FTP ile Wordpress Tema ve Eklenti Yükleme

WPCİNTemel Wordpress BilgileriYorum Yaz

FileZilla kullanımını mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü,  WordPress yönetici panelinden kolayca tema, eklenti veya resim yükleyebilir yada bu dosyalar üzerinde istediğiniz herhangi bir değişikliği yapabilirsiniz. Bazen web sitesi klasörlerine veya dosyalarına doğrudan erişmeniz gereken zamanlar olabilir. Bunun için dosya aktarım protokolü programı yani FTP kullanabilirsiniz.

FTP programı, web sitesinin kök dosyalarına ve dizinlerine erişmenizi sağlar. Herhangi bir WordPress hatasını gidermek veya yalnızca dosya ve resim yüklemek istediğinizde çok kullanışlı bir araçtır. Bu programı kullanmak bazılarına korkutucu gelse bile, aslında FTP’yi kullanmak çok kolaydır.

Bu yazıda, FTP ile WordPress’e nasıl dosya yükleyeceğinizi göstereceğim.

Wordpress için FTP Programı Neden Gerekli

Özel Dosyalar İçin

Özel dosyalar olan Css,Php,Html genellikle WordPress deneyiminden daha fazla yararlanmanın bir parçasıdır. Her durumda, bu dosyaları düzenlemek  için verimli bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Büyük Boyutlu Yüklemeler İçin

Birçok kişi kendi videolarını veya yüksek boyutlu dosyaları web sitesinde barındıracaktır. Belirli bir dizine bu dosyaları yükleyebilirsiniz. Böylece buradan dosyalarınızı çekebilirsiniz. Ayrıca tekrar bu dosyaları bulmanız çok kolay olacaktır.

Yönetici Paneline Erişilemediği Zamanlarda

Admin paneline erişemiyorsanız FTP uygulamaları, bunu WordPress’e girmeden web siteniz ile bağlantı oluşturarak gerçekleştirir.

Yedekleri Geri Yüklemek için

FTP’yi Hack veya malware saldırısı gibi bir durum meydana gelmesi durumunda, siteyi tekrar çalıştırmak ve yedeklerini kolayca yüklemek için kullanabilirsiniz.

FileZilla Kullanımı ve WordPress Sitenize Bağlanma

WordPress’e dosya yüklemek için FileZilla kullanımı göstereceğiz. Bu, ücretsiz bir program ve sahip olunması gereken çok yararlı bir uygulamadır.

FTP programını kurmak için FileZilla indirme sayfasına gidin.

Filezilla Programı İndirme Sayfası

Filezilla Programı İndirme Sayfası

NOT: Bu programın Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için mevcut sürümleri vardır.

İndirilen dosyayı açtıktan sonra talimatları takip ederek uygulamayı yükleyin.

Şimdi cPanel hesabımıza girip FTP’ye bağlanmak için ihtiyacımız olan kullanıcı adı ve şifremizi öğrenelim. Filezilla kullanımı için bunlar şart. (Zaten biliyorsanız bu adımları geçebilirsiniz.) Bir tarayıcı açın ve cPanel adresinize giriş yapın.

cPanel adrsine “siteadresiniz.com:2082” yaparak kolayca ulaşabilirsiniz. Veya hosting hesabınıza giriş yapıp oradan da girebilirsiniz.

cPanel Adresinize Giriş Yapın

cPanel Adresinize Giriş Yapın

Eğer cPanel kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız lütfen hosting firmanız ile iletişime geçin ve gerekli bilgileri isteyin. Veya aşığıdaki fotoğrafta gösterdiğimiz gibi “FTP Hesapları” sekmesinden yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

cPanel Ftp Hesapları Sayfası

cPanel Ftp Hesapları Sayfası

Hesap bilgilerimiz şu şekilde olmalıdır:

FTP Kullanıcı Adı: kullaniciadiniz
FTP sunucusu: ftp.siteadresiniz.com veya sunucunuz.hostingfirmaniz.com
FTP şifresi: şifreniz
FTP & açık FTPS portu:  21

Şimdi FileZilla’yı açın ve FTP kimlik bilgilerinizi girin.

FTP Bilgilerinizi Girin

FTP Bilgilerinizi Girin

Programda, iki sütun penceresi göreceksiniz. Solda olanlar bilgisayar sisteminiz veya “Yerel site” dir. Bu, klasörlerinizi ve dosyalarınızı bilgisayarınızdaki dosyalara bakıyormuşçasına görüntüler. Sağ taraftaki pencere web sitenizin klasörleri veya “Uzak site” dir.

Filezilla Kullanımı

Filezilla Kullanımı

Şimdi “public_html” klasörüne giriş yapın. Bu klasör WordPress sitenizin bütün dosyalarının barındığı yerdir.

FTP WordPress wp-content Klasörü

FTP WordPress wp-content Klasörü

wp-content” klasöründe eklentilerin, temaların ve yüklemelerin hepsini görebilirsiniz. Şimdi bu dosyanın içeriğine bakıyoruz.

FTP Eklenti Tema ve Resim Dosyaları

FTP Eklenti, Tema ve Resim Dosyaları

plugins klasörü: WordPress sitenize ait bütün eklentiler burada yer alır.

themes klasörü: WordPress web sitenizin temaları bu dosyada barınır.

uploads klasörü: WordPress’e yüklediğiniz resimlerin depolandığı yer.

Eğer bir eklentiyi FTP üzerinden yüklemek isterseniz .zip dosyasından çıkardığınız klasörü masaüstünden direk olarak sürükle – bırak yöntemiyle veya FTP içerisinde soldaki pencereden aynı klasörü sağ pencereye taşıma yöntemiyle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı şey temalar ve resimler içinde geçerlidir. Dosyaların büyüklüğü ve kullandığınız İnternet bağlantısı türü nedeniyle yükleme işleminin biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Unutmayın dosyaları .zip şeklinde atmamalısınız. .zip dosyasından çıkardıktan sonra atmalısınız. Ama WordPress’in yönetici panelinden ve cPanel’in dosya yöneticisi sekmesinden tema veya eklenti yüklemek isterseniz, işte o zaman .zip şeklinde yüklemelisiniz.

FileZilla ile Dosyaları Yükledik. Sırada Ne Var?

FTP yardımıyla WordPress dizinine attığınız temaları, WordPress yönetici paneli > Görünüm > Temalar sekmesine girerek aktifleştirebilirsiniz.

Eklentileri ise WordPress yönetici paneli > Eklentiler > Yüklü eklentiler sekmesine girerek aktifleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

WordPress dosya ve dizin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

FTP ile Birden Fazla Dosya Yükleyebilir miyim?

Çoğu FTP programı bir seferde birden fazla dosya yükleme kapasitesine sahiptir. FileZilla ile Windows bilgisayarlarda “Ctrl” tuşunu basılı tutarak birden çok dosyayı seçebilmenize ve aktarmanıza olanak sağlar.

Wordpress Güncellendiğinde Yüklediğim Dosyalar Kaybolur mu?

WordPress’e yüklenen dosyalar sistem güncellendikten sonra da kalacaktır. FTP içerisine attığınız bir dosya kesinlikle zarar görmeyecektir. WordPress sadece kendi dosyalarını günceller.

Umarız WordPress FileZilla kullanımı hakkındaki bu makalemizi beğenmişsinizdir.

Benzer Yazılar

WordPress ile İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir? WordPress basit bir blog yazarlığı platformu olarak başlamış olabilir. Fakat son yıllarda tam teşekküllü CMS'ye dönüştü. Yani her türlü ihtiyacımızı k...
(Sitemap) Site Haritasını Google Search Console Gönderme Arama motorları, bir site haritası bulmak konusunda oldukça akıllıdırlar. Yeni içeriği her yayınladığınızda, site haritanızdaki değişiklikleri bildirm...
Sitemap Nedir? WordPress Site Haritası Oluşturma XML Sitemap henüz yeni oluşturulmuş bir terimdir. Hatırlayınız başbakanlık, sağlık bakanlığı gibi resmi web sitelerinin ana sayfalarında "Site Haritas...
(Webmaster Tools) Google Search Console Site Ekleme Google Search Console nedir? Web sitesi sahiplerinin, sitelerinin durum ve performansıyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmalarına yardımcı o...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir