Neden Google İndexlemiyor?

WPCİNİpuçları, SEOYorum Yaz

Arama motorları, internetteki çoğu web sitesinin organik trafiğinin ana kaynağıdır. Google’ın dizine eklenmesinin, trafiğinizin çoğu trafiğinin buradan gelmesi demektir. Peki neden Google indexlemiyor? Bu makalede, WordPress sitenizin neden Google tarafından dizine eklenmediğini ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğimizi anlatacağız.

Lütfen hızlı index almak ile hiç index almamayı karıştırmayın. Biz neden hiç index alamadığımız konusu üzerinde duracağız.

Web Sitenizi Google İndexlemiyor Çünkü

Google’ın bir siteyi arama dizininden kaldırmasına neden olabilecek birçok neden vardır. Web sitelerinin tek tek indekslenmelerinin en yaygın sebeplerini inceleyeceğiz.

Bunu yapmadan önce, sitenizin içeriğini kendiniz incelemeniz gerekir. Bir sitenin yasadışı ve zararlı içeriği varsa, Google arama sonuçlarına dahil etmez. Google’ın web yöneticisi yönergelerini anladığınızdan emin olun.

Bunu söyledikten sonra, Google’ın bir WordPress sitesinin dizinini indekslemesine neden olabilecek bazı nedenlere bir göz atalım.

Wordpress Arama Motoru Görünürlüğü Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, sitenizi arama motorlarından gizleme seçeneği ile birlikte gelir. Bu seçeneğin amacı site sahiplerinin arama trafiğini almadan sitelerinde çalışmasına izin vermektir.

Web sitenizde yönetici düzeyinde erişime sahip başka bir kullanıcının yanlışlıkla bu seçeneği etkinleştirmiş olması mümkündür.

WordPress web sitenizin admin alanına giriş yapın ve Ayarlar »Okuma sayfasına gidin. Sayfanın altına inin, orada arama motoru görünürlük seçeneği bulacaksınız.

Wordpress Arama Motorları Görünürlüğü Ayarları

WordPress Arama Motorları Görünürlüğü Ayarları

Arama motoru görünürlüğü seçeneğinin yanındaki kutunun işaretlenmemiş olduğundan emin olun. İşaretlenirse, ayarlarınızı kaydetmek için onay kutusunun işaretini kaldırmanız ve değişiklikleri kaydet düğmesini tıklatmanız gerekir.

Google Search Console ile Sitenizi Kontrol Edin

Google, web yöneticisinin Google’ın Search Console (eski adıyla web yöneticisi araçları) ile web sitelerini nasıl göreceğine izin verir. WordPress sitenizi henüz Google Search Console (daha önce web yöneticisi araçları) eklemediyseniz, mutlaka eklemelisiniz.

Google Search Console hesabınıza girdikten sonra, Google’ın sitenizdeki sorunların size doğrudan ne şekilde bildirileceği üç ana bölüm var.

Google Search Console Hataları

Google Search Console Hataları

Mesajlar: Burası, Google Search Console’ın hesabınızla ilgili doğrudan ileti gönderdiği yerdir.

Tarama hataları: Herhangi bir nedenle Google, web sitenizi doğru bir şekilde tarayamazsa, o zaman bu bu hataların gösterileceği sayfadır.

Güvenlik: Bu sayfada Google, web sitenizde bir güvenlik sorunu tespit edip etmediğini gösterecektir.

Sitenizi Zararlı Kodlara Karşı Kontrol Edin

Bir sitenin dizine eklenmemesinin en yaygın nedenlerinden biri kötü amaçlı yazılım dağıtımıdır. Bir WordPress sitesi saldırıya uğrarsa, bilgisayar korsanları, kullanıcı tarayıcılarına kötü amaçlı yazılım yükleyebilen bir komut dosyası yükleyebilir.

WordPress sitenizin saldırıya uğradığını gösteren işaretler bulunur.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, Google Chrome gibi tarayıcılarda güvenli göz atma uyarısı görecektir.

Google Güvenli Gözatma Uyarısı

Google Güvenli Gözatma Uyarısı

Saldırıya uğramış bir WordPress sitesinin temizlenmes için virüs bulaşmış dosyaların bulunması, temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekir.

Yardımcı rehber olarak saldırıya uğramış sitenize yardım edecek Google sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Google’a Ulaşın

Yukarıda bahsedilen tüm adımları atladıktan sonra, Google’a ulaşabilir ve web sitenizi dizinlerine eklenmek üzere yeniden düşünmelerini isteyebilirsiniz.

Google arama dizininde yeniden eklenmesini istemek için önce web sitenizin Google’ın web yöneticisi kalite yönergelerine uygun olduğundan emin olun ve web sitenizi iyice kontrol ettirin.

Web sitenizin temiz ve güvenli olduğundan eminseniz, yeniden değerlendirme isteğinde bulunabilirsiniz.

Eğer sitenizin indexlenmesini istemiyorsanız Google indexlemesini engellemek konusuna bir gözatın.

Bu makalenin, WordPress sitenizi neden Google indexlemiyor sorunuza cevap ve bunu nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Benzer Yazılar

WordPress Oluşturulan Otomatik Görsel Boyutları WordPress alt yapısına sahip web sitenize yüklediğiniz her türlü görsel resim otomatik olarak belirlenen ölçü ve boyutlarda dosyanıza yüklenir. Bu dur...
Hosting SEO’yu Etkiler mi? SEO Uyumlu Hosting Nasıl Olmalı? Hosting ve domain, bir web sitesinin altyapısını oluşturan en önemli iki faktördür. Web sitenizin tasarımını veya içeriğini seçmeden önce, Google aram...
Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır? Yandex Webmaster'a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex'in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sit...
Küçük İşletmeler İçin Online Pazarlama Teknikleri Düşük bir bütçeyle küçük bir işletme çalıştıyorsanız, kendinizi nasıl pazarlayacağınız konusunda önceden planlama yapmanız. Bunun nedeni, gelir ve büy...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir