtar kelimesi üzerine odaklanan bir site “kedi mamaları en iyi” anahtar kelimesinde odaklanan bir siteye göre daha üst sırada yer alacaktır. Anahtar kelimeniz aranan kelime ile birebir uyuşmalıdır.

30. Verdiğiniz Linkin Kalitesi Google’ın sevdiği sitelere link vermeniz Gooogle’ın gözünde sizin güvenilirliğinizi artırabilir.

31. Verdiğiniz Linkin Konusu Arama motorları, link verdiğiniz sitenin içeriği ile sizin içeriğinizin aynı olup olmadığına dikkat eder.

Örneğin: Sizin “kedi mamaları” ile ilgili bir içeriğiniz var. Siz bu yazıdan “araba alım satım” sitesine link verirseniz çok abes olur.

32. Gramer(Dil Bilgisi) ve İmla Kuralları İçeriğinizi oluştururken mümkün olduğunca imla kurallarına uymalı, harfleri eksiksiz yazmalısınız. Bu hem okuyucu hemde Google tarafından değerlendirilir.

33. Orjinal İçerik Sayfadaki içerik ne kadar özgün? Eğer içerik indekslenmiş olan bir başka siteden kopyalanmış ise orjinal olan yazı kadar Google tarafından ilgi görmeyecektir.

34. Destekleyici İçerik Bulunması İçeriğinizde bulunan konu ile alakalı çeşitli modüller kullanmanız, anketler yapmanız yani yazıyı çeşitli şeylerle desteklemeniz.

35. Verdiğiniz Link Sayısı Bir siteden başka sitelere link verirken aşırıya kaçmak sizin sayfa değerinizi düşürecektir.

36. Görseller Konu içerisinde konu ile alakalı resimler, müzikler ya da videolar bulundurmanız önemlidir. Multimedya google sıralama kriterleri arasında yer alır.

37. Yönlendirdiğiniz İç Linklerin Sayısı Bir sayfadaki iç linklerin sayısı, sitedeki diğer sayfalara verilen linklerin sayısına göre kıyaslanır.

38. Sayfaların İç Link Kalitesi Siteniz içerisinde yer alan kaliteli içeriklerin linkleri diğer basit içeriklerin linklere göre kıyaslanır.

39. Kırık Linkler Bir sitede aşırı kırık link bulunması, arama motorlarının bu siteyi hatalı ve ilgisiz siteler arasına koymasına sebep olur. Bu nedenle kırık linklerinizi tespit edip düzeltmelisiniz.

40. Okunabilirlik İçeriklerinizi oluştururken mümkün olduğunca anlaşılır ve okunabilir şekilde yazmalısınız. Hangi kitleye hitap ediyorsanız o kitlenin anlayacağı dilden yazmalısınız.

41. Affiliate Linkler Affiliate linkler ile kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmanız size zarar verebilir.

Örneğin: Bir satış için kendi referans IDniz ile link verdiniz. Bu işten siz kazanç sağlıyorsunuz.

42. HTML hataları – WC3 Validation Sitenizi oluşturan kodlar önemlidir. Eğer kodlarınızda ki hata sayısı çok ise bu sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

43. Domain Otoritesi İki site düşünün her şeyi eşit. Hangisinin domain otoritesi yüksek ise o site daha yukarıda çıkacaktır.

44. Sitenin Page Rank Değeri Yüksek PR değerine sahip sayfalar düşük PR sayfalara göre daha fazla yükselme eğilimindedirler.

45. URL Uzunluğu Aşırı miktarda uzun url yapısı arama görünürlüğünü azaltabilir. Mümkün olduğunca kısa url kullanmalısınız.

46. URL Yolu Dosya olarak ana sayfaya daha yakın bir sayfa değerlidir.

Örneğin: “www.wpcin.com/kategori/temalar/en-hizli-wordpress-temalari” yerine “wpcin.com/en-hizli-wordpress-temalari” kullanmak gerekir.

47. Sayfa Kategorisi Yazılarınızın yer aldığı kategorinin önemi google sıralama kriterleri arasında yer alır. Çok ilgili bir kategorinin bir parçası olan bir sayfa, ilgisiz ya da az ilgili bir kategorinin altında yer alan bir sayfaya göre daha çok değer kazanacaktır.

48. Yazılı Basın Etiketleri Etiketler WordPress bloglarda sık kullanılan simgelerdir. Yazılarınızı birbirleriyle etiketlemeli, ilişkilendirmelisiniz.

49. URL’de Anahtar Kelime Kullanılması Odaklandığınız anahtar kelime mutlaka url yapısı içerisinde geçmelidir ve mümkünse urlnin ilk kelimesi olmalıdır.

Anahtar Kelime Url İçerisinde Yer Alıyor

Anahtar Kelime Url İçerisinde Yer Alıyor

50. URL Dizini URL dizinindeki kategoriler Google tarafından okunmakta ve bu sayfanın konusu hakkında içerikle ilgili bir sinyal sağlanabilmektedir.

Örneğin: “www.wpcin.com/seo/google-siralama-kriterleri/” gibi.

51. Referanslar ve Kaynaklar Yazınızda alıntı yaptığınız yani referans olarak kullandığınız bölümler varsa, bunları kaynak olarak göstermeniz avantajınıza olacaktır.

52. Madde ve Sıra Numarası Listesi Google maddelenmiş ya da numaralanmış içerikleri sever. Böyle bir yazı ziyaretçilerinizin okunabilirliğini artıracaktır.

53. Sayfaya Site Haritasında Öncelik Vermeki Sayfanıza sitemap haritasında öncelik vermeniz, bu içeriğin sıralamasını etkileyebilir.

54. Abartı Derecede Link Bir sayfada gereğinden fazla link çıkışı olmamalı. Bu sayfanızın kalitesini düşürecektir.

55. Farklı Anahtar Kelimelerde Sıralamaların Sayısı Birden çok farklı anahtar kelime de üst sıralarda olunması Google için bir kalite göstergesidir.

56. Sayfanın Yaşı İçeriğinizin yaşı önemlidir. Eski bir içerik olmasına rağmen güncelliyorsanız bu daha iyi olacaktır.

57. Kullanıcı Dostu Düzen Sayfanız kullanıcıya hitap edecek düzende olmalıdır. Ziyaretçi istediği şeye hemen ulaşabilmeli. Google sıralama kriterleri arasında kullanıcı dostu siteler hazırlamak önemlidir.

58. Park Edilmiş DomainlerPark edilmiş yani satın alınmış fakat kullanılmayan domainler düşük değerdedir.

Site – Seviye Faktörleri

59. Özgün İçerikler Emsalsiz, eşi bulunmayan ve yeni içerikleri Google hep sevmiştir.

60. İletişim Sayfası Ziyaretçiler sizinle kolay bir şekilde iletişime geçmeli. Bu yüzden iletişim sayfanız mutlaka yer almalı.

Not: Ayrıca Whois bilgilerinizde ki iletişim adresiniz ile site içindeki adreslerinizin uyuşması size avantaj sağlayacaktır.

61. Domain Güvenirliği Sitenizin güvenilirliği sitenize gelen yüksek kaliteli ve güvenli sitelerden gelen bağlantılar ile ölçülür.

62. Site Güncellemeleri Sitenizin ne sıklıkla güncellendiği ve yeni içerikleri eklemeniz, google sırlama kriterleri arasında önemli bir bulgudur.

63. Sayfa Sayısı Sitenizde ki sayfa sayısı ne kadar fazla ise Google sizi büyük bir site olarak görür. Küçük siteler ile ayırt etmek için sayfa sayılarına yani içerik sayınıza bakar.

64. Site Haritasının Olması Site haritası arama motorlarının sayfanızı daha kolay ve doğru bir şekilde indekslemesine yardımcı olur. Bir web sitede mutlaka olması gereken bir etkendir.

65. Sitenin Aktifliği Sitenizde bakım ya da hosting problemlerinden kaynaklı olarak uzun süre hizmet vermezseniz bu sizin sıralamanıza zarar verecektir.

66. Site Server Lokasyonu Serverinizin hangi lokasyonda yer aldığı önemlidir. Hangi kitleye hitap edecekseniz sitenizi o kitlenin bulunduğu lokasyonda barındırmalısınız.

67. SSL Sertifikası Google bildiğiniz üzere SSL sertifikasına sahip sitelere daha çok önem veriyor. HTTP ile HTTPS farkı sizi sıralamada farklı bir konuma getirecektir.

68. Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası  Google’a sitenin güvenilir olup olmadığına karar vermesi konusunda yardımcı olan faktörlerdendir. Her sitenin gizlilik politikası olmalıdır.

69. Kopya Meta Açıklamaları Her yazınız ve sayfanız birbirinden farklı, eşsiz olmalıdır. Eğer birbirinin kopyası bilgiler yer alıyorsa, bu sıralamanızı düşürecek bir durum olabilir.

70. Breadcrumb Sitenizde navigasyon yani breadcrumb olması iyi bir şeydir. Ziyaretçilerinizin nerede olduğunu bilmesine yardımcı olur.

Site Breadcrumb Navigasyon

Site Breadcrumb Navigasyon

71. Mobil Uyumluluğu Google sıralama kriterleri arasında olmazsa olmazlardandır. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun mutlaka temanız mobil uyumlu olmalıdır. Üstelik Google son zamanlarda AMP uyumlu siteleri daha ön plana çıkarmaya başladı.

72. YouTube Aslında backlink aracıdır. Konu ile ilgili videolarınızı youtube yardımıyla yayınladığınızda, Youtube üzerinden videonuzu izleyenler sitenizi de görmek isteyeceklerdir.

73. Sitenin Kullanılabilirliği Siteniz ziyaretçileriniz tarafından ne kadar kolay kullanılabilir durumda olması sırlamanızı olumlu etkileyecektir.

74. Google Analytics ve Webmaster Tools (Search Console) Bu iki webmaster aracını kullanmak sizin sitenizi daha iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle siz sitenize daha çok değer vererek onu sıralamalarda yukarı çıkmasını sağlamış oluyorsunuz.

75. Kullanıcı Yorumları Sitenizi kullanan kişiler çeşitli otoriter sitelerde siteniz hakkında olumlu – olumsuz yorum yapacak ve sitenizin linkini verecektir. Şikayet edilen sitelerin toplandığı bir diğer sitede sizin backlink kaynağınız olması sıralamanızı etkileyecektir.

Backlink Faktörleri

76. Backlink Alınan Domainin Yaşı Eski ve otoriter domainlerden alınan linkler yeni backlinklere oranla daha güçlü etki gösterir.

77. Link Alınan Domainlerin Sayısı Backlink sayınızın miktarısırlamada etkili olabilir.

78. C-Class IP’lerden Alınan Linklerin Sayısı Farklı c sınıfı IP’lerden alınan backlinkler, sizinle aynı server içinde olan sitelerden aldığınız linklere göre daha değerlidir.

79. Link Alınan Sayfaların Sayısı Aynı site içerisinden bile olsa farklı sayfalardan link almanız google sıralama kriterleri  önemli olabilir.

80. Resim Alt Etiketi Alt tagı SEO için önemlidir. Resminize alt etiketi vererek, anahtar kelimenizi etiket içerisine yerleştirmeniz size avantaj sağlayacaktır.

81. .Edu veya .Gov Uzantılı Sitelerden Backlink Almak Bu linklerin sırlamada sizi etkileme olasılığı çok düşüktür. Ama alınan backlink her zaman değerlidir.

82. Backlink Alınan Sayfanın PageRank’ı Link aldığınız sayfanın değeri ne kadar yüksek ise size getirisi o kadar fazladır.

83. Backlink Authority Link alırken pageranktan daha değerli olan domain güvenirliğidir. PRsi yüksek olan bir site, PRsi düşük olan ama daha güvenilir olan bir site kadar etki etmeyebilir.

84. Rakiplerden Alınan Backlinkler Rakip olduğunuz siteden bir link almanız sizi daha yukarı çıkartacaktır.

85. Sosyal Medya Backlinkleri İçeriğinizin ne kadar sosyal paylaşım sayısı olduğu, o linkin değerini artırabilir.

86. Güvenilir Olmayan Backlinkler “Kötü çevrelerden” aldığınız linkler size zarar verebilir. Bu yüzden backlinklerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

87. Takip edilmeyen Linkler Nofollow linkler Google tarafından takip edilmez. Ama Dofollow link kadar olmasa da Nofollow linkin faydası olabilir.

88. Backlink Çeşitliliği Alınan linklerin tek bir kaynaktan gelmesi sizin için dezavantaj olacaktır. Doğal olan çeşitli yerlerden farklı farklı linkler almaktır.

89. Sponsor Backlinkler Sponsor yani reklam amaçlı aldığınız linklerin değeri diğer doğar linklere göre düşüktür.

90. Yazı İçi Linkler Yazınızın aralarına eklediğiniz linkler, diğer boşta duran (widget,footer) linklere göre daha değerlidir.

91. 301 Yönlendirmesi 301 yönlendirmelerinden gelen linkler, backlink değerini biraz düşürür.

92. Anahtar Kelime Backlink’i Odaklandığınız anahtar kelime üzerinden link almanız diğer türlü aldığınız linklere göre daha değerlidir.

93. İç Linkin Anahtar Kelime Yine içeriklerinizde link verirken anahtar kelime üzerinden vermelisiniz.

94. Backlink Başlığı Aldığınız linkte başlık etiketi (title) anahtar kelimenize uygun olmalıdır.

95. Ülke Uzantılı Backlinkler Hangi ülke uzantısına ait siteden link alıyorsanız o ülke sıralamasında yükselmenizi sağlar.

Örneğin: (com.tr .de. co.uk)

96. Linkin Yazı İçerisinde ki Yeri Bir içeriğin başlarında kullanılan linkler, içeriğin son kısmında kullanılan linklere göre daha değerli görülür.

97. Linkin Sayfadaki Yeri Yukarıda söylediğimiz gibi içerik/yazı içerisine iliştirilmiş linkler diğer boş bekleyen linklere göre daha avantajlıdır.

98. Backlink Alınan Sitenin Uyumluluğu Sizin sitenize benzeyen, aynı içeriklerle oluşmuş bir siteden alınan link, sizin siteyle alakası olmayan bir siteden alınan bir linkten daha değerli olacaktır.

99. Sayfa Seviye BağlantısıBacklink aldığınız site sizin sitenizle uyumlu olması gerektiği gibi linki aldığınız sayfa yeri de önemlidir.

100. Link’in İçerdiği Yazının Anafikri Backlink aldığınız içeriğin genel olarak anafikri, sizin siteniz ile alakalı ve olumlu olmalı.

101. Anahtar Kelimenin Başlıkta Yer Alması Backlink alacağınız yazının başlığında sizin anahtar kelimenizin olması önemlidir.

102. Pozitif Link Hızı Pozitif link hızı olan bir site arama motoru sıralamasında yükselme alır.

103. Negatif Link Hızı Negatif link hızı popülerliği düşüren bir sinyal olduğu için sıralamadaki yeri düşürebilir.

104. Kaynak Niteliğindeki Sitelerden Alınan Backlink Belli konularda otorite sahibi sitelerden linkler almak sıralamanızda avantaj sağlayacaktır. Çünkü o site arama motorları tarafından kaynak olarak görülmektedir.

105. Kaliteli Sitelerden Alınan Backlinkler Kaliteli, popüler sitelerden alınan link diğer küçük ve değersiz sitelere göre daha çok fayda sağlayacaktır.

106. Wikipedia Sayfalarından alınan Linkler Wikipedia üzerinden aldığınız backlink az da olsa yükselmenize fayda sağlayabilir.

107. Link Etrafındaki Kelimeler Baclinklerinizin çevresinde bulunan kelimeler Google’ın o yazı konusunun ne olduğunu anlamasını sağlar ve linkin kalitesini artırır. Bu durum google sıralama kriterleri arasında önemlidir.

108. Backlinkinizin Yaşı Eğer aldığınız backlinki çok eski tarihlerden beri kullanıyorsanız o linkin değeri, yeni alacağınız backlinke göre daha fazladır.

109. Paravan Linkler vs Gerçek Linkler Paravan siteler diye bildiğimiz ücretsiz herkesin 1 dakkada açabileceği ve içerik girebileceği siteler, diğer gerçek sitelere göre daha değersiz görülür.

110. Doğal Link Almak Doğal olan backlinkler diğer linklere göre daha değerli görülür.

111. Karşılıklı Link Vermek Başka siteler ile karşılıklı link alışverişi yaparken abartıya kaçarsanız bu sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

112. 301 Linkler Yönlendirme sonucu gelen backlinkler diğer normal linklere göre daha kıymetsiz görülüyor.

113. Schema.org Kullanımı Mikroformatları uygulayan siteler uygulamayanlara göre daha yüksek sıralara çıkabilirler. Google sıralama kriterleri içinde gerçekten önemli bir faktördür.

114. Yahoo! Dizininde Olmak Bu dizine kayıt olmak sitenizin gerçek bir kişi tarafından yönetildiği izlenimi verebilir.

115. Dışarı Giden Linklerin Sayısı 100 link çıkışı olan bir sayfa ile 10 link çıkışı olan bir sayfa arasında fark vardır. Link çıkışı arttıkça o sayfanın değeri azalır.

116. Forum Profil Linkleri Forum sitelerinin profil bölümüne backlink niyetiyle link yerleştirmenin pek bir faydası yoktur.

117. Link Aldığınız Yazının Kelime Sayısı Yüksek kelime sayısına sahip bir içerikten aldığınız backlink, diğer üç-beş cümleden oluşan yazıdan alınan backlinke göre daha değerlidir.

118. Link Aldığınız Yazının Kalitesi Profesyonelce yazılmış bir içerik ile basit yazılmış, kurallara uymayan bir içerik arasında çok fark vardır.

119. Sitenin Her Yerine Yerleşmiş Linkler Sitede aynı ve sabit bir linkten bütün sayfalarda olması birşeyi değiştirmez. Tek bir linkmiş gibi görünür.

120. Anahtar Kelime ile Aldığınız Organik Tıklanma Oranı Odaklandığınız anahtar kelime üzerinden aldığınız link ne kadar çok tıklanırsa, bu kelimede yükselmeniz daha hızlı olabilir.

121. Bütün Anahtar Kelimeler İçin Organik Tıklanma Oranı Bir sitenin sadece 1 yazı için değil tüm içerikler içindeki anahtar kelimelerden organik hit alması, o sitenin değerini artıracaktır.

122. Ziyaretçi Hemen  Çıkma Oranı Bir siteye hemen girip çıkmak oranı yüksek ise o sitenin kalitesiz olduğunun göstergesidir. Demekki gelen ziyaretçiler içeriği okumadan hemen çıkıp gidiyorlar.

123. Direkt Trafik Oranı Bir siteden hoşlandığınızda onu yer imlerine eklersiniz ve istediğiniz zaman tekrar direk olarak tıklarsınız. Google bunu anlar ve o sitenin sıralamada ki değerini artırır. Google sıralama kriterleri içinde önemli olan bir faktörü daha öğrendik.

124. Tekrar Eden Trafik Oranı Ziyaret edip hoşlandığınız bir siteye tekrar tekrar girmek, o sitenin kalitesini gösterir. Arama motorları bu sitenin ziyaretçiler tarafından beğenildiğini anlamalarını sağlamış olur.

125. Chrome’a Kayıt Olmak Google’ın sahibi olduğu Chrome’a kayıt edilmiş sitelerin verilerine ulaşıyor olması, o sitelerin sıralamada farklı konumlandırılmasını sağlayabilir.

126. Google Araç Çubuğu Otorite sahibi SEO uzmanları Google’ın araç çubuğu menüsünü sıralama için kullandığını belirtmiştir.

127. Yorum Sayısı Site içeriğinizde ki yorum sayıları Google tarafından kalitelilik sinyali olarak algılanabilir. Demek ki siz kullanıcılarınız ile etkileşim halindesiniz.

128. Ziyaretçilerin Sayfada Geçirdikleri Süre Google sıralama kriterleri arasında önemli bir yerde olan ortalama geçirilen süre, ziyaretçilerinizin içeriğinizi ne kadar beğendiğini ya da beğenmediğini gösterir. Uzun süre geçirilmesi Arama motorları tarafından kalitelilik sinyali olarak algılanacaktır.

129. İçeriğin Tazeliği Köklü geçmişi olan bir içerik değerlidir. Fakat güncellenmiş içerik bazen Google tarafından daha çok sevilir.

130. Anlamsız Kelimeler Anahtar kelimenizin anlamı belli değilse, arama motorları bu kelimede sizi farklı sonuçlarda çıkartabilir.

131. Ziyaretçi Tarama Geçmişi Özellikle Chrome ile hesabınız açıkken arama yaptığınızda, sık girdiğiniz siteler üst sıralarda karşınıza çıkabilir.

132. Ziyaretçi Arama Geçmişi Birbirini takip eden aramalar yaptığınızda ilk ve son aramanız arasında bağlantı kurulur.

Örneğin: “wordpress” diye arama yaptınız. Daha sonra “temalar” diye arama yaparsanız sonuçlarda “worpdress temaları”na ilişkin sonuçlar çıkacaktır.

133. Coğrafi Hedefleme Bildiğiniz gibi ülke uzantısı kullanan siteler arama sonuçlarında daha yukarıda çıkmaktadır.

134. Güvenli Arama Küfürlü ya da argo kelimeler ile yetişkin içerikli şeyler arayan kullanıcılar için Güvenli Arama seçeneğin tercih edilmişse arama sonuçlarında bu kelimeler ile ilgili sonuçlar görüntülenmeyecektir.

135. DMCA Şikayetleri DMCA şikayeti olan bir sitenin sırlaması düşürülecektir.

136. Alışveriş Kelimeleri Google Alışveriş sonuçlarını bazen organik arama sonuçlarında göstermekte.

137. Görsel Aramalar Google görsel sonuçlardaki sıralamamızı, genellikle Google Görsel Aramaları içinde kullanır. Normal sıralama için görsel sıralamayı değerlendirmez.

Sosyal Faktörler

138. Google+ Plus Google kendi sosyal medya alanında paylaşılan linkleri arama sonuçlarında üstte göstermektedir. Tabi bunun için o kişiyle arkadaş olmalısınız.

139. Tweet Sayısı Bir sayfaya ait tweetler ne kadar fazlaysa o sayfanın değeri o derece önemlidir.

140. Twitter Hesaplarının Otoritesi Twitter kullanıcı hesabının değeri büyük ise paylaştığı tweet de o derece etkili olacaktır.

Örneğin: Google kurucularından birinin twitter hesabından paylaştığı bir link ile normal bir webmasterin paylaştığı link aynı değerde değildir. Çünkü otorite sahibi kullanıcı daha çok takipçiye sahiptir. Ve o link daha çok tıklama alacaktır.

141. Facebook Beğeni Sayısı Bir sayfanın aldığı Facebook beğenilerinin sayısını fazla ise Google bunu az da olsa değerlendirebilir.

142. Facebook Paylaşımları Facebook paylaşımları, beğenilerden daha etkilidir. Sonuçta backlink olarak görülür.

143. Facebook Hesaplarının Otoritesi Aynı Twitter olduğu gibi, popüler olmuş Facebook sayfalarından gelen beğeniler daha etkili olacaktır.

144. Pinterest İşaretlemeleri Sosyal paylaşım siteleri arasında yer alan Pinterest az da olsa sıralamalarda etkisi olabilir.

145. Sosyal Paylaşım Sitelerindeki Oylar Google Reddit ve Digg gibi sosyal medya platformlarında yer alan paylaşımları bir çeşit sosyal sinyal olarak kullanmaktadır.

146. Google +1 Sayısı Nasıl facebook paylaşım sayısı önemliyse +1 paylaşım sayısı da önemlidir.

147. Google+ Plus Hesaplarının Otoritesi Bilindik ve çevresi çok fazla olan hesaplardan gelen +1 ile takipçisi çok az olan +1 ler arasında dağlar kadar fark vardır.

Marka Faktörleri

148. Marka İsmi Anahtar Kelimesi SivasPeynirleri adında marka oluşturmanız için, alacağınız backlinkleri bu kelimeye odaklamalısınız.

149. Markalı Aramalar Google bir markayı anahtar kelime ile birlikte ararsa bu markalaşma sinyali oalrak görülür.

Örneğin: “wpcin temalar” , “wpcin hosting” gibi.

150. Markanın Facebook Sayfası ve Beğenileri Olması Facebook sayfası çok sayıda beğeni almış olan markalar için sıralamada yükselmek daha kolay olacaktır.

151. Markanın Twitter Hesabı ve Takipçileri Olması Takipçi sayısı fazla olursa o hesap, otoriter hesaplar arasına girer ve bu sıralamanızı etkiler.

152. Markanın Resmi Linkedin Sayfası Çoğu şirket ve işletme Linkedin hesabı kullanırlar. Zayıf bir etkisi olsa markalaşma faktörleri arasında yer alıyor.

153. Linkedin de ki Kayıtlı Çalışanlar İşetme çalışanlarınızın şirketinizde çalıştıklarını belirten hesapları olması markalaşma sinyali olarak algılanacaktır.

154. Resmi Sosyal Medya Hesapları Sosyal medya hesaplarının resmi olanları kalitelilik sinyali olarak algılanır.

155. Yardımcı Markalaşma Faktörü Şirketinizin link olmasa bile isminin geçmesi, sizin işletmenizden bahsedilmesi bile markalaşma faktörü olarak algılanacaktır.

156. RSS/Feed Üyelerinin Sayısı Google’ın sahip olduğu bu serviste bulunan üye sayısı, zayıfta olsa markalaşma faktörüne etki edecektir.

157. Google+ Yer İminde Şirket Adresi Google şirketlerin adreslerinin açık ve görünür olmasına dikkat eder. Eğer gerçek bir şirketiniz varsa iletişim bilgilerinizi Google’a bildirmelisiniz.

158. Sitenizin Vergi Ödeyen İşletme ile Bağlantısı Sitenizin vergi ödeyen bir şirket ile bağlantısının olup olmadığını Google’ın bilmesi markalaşma faktörü olarak algılanacaktır.

Site İçi Spam Faktörleri

159. Spam Sitelere Backlink Vermek Kötü izlenimi olan sitelere link vermek sizin aramalarda ki sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

160. Yönlendirmeler Gizli yönlendirmeler yapmak Google tarafından ceza verilecek bir durumdur.

161. Aşırı Optimize Edilmiş Siteler Gereğinden fazla anahtar kelime kullanılması spam olarak algılanacaktır. İçeriğinizi oluştururken normal SEO teknikleri ile oluşturmalısınız. Fazladan işler yaparsanız sizin için dezavantaj olur.

162. Sitenin Üst Kısmındaki Reklamlar Google sayfanızın üst kısmını reklamlarla dolduran ve içeriği reklamlardan sonra yayınlayan sitelere ceza uygular. Önceliğiniz içeriği ziyaretçiye sunmak olmalı.

163. Linkleri Gizlemek Eğer sitenizde bilerek gizlenmiş linkler olursa ceza alabilirsiniz.

164. Aşırı Backlink Almak Google para ile alınan tanıtım yazılarını sevmez. Eğer bu konuda aşırıya kaçarsanız ceza uygulayabilir.

165. Otomatik Oluşturulan İçerik Google otomatik oluşturulan içeriklere ceza uygular. Doğal ve özgün olmalısınız.

166. IP Adresinin Spam Olarak İşaretlenmesi Sitenizin bulunduğu servere ait IP adresi spam olarak işaretlenmişse, o server üzerindeki tüm siteler zarar görebilir. Bu yüzden Dedicated IP kullanabilirsiniz.

167. Meta Etiketini Yanlış Kullanmak Meta etiketini doğru kullanmak gerekir. Sırf anahtar kelimeniz ile doldurursanız bu spam olarak algılanacaktır.

Site Dışı Spam Faktörleri

168. Olağan Dışı Link Almak Bir sitenin backlinkleri doğal olmalı.

Örneğin: Normalde ayda 5 backlink alıyorsunuz diyelim. Eğer siz daha çok backlinkim olsun diye bir günde 5 link alırsanız spam olarak algılanacaktır.

169. Paravan ve Forum Backlinkleri Eğer forum profilleri veya blog yorumlarından aşırı backlink kazanma derdine düşerseniz, Google size ceza uygulayacaktır.

170. Backlink Alınan Sitenin İlgiliği Sizinle ilgilisi olmayan siteler aldığınız çok sayıda backlink olursa spam olarak algılanacaktır.

171. Aynı IP’den Link Almak Düşünün ki reseller hosting sahibisiniz. Bu hesap içerisinde aynı IP den 5 siteniz olsun. Eğer ana siteye diğer 4 siteden aşırı link gönderirseniz Google size ceza uygulayacaktır.

172. “Zehirli” Ana Metin “Zehirli” ana metine sahip olmak (özellikle ecza ile ilgili anahtar kelimelerde) sitenizin spam, ya da hacklenmiş bir site olduğunun göstergesidir. Her iki türlü de, sitenizin sıralaması zarar görebilir.

173. Backlink Satmak Eğer siz backlink satışından para kazanmak ister ve aşırı derece link çıkışı yaparsanız bu durum sizin zararınıza olacaktır.

Google Sıralama Kriterleri ile İlgili Son Sözler

Yukarıda madde madde açıkladığımız google sıralama kriterleri aslında tek bir anafakir üzerinde yoğunlaşıyor. Kısaca “doğal olun”. Evet doğal olmak sizi Google gözünde yüksek yerlere çıkmanızda yardımcı olacaktır. Fakat aşırıya kaçmak, legal olmayan SEO yöntemleri uygulamak sizi bir anlığına sevindirse bile uzun vadede zararınıza olacaktır.

Sizlerde google sıralama kriterleri ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi konu altına yorum yaparak yazabilirsiniz. Belki eklemek istediğiniz şeyler vardır ? Bilgi paylaşıldıkça çoğalır…

Benzer Yazılar

WordPress SEO Uyumlu URL ve Link Yapısı Yeni kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur SEO dostu url yapısının nasıl olacağı. Geçmişte, varsayılan WordPress link yapısı hiç SEO uy...
Güncel WordPress Ping Servisleri Web sitemizin her zaman Arama Motorları tarafından mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dizine eklenmesini isteriz. Fakat arama motoru botlarının yazıla...
Google Botlarının İndexlemesini Önlemek Bazen gizliliği korumak için bazen kullanıcıları uzak tutmak ve ulaşmalarını engellemek için bir sayfayı / yazıyı gizlemeniz gerebilir. Google indexle...
Türkiye’nin En iyi SEO Firması Hangisi? SEO firması, kısaca web sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getiren ve özellikle organik arama sonçularında görünürlüğünüzü artıran şirketlerdir. P...

1 Yorum: “Google Sıralama Kriterleri 2018”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir