Cloud Hosting Nedir

WPCİNHostingYorum Yaz

Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelinde “Böl ve Yönet” ilkesi yatıyor.

Web sitenizi oluşturan kaynaklar birden fazla sunucuya yayılmış ve ihtiyaç olduğunda kullanılmaya hazır haldedir. Bu durum, bir sunucu arızasında herhangi bir kesinti olma şansını büyük ölçüde azaltır. Çünkü başka sunuculardan kaynaklarınızı çekebilirsiniz.

Başka bir önemli özellik, herhangi bir bant genişliği sorunu yaşamadan website yüklerini kolayca yönetmenizi sağlar; çünkü başka bir sunucu böyle bir durumda ek kaynaklar sağlayabilir.

Dolayısıyla, web siteniz yalnızca bir sunucuya değil, birlikte çalışan ve “bulut” olarak adlandırılan bir sunucu kümesine bağlı.

En iyi Cloud Hosting Örneği “Google”

Cloud Hosting için gerçek bir örnek arıyorsanız, Google’a bakmalısınız. Bundan daha iyi bir örnek olamaz. Google’ın kaynakları yüzlerce farklı bulut sunucu tarafından bölünmüş durumdadır.

Hiç Google’ın kesintiye uğradığını gördünüz mü? Tabi Facebook, Twitter gibi sitelerde bu teknolojiden yararlanıyorlar.

Cloud Hosting ve Paylaşımlı Hosting Farkı

Bir web site Paylaşımlı Hosting servisi kullanıyorsa, bu site onlarca belkide yüzlerce websitesinini aynı anda barındıran ve hizmet veren bir sunucu üzerindedir. Bu nedenle RAM, CPU gibi kaynaklar server üzerindeki tüm siteler tarafından ortak kullanılır.

Ancak Cloud Hosting yüksek trafikten, CPU aşımından ve yetersiz alandan doğacak sıkışıklıkları ortadan kaldırmak için büyük imkanlar sunuyor. Bulut Hosting sitenizi sadece bir sunucuda değil, onlarca farklı sunucuya yerleştirmekte. Bu yüzden tek bir servera bağlı kalmazsınız. Eğer o server de bir problem olur, kesinti olur da ulaşılmaz ise diğer uygun sunucular üzeriden veri aktarımı sağlanarak web sitenizin kesintisiz çalışmaya devam eder.

Cloud Hosting’in Geleceği?

Bulut hosting şu yıla kadar uzun bir yol kat etti ve birkaç büyük işletme yıllardır bu teknolojiyi kullanmaya devam ederken ancak küçük işletme sahipleri henüz bu teknoloji ile tanışmış değiller.

Tabi bunun bir numaralı sebebi, fiyatları. Fiyatlandırma son 3-4 yıl içinde önemli ölçüde düştü ve orta ölçekli şirketler bulut teknolojisine geçiş yapmak için daha çok başvuru yapıyorlar.

Birçok firma bulut teknolojisine geçerek gelecek için güzel bir yatırım yaptılar. Fakat maliyet faktörü küçük işletmeler için hâlâ bir endişe kaynağı. Çünkü aylık 30$ dan başlayan fiyatlarda paketler bulunmakta.

Ancak, düşük maliyetli yeni bulut uygulamaları geliştirilmeye devam edildikçe buluta geçiş sürecinde giderek daha çok sayıda işletme göreceğimizi söyleyebiliriz. “Yakında herkes bulutlarda olacak :)”

Ayrıca web hosting hakkında şu konuları da okumalısınız:

Paylaşımlı Hosting
VPS Hosting
– Dedicated Server

Benzer Yazılar

VPS Hosting Nedir? VDS ile Arasındaki Farklar VPS hosting, Virtual Private Server için kullanılan bir kısaltmadır. Sanal Özel Sunucu barındıran planlar, müşterilere sanal makinalar sunar.&nbs...
Dedicated Server Nedir? Kiralık Sunucu Avantajları Dedicated sunucular, aslında bir müşterinin tek başına kullanabileceği kiralanmış bir bilgisayardır. Dedicated server planları, ziyaretçileri çok sayı...
Ucuza Domain Nereden Alınır? En Ucuz Domain Firması Alan adı satın almak için pek çok şirket bunuluyor. Çoğu firma saygın olmakla birlikte, domaini kimden alacağınıza karar verirken dikkat edilmesi gere...
WordPress Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Bir WordPress sitesini ilk kurmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bir hosting hesabı oluşturmanız, alan adı satın almanız ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir