Google Search Console Site Nasıl Eklenir?

WPCİNTemel Wordpress Bilgileri2 Yorum

Google Search Console nedir? Web sitesi sahiplerinin, sitelerinin durum ve performansıyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak için Google tarafından sunulan, inanılmaz faydalı ücretsiz bir araçtır. Google Webmaster Tools’un sunduğu bazı özellikler şunlardır:

  • Google’ın dizine aldığı index sayısı
  • 404 (bulunamadı) sayfası sayısı ve diğer hatalar tespiti
  • Sitenizin Google arama sonuçlarında sıralamada görünen arama terimleri
  • Aramalarda gelen tıklanma sayısı ve görüntülenme sayısı
  • Kötü amaçlı yazılım ve şüpheli etkinlik uyarıları

Bu yazımızda Web Yöneticisi Araçlarına sitenizi nasıl ekleyeceğinizi, Google Search Console kullanımını ve Google mülk doğrulama işlemini adım adım anlatacağız.

Siteni Google Ekle

Öncelikle Google hesabınıza giriş yapın(yok ise oluşturun) ve https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresine gidin.  Sayfanın sağ üst köşesindeki eski adıyla Mülk ekle, yeni adıyla “Özellik ekle” düğmesini tıklayın.

Google Search Console Site Ekleme

Webmaster Tools  Site Ekleme

Karşınızı açılır pencerede web sitenizin url adresini girmenizi isteyecektir. Aşağıdaki gibi sitenizin adresini yazınve kaydedin. Bundan sonra mülk doğrulama işlemine geçeceğiz.

Google Webmaster Tools Site Ekleme

Google Site Ekleme

Web sitenin sahipliğini doğrulama

1. Yöntem:

Bir sonraki adım, Google’a sitenizin sahibi olduğunuzu kanıtlamaktır. Google bize yöntem olarak Html dosyasını kendi web dizinimize eklememizi öneriyor. Ama daha kolay bir yöntem olan, Alternatif yöntemler > Html etiketi seçeğini işaretleyeceğiz.

Google Search Console Site Sahipliği

Google Search Console Site Sahipliğini Doğrulama

Html etiketi seçeneğini işaretlediğinizde aşağıdaki doğrulama kodunu verecektir. Bu doğrulama kodunu kopyalayın, çünkü işimize yarayacak. Ayrıca sayfayı kapatmayın lazım olacak birazdan.

Google Search Console Doğrulama Kodu

Google Search Console Doğrulama Kodu

Şimdi temanızın header.php dosyasını açıp <head> ve </head> tagları arasına kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz. Daha sonra “Doğrula” butonuna tıklamayı unutmayın.

Not: Lütfen değişiklik yapmadan önce yedek alınız. Eğer yeterli bilgi birikimine sahip değil iseniz profesyonel birinden destek alınız veya ikinci yöntemi uygulayın.

2. Yöntem:

Yukarıdaki şekilde doğrulamamayı tercih ederseniz, WordPress Yoast SEO eklentisi kullanabilirsiniz. Daha önce WordPress Yoast Seo Ayarları makalemizde bu konuyu anlatmıştık.

Sırasıyla, Dashboard > Web Yöneticisi Araçları sekmesine gidin.

Google Search Console içerisinden aldığımız kodu content=”doğrulama kodu” aşağıdaki resimde ki gibi kutucuğa yazmanız gerekiyor. Yoast sizin yerinize bu kodu <head> taglarının arasına yerleştiriyor.

Yoast Search Console Doğrulama

Yoast Search Console Doğrulama

İşlemi tamamladıktan sonra “Doğrula” düğmesine tıklayarak sitenizin sahipliğini doğrulama işlemini onaylayabilirsiniz.

Umarız bu makale, Google Arama Konsolu’na web sitenizi kolayca eklemek konusunda yardımcı olmuştur.

Benzer Yazılar

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? Kendinize ait bir blog açmaya karar verdiniz. Ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. İnternetten araştırmaya başladınız ve karşınıza "wordpress" adında...
(Sitemap) Site Haritasını Google Search Console Gönderme Arama motorları, bir site haritası bulmak konusunda oldukça akıllıdırlar. Yeni içeriği her yayınladığınızda, site haritanızdaki değişiklikleri bildirm...
WordPress ile İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir? WordPress basit bir blog yazarlığı platformu olarak başlamış olabilir. Fakat son yıllarda tam teşekküllü CMS'ye dönüştü. Yani her türlü ihtiyacımızı k...
WordPress Child Tema Nedir? Çocuk Teması Oluşturma WordPress web siteniz için bir tema kullandığınızda, ilerleyen zamanlarda tema geliştiricileri tarafından güncelleme yayınlanacaktır. Bu güncellemeler...

2 Yorum: “(Webmaster Tools) Google Search Console Site Ekleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir