Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WPCİNSEO0 Yorum

Web siteniz için doğru alan adının seçilmesi başarınızda çok önemlidir. Yanlış alan adını seçerseniz, marka ve arama sıralamalarınıza zarar verecektir. Bu nedenle, baştan beri en iyi alan adını seçmeniz son derece önemlidir.

Bu makalede, alan adı almadan önce domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler, alan adı fikirleri almak, en iyi alan adını seçmek ve yeni alan adınızı (ücretsiz *) kaydetmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları ve ipuçlarını paylaşacağız.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Domain Uzantısı .com Olmalı

Günümüzde .guru, .photography, .kitchen gibi birçok yeni alan adı uzantısı mevcut.

Biz her zaman .com alan adını seçmenizi öneririz. Yeni uzantıları kullanarak akıllı blog adları bulmak cazip gelebilirken, bir .com alan adı hala en köklü ve güvenilir alan uzantısıdır.

Ziyaretçiler, bir siteye girecekleri zaman herhangi bir alanın sonuna otomatik olarak “.com” yazarlar. Ayrıca, çoğu akıllı telefon klavyesinin otomatik olarak bir .com düğmesi olduğunu unutmayın.

Uygun fiyata satın alabileceğiniz .com uzantılı en ucuz domain firması.

2. Domain Seçerken İçerisinde Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelimeler bir domainde önemli bir rol oynamaktadır. Alan adınızdaki anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söylersiniz. Kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte, alan adınızdaki anahtar kelimeler Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Google sıralama kriterleri konumuzu inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hedef anahtar kelimelerinizle iyi bir alan bulmak çok zordur. Alan adınızı ön plana çıkarmak için yaratıcı olmanız ve anahtar kelimelerinizi diğer kelimelerle birleştirmeniz gerekecek.

3. Domain Uzunluğunu Kısa Tutun

Anahtar kelimeler önemlidir, ancak uzun bir anahtar kelime kullanmak doğru olmayacaktır. Kısa ve unutulmaz bir alan adının olması daha iyi.

Alan adınızı 10 karakterden küçük tutmanız iyi olur. Daha uzun domainleri, kullanıcılarınızın hatırlaması daha zordur.

4. Seçeceğiniz Domain Eşsiz ve Markalaşabilir Olmalı

Blog alan adınız benzersiz olmalı, böylece okuyucularınızın zihinlerinde öne çıkacaksınız.

Ayrıca, daha marka olan bir alan adı seçmeyi de seçebilirsiniz. Markalaşabilir alan adları benzersiz, çekici ve unutulmaz. Örneğin, “n11.com”, “alisverissepeti.com” dan daha marka haline getirilebilir bir addır.

5. Domain İçerisinde Tire (-) Kullanmaktan Kaçının

Asla tire kullanarak bir alan adı oluşturmayın. Tireler, ilişkilendirilmek istemediğiniz spam alanlarının bir işareti olabilir. Potansiyel ziyaretçilere yanlış izlenim vermek istemezsiniz.

Tireli alanlar da yazım hataları yapmyaa eğilimli. Tire işaretli alan adı seçerseniz, “çünkü istediğiniz alan zaten alınmış demektir” kullanıcılarınız, tireyi yazmayı unuttursa, rakibinizin bulunduğu siteye gider.

6. Aynı Harfleri Tekrarlamaktan Kaçının

Yazım hatalarına karşı trafik kaybetme şansınızı artıracaktır. Örneğin, wordpressspor.com gibi bir alan yazım hatalarına daha yatkın ve trafikte kayıplara neden olur.

7. Geniş Bir Alana Hitap Edecek Domain

İşiniz ile alakalı bir alan adı seçmek akıllıca olacaktır, çünkü kullanıcılara sitenizin neyle ilgili olduğunun bir fikrini verir. Ancak seçeneklerinizi çok fazla sınırlamak iyi olmayabilir.

Örneğin, bir çiçekçi papatyablog.com gibi bir alan adı seçebilir, ancak papatya dışında diğer çiçekler hakkında blog yazmaya başlamak isteyebilir. Bu durumda alan adı, diğer çiçeklerle ilgilenen okuyucuların ilgisini çekmenizi engelleyebilir.

Web siteniz için en iyi alan adını seçebilmeniz için bu ipuçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Hosting ile Birlikte Ücretsiz Domain Almak

Web hosting şirketlerinin çoğu aynı zamanda domain de satmakta. Bu şirketlerin bazıları yeni hosting hesaplarıyla ücretsiz alan adı kaydı sunuyor.

Eğer yeni bir web sitesi veya blog açacaksanız bu ücretsiz olarak alan adı almak için mantıklı bir adım olacaktır.

Örneğin: Turhost hosting bazı paketlerinde hosting alanlara domaini ücretsiz veriyor. Güzel hosting ise domain alana ücretsiz hosting veriyor. Bu tür kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

Ücretsiz Dofollow Backlink Kaynağı: DMCA Ücretsiz dofollow backlink elde edebileceğiniz bir kaynağı paylaşacağız. Aslında herkes DMCA'yı biliyor ve kimileri de kullanıyor. Web sitenizi DMCA i...
En iyi SEO Analiz Sitesi ve Araçları Seo analiz siteleri, web sitenizin arama motorları tarafından uyumluluğunu kontrol edeceğiniz araçlar ile donatılmıştır. Kimi araçta sitenizin full se...
Web Sitemi Google indexlemiyor Ne Yapabilirim? Arama motorları, internetteki çoğu web sitesinin organik trafiğinin ana kaynağıdır. Google'ın dizine eklenmesinin, trafiğinizin çoğu trafiğinin burada...
WordPress SSL Kurulumu – HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirm... Her gün, kişisel bilgilerinizi farklı web siteleri ile paylaşıyor ya da bir satın alma işlemi yapıyor ya da sadece giriş yapıyor olabilirsiniz. Bu yüz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir