Cloud Hosting Nedir

WPCİNHosting0 Yorum

Cloud Hosting en yeni bulut teknoloji bilişim sistemidir. Bulut hosting, son birkaç yıldır son derece popüler hale geldi. Bulut barındırmanın temelinde “Böl ve Yönet” ilkesi yatıyor.

Web sitenizi oluşturan kaynaklar birden fazla sunucuya yayılmış ve ihtiyaç olduğunda kullanılmaya hazır haldedir. Bu durum, bir sunucu arızasında herhangi bir kesinti olma şansını büyük ölçüde azaltır. Çünkü başka sunuculardan kaynaklarınızı çekebilirsiniz.

Başka bir önemli özellik, herhangi bir bant genişliği sorunu yaşamadan website yüklerini kolayca yönetmenizi sağlar; çünkü başka bir sunucu böyle bir durumda ek kaynaklar sağlayabilir.

Dolayısıyla, web siteniz yalnızca bir sunucuya değil, birlikte çalışan ve “bulut” olarak adlandırılan bir sunucu kümesine bağlı.

En iyi Cloud Hosting Örneği “Google”

Cloud Hosting için gerçek bir örnek arıyorsanız, Google’a bakmalısınız. Bundan daha iyi bir örnek olamaz. Google’ın kaynakları yüzlerce farklı bulut sunucu tarafından bölünmüş durumdadır.

Hiç Google’ın kesintiye uğradığını gördünüz mü? Tabi Facebook, Twitter gibi sitelerde bu teknolojiden yararlanıyorlar.

Cloud Hosting ve Paylaşımlı Hosting Farkı

Bir web site Paylaşımlı Hosting servisi kullanıyorsa, bu site onlarca belkide yüzlerce websitesinini aynı anda barındıran ve hizmet veren bir sunucu üzerindedir. Bu nedenle RAM, CPU gibi kaynaklar server üzerindeki tüm siteler tarafından ortak kullanılır.

Ancak Cloud Hosting yüksek trafikten, CPU aşımından ve yetersiz alandan doğacak sıkışıklıkları ortadan kaldırmak için büyük imkanlar sunuyor. Bulut Hosting sitenizi sadece bir sunucuda değil, onlarca farklı sunucuya yerleştirmekte. Bu yüzden tek bir servera bağlı kalmazsınız. Eğer o server de bir problem olur, kesinti olur da ulaşılmaz ise diğer uygun sunucular üzeriden veri aktarımı sağlanarak web sitenizin kesintisiz çalışmaya devam eder.

Cloud Hosting’in Geleceği?

Bulut hosting şu yıla kadar uzun bir yol kat etti ve birkaç büyük işletme yıllardır bu teknolojiyi kullanmaya devam ederken ancak küçük işletme sahipleri henüz bu teknoloji ile tanışmış değiller.

Tabi bunun bir numaralı sebebi, fiyatları. Fiyatlandırma son 3-4 yıl içinde önemli ölçüde düştü ve orta ölçekli şirketler bulut teknolojisine geçiş yapmak için daha çok başvuru yapıyorlar.

Birçok firma bulut teknolojisine geçerek gelecek için güzel bir yatırım yaptılar. Fakat maliyet faktörü küçük işletmeler için hâlâ bir endişe kaynağı. Çünkü aylık 30$ dan başlayan fiyatlarda paketler bulunmakta.

Ancak, düşük maliyetli yeni bulut uygulamaları geliştirilmeye devam edildikçe buluta geçiş sürecinde giderek daha çok sayıda işletme göreceğimizi söyleyebiliriz. “Yakında herkes bulutlarda olacak :)”

Ayrıca web hosting hakkında şu konuları da okumalısınız:

Paylaşımlı Hosting
VPS Hosting
– Dedicated Server

İlginizi Çekecek Benzer Yazılar

SSD Hosting Nedir? HDD ile Arasındaki Farklar Nelerdir? Hosting alırken, satın aldığınız paketin özelliklerine detaylı bir şekilde baktığına emin misin? Bence çoğu insan ayrıntılara dikkat etmiyor. Bu detay...
WordPress Hosting Nedir? Nelere Dikkat Etmelisiniz? Genellikle göz ardı edilen web hosting, her başarılı web sitesinin en önemli bileşenlerinden biridir. İhtiyaçlarınız için kaliteli hosting seçimi, SEO...
2019 Yılbaşında Kampanya Yapan Hosting Firmaları 17.12.2018 - GüncellendiMerhaba arkadaşlar. Şimdiden yeni yılınızı kutlarım. Önümüzdeki yılda, henüz başarıya ulaşamamış kişiler için hedeflerine ...
Kurban Bayramında İndirim Yapan Hosting Firmaları Kurban bayramı geldi çattı. Bayramlar gelince insanın içini bir huzur kaplar. Bir sevinç sarmalı oluşur. Sanırım küçükken bayramlarda bize alınan hedi...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir