PageSpeed Analytics.js

WPCİNWordpress Hızlandırma8 Yorum

Google PageSpeed Insights veya GTMetrix ile WordPress web sitenizin hız testini yaptığınızda, optimizasyon önerileri sekmesinin altında “tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın” hatası alabilirsiniz. Bu sorun  analytics.jsdosyasından kaynaklanır.

“Leverage Browser Caching” problemi pagespeed hız testinden 100/100 puan almanızı engeller. Makalemizde, bu uyarıyı düzeltmek için birkaç kolay çözüm yöntemi göstereceğiz.

Analytics.js Tarayıcı Önbellekleme Uyarısı Neden Olur?

Google PageSpeed ​​Insights, bir web sitesinin performansını 0’dan 100’e kadar puanlandırır. Bunlar Google tarafından önerilen faktörlerin uygulanıp, uygulanmaması ile ilgilidir. Ayrıca, daha iyi kullanıcı deneyimi için web sayfası performansını iyileştirmek için çeşitli öneriler sunar.

PageSpeed Hız Skoru

Daha iyi sayfa hızları, kullanıcı deneyimi ve arama motorları tarafından olumlu bir sinyal olarak dikkate alınır. Bu nedenle, PageSpeed hız testinden yüksek değerler almaya çalışmalısınız.

Tarayıcı Önbellekleme, genellikle web tarayıcısının belirli bir süre için web sayfanızın statik kaynaklarını depolamasına ve bu yerel olarak depolanan kaynakları bir daha ki sefere aynı web sayfasını ziyaret ettiğinizde kullanmasına izin verir.

Google Analytics’in JavaScript dosyası (analytics.js) statik bir kaynaktır. Belirli bir süre için önbelleklenebilir. Ancak Google bunu yapmaya izin vermiyor. Çünkü, JS dosya kodunu, doğru takibi sağlamak için sürekli değiştiriyor. Yukarıda bahsettiğimiz hatayı almanızın sebebi budur.

Hatanın örnek görüntüsü:

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın

Statik kaynaklar için HTTP üstbilgilerinde bir süre sonu tarihi veya maksimum ömür ayarlamak, tarayıcıya, ağ üzerindeki kaynakları değil yerel diskte önceden indirilmiş olanları yüklemesini söyler.

Aşağıdaki önbelleğe alınabilir kaynaklar için tarayıcı önbelleği özelliğinden yararlanın:

http://www.google-analytics.com/analytics.js (2 saat)

Şahsen, Google PageSpeed ​​Insight skorunun illa 100 olması gerektiğini önemsemiyorum. Ancak, en az 90’ın üzerinde bir puan almanız, sizin için iyi olacaktır. Yinede bu durumu takıntılı hale getiren insanlar var. Sizde bu takıntılı durumdan kurtulmak ve analytics.js dosyasını önbelleklemek için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayabilirsiniz.

1. Yöntem: Google’ı Kandırın (Tavsiye Etmem)

Analytics.js dosyasının PageSpeed’e sunulmasını önlemek için bir koşul ekleyebilirsiniz:

Bu seçenek sitenizin hızında bir şey değiştirmez. Sadece uyarı ortadan kalkar ve 100/100 puanını almanızı sağlayabilir.

2. Yöntem: Eklenti ile Analytics.js Sorunu Çözümü

İndireceğimiz eklenti ile bu problemi çözebiliriz. Bu eklenti, yukarıda bizim manuel yöntem olarak anlattığımız şeyleri, bizim yerimize otomatik olarak yapıyor.

 • Önce Complete Analytics Optimization Suite (CAOS) eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.
 • Eklenti ayarları sayfasına gidin: Ayarlar > Optimize Analytics
 • Google Analytics İzleme Kimliğinizi girin.
 • İzleme kodunun konumunu seçin. (Footer önerilir)
 • Değişiklikleri Kaydet üzerine tıklayın.
 • İşlem tamamlandı.

Complete Analytics Optimization Suite

Bu eklenti, sunucunuzda yerel bir analytics.js dosyası oluşturur. Ayrıca, analytics.js dosyasını belirli bir süre sonra wp_cron () işlevi ile Google sunucularından otomatik olarak günceller.

3. Yöntem: Analytics.js Dosyasını Kendi Sunucunuzda Barındırın

En çok kullanılan çözüm yoludur.  analytics.jsdosyasının bir kopyasını alarak, yerel olarak kendi sunucunuzda/hostinginizde barındırmak. Sadece kendi sunucunuza kaydetmek yetmez. Aynı zamanda bu komut dosyasına bir işlevsellik kazandırmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek bu çözüm yolunu tamamlayabilirsiniz.

1. Adım: analytics.js dosyasını yeniden adlandır

Öncelikle Google’ın Analytics javascript dosyasının içeriğini kopyalamak için google-analytics.com/analytics.js bağlantısına tıklayın.

Açılan pencerede ki kodları kopyalıp Notepad++  içine yapıştırın.

Daha sonra bu kodları  local-ga.jsadında javascript dosyası olarak kaydedin.

local-ga.js

2. Adım: local-ga-js dosyasını hostinge yükle

local-ga.jsdosyasını FTP aracılığıyla sunucunuzun içine atın. Örn: public_html/local-ga.js

Not: Dosyanın düzgün çalışması için dosyanın yazılabilir izninin olması gerekir. Emin olmak için FTP’den dosyaya sağ tıklayıp, dosya izinlerini düzenleyebilirsiniz.

3. Adım: Google Analytics izleme kodunu değiştir

Daha sonra, web sitenizdeki Google Analytics izleme kodunu güncellemeniz gerekir. Buradan dikkat etmeniz gereken en önemli nokta,  local-ga.jsdosyasının konumunu doğru yazmak.

Örneğin, local-ga.js dosyasını public_html içerisine attıysanız kodu aşağıdaki şekilde güncellemeniz gerekir.

4. Adım: Güncelleme dosyası oluşturun

Google’ın, komut dosyasını(analytics.js) sürekli değiştirdiğini yukarıda söylemiştik. Google bu dosyası güncellerken, biz herhangi bir değişiklik yapmazsak, sitenize giren ziyaretçilerin trafiğini izleyemezsiniz. Bu nedenle yeni bir dosya oluşturup, Google ile paralel olarak bizde komut dosyasını değiştirmeliyiz.

Bunun için  ga-update.phpadında bir dosya oluşturup, aşağıdaki kodları içerisine ekleyip kaydedin.

Not: FTP ile hosting içerisine attığınız local-ga.js komutunun dosya yolunu girmeyi unutmayın.

5. Adım: ga-update.php dosyasını hostinge yükle

Oluşturduğunuz ga-update.php dosyasını FTP ile sunucunuzun içine atın. Örn: public_html/ga-update.php

6. Adım: Cron komutu verin

Son adımda, yukarıda oluşturduğumuz ga-update.php dosyası için cPanel üzerinden cron job komutu vereceğiz. Bu cron komutu,  local-ga.jsdosyanızı Google’ın en son sürümüyle güncelleyecektir.

Bu komut ile günlük güncelleme yapılacaktır.

Eğer cron komutu vermeyi bilmiyorsanız:

 1. cPanel giriş yapın
 2. Cron işleri sayfasına girin
 3. Ortak ayarlar sekmesinden “Günde bir kez” seçeneğini seçin
 4. Komut sekmesine “/usr/bin/php /home/kullaniciadi/public_html/ga-update.php >/dev/null 2>&1” komutunu yazın
 5. Yeni cron işi ekle, butonuna tıklayın.
 6. İşlem bitti.

Eğer yeterli tecrübeye sahip değilseniz, hosting firmanıza ticket atarak, cron işi ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Umarım bu yazı, Google PageSpeed analytics.js hatası sorunununa çözüm olmuştur.

Benzer Yazılar

WordPress Sunucu Yanıt Süresini Kısaltın Neredeyse tüm WordPress kullanıcılarının yaşadığı en büyük endişelerden biri, web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Aslında, sunucu yanıt ...
Contact Form 7 İletişim Eklentisini Hızlandırma En çok kullanılan ücretsiz iletişim formu eklentilerinden biridir Contact Form 7. Bu makaleyi yazdığımız tarihte, 66 milyondan fazla dosya indiri...
Google Test My Site | Mobil Hız Testi Aracı Google Test My Site, web sitenizin mobil hızını ölçen bir uygulamadır. Bildiğiniz üzere kullanıcılar yavaş yüklenme süresine sahip siteleri sevmezler....
Ekran Dışındaki Resimleri Ertele Uyarısının Çözümü Google PageSpeed Insights hız testi aracında web sitenizi test ederken şu hatayı almış olabilirsiniz. "Ekran dışındaki resimleri ertele" (Offscreen I...

8 Yorum: “Google PageSpeed Analytics.js Hatası Çözümü”

 1. Nerede.blog isimli web siteme dediğiniz işleri harfiyen yaptım. Cron bile ekledim 🙂 Bakalım nasıl olacak.

 2. Anlatım için teşekkürler, dediklerinizi uyguladım..

  Tek merak ettiğim husus; local-ga.js dosyasının izinlerini ayarlarken yazma seçeneği ” Sahip İzinleri” kısmında seçili görünüyor fakat ” Grup izinleri ” ve ” Genel izinler ” kısmında yazma izni kapalı görünüyor. Onları da açmalı mıyız?

  1. Merhaba. Mutlaka bir yerde eskik birşey bırakmışsınızdır. Çünkü bizde aynı yöntemi kullanıyoruz. Ve problemsiz çalışıyor.

 3. Merhaba,
  Faydalı yazınız için teşekkür ederim. 3üncü seçeceği uyguladım. Goodle pagespeed’de analytics uyarısı gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir