En Hızlı Hosting

WPCİNHosting14 Yorum

En hızlı hosting firması incelemesini yapmamızın nedeni, Hız ve SEO ilişkisidir. Site açılış hızı, sitenizi ziyarete gelenler için önemlidir. Ziyaretçilerinizi uzun süre kapıda bekletmek istemez siniz değil mi.

Google için de hız önemi ayrıdır. Aynı ziyaretçiler gibi botlar da sitenizi kontrol eder ve indeksler. Site açılış hızınız ne kadar iyiyse Google sizi o kadar çok sever. Tüm bu nedenlerden dolayıdır ki site açılış hızımıza etki eden “hosting” faktörü dikkate almamız gereken bir etken olarak önümüze çıkıyor.

Hosting Hız Faktörü Nerede Devreye Girer?

Site adresini yazıp entere bastıktan sonra önce varsa yönlendirme (Redirect) yapılır (örneğin, .htaccess ile httpyi httpsye yönlendirmiş olabilirsiniz).

Siteniz server lokasyonuna bağlanır (Connect) ve hosting size cevap verir.

Buna Backend veya bekleme süresi diyebiliriz. Yani kodların yüklenmesi – gelmesi beklenir.

Ve TTFB denilen ilk “bayt” yüklemesi başlar. Bu zamana kadar tarayıcınızda boş bir sayfa gözür.

Daha sonra First Paint Time denilen ilk görüntünün alınması gerçekleşir.

DOM ibaresi HTML yüklenmesinin bittiğini gösterir.

Sayfamız yüklenmeye devam eder ve son olarak Onload denilen sayfanın yüklenme işlemi tamamen biter. Aşağıdaki görselde örnek bir “site yükleme aşamaları şeması” göreceksiniz.

Gtmetrix Örnek Hız Testi

Gtmetrix Örnek Hız Testi

Bizim için şuan burada önemli olan TTFB önceki bölüm olan Connect ve Backend kısmıdır. Çünkü istersek yönlendirmeleri kapatabiliriz. Connect bölümü bizim lokasyona bağlanmamızı belirten süredir. Backend ise lokasyonun cevap verme süresidir diyebiliriz. Bu süreler ne kadar kısa olur ise bizim için o kadar iyi olur. Yukarıda ki görselde bağlantı süresi 447 milisaniye olarak görülüyor. Buna 217 milisaniye olan bekleme süresini de eklersek 664 milisaniye olan hosting cevap verme süresini elde ederiz.

Bu süre, her test edişinizde bir kaç milisaniye farkla değişecektir. Bunun nedeni sunucu yoğunluğundan ya da paylaşımlı hosting kullanmanıza bağlıdır. Bu süreleri etkileyen “önbellekleme” yani “cache” bölümüne bu yazıda girmek istemiyorum. Sizin gzip sıkıştırma dahil bütün önbelleklemeleri kullandığınızı varsayıyorum. Geriye ise tek bir şey kalıyor. Hızlı hosting firması

 • Hız Testi Yapılan Firmalar

En Hızlı Hosting mi? En İyi Hosting mi?

En hızlı hosting firması araştırılmalı ve tercihleriniz arasında olmalı. Ama sadece hızlı bir hosting firması olmak “en iyi hosting firması” olmak demek değildir. En iyi hosting ile en hızlı hosting deyimlerini birbirinden ayırt etmek gerekir. “Benim sitem 100 milisaniyede açılıyor. En hızlısı benim..” Ulen, destek sıfır olduktan sonra turbo hostingin olmuş ne işe yarar.

Bu yüzden kaliteli hosting firmaları ile çalışmanız gerekir. Eğer emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız. Zor durumda kaldığınızda sizin arkanızda olacak size her an yardım edebilecek kaliteli hosting şirketlerini tercih etmelisiniz.

Bizde hemen hemen her webmaster tarafından bilinen 3 farklı hosting firmasını hız testine soktuk. Bu şirketler: Güzel Hosting, Veridyen ve Turhost. Bu şirketleri tercih etmemizin nedeni herkes tarafından bilindik ve çoğu site sahibi tarafından kullanılıyor olmalı. Ayrıca bu 3 şirket arasında ki rekabeti merak edenler de var.

Hangi hosting şirketi daha iyidir diye bir paylaşımda bulunmuyoruz. Sadece objektif bir şekilde en hızlı hosting firmasını belirlemeye çalışıyoruz. Bunu yaparken somut veriler ve değerlerden faydalandık.

Performans Testleri Nasıl Yapıldı?

En hızlı hosting firması için kaynak aldığımız 3 şirketin (Güzel Hosting, Veridyen ve Turhost) testlerini Load Impact ve Gtmetrix araçlarını kullanarak gerçekleştirdik.

Load Impact, sizin seçeceğiniz bir serverdan test etmek istediğiniz siteye, belirlediğiniz sayıda ki botları yine sizin belirlediğiniz zamana yayarak gönderen bir uyguluma sistemi. Bu test sonucunda karşı serverın cevap verme sürelerini görebilirsiniz.

Belirlediğimiz bu şirketlere ait paylaşımlı hosting sunucularına sıfır WordPress kurulumu yaptık.

WordPress’in 4.8 sürümünü kullandık.

Tüm blogların içerisine aynı içerikleri girdik.

Bütün sitelere en iyi cache eklentisi olan WP Rocket eklentisini kurduk ve önbelleklemeyi aktifleştirdik.

Test serveri için Frankurt/Almanya terih edildi.

Test sonuçlarına göre minimum ve maksimum cevap verme süreleri belirlendi ve ortalamaları alındı. Gelin şimdide test yaptığımız bu şirketlerin sonuçlarına hep beraber bakalım.

Güzel Hosting – En Hızlı Hosting Firmaları Arasında 1. Sırada

Güzel Hosting 2008 den beri domain, web hosting ve sunucu alanlarında hizmet vermekte. Benim de kullandığım firmalar arasında yer alıyor. Ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anlamış oldum. Performans açısından çok güzel sonuçlar verdi.

Çıkan sonuçlarda, Bursa lokasyonuna yapılan bu teste göre Güzel Hosting’in hakkını vermemiz gerekiyor. Ve kafasında soruları olanlar varsa bence hiç düşünmesinler. Hız konusunda ki başarısını kimse tartışamaz.

Minimum Cevap Verme Süresi: 499.13 milisaniye

Maksimum Cevap Verme Süresi: 865.01 milisaniye

Maksimum / Minimum Ortalaması: 682.07 milisaniye

5 Dakikalık Ortalama Cevap Süresi: 638.80 milisaniye

Güzel Hosting Hız Testi

Güzel Hosting GTMETRİX Sonuçları

Gtmetrix sonuçlarına göre cevap verme süresi 569 milisaniye.

Load Impact test sonuçları gayet başarılı. Üstelik yabancı bir lokasyon üzerinden test edildi. Türkiye’den test edildiğinde bu rakamlar yarı yarıya düşecektir emin olun. Sadece minimum cevap verme süresi ile maksimum cevap verme süresi arasındaki farkın fazla oluşu düşündürücü. Tam olarak stabil olduğunu söyleyemeyiz.

Anında Hosting – En Hızlı Hosting Firmaları Arasında 2. Sırada

Anında Hosting 2016’dan itibaren Sivas’ta hizmet veren bir hosting şirketi. Domain, SEO hosting, SSL, Sunucu, DDOS koruma gibi hizmetleri bulunmakta.

İstanbul lokasyonlu bir hosting paketi üzerinde test yaptık. Aldğımız sonuçlara göre en hızlı hosting firmaları arasında yer almış oldu. Özellikle ortalama tepki süresini baz aldığımızda, ismi çok duyulan hosting firmalarını geride bıraktığını söyleyebilirim.

Minimum Cevap Verme Süresi: 691.08 milisaniye

Maksimum Cevap Verme Süresi: 1.09 saniye

Maksimum / Minimum Ortalaması: 890.54 milisaniye

5 Dakikalık Ortalama Cevap Süresi: 698.63 milisaniye

Anında Hosting Load Impact Skoru

Anında Hosting GTMetrix Skoru

Gtmetrix sonuçlarına göre cevap verme süresi 581 milisaniye.

Eğer sizi hız tarafında üzmeyecek bir firma arıyorsunuz Anında Hosting’i tercih edebilirsiniz. Grafiği incelerseniz Güzel Hosting ile benzer olduğunu görebilirsiniz. Sunucuları ise Netiyi veri merkezinde bulunmaktadır. Gtmetrix testinde, yaklaşık olarak web sitemizin 25 isteği karşısında 214 milisaniyede bağlanmış, 367 milisaniyede cevap vermiştir. Anında Hosting ile çalışmak isterseniz Anında Hosting indirim kodunu kullanarak uygun fiyata hosting sahibi olabilirsiniz.

Turhost – En Hızlı Hosting Firmaları Arasında 3. Sırada

Turhost 2004 yılından bu yana sektörde hizmet vermekte olan kaliteli hosting firmaları arasında yer alıyor. Hali hazırda bazı web sitelerimiz burada barınmakta.

Turhost domain, sunucu ve web hosting alanlarında hizmet veriyor. Hız testimizde olumlu sonuçlar veriyor. Bu da en iyi hosting kategorisi içerisinde yer almasını sağlıyor.

Minimum Cevap Verme Süresi: 644.19 milisaniye

Maksimum Cevap Verme Süresi: 860.21 milisaniye

Maksimum / Minimum Ortalaması: 752.2 milisaniye

5 Dakikalık Ortalama Cevap Süresi: 714.21 milisaniye

Turhost Hız Testi Sonuçları

Turhost Hosting GTMETRİX Sonuçları

Gtmetrix sonuçlarına göre cevap verme süresi 604 milisaniye.

Turhost da kendini kanıtlamış bir firma. Hemen hemen stabil değerlere sahip. Bu şu demektir. Sitenize her girişinizde aynı açılış hızında yüklenecektir. Bu hız testi araçlarında, sizin farklı değerler görmenizi ortadan kaldıracaktır. Çünkü sunucu yanıt süreleri arasında sadece milisaniye farkı olabilir. Eğer Turhost ile çalışmayı düşünürseniz buradan Turhost kupon kodu bulabilirsiniz.

Veridyen – En Hızlı Hosting Firmaları Arasında 4. Sırada

Veridyen 2016 yılında İzmir ilimizde kurulmuş bir firma. Alan adı, hosting ve sunucu alanlarında hizmet veriyor. Henüz çok yeni diyebiliriz. Fakat kalitesi ile gerçekten ses getirmiş şirketler arasına adını yazıyor.

Veridyen benim şuan kullandığım hosting firmasıdır. Ne kadar kaliteli olduğunu biliyorsunuzdur. Hız konusunda ise gayet başarılı. Bu hostingi kullandığım için memnunum.

Minimum Cevap Verme Süresi: 819.02 milisaniye

Maksimum Cevap Verme Süresi: 847.39 milisaniye

Maksimum / Minimum Ortalaması: 833.20 milisaniye

5 Dakikalık Ortalama Cevap Süresi: 834.61 milisaniye

Verdiyen Hız Testi

Veridyen Hosting GTMETRİX Sonuçları

Gtmetrix sonuçlarına göre cevap verme süresi 605 milisaniye.

Load Impact test sonuçlarına göre stabilitenin varlığından ve devamlılığından söz edebiliriz. Cevap verme sürelerinin birbirine yakın olması iyi birşey. Veridyen, Güzel Hosting’in maksimum cevap verme süresinden daha iyi bir sonuç verdiğini görebilirsiniz. Ayrıca stabilite açısından her iki firmadan da daha iyi sonuçlar verdi. Veridyen hosting ile çalışmayı düşünürseniz buradan Veridyen promosyon kodları bulabilirsiniz.

Son Sözler

Yaptığımız test sonuçlarını sizlerle paylaştık. Amacımız en iyi hosting firmasını belirlemek değildi. Sadece sizler için küçük bir kaynak niteliğinde olacak hız verilerini paylaşmaktı. Sizler de isterseniz kendi testlerinizi yapabilirsiniz. Yapmanızı da tavsiye ederim.

Hosting firmaları güzel ve süslü sözlerle, görsel reklamlar ve ucuz kampanyalar ile sizlerin gözlerini boyayabilir ve aldanabilirsiniz. Lütfen, hosting almadan önce yapılması gerekenler nelerdir, diye kafanızda bir soru işareti olsun ve bu sorunun cevabını araştırın. Araştırın ki daha sonra pişman olmayın.

Türkiye’de yer alan hosting firmaları arasında gerçekten kalitesiz olanları olduğu gibi çok kaliteli olanları da mevcut. Hiç bir zaman hosting şirketinin hız değerlerine aldanıp hemen atlamayın. Bir hosting firmasına başvururken lütfen o firma ile ilgili yorumlara mutlaka göz gezdirin ve şikayetleri ciddiye alın.

En hızlı hosting aynı zamanda en iyi hosting  veya en kaliteli hosting olmayabilir. Peki sizce en hızlı hosting firması hangisi? Sizlerin de bu yazı ile alakalı görüş ve düşünceleri varsa lütfen paylaşmaktan çekinmeyin…

Benzer Yazılar

Dedicated Server Nedir? Kiralık Sunucu Avantajları Dedicated sunucular, aslında bir müşterinin tek başına kullanabileceği kiralanmış bir bilgisayardır. Dedicated server planları, ziyaretçileri çok sayı...
VPS Hosting Nedir? VDS ile Arasındaki Farklar VPS hosting, Virtual Private Server için kullanılan bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu barındıran planlar, müşterilere sanal makinalar sunar.&nbs...
Türkiye’nin En iyi Hosting Firması Bir iş yeri sahibi olarak şirketinizin web sitesini yapmak istiyorsunuz. Veya kişisel bir blog açıp fikirlerinizi ziyaretçileriniz ile paylaşmak istiy...
(Bulut Sunucu) Cloud Hosting Nedir? Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelind...

14 Yorum: “En Hızlı Hosting Firması Hangisi?”

  1. Haklısın Hakan.
   Bir web sitenin altyapısını oluşturan “web hosting” için
   kesinlikle masraftan kaçınmamak gerekiyor.

 1. Niye bunların testini yaptınız sadece? test sonuçlarını çoğaltsanıza hocam 3 5 tane site testi yapmış koymuşsunuz diğerlerini görmeden bunların hızlı oldugunumu düşünüyorsunuz?

  1. Merhaba İzzet.
   Popüler hosting şirketleri oldukları ve
   daha önce bu firmalardan hizmet aldığımız için test ettik.
   Hızlı olduklarını biliyorduk ama aralarından hangisi daha hızlı diye test ettik.
   Bu kadarla kalmayacak tabi ki. İlerleyen günlerde yenileri eklenecek.
   Fakat bazı firmalara başvurduğumuz halde(İsimtescil gibi) bize istediğimiz hosting paketini sağlamadı.
   Sizin eklenmesini istediğiniz bir firma varsa bize bildirin onu da test edelim.

 2. Aynen, veri merkezi testi yapmanız gerekirdi. Yoksa sunucu nerede barınıyorsa oraya ait hat hızı durumu etkiler. Mesela ben net internetten reseller alsam sen benden host alsan sonra desen ki alper host en hızlısıydı buna gülerdik :)) Bu testler bana görede biraz garip olmuş 🙂

  1. Sunucu Netinternette barınıyor diye Netinternetten daha yavaş olacak diye bir kaide mi var? Veri merkezinin maliyeti çok yüksektir. Her hosting firması kendi veri merkezini açamaz. Bu nedenle hali hazırda bulunan veri merkezlerinde kendilerine ait sunucularını barındırırlar.

   Biz bu testleri paylaşımlı hostingler üzerinde yaptık. Aynı özelliklerdeki paketleri denedik. Sabahın erken saatlerinde yapmaya çalıştık. Hız faktörü, sunucu optimizasyonuna ve trafik yoğunluğuna göre değişir. Test sonuçları böyledir.

 3. WPcin ben zenin hız puanlarını sevdim hangi şirketin hangi server-sunucu paketini kullanıyorsun acaba cevabı şu adrese de gönderirsen memnun olurum. gungorguray@gmail.com

 4. Merhabalar,

  Vallahi açık konuşmak gerekirse ben bu test sonuçlarına güvenemedim. Benim güzelhosting’de resellerım var ancak nedense sunucu cevap süreleri 4-9sn’lerde geziyor. Ticket açtığımda ise malesef bu duruma müdehale edemediklerini iletiyorlar.

  Banada gönderebilir misiniz hangi firma ile çalıştığınızı wpcin merak ettim: binfikir@yandex.com

  1. Merhaba mail atacağım. Ancak şunu söylemeliyim, sunucu yanıt süresi resellerinizin bulunduğu sunucuya, sunucu içerisinde barınan site sayısına ve sunucu özelliklerine göre değişir. İyi çalışmalar dilerim.

 5. Merhaba,
  Bende merak ediyorum çalıştığınız firmayı
  coinkur@gmail.com
  mail adresim paylaşırsanız sevinirim.

 6. Benimlede kullandığınız hosting firmasını ve paketini paylaşırmısınız lütfen pinargozue@gmail.com

  1. Merhaba mail attım, ayrıca herhangi bir sitenin yer aldığı firmayı öğrenmek için https://hostingdetector.com/ sitesini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir