Wordpress Functions.php Kodları

WPCİNİpuçları6 Yorum

Tüm WordPress temaları içerisinde functions.php dosyası bulunur. Bu dosya bir eklenti görevi görür ve WordPress sitenizde çok farklı ve güzel şeyler yapmanızı sağlar. Bu yazıda faydalı ve kullanışlı WordPress functions kodları göstereceğiz.

Functions.php Dosyası Ne İşe Yarar?

Functions.php dosyası olarak bilinen fonksiyonlar dosyası bir WordPress tema dosyasıdır. Tüm ücretsiz ve premium WordPress temaları ile birlikte gelir.

Bu dosyanın amacı, tema geliştiricilerin tema özelliklerini ve işlevlerini tanımlamalarına izin vermektir. Bu dosya sadece bir WordPress eklentisi gibi işlev görür ve WordPress’de kendi özel kod parçacıklarınızı eklemek için kullanılabilir.

Şimdi, WordPress functions.php dosyası için son derece yararlı püf noktalarını anlatalım.

1- WordPress Sürümünü Gizleyin

Her zaman WordPress’in en yeni sürümünü kullanmalısınız. Ancak yine de WordPress sürüm numarasını sitenizden kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu kısa kodu functions.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir.

2- WordPress Yönetici Panelinde Alt Bilgiyi Değiştirin

WordPress admin alanında altbilgi ‘WordPress ile oluşturulduğunuz için teşekkür ederiz’ mesajını gösterir. Bu kodu ekleyerek istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Örneğin şu şekilde gözükecektir:

Wp Admin Footer Değiştirme

Wp Admin Footer Text Değiştirme

3- Varsayılan WordPress Gravatarı Değiştirin

Bloglarda varsayılan avatar resmini değiştirebilirsiniz. Avatar olarak kullanmak istediğiniz görüntüyü yüklemeniz ve bu kodu functions dosyanıza eklemeniz yeterli.

Kendi resim adresinizi yazmayı unutmayın. Daha sonra Ayarlar » Tartışma sayfasına gidip varsayılan avatarınızı seçebilirsiniz.

4- WordPress Footer’a Copyright Tarihi Ekleyin

Temanızdaki altbilgi şablonunu her yıl otomatik değişen tarih ekleyeceğiz. Bu tarih sitemizi ne zaman kurduğumuzu gösterecektir.

WordPress footera dinamik bir copyright tarihi eklemek için bu kodu kullanabilirsiniz.

Bu işlevi ekledikten sonra, footer.php dosyanızı açmanız ve copyright tarihini görüntülemek istediğiniz yere aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

Bu işlev, ilk gönderinizin tarihini ve son gönderinizin tarihini arar ve yılları gösterir.

5- WordPress Arkaplan Rengini Değiştirin

Her ziyaretiniz ve sayfayı yeniden yüklediğinizde, WordPress’deki rasgele arka plan rengini değiştirmek ister misiniz?

İlk önce bu kodu temanızın functions.php dosyasına eklemelisiniz.

Sonra, temanızdaki header.php dosyasını düzenlemeniz gerekir. <body> etiketini bulun ve onu şu satırla değiştirin:

Artık arkaplan renginiz sürekli değişecektir.

6- WordPress Sitenize Sidebar veya Widget Alanı Ekleyin

Bu en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Aşağıdaki kodları functions.php dosyanıza yapıştırın:

Artık Görünüm » Bileşenler sayfasını ziyaret edebilir ve yeni özel widget alanınızı görebilirsiniz.

Temanızdaki bu kenar çubuğu veya widget alanını görüntülemek için şu kodu kullanmalısınız:

7- RSS Beslemelerine Öne Çıkan Görselleri Ekleyin

Küçük resmi veya öne çıkarılmış resimler yalnızca site tasarımınızda görüntülenir. Bu işlevselliği kolayca RSS özet akışınıza basit bir işlevle ekleyebilirsiniz.

8- WordPress Giriş Hatalarını Gösterme

WordPress’deki giriş hataları, bilgisayar korsanları tarafından yanlış kullanıcı adı veya şifre girip girmediğini tahmin etmek için kullanılabilir. Giriş hatalarını WordPress’de gizleyerek giriş alanınızı biraz daha güvenli hale getirebilirsiniz.

9- WordPress’e E-Posta İle Girişi Engelle

WordPress, kullanıcıların kullanıcı adı veya e-posta adresiyle giriş yapmalarını sağlar. WordPress’de kodu ekleyerek e-mail giriş bilgilerini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

10- WordPress Arama Özelliğini Kapatın

WordPress sitenizde arama özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu kodu işlevler dosyanıza ekleyin.

İsterseniz WordPress’te arama özelliğini sınırlandırma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

11- RSS Yayınlarını Geciktirin

Bazen yazınızı bir dil bilgisi veya yazım hatası ile sonuçlandırabilirsiniz. Hata ile birlikte yazınız yayına girer ve RSS yayın abonelerine dağıtılır. WordPress blogunuzda e-posta abonelikleriniz varsa, o aboneler de bunu alacaktır.

İşte aşağıdaki yöntem ile RSS gönderilerini geciktirebilirsiniz. Bu kodu temanın function dosyasına ekleyin.

Bu kodda 10 dakikalık bekleme süresi veya gecikme süresi kullandık. İstediğiniz dakika sayısına çevirebilirsiniz.

12- “Devamını Oku” Kelimesini Değiştirme

Aşağıdaki kodu kullanarak “Devamını oku” kelimesini başka bir şeyle değiştirebilirsiniz.

13- RSS Beslemelerini Devre Dışı Bırakın

Tüm web sitelerinin RSS yayınlarına ihtiyacı yoktur. RSS beslemelerini WordPress sitenizde devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Daha fazla bilgi için WordPress RSS devre dışı bırakma rehberimize göz atın.

14- Yazı Özeti Karakter Sayısını Arttırma

WordPress, yazı alıntı uzunluklarını 55 kelimeyle sınırlar. Bunu değiştirmek isterseniz bu kodu işlevler dosyanıza ekleyebilirsiniz.

100 rakamını alıntılarda göstermek istediğiniz kelime sayısıyla değiştirin.

15- FTP İle Yönetici Ekleyebilirsiniz

WordPress şifrenizi ve e-postanızı unuttuysanız, bu kodu bir FTP istemcisini kullanarak temanızın functions dosyasına ekleyerek bir yönetici kullanıcısı ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı adını, şifresini ve e-posta alanlarını girmeyi unutmayın. WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra, functions.php dosyanızdaki kodu silmeyi unutmayın.

16- Wp Admin’den Hoşgeldiniz Panelini Kaldırın

Hoşgeldiniz paneli, WordPress admin alanının kontrol panel ekranına eklenen bir meta kutudur. Yeni başlayanlar için WordPress sitesinde yararlı kısayollar sağlar.

Bu kodu functions.php dosyasına ekleyerek kolayca gizleyebilirsiniz.

17- Web Sitenizde Kaç Kayıtlı Kullanıcı Olduğunu Gösterin

WordPress sitenize toplam kayıtlı kullanıcı sayısını göstermek istiyor musunuz? Bu kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Bu kod, sitenizde toplam kayıtlı kullanıcı sayısını görüntülemenizi sağlayan bir kısa kod oluşturur. Şimdi, bu kodu, toplam kullanıcı sayısını göstermek istediğiniz yazı veya sayfaya [user_count] olarak eklemeniz yeterlidir.

18- RSS Feed’den Belli Kategorileri Hariç Tutun

Belirli kategorileri WordPress RSS özet akışınızdan hariç tutmak istiyor musunuz? Bu kodu temanın functinos.php dosyasına ekleyin.

19- Widget Alanlarında Kısa Kod Kullanın

Eğer WordPress kısa kodları metin widget’larında çalıştırmaz ise bu kodu temanızın functions dosyasına eklemeniz yeterlidir.

20- Sitenize İstediğiniz Ek Dosya Türlerini Ekleyin

Varsayılan olarak, WordPress size en sık kullanılan, sınırlı sayıda dosya türünü yüklemenizi sağlar. Fakat, diğer dosya türlerine izin vermek için dosyayı genişletebilirsiniz. Bu kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin:

Bu kod, WordPress’e SVG ve PSD dosyalarını yüklemenizi sağlar. İzin vermek istediğiniz dosya türleri için mime türlerini buradan ekleyebilirsiniz.

21- XML-RPC Devre Dışı Bırakın

XML-RPC, üçüncü taraf uygulamaların WordPress sitenizle uzaktan iletişim kurmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu, güvenlik sorunlarına neden olabilir ve bilgisayar korsanları tarafından sömürülebilir.

WordPress’de XML-RPC’yi kapatmak için bu kodu functions.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir:

22- XML-RPC Devre Dışı Bırakın

Genellikle temaların yönetim panellerinde Google analytics kodunuzu ekleyecek bir bölüm bulunur. Eğer sizin tema ayarlarınızda böyle bir seçenek yok ise aşağıdaki kodu kullanarak header’a google analitik kodunuzu ekleyebilirsiniz.

23- Yazınınız Kaç Kelimeden Oluştuğunu Gösterin

İsterseniz, bir yazı içerisinde kaç adet kelime kullandığınızı gösterebilirsiniz. Bunu yapmaktan için öncelikle aşağıdaki kodu funcitons.php dosyanıza ekleyin.

Daha sonra single.php veya content.php dosyasınıza (temadan temaya göre değişiklik gösterir) aşağıdaki kodu yerleştirmelisiniz.

Yukarıdaki kodu, yazar bilgisinin ve yorum bilgisinin yer aldığı bölüme, yani yazı başlığının hemen altına bir yere ekelyebilirsiniz. Gerisi size kalmış.

Not: div class olarak verdiğimiz kelime-sayisi’ni CSS dosyanızda temanıza uygun olarak değiştirebilirsiniz.

24- Yazının Tahmini Okunma Süresini Gösterin

Yazılarınızın tahmini olarak ne kadar zamanda okunabileceğini okuyucularınıza belirtebilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza ekleyin.

200 sayısı 1 dakika için ayarlanmıştır. İsterseniz bu sayıyı siz değiştirebilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki kodu istediğiniz alana yapıştırın. Temanıza göre, single.php veya content.php olabilir. Yazı başlığının hemen altına eklemek mantıklı olacaktır.

Not: div class olarak verdiğimiz okuma-zamani’ni temanıza uygun olarak CSS dosyanızda düzenleyebilirsiniz.

25- Tema ve Eklentilerin Güncellemesini Kapatın

Tema ve eklentilerinizin güncellemesini iptal etmek için aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza eklemelisiniz.

26- Çöp Kutusu Otomatik Boşalsın

WordPress çöp kutusunu belirli bir süre sonra otomatik silinmesini ister misiniz?

Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin:

27- Cache aktif Edin

Eğer bir önbellekleme eklentisi kullanıyorsanız zaten bu özellik aktiftir. Ama kontrol etmekte fayda var. Manuel olarak eklemek için wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin:

Bu yararlı ve kullanışlı WordPress funcitons.php kodları umarız hoşunuza gider.

Benzer Yazılar

WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme 404 hata sayfaları her web sitesinin parçasıdır. Tek sayfa bir siteyi kodlarken, özel bir sayfa oluşturacak vaktiniz olmayabilir. Bu durumda, 404 sayf...
WordPress Belirli Kategorideki Yazıları Gösterme WordPress sidebar kısmında sizin seçtiğiniz kategoriye ait son yazıları göster ister misiniz? Bu makalede, WordPress kenar çubuğunuzdaki son gönderile...
WordPress Web Siteyi İnternetten Kalıcı Olarak Silmek WordPress kurulumunuzu kaldırmak, sizin internet'ten tamamen silmez. Geçmişinizi ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda İnternet'ten bir WordPr...
İnternetten Para Kazanma Siteleri 2018 Son zamanlarda "İnternetten para kazanma yalanı" diye bir şey çıktı. Bu doğru bir tabir değil. Peki internetten para kazanmak mümkün mü? Online olarak...

6 Yorum: “27 Faydalı WordPress Functions.php Kodu”

  1. Hocam oldukça güzel kodlar. Yazı okunma süresi çok hoşuma gitti. Benim bir sorum olacak. Benim sitemde kategori sayfalarına girince kategori açıklaması otomatik olarak sayfada gözüküyor. site.com/arabalar sayfasına girince bütün açıklama yazıyor. Kategori açıklamasını uzun tuttuğumda ise google ps de html oranı ile ilgili hatalarla karşılaşıyorum ama kategori açıklamasını kısa yapınca bu hata kalkıyor. Acaba bu açıklamayı functions aracılığı ile siteden kaldırabilir miyiz? Daha önce css ile .td-category-description p none kodları ile falan görünmez yaptım ama bu durum html hatasını çözmedi.

    1. Merhaba İsmet. Kategori açıklamasının html oranı ile alakası olmaz. Hem açıklama (yazı) ne kadar uzun olursa, html oranına o kadar faydası olur. Web siteni yazsan daha fazla yardımcı olabilirdim.

      Ayrıca kategori açıklamasını kullanıcıya göstermek zorunda değilsin. Eğer Yoast SEO eklentisini kullanıyorsun, WordPress yönetici panelinden “kategori” alanına girdiğinde, her kategorin için ayrı ayrı açıklama ve başlık girebilirsiniz. Yani sadece Yoast meta kutusunu dolduracaksın. Ancak normal kategori açıklama alanını doldurmayacaksın. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi çalışmalar.

      1. Selamlar tekrardan hocam, valla o durumu bende anlayamadım nedense bende ters etki yaptı. İNternet sitesi kısmından sitemi size iletiyorum. All in seo kullanmaktayım. Eğer ki tema dosyası üzerinden o kısmı silebilme gibi bir durumumuz varsa benim için daha iyi olacaktır teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir