Yazıyı veya Sayfayı Google indexlemesin

WPCİNSEO1 Yorum

Bazen gizliliği korumak için bazen kullanıcıları uzak tutmak ve ulaşmalarını engellemek için bir sayfayı / yazıyı gizlemeniz gerebilir. Google indexlemesin istiyoruz ama bu mümkün mü? Evet mümkün. Sitenizin genel SEO’sunu etkilemeden google botlarının sitemizin indexlemesini nasıl engelleyeceğimizi anlatacağım.

Google indexlemesini Nasıl Engelleriz?

Kimi yazılarımızın ve sayfalarımızın arama sonuçlarında çıkmasını istemeyiz. Google gibi arama motorları web sitesi sahiplerinin arama sonuçlarındaki içeriği gizli tutmasına izin verir. Bunun bir kaç yolu var. Sitenizin robots.txt dosyasını kullanarak veya HTML meta etiketlerinden faydalanarak indexlenmesini engelleyebilirsiniz.

1. Yöntem: Robots.txt Dosyasını Kullanarak Arama Motorlarından WordPress Sayfasını Gizleme

Bu yöntem için robots.txt dosyasını düzenlemenizi gerektirir. Lütfen bu dosyada değişiklik yapmadan önce bu dosya hakkında bilgi edinin, bu dosyanın hangi amaçla kullanıldığı konusunda araştırma yapın. Bu dosyada yanlış yönlendirmeler yapmak, sitenizin SEO’sunu olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Robots.txt dosyası, WordPress sitenizin kök dizininde bulunan bir dosyadır. Eğer bulunmuyorsa bu dosyayı oluşturmalısınız. Bir web sitesinin arama motoru botlarına yönelik talimatlar vermesini vermesini sağlar.

Robots.txt dosyasını bir FTP kullanarak veya cPanel adresinize girip “Dosya Yöneticisi”‘ni kullanarak düzenleyebilirsiniz .

Bir bağlantının botlar tarafından taranmasını engellemek için şu satırları robots.txt dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

“user-agent” komutu, belirli botları hedeflemenize izin verir. Tüm arama motorlarını eklemek için yıldız işareti kullanıyoruz.

“disallow” komutu URL’nin alan adınızdan sonraki bölümünü tanımlar.

Örneğin, ben “https://wpcin.com/en-hizli-hosting-firmasi/” yazımın botlar tarafından taranmasını istemiyor, Google indexlemesin istiyorum.

O halde şu şekilde yapmalıyım:

İster sayfa olsun ister yazı olsun. Hepsini bu şekilde robots.txt dosyasına ekleyerek bütün arama motoru botlarından gizleyebilirsiniz.

İçeriği Gizlemek İçin Robots.txt Kullanmanın Dezavantajları

Önce, robots.txt dosyasının herkese açık erişilebilir olduğunu unutmamalısınız. Gizlemek istediğiniz herhangi bir sayfanın olup olmadığını görmek için doğrudan herkes erişebilir.

Çoğu arama motoru robots.txt dosyasındaki talimatları izlerken, diğer birçok tarayıcı ve botlar bunu görmezden gelebilir. Kötü amaçlı webi tarayan botlar gibi.

2. Yöntem: Yoast SEO Google İndexlenmesini Engellemek

Robots meta etiketini kullanarak, arama motorlarına bir sayfayı dizine eklememesini veya takip etmemesini söyleyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolayı hemen hemen her wordpress web sitesinde kurulu olan Yoast SEO eklentisi kullanmak.

Önce istediğimiz, belirli bir sayfayı ya da yazıyı nasıl indexlenmesini engelleriz ona bakalım. Google indexlenmesin istediğiniz sayfayı yada yazıyı düzenlemek üzere açın. Metin alanının bitiminde YOAST SEO META BOX kutusunu göreceksiniz.

NOT: Bu kutuyu göremiyorsanız Yoast ayarlarından “Titles & Metas” sekmesinde bulunan “Post Types” bölümünde ki yazılar ve sayfalar için “Yoast SEO Meta Box” modülünü aktif etmelisiniz.

Bu kutuda yer alan “Advanced” (çark simgesi) gelişmiş ayarlar sekmesine tıklayın. Ve ayarları aşağıdaki resime göre yapın.

Yoast SEO No index

Yoast SEO No index

Ayarları bu şekilde değiştirdiğinizde, sayfanızın ya da yazınızın kaynak kodlarına baktığınız da robots meta etiketi şu şekilde olacaktır:

Eğer siz tüm sayfaların indexlenmesini engellemek istiyorsanız. Yoast SEO ayarlarından “Titles & Metas” sekmesinde bulunan “Post Types” bölümündeki Sayfalar kısmının ayarlarını şu şekilde değiştirmeniz gerekiyor:

Sayfaları Google İndexlemesin

Sayfaları Google İndexlemesin

Eğer bütün web sitenizde ki yazıları Google indexlemesin isterseniz, aynı şekilde yazılar için de bu ayarları aynen uygulamalısınız.

1 Yorum: “Google Botlarının İndexlemesini Önlemek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir