Dedicated Server Nedir

WPCİNHosting0 Yorum

Dedicated sunucular, aslında bir müşterinin tek başına kullanabileceği kiralanmış bir bilgisayardır. Dedicated server planları, ziyaretçileri çok sayıda olan WordPress web siteleri için idealdir. Bu yazıda Dedicated server nedir sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap veriyoruz.

Paylaşımlı hosting paketinde, bir istemci birçok diğer istemci ile bir bilgisayarı paylaşıyor. Bir VPS hosting planında, müşteriler aynı bilgisayardaki diğer istemcilerle olan kaynakları değil bir makineyi paylaşıyor. Fakat, Dedicated server sahibi bir müşteri tüm kaynaklarını kendisine özel bir bütün olarak kiralamaktadır.

Kimler Dedicated Server Kullanmalı?

Web hosting firmaları, özel kiralık sunucular için farklı paketler sunuyor. Bu fiyatlar, müşterilerin donanım ve kaynak tahsisi seçimine dayanıyor.

Dedicated server planları, büyük kuruluşlar veya çok daha yüksek trafikte web siteleri için idealdir. Müşteriler, sunucuyu kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılandırmalarını sağlayan tam denetime sahip olurlar. Kiralık sunucular, barındırma merkezinin istemci için herhangi bir sorun durumunda sunucuyu yönetebileceği yönetilen ve yönetilmeyen formlarda da gelir.

Dedicated Managed sunucular genellikle daha pahalıdır. Fiyatlandırma, diğer şeylerin yanı sıra bant genişliği, depolama alanı ve RAM miktarı gibi gerekli kaynaklardan da etkilenir. Kiralık sunucular için ek masraflar, sunucuyu çalıştırmak için gereken yazılım paketlerini de içerir. Windows için lisanslama, arzu edilirse cPanel ve diğer ücretli yazılımları içerebilir.

Diğer yönetilmeyen sunucularda ise bütün bakımlar ve güvenlik size aittir. Herhangi bir sorun durumunda siz müdahele edebilirsiniz. Eğer yeterince bilgi birikimine sahip değil iseniz yukarıda bahsettiğimiz Managed paketlerinden satın almalısınız.

Ücretli yazılım paketlerinin çoğuna ücretsiz alternatifler mevcuttur, ancak yazılımın kararlılığı nedeniyle genellikle tercih edilmez. Ücretli ve ücretsiz yazılım tercihinin başlıca istisnası, Linux’un sunuculardaki Microsoft veya diğer ücretli işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmasıdır.

Dedicated Server Avantajları ve Dezavantajları

Dedicated hosting maliyeti en büyük dezavantajı. Günümüz Türkiyesinde her kullanıcının satın alamayacağı fiyatları var. Minimum aylık / 50$ – 70$ gibi bir fiyat ile başlıyor. Zaten kiralık sunuculara, paylaşımlı web hosting artık size yetmediği zaman geçmelisiniz.

Bir diğer problem ise yeterince biliniyor olmaması. Profesyonel kullanıcılar işlerini rahatça yapabilirken, acemi kullanıcılar farklı hatalar yapabilir. Herhangi bir sorun oluştuğunda gerekli müdahele yapılmadığında sıfırdan başlamanız gerekebilir.

En büyük avantajı ise performans. Paylaşımlı hostinglerde başınıza gelen yetersiz trafik ve alan, yavaşlama gibi sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz hız ve IP sayesinde SEO konusunda da avantaj elde etmiş olursunuz.

Ayrıca şu terimlere göz atabilirsiniz.

Paylaşımlı Hosting Nedir
VPS Hosting Nedir
Cloud Hosting Nedir

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

En Hızlı Hosting Firması Hangisi? En hızlı hosting firması incelemesini yapmamızın nedeni, Hız ve SEO ilişkisidir. Site açılış hızı, sitenizi ziyarete gelenler için önemlidir. Ziyaretç...
WordPress Hosting Nedir? Nelere Dikkat Etmelisiniz? Genellikle göz ardı edilen web hosting, her başarılı web sitesinin en önemli bileşenlerinden biridir. İhtiyaçlarınız için kaliteli hosting seçimi, SEO...
VPS Hosting Nedir? VDS ile Arasındaki Farklar VPS hosting, Virtual Private Server için kullanılan bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu barındıran planlar, müşterilere sanal makinalar sunar. Sanallaş...
Litespeed Cache Nedir? Litespeed ​​Cache daha çok Wordpress için ve diğer hazır içerik yönetim sistemleri için kullanılan önbellekleme eklentisidir. Son derece özelleştirile...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir